Europoltech 2017: TASER z rejestracją obrazu

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 27 Kwietnia 2017, 9:37

Warszawska spółka UMO zaprezentowała na targach Europoltech 2017 paralizator elektryczny TASER X2 bezprzewodowo zsynchronizowany z kamerą nasobną Axon Body 2. Dzięki temu funkcjonariusz ma możliwość zarejestrowania przebiegu interwencji.

TASER to wyposażenie funkcjonariuszy, pozwalające na obezwładnienie niebezpiecznych osób poprzez wywołanie efektu NMI (obezwładnianie neuro-mięśniowe). Pomimo wyglądu podobnego do pistoletu, TASER nie strzela kulami ale dwoma elektrodami miotanymi ładunkiem sprężonego azotu ze specjalnego kartidża, Są one połączonymi z TASERem cienkimi przewodami przez który przesyłany jest impuls obezwładniający powodujący tymczasową utratę kontroli nad mięśniami szkieletowymi człowieka. Efekt obezwładniający nie wpływa na układ krwionośny oraz oddechowy.

Model X2 prezentowany na targach Europoltech 2017 ma możliwość załadowania dwóch kartidżów, z których każdy pozwala na oddanie „strzału” do celów na odległość maksymalnie do 10,6 m. Dodatkowo ma on możliwość bezprzewodowego zainicjowania działania kamery Axon Body 2 w momencie odbezpieczenia urządzenia.

Kamera ta ma służyć do rejestracji przebiegu interwencji. Takie sytuacje, szczególnie jeżeli funkcjonariusz stosuje środki przymusu bezpośredniego, mogą potencjalnie prowadzić do konfliktu prawnego, albo nawet konfliktu medialnego. Opinie na temat całego zdarzenia są bowiem zazwyczaj różne: ze strony funkcjonariusza oraz ze strony zatrzymywanej osoby. Kamera stanowi rozwiązanie obiektywnie pokazujące: przebieg zdarzenia oraz okres je poprzedzający.

TASER X2 – fot. www.umo.pl

Kamera działa bowiem przez cały okres pracy funkcjonariusza „w pętli” trwającej dwie minuty. Dzięki temu uruchomienie zapisu już faktycznej interwencji jest zawsze poprzedzone dwuminutowym wstępem pokazującym warunki doprowadzające do działania.

Nagrywanie może nastąpić po włączeniu kamery bezpośrednio przez funkcjonariusza (z zachowaniem nagranego wcześniej bufora), albo pośrednio – bezprzewodowo, po uruchomieniu TASERa. Później sytuacja jest rejestrowano bez ograniczeń do momentu zakończenia interwencji i wyłączenia urządzenia. Wewnętrzna pamięć pozwala na nagrywanie do 70 godzin (zależnie od rozdzielczości).

Kamera Axon Body 2 gwarantuje możliwość nagrywania filmów wideo w technologii Retina HD, która według producenta jest „najlepszym na rynku standardem wideo o niskiej emisji światła w rozdzielczość HD”. Została ona wybrana również ze względu na wytrzymałość i prostotę obsługi. Akumulator zapewnia działanie kamery przez całą zmianę do ponad 12 godzin.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Gwarek Wtorek, 23 Maja 2017, 14:11
każdy obywatel powinien także mieć możliwość kupna tego , do obrony .
Oberek Środa, 14 Czerwca 2017, 7:31
Na rynku cywilnym tez są dostepne z tym ze mniejsze napiecie, bo co to by bylo jak przestepca moglby miec to samo co funkcjusz
Mamako Wtorek, 18 Lipca 2017, 8:30
A od kiedy bandyta przestrzega jakiegokolwiek prawa? Bandyta kupi to, co sprzeda mu czarny rynek. No i najprawdopodobniej kupi broń palną, bo tańsza, praktyczniejsza i skuteczniejsza.
bee Środa, 14 Czerwca 2017, 7:24
ma tylko taki bajer kosztuje 6 klocków
Lewkon Wtorek, 09 Maja 2017, 17:35
Każdy funkcjonariusz Policji i innych służb oprócz Armi. Broń palna jest czymś absolutnie ostatecznym. Mając taka zabawkę to jak zbawienie dla każdego funkcjonariusza. Każda kula z pistoletu i z automatu prokurator puka do drzwi.
Jacek Wtorek, 04 Lipca 2017, 13:30
To jest przecież bardziej śmiercionośna broń niż pistolet. Osoby z wadami serca są szczególnie narażone na śmierć. A jakie są szanse że przestępca postrzelony w stope zginie ? - żadne. A rażony paralizatorem ? - to zależy od jego stanu zdrowia.
Powinni dać policji dodatkową broń w patrolach małokalibrowy pistolet żeby policjant mógł wychowawczego w noge strzelić, a jego kolega miałby normalną 'dziewiątkę' jakby napastnik postanowił sobie zakpić z tego 0.22 czy coś...
X2 Sobota, 09 Września 2017, 11:16
Jak sie nie znasz na temacie to głupot nie pisz. Skąd masz takie informacje? Przy użyciu tasera wada serca ani nawet rozrusznik nie stanowią zagrożenia dla zycia...
Waldemar Czwartek, 27 Kwietnia 2017, 13:43
Każdy funkcjonariusz policji powinien być wyposażony w taką broń.
policjant Niedziela, 14 Maja 2017, 12:09
To nie jest broń. To śodek przymusu. Niestety za jedną sztukę z kamerą można kupić 3 Glocki, więć broń "wychodzi" dużo taniej.
funkcjonalność Poniedziałek, 05 Czerwca 2017, 13:00
Ale Glockiem w ubikacji nie przesłuchasz a taserem tak. Tylko na drugi raz zamiast gaszenia światła trzeba kamerę taśmą zakleić.
Lewkon Czwartek, 18 Maja 2017, 12:09
Taki sprzęt za 3 Glocki to naprawdę masakra. Pomimo to uważam ze powinno to stanowić podstawowe wyposażenie które rozwiązuje wiele problemów. Efektywność w egzekwowaniu przymusu; funkcjonariusz zmuszony do użycia broni ostatecznej w której straci ktoś życie nie będzie w sytuacji w której będzie musiał całe swoje życie stawiać siebie pytanie co by było jak. Ponieważ wtedy Pomorze mu fakt to ze zrobił naprawdę wszystko co mógł mając szerszy wachlarz możliwości po przez użycie Tasera. Mając takie narzędzie chwytanie po pistolet który z siły zmęczy wiąże się z ryzykiem utraty przez kogoś życia będzie mniej prawdopodobne. Z tego korzystać beda wszyscy ci którzy beda w przyszłości postrzeleni jak i ci funkcjonariusze którzy pociągną za spust. Koszty leczenia i pomocy psychologicznej skotkow dla obu stron jest kosztuje państwo pod kreska o wiele więcej.