Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

"Aerospace and Defense Meeting" na Podkarpaciu

Dzięki „Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów” lotnicza stolica Europy będzie przez kilka dni w Rzeszowie. Do G2A Areny przyjadą przedstawiciele ponad 150 firm z niemal 25 krajów świata.

Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów to projekt, którego celem jest kojarzenie partnerów biznesowych. Przeznaczony jest dla profesjonalistów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. To okazja dla reprezentantów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Ale celem tego wydarzenia jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej.

Lotnictwo i kosmonautyka wizytówką Podkarpacia

To właśnie Województwo Podkarpackie jako jedyne w kraju określiło tą branżę jako swoją inteligentną specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji a co za tym idzie wskazuje kierunek rozwoju gospodarczego dla swojego regionu. Lotnictwo to taka perełka Podkarpacia. Samorząd Województwa wie jaki potencjał drzemie w nowoczesnych technologiach, które nieustannie są rozwijane przy wsparciu uczelni technicznych, instytucji naukowych i jednostek badawczych. Powyższa wiedza, poszanowanie do historii i pozyskanych doświadczeń zmotywowało nas aby ściągnąć na Podkarpacie kluczowe wydarzenie branży lotniczej.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów organizowane jest wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events.

To nie jedyna impreza samorządu wpisująca się w lotniczy charakter regionu. Województwo realizuje również autorski projekt, jakim są coroczne Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Wydarzenie stanowi formę prezentacji potencjału lotniczego regionu i kraju, a także formę edukacji i inspiracji dla mieszkańców Podkarpacia i nie tylko. Tegoroczna edycja odbędzie się w Krośnie. Wcześniejsze odbyły się w Rzeszowie i w Mielcu. Wspomniane miasta, to ważne ośrodki na lotniczej mapie regionu.

ADM realizowane jest w ramach projektu własnego RPO WP 2014-2020 „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości. 24 firmy uzyskało możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniu – w ramach powyższego projektu.

Kiedyś COP, dziś Dolina Lotnicza

Podkarpackie może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją w branży lotniczej i ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów oraz szkoleniem personelu lotniczego. Podwaliny przemysłu lotniczego zostały zbudowane w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego, który dziś obchodzi swoją 80-rocznicę. Z kolei od ponad 65 lat Politechnika Rzeszowska kształci kadrę inżynierską przygotowaną do prowadzenia badań naukowych, wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Personel znajduje zatrudnienie w ponad 150 firmach lotniczych, które wchodzą w skład Doliny Lotniczej, jednego z największych klastrów przemysłowych. Należą do niego także przedsiębiorstwa z Małopolski i Lubelszczyzny, a także Województwa Świętokrzyskiego. Głównym celem jest umocnienie pozycji południowo-wschodniej Polski jako jednego z wiodących w Europie regionów przemysłu lotniczego poprzez poprawę istniejącej bazy, stworzenie trwałej sieci poddostawców oraz efektywnego łańcucha dostawców. Firmy Doliny Lotniczej zatrudniają ponad 25 000 pracowników.

Tutaj koncentruje się też polski przemysł lotniczy. Na Podkarpaciu powstają struktury lotnicze, które wykorzystywane są do produkcji samolotów firm Boeing czy Airbus. Z produkcją eksportowaną na poziomie 90 proc. Podkarpackie zasłynęło na całym świecie ze swojej zdolności do sprostania wymogom największych międzynarodowych producentów OEM (producentów oryginalnego wyposażenia), takich jak: Airbus Group, Boeing, Sikorsky, Pratt&Whitney, Leonardo Helicopters, Safran, Dessault Aviation. Ikoną lotniczego Podkarpacia jest legendarny śmigłowiec Black Hawk powstający w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu należących do Lockheed Martin.

Wymianę towarów zapewnia Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, z drugim najdłuższym pasem startowym w Polsce (3,2 km). Obecna infrastruktura lotniska, która wkrótce zostanie powiększona o nowy terminal cargo, przystosowana jest do przyjęcia wszystkich typów samolotów pasażerskich i cargo, uwzględniając w tym kluczowych operatorów: Volga Dnepr, AirBridgeCargo Airlines, Algierian Air Force, Transavia Export Airlines, Royal Jordanian Airline, Arcus Air, Ruslan International.

Podkarpacie jest sprzyjającym regionem dla lotnictwa i nowych inwestorów. To tutaj 12 kwietnia 2017 roku, wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu firmy Aero Gearbox International, która jest spółką joint venture powołaną wspólnie przez Rolls-Royce i Safran Transmission Systems. W fabryce zlokalizowanej w Ropczycach będą powstawać układy przeniesień napędu (ADT) napędzające samoloty Airbus A350 XWB i A330-NEO oraz znajdujących zastosowanie w samolotach dla biznesu.

Maciej Jaskot, Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim

Zadanie realizowane z projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020”.

Reklama

Komentarze

    Reklama