Wybuch w fabryce prochu na Dolnym Śląsku. Dwóch zabitych i piętnastu rannych

OPUBLIKOWANO: Środa, 17 Maja 2017, 16:05

Dwie osoby zginęły, a piętnaście odniosło obrażenia w wyniku eksplozji, do której doszło w środę w budynku zakładów produkujących proch strzelniczy w Mąkolnie w pow. ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Dwie osoby nadal są poszukiwane w gruzowisku. Budynek całkowicie się zawalił. 

Ciała dwóch osób wydobyto z gruzowiska budynku zakładów produkujących proch strzelniczy w Mąkolnie w pow. ząbkowickim na Dolnym Śląsku – poinformował PAP dyżurny WSKR we Wrocławiu i dodał: "Najprawdopodobniej w gruzowisku nie ma już nikogo. Działania straży będą jednak prowadzone do momentu, aż będziemy mieli stuprocentową pewność, że faktycznie tak jest". 

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, bilans poszkodowanych wzrósł do 15. "Cztery trafiły do szpitali, pozostałych jedenaście odniosło niegroźne obrażenia" - powiedziała dyżurny. Ranni to pracownicy zakładu oraz osoby postronne.

Parterowy budynek, który się zawalił, miał wymiary 15 na 20 metrów. To jeden z kilku, w których znajdują się zakłady produkujące proch strzelniczy.

Na miejscu są 22 zastępy straży pożarnej, w tym grupa ratownictwa chemicznego oraz grupa ratowniczo-poszukiwawcza.

W położonej niedaleko Złotego Stoku wsi Mąkolno produkowano proch strzelniczy już pod koniec XVII w.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

23 komentarze

Afgan Środa, 17 Maja 2017, 17:22
Doprecyzuję trochę.
Wybuch nastąpił w prywatnej, można powiedzieć manufakturze, wytwarzającej proch do broni czarno-prochowej, a nie w jakimś zakładzie zbrojeniowym.
Natomiast co do samej broni czarno-prochowej jest to dosyć szybko rozwijający się rynek, który pozbawiony jest jakiejkolwiek kontroli i na przykład rewolwer na czarny proch typu Colt znany z westernów może kupić każdy, nawet osobnik karany lub chory psychicznie. Broń czarno-prochowa to kolejny bubel polskiego prawa, podobnie jak dopalacze. Kompletnym absurdem jest współistnienie wyjątkowo restrykcyjnych przepisów dotyczących broni palnej i całkowity brak kontroli nad obrotem bronią czarno-prochową, która jest równie niebezpieczna.
Kosmit Czwartek, 18 Maja 2017, 16:07
I jak widzimy to codziennie w wieczornych wiadomościach, ci wariaci i przestępcy masowo wykupują Colty Navy model 1851 za kilka stów, a krew się leje strumieniami. Nie? Nikt nie słyszał o strzelaninach z użyciem czarnoprochowców w ostatnim czasie? Ja też nie. A to dziwne, bo w prywatnych rękach jest - według szacunków - kilkaset tysięcy sztuk broni czarnoprochowej. Przypominam, że chodzi o niekontrolowaną pozwoleniami i licencjami broń palną. I nic - Polska się jakoś w dziki zachód nie zmieniła. Słyszałem przy tym teorie "geniuszy" dowodzących, że ta broń nie nadaje się do przestępstw, bo... to przestarzałe konstrukcje. No to przypomnę, że wspomniany Colt Navy zbierał krwawe żniwo podczas Wojny Secesyjnej i długo później. Ma bębenek na 6 nabojów i moc obalającą obliczoną tak, żeby strzelec mógł jednym strzałem położyć wroga szarżującego na niego z bagnetem. Celna, mocna broń, pozwalająca oddać 6 strzałów w krótkich odstępach czasu. I co - 150 lat temu była śmiertelnie groźna, a dzisiaj już nie jest? Co to za cuda? Efekt tego bubla prawnego jest właściwie argumentem na rzecz liberalizacji prawa do posiadania broni - jest to żywy dowód na to, że nie jesteśmy narodem wariatów i nie pozabijamy się, jak tylko dostaniemy broń do ręki, co niektórzy próbują nam wmówić.
sheriff Czwartek, 18 Maja 2017, 11:09
Osobnik karany lub chory psychicznie kupi tez bez żadnego problemu siekierę,widły, szpadel, kosę,noże kuchenne i setkę innych niebezpiecznych narzędzi. Nie przesadzajmy !!
cvb Czwartek, 18 Maja 2017, 10:24
A skąd te brednie wysnułeś? Bo przeczytałeś "czarny proch" i od razu skojarzyłeś z czarnoprochowcami i "napewno" któryś tam siedział i mieszał proch do swojego "remika"??
Twoja "prywatna manufaktura" to oddział produkcji prochu w Mąkolnie który jest filią Zakładu Tworzyw i Farb w Złotym Stoku.Obecnie wykonuje się tam ładunki pirotechniczne i do odstrzeliwania bloków skalnych.
A Polsce jest sporo zakładów produkujących materiały wybuchowe na bazie czarnego prochu dla górnictwa, ale taki dyletant jak ty nie ma o tym pojęcia.
sylwester Czwartek, 18 Maja 2017, 7:59
osoba karana kupi sobie prawdziwą broń nielegalnie dużo bardziej niezawodną i pewną
Gall Anonim Czwartek, 18 Maja 2017, 7:30
Przestępcy nie mają żadnego problemu z dostępem do nielegalnej broni palnej. Oczywiście tego faktu nie chcą zauważyć zwolennicy ograniczania prawa do posiadania legalnej broni przez uczciwych obywateli.
Spoko Środa, 17 Maja 2017, 23:00
Ta manufaktura w1995roku obchodziła 200 lecie działalności.
magazynier Środa, 17 Maja 2017, 22:23
By broń kupić trzeba mieć 18 lat i okazać dowód. Proch można nabyć dopiero za granicami naszego pięknego kraju. Chyba, że ma się europejską kartę broni. I patrząc od tylu, jest to pierwszy krok w stronę zniesienia restrykcyjnego prawa. I pytanie ile osób zginęło w Polsce zastrzelonych z czarnoprochowca?
Pierdziuch Czwartek, 18 Maja 2017, 13:36
A Europejka Karta Broni to nic innego jak wymóg rejestracji podczas kupowania prochu w Polsce.Na pewno kilka osób zginęło sam słyszałem o dwóch przypadkach.
Ron Środa, 17 Maja 2017, 22:18
Broń czarnoprochowa to ostatni bastion normalności w kwestii dostępu obywateli do broni. Niestety, jest to broń, która może stanowić niebezpieczeństwo dla tego, kto ją obsługuje. Naboje scalone są dużo bezpieczniejsze dla użytkownika. Wolałbym, żeby współczesna broń była dostępna tak, jak broń czarnoprochowa teraz, ale mało kto się ze mną zgodzi.
Hex Środa, 17 Maja 2017, 22:02
Doprecyzujmy twoje doprecyzowanie,
broń czarnoprochową może kupić każda osoba pełnoletnia (sprzedający w sklepach internetowych sprawdzają tylko skan dowodu), natomiast WYMAGA zezwolenia zakup prochu w Polsce, dlatego ludzie bez zezwolenia zaopatrują się w Czechach, zezwolenia wymaga wyłącznie zakup w Polsce, kupić gdzie indziej i posiadać, i używać można już swobodnie, najtańszy jest 1858 Remington Pietta kal. 0.44 cala, ~1100 zł, pakiet absolutne minimum czyli 100x kule+kapiszony = ~100 zł, a proch w Czechach jakoś 100 zł za 1 kg + niezależnie od wagi/ilości 80 zł koszty przesyłki ("kurier" który dociera nawet 7 dni, do Walii już szybciej mi przesyłka dotarła niż z Czech na Podkarpacie)
ciemniak Środa, 17 Maja 2017, 20:42
I można też podejść do tematu od drugiej strony. Skoro dostęp do broni czarno-prochowej jest ogólo dostępny, i jakoś niedojrzali obywatele nie chodzą po ulicach strzelając do siebie nawzajem, to może czas pomyśleć nad zmianą ustawy oBiA ? Na przykład żeby dostęp do broni miał każdy zdrowy psychicznie i praworządny obywatel. Ewentualnie proces uzyskania pozwolenia na broń niech będzie porównywalny do procesu uzyskania prawa jazdy. To tak na początek dla oswajania części społeczeństwa z myślą że można mieć broń w domu...
Kosmit Czwartek, 18 Maja 2017, 16:19
Zaraz ktoś się odezwie i powie, że ta broń nie nadaje się do przestępstw, bo jest przestarzała. Bo przecież jeszcze w XIX wieku ludzie się z niej bezproblemowo mordowali, ale najwyraźniej przez ostatnie sto lat człowiek w toku ewolucji uodpornił się na ołów ładowany rozdzielnie ;)
Gall Anonim Czwartek, 18 Maja 2017, 7:20
"niech będzie porównywalny do procesu uzyskania prawa jazdy"
O ile mówimy o procesie uzyskiwania prawa jazdy w jakimś normalnym kraju, a nie takim patologicznym z jakim mamy do czynienia w Polsce.
Kosmit Czwartek, 18 Maja 2017, 16:13
Na początek może być i taki, jak w Polsce. I tak byłoby to niebo, a ziemia w porównaniu ze stanem obecnym.
zukosa Środa, 17 Maja 2017, 20:04
Niby tak, ale jakos nie slychac by ktos napadal na dylizanse w kraju. Jak bedzie latwiejszy dostep do normalnej broni i do strzelnic to nikt nie bedzie zawracal sobie glowy remingtonem.
Mateusz Środa, 17 Maja 2017, 19:37
Ktoś zginął od tego reworweru ? Jak widzisz broń powinna być szerzej dostępna.
ech Środa, 17 Maja 2017, 19:25
W rękach polskich , najczęściej pasjonatów jest już kilkaset tys sztuk broni czarnoprochowej . I co i nic. Był jeden czy dwa przypadki użycia takiej broni w trakcie popełnienia przestępstw . Jest to nieistotne przy skali posiadania . Tak jak w PRL ,najlepiej zakazać wszystkiego i będziemy mieć raj na ziemi. Pojedź chłopie na zawody , dość często organizowane przez miłośników czarnoprochowców, może zmienisz zdanie. Przynajmniej wejdź na ich fora. Ludzie sensowni , zrównoważeni , tępiący wszelkich oszołomów.
yak Czwartek, 18 Maja 2017, 8:07
Będąc z zamiłowania oszołomem, czuję się o wiele lepiej gdy "ludzie sensowni, zrównoważeni, tępiący wszelkich oszołomów" nie mają broni palnej.
lol Czwartek, 18 Maja 2017, 10:16
Tacy ludzie zawsze broń zdobędą i o w sposób nielegalny. Natomiast praworządny obywatel legalnej broni nie zdobędzie wcale. I co, będziesz się czuł bezpiecznie, wiedząc że oszołom ma broń nielegalnie, a ty broni nie masz ale przestrzegasz prawa?
Nojatotamnwm Czwartek, 18 Maja 2017, 20:18
"Tacy ludzie zawsze broń zdobędą i o w sposób nielegalny."
Tia na pewno.
Trafi się jeden Breivik na całą Europę na 100 lat. W USA to jest codzienność. Tyle że ich tam stać zrobić z sądu, szkoły twierdzę obładowaną ochroniarzami. A nas nie.

Czy, w którymś kraju z powszechnym dostępem do broni istnieją tacy kibole jak w Polsce? (podpowiem że nie)
rut Piątek, 19 Maja 2017, 16:34
Breivik miał broń legalnie (Ruger Mini 14), chciał kupić broń nielegalnie gdzieś u nas (Czechy lub Polska, nie pamiętam) ale mu się nie udało.
Rider Czwartek, 18 Maja 2017, 9:58
Ludzie z Tybetu też tak uważali, ale trochę historia podpowiada inaczej