Dialogi techniczne w programach dla Marynarki Wojennej

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 16:54

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o postępach w dwóch programach realizowanych dla Marynarki Wojennej: dotyczących okrętu rozpoznania radioelektronicznego kr. „Delfin” oraz brzegowej dynamicznej stacji demagnetyzacyjnej kr. „DEMAG”. W przypadku pierwszego programu zakończono już dwuetapowy dialog techniczny, a w drugim poinformowano o zamiarze jego przeprowadzenia w maju. 

W przypadku okrętu rozpoznania radioelektronicznego „Delfin” zakończono już dialog techniczny, który był realizowany w dwóch etapach: pierwszy do 31 grudnia 2016 r. i drugi - do 31 marca 2017 r. W rozmowach prowadzonych w Inspektoracie Uzbrojenia uczestniczyło w sumie trzynaście podmiotów w tym pięć stoczni:

 • SAAB Kockums AB;
 • IMS-GRIFFIN Sp. z o.o.;
 • FINCANTIERI S.p.A.;
 • Stocznia Remontowa NAUTA S.A.;
 • REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.;

oraz ośmiu producentów systemów elektronicznych:

 • THALES Polska sp. z o.o;
 • KENBIT Sp. j.;
 • ROHDE&SCHWARZ;
 • PLATH GmbH;
 • AM Technologies Sp. z o.o. Sp. k.;
 • Infraestrucuturas Aeroportuarias S.L.U.;
 • IAI/Elta systems- Izrael;
 • OBR CTM S.A.

Obecnie prowadzona jest faza analityczno-koncepcyjnej, w trakcie której rozpatrywane są różne warianty budowy okrętów, w oparciu o wiedzę i doświadczenie zgłaszających się wcześniej firm. Ma się ona zakończyć do 31 czerwca 2017 r. Zgodnie z programem operacyjnym „Zwalczanie zagrożeń na morzu” dwa okręty „Delfin” mają być przekazane do końca 2022 r.

Czytaj też: Szwedzi zainteresowani programem okrętu rozpoznawczego Delfin

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął w międzyczasie drugi program przekazując informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego brzegowej dynamicznej stacji demagnetyzacyjnej kr. „DEMAG”. Zgłoszenia mają być przyjmowane do 2 maja br. natomiast sam dialog ma być przeprowadzony do końca maja 2017 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

23 komentarze

PRS Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 12:15
,,Jednak w przypadku Szwecji umowę z grupą przemysłową Saab na dostawę okrętu specjalnego przeznaczenia SPSiSI (Special Purpose Ship for Signal Intelligence) podpisano od razu."

Może jak IU jest pozbawiony tego co ,,Chłop nosi w portkach" to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówi dla ... Straży Granicznej? Może i jakiś ,,grant" ze Łuni by się znalazł ???
gość Niedziela, 23 Kwietnia 2017, 16:51
Jak to dialog, pominęli fazę analityczno-koncepcyjną ?
dk. Niedziela, 30 Kwietnia 2017, 8:15
Dbają o swe miejsca pracy. Pan żywi jeszcze jakiekolowiek wątpliwości ?
Mokotów Piątek, 21 Kwietnia 2017, 13:08
Co jaki czas trzeba przeprowadzać demagnetyzację jednego okrętu? Jedna stacja wystarczy?
CB Piątek, 21 Kwietnia 2017, 14:40
W tym momencie z trzech (SD-11, SD-12 i SD-13) pozostały dwie - jedna w Gdyni, druga w Świnoujściu. One działają właściwie jak barki, bo demag i tak odbywa się w porcie na beczkach, więc moim zdaniem pełnowymiarowy okręt w tym momencie jest naprawdę zbyteczny, patrząc na inne potrzeby. To samo z naszymi "szpiegami". Kadłuby nie są jeszcze dziurawe jak sito, więc co najwyżej należy je zmodernizować i doposażyć elektronicznie.
Jak zwykle zabieramy się do rzeczy od odwrotnej strony, próbując załatwić te najłatwiejsze i najtańsze, by się "sztuka" zgadzała. Na rzecz jakich okrętów będą działały te holowniki, demag i rozpoznanie, skoro tych innych okrętów niedługo nie będzie wcale?
Pannijak Piątek, 21 Kwietnia 2017, 19:05
Stacje demagnetyczne są nie tylko do przeprowadzania demagu ale takze do pomiarów pola fizycznego. SD11 i SD13 mają ponad 45 lat. SD13 stacjonujaca w Gdyni może mniej potrzebna ponieważ większość pomiarów oraz sam demag przeprowadza brzegowa stacja kontrolno-pomiarowa, za to SD11 że Świnoujścia ma do pomiarów z 12 tralowcow, 5 okrętów desantowych, 3 małe desanty, Czernicki, Z8 i szereg holownikow i co tam jeszcze w swinoujsciu stacjonuje. Więc zamiast jakiegoś projektu DEMAG który będzie jednym wielkim niewypałem powinni zbudować okręt kontrolno-pomiarowy który by pełnił funkcję taka samą jak SD11 tylko z nowszym sprzętem a nie z lat 70-80tych.
Andrzej Piątek, 21 Kwietnia 2017, 9:32
eeee co to jest dialog techniczny ? wydaje mi się że jak MW chce kupić okręt to podaje parametry i czeka na oferty albo przegląda oferty i mówi ten bierzemy? tak jest chyba w każdym normalnym kraju.
PRS Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 12:01
Dialog Techniczny poprzedza FA-K
Faza Analityczno-Koncepcyjna poprzedza Przetarg
(tu może nastąpić redefinicja wymagań czyli zaczynamy od początku)
Przetarg poprzedza Odwołanie
Odwołanie poprzedza Wyrok np. KIO, Sądu, etc
Wyrok poprzedza Kolejne Odwołanie
Kolejne Odwołanie poprzedza Kolejny Wyrok (może być odmienny od pierwszego)
Kolejny Wyrok poprzedza Wykonanie
Wykonanie poprzedza Opóźnienie
Opóźnienie poprzedza Badania
badania poprzedzają Certyfikację
Certyfikacja poprzedza Wejście do Służby.
test Piątek, 21 Kwietnia 2017, 8:49
Partie się zmieniają,a dialogi pozostają .
ppp Piątek, 21 Kwietnia 2017, 8:16
Nasza armia w kwestii zakupów do tylko dialogi, dialogi, nudne dialogi. To już nudne. Czy ktoś nie może zacząć w końcu podejmować konkretnych decyzji? Może zamiast w w OT zacząć inwestować w wojska operacyjne, gdyż OT znając życie w razie "W" sprzęt porzuci uciekając w popłochu. Wojska OT - jestem jak najbardziej za, ale nie w tym kształcie, strukturze i nie z tymi zadaniami.
Gall Anonim Piątek, 21 Kwietnia 2017, 11:20
"...gdyż OT znając życie w razie "W" sprzęt porzuci uciekając w popłochu."
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Bo na przykład doświadczenia z Ukrainy pokazują coś zupełnie odwrotnego tj. regularna armia haniebnie zawiodła podczas gdy bataliony ochotnicze twardo stawiały opór wrogowi.
Max Mad Piątek, 21 Kwietnia 2017, 14:50
Mit powielasz, te bataliony ochotnicze to twardo stawiały opór... na facebooku. Zostali wytłuczeni niemiłosiernie, jatki im urządzano tam. To armia mimo porażek walczyła i powstrzymała Rosjan a nie jakieś mityczni ochotnicy. Tylko mi nie wyskocz z obroną lotniska jak to wielu robi bo tam walczyli zawodowcy a nie ochotnicy.
Akanios Piątek, 21 Kwietnia 2017, 8:05
ZNAMIENNE - "faza analityczno - koncepcyjna skończy się ... 31 czerwca 2017 r. ...!!!" Byłoby to śmieszne, gdyby nie fakt, że data bardzo dobrze ilustruje co dzieje się w Inspektoracie Uzbrojenia, jak jest tam stosowane i rozumiane materialne prawo administracyjne, jakie jest podejście do zakupów sprzętu wojskowego. A na końcu postępowań dowiadujemy się, że ktoś wykańcza caracale, niezbudowane holowniki mają wadę, której przez dwa lata nikt nie zauważył itd. itp, itd... BIDA z NĘDZĄ!!!
A co z holownikami, sprawa jest w KIO, ktoś coś wie??
Max Mad Piątek, 21 Kwietnia 2017, 9:10
Wadą holowników jest to że są budowane przez prywatną stocznię. To ich jedyna "niezbywalna" wada... chyba że Remontowa zostanie znacjonalizowana i dołączy do PGZ. Wtedy ta wada magicznie zniknie.
racjus Piątek, 21 Kwietnia 2017, 4:57
Niedługo stacja demagnetyzacyjna nie będzie miała co demagnetyzować a Delfin może jest potrzebny ale biorąc pod uwagę szczupłość środków, może jeszcze poczekać. Priorytetem powinien być Kormoran i Miecznik.
PRS Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 23:23
Człowiek uczy się całe życie...
IMS-GRIFFIN Sp. z o.o. jest stocznią?

P.S. A co dzieje się z programem Kormoran II (marzec się skończył, mamy połowę kwietnia)
yaro Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 21:15
mam skrytą nadzieję, że Prezydent naszego kraju zmieni wreszcie szefa MON
fck all Piątek, 21 Kwietnia 2017, 7:58
prezydent nie ma nic do gadania
box Piątek, 21 Kwietnia 2017, 1:09
Jak post komuna w połączeniu z wsi uwali macierewicza to zapomnij o jakich kolwiek zmianach w armii. Wszystko co się wokół niego dzieje to działanie mające doprowadzić do jego odwołania przy wykorzystaniu mediów które te środowiska reprezentują. Nie mogli dosięgnąć go bezpośrednio to wymyślili sobie misiewicza. Szkoda ze jak politycy po albo ich znajomi za rządów platformy w młodym wieku obejmowali stanowiska w państwowych spółkach to nikomu to nie przeszkadzało, tak samo z odejściami generałów, kolizjami itd. Macierewicz mocno w nich uderzył i stad ten atak. Ale są juz pierwsze efekty. Realna obecność armii usa w polsce czy chociażby dopuszczenie nas do procedury pozyskiwania najnowszych technologi z patriota na równo z armia stanów Zjednoczonych co dotąd było zarezerwowane tylko dla najbliższych sojuszników. Pomijając już te zwykłe działania macierewicza które realnie wzmacniają nasza armie co również może się nie podobać w różnych miejscach np: zamówienia na nowoczesene wyposażenie dla żołnierzy, realne rozpoczęcie tworzenia ot z prawdziwego zdarzenia (zamiast mięsa armatniego jak to było przez poprzednie lata gdzie według poprzednich koncepcji ot miało być tworzone ad hoc z rezerwistów) czy zwiekszanie liczebność wojsk zawodowych która dotąd z roku na rok spadała (do końca 2018 o ok 20tys). Ale tu wszyscy płaczą po ludziach którzy kariery wojskowe zaczynali w stanie wojennym, szkolili w Moskwie albo byli powiązani ze środowiskami wsi czy postkomuny a jednocześnie te same osoby chcą najnowszych technologi dla Polski. Przerysowując można powiedzieć że bez zmian w armii to tak jakby oczekiwać ze teraz usa przekażę swoje najnowsze rozwiązania Ukrainie.
Marek1 Piątek, 21 Kwietnia 2017, 11:56
re-box - piarowa paplanina "ministra wojny" jak widzę trafiła na podatny grunt ;))). Zatem wylicz nam dokładnie Kolego REALNE osiągnięcia swego idola Antoniego. Po kolei i w pkt. Prosimy tylko bez konfabulacji i przywłaszczania efektów decyzji jego poprzednika ...
Abcd Piątek, 21 Kwietnia 2017, 10:12
Otóż to
jar Piątek, 21 Kwietnia 2017, 9:39
samo sedno sytuacji w armii
eremita Piątek, 21 Kwietnia 2017, 9:26
Wymyślili sobie Misiewicza? To on nie był realny? Może zwirtualizował to ten drugi wybitny doradca od gier komputerowych, jak mu tam było? Jedi?