Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Co czwarty Polak uważa RFN za zagrożenie militarne dla Polski; Wywiad z gen. M. Cieniuchem, byłym szefem SG WP; Ukraina rozszerza sankcje nałożone na Rosję; Czarnogóra w NATO zarzewiem kolejnego konfliktu?

Fot. Biuro Prasowe Wystawy SZ
Fot. Biuro Prasowe Wystawy SZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polak, Niemiec dwa bratanki”: Ostatnie badania dotyczące stosunków polsko – niemieckich w opinii Polaków. „25 proc. Polaków uważa, że RFN stanowi dla nas zagrożenie militarne”


Juliusz Ćwieluch, Polityka, „Rozbici bez wojny”: Wywiad z  gen. Mieczysławem Cieniuchem, byłym szefem Sztabu Generalnego. „Minister, przejmując na swój garnuszek przemysł zbrojeniowy, automatycznie stał się jego zakładnikiem. A rachunek za to zapłaci polska armia. Płaci go zresztą od lat. Przemysł zobowiązał się, że wyprodukuje amunicję czołgową. No i wyprodukował. Kosztowało to już życie jednego żołnierza, który zginął od jej wybuchu. To najwyższa cena.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Kijów uderza w medialne tuby Putina”: Kolejne napięcia na linii Kijów – Moskwa. Ukraina rozszerza sankcje nałożone na Rosję. „Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wczoraj dekret o rozszerzeniu listy rosyjskich podmiotów objętych sankcjami prawnymi i gospodarczymi. Na liście znalazł się m.in. główny konkurent Facebooka w przestrzeni postsowieckiej - rosyjski serwis społecznościowy VKontakte.”


Bolesław K. Jaszczuk, Dziennik Trybuna, „Czarnogóra w NATO, NATO w Czarnogórze”: Przyjęcie Czarnogóry do NATO może stać się zarzewiem kolejnego konfliktu na Bałkanach? „Parlament Czarnogóry zagłosował 28 kwietnia za wstąpieniem do NATO. Stało się tak pomimo protestów przeciwników - zarówno partii opozycyjnych, organizacji społecznych, jak i licznych obywateli. [...] Bez względu na to co się w przyszłości, być może już niedalekiej, wydarzy jedno jest pewne - przyjęcie Czarnogóry do NATO na pewno nie wpłynie na uspokojenie coraz bardziej napiętej sytuacji na Bałkanach a jak powszechnie wiadomo nie jest to region na który Europa i świat może patrzeć ze spokojem.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. XV600

    Nasza Polska dyplomacja ma teraz wiele do zrobienia--musimy starać się ; z Niemcami, Rosją i Francją dogadać tak żeby wszystkie strony były zadowolone, a nasze interesy nie ucierpiały. Mamy sojuszników; USA, WĘGRY, AUSTRIĘ, ANGLIĘ, ORAZ CHINY, I BĘDZIE DOBRZE HEJ !!!

    1. Drzewica

      Mamy sojuszników, ale mamy też wewnętrzną opozycję wobec obecnej natowskiej linii programowej rządu, wymieniony wyżej głos Trybuny oddaje smutek sympatyków Rosji z powodu rozszerzania wpływów NATO, My widzimy sukces w zamknięciu Adriatyku przed dostępem Rosji, a oni woleliby oddanie Czarnogóry Putinowi.

Reklama