"Dwunastka" i marynarze ćwiczą na najnowszym Śnieżniku [FOTO]

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 15:28

W Lęborku od początku 2017 roku eksploatowany jest najnowszy wariant systemu szkolno-treningowego Śnieżnik. Jak podkreśla w rozmowie z Defence24.pl por. Błażej Łukaszewski, korzystają z niego zarówno jednostki 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (głównie 7. Brygady Obrony Wybrzeża), jak i inne, stacjonujące w pobliżu - w tym żołnierze z Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.

System szkolno – treningowy „Śnieżnik” został opracowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce oraz firmę Autocomp Management w Szczecinie. „Śnieżnik” wykonywany jest w różnych konfiguracjach w oparciu o urządzenia stacjonarne. System pozwala prowadzić symulowane strzelania z broni na polu walki, które są odzwierciedlane na wielkoformatowym ekranie.

Fot. por. Błażej Łukaszewski

Cechą „Śnieżnika” jest umożliwienie działania w różnorodnym terenie, w najrozmaitszej pogodzie w dzień i w nocy. „System szkolno – treningowy „Śnieżnik” jest znacznym wzbogaceniem nowoczesnych środków wykorzystywanych w szkoleniu, a dodatkowo pozwala on diametralnie ograniczyć koszty szkolenia programowego, gdyż dzięki niemu redukuje się zużycie paliwa oraz amunicji” – zaznaczył major Jarosław Forsztek z Pionu Szkolenia „Dwunastki”.

Fot. por. Błażej Łukaszewski

Jak podaje por. Błażej Łukaszewski, otwarty na początku 2017 roku lęborski „Śnieżnik” na chwilę obecną jest najnowocześniejszy w Polsce za sprawą swojego unikalnego wyposażenia. „Obiekt ten pozwala zorganizować kierowanie ogniem drużyny, posiada symulator strzelca burtowego i pilota śmigłowca Mi-17, a także symulator pojazdu Hummer” – zaznaczył Dowódca obiektu „Śnieżnik” plut. Adam Skibicki.

Fot. por. Błażej Łukaszewski

Por. Łukaszewski zaznacza, że z tych powodów „Śnieżnik” stał się dla dowódców pododdziałów bogatym środkiem do urozmaicenia szkolenia, a także cennym narzędziem do weryfikacji oraz kontroli poziomu wyszkolenia podwładnych żołnierzy.

Fot. por. Błażej Łukaszewski

Pododdziały 1 Lęborskiego batalionu zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża praktycznie codziennie korzystają ze „Śnieżnika”. Jak podkreśla Dowódca 7 kompanii zmechanizowanej por. Katarzyna Lachowicz: - „System ten nie zastąpi w pełni zajęć taktycznych na poligonie, jednak w bardzo nowoczesny, dokładny i ekonomiczny sposób pozwala weryfikować stopień wyszkolenia dowódców drużyn w kierowaniu ogniem, a także celność żołnierzy podczas prowadzonych strzelań, dlatego stanowi cenne uzupełnieniem urządzeń wykorzystywanych w szkoleniu”.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz