Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przeszli szkolenie wspinaczkowe

Fot. kpt. Zbigniew Kowalski
Fot. kpt. Zbigniew Kowalski

W dniach od 18 do 28 kwietnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” w Dusznikach Zdroju prowadzone jest szkolenie wspinaczkowe, w którym uczestniczą żołnierze 25 Batalionu Dowodzenia, 1 i 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej oraz 7 Dywizjonu Lotniczego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Szkolenie rozpoczęły zajęcia teoretyczne ze znajomości zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w terenie eksponowanym, przeznaczenia i wykorzystania podstawowego sprzętu wspinaczkowego, nauka wiązania węzłów i budowa stanowisk zjazdowych. 

Choć zgrupowanie odbywa się w połowie kwietnia pogoda nie rozpieszcza kawalerzystów i szkolenie prowadzone jest w terenie pokrytym warstwa śniegu.

Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie Kotliny Kłodzkiej, góry Szczytnik oraz mostu w Lewinie Kłodzkim, w ramach których doskonalone są również elementy ratownictwa w terenie eksponowanym.

Zjazd w kluczu francuskim, nauka wiązania uprzęży improwizowanych, budowa stanowisk oraz praca na węzłach zaciskowych zdominowała pierwsze dni szkolenia. Kolejne dni to już stopniowanie trudności i zajęcia w oparciu o górę Szczytnik w miejscowości Szczytna. Ważnym obiektem wykorzystanym przez doświadczonych instruktorów wspinaczki Brygady jest most w Lewinie Kłodzkim, na którym doskonalono wejście z wykorzystaniem drabinki Speleo, przyrządów zaciskowych oraz zjazd przez węzeł.

Doskonaląc zdobytą wiedze żołnierze budowali układy napinające wykorzystywane w mostach tyrolskich oraz doskonalili techniki ratownicze w układach wyciągowych z wykorzystaniem noszy typu SKED.

Zdobyte umiejętności i doświadczenie pozwoli kawalerzystom na wykonywanie specyficznych zadań stojących przed nimi a teren eksponowany nie będzie im obcy.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Daro

    Dziwne, że jednostka, która wykonuje skoki ma na wyposażeniu śmigłowce nie została włączona do wojsk specjalnych. A AGAT uczy się skoków i technik destowania w 25 BKPow.

    1. m

      Jednostki aeromobilne nie są jednostkami specjalnymi. Istnieją zasadnicze różnice w przeznaczeniu, taktyce działania, także szkoleniu. Nie ma też nic dziwnego w tym, że się wspólnie szkolą i jedni uczą od drugich: przecież ośrodek szkolenia spadochronowego znajduje się w strukturach 2 BKP. Na całym świecie są też prowadzone wymiany szkoleniowe, co wcale nie znaczy, że Polacy odpowiadają za wyszkolenie 9 Pułku Specjalnego Przeznaczenia VV MWD Rosji, chociaż polski instruktor szkolił tych żołnierzy w strzelaniu bojowym i CQB wg. polskich wzorców.

  2. Karol

    Zastanawiam się, po co właściwie w dzisiejszych armiach potrzeba szkolenia żołnierzy w skokach spadochronowych? Być może specjalsi, w sile max.plutonu, ale żeby utrzymywać całe brygady? Gdzie ostatnio miał miejsce taki większy desant spadochronowy?

    1. m

      Podczas ataku na Irak, kiedy Turcja odmówiła zgody na przemarsz 4 Dywizji Zmechanizowanej (Cyfrowej) US Army. Zresztą 25 BKP jest przerzucana śmigłowcami, zresztą zdaje się, że nie posiadając organicznych pododdziałów śmigłowców szturmowych nie bezpośrednio na pole walki.

  3. Antonii

    Niedługo już 25 Brygada Piechoty.

  4. Celny

    Z powodu braku śmigłowców?

    1. Daro

      Śmiesznie to wygląda jak goście z AGATU Uczą się od chłopaków z kawalerii

Reklama