„Zielone ludziki” zajęły komisariat na Litwie. Jakie wnioski dla Polski? [KOMENTARZ]

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 11:49
Litwa
Policja AT
Policja Glauberyt
  • Litwa
  • Policja AT
  • Policja Glauberyt

Nieoznakowani żołnierze zajęli komisariat policji w Solecznikach. Odcięto łączność radiową funkcjonariuszy – taki był scenariusz ćwiczeń, przeprowadzonych kilka dni temu na Litwie. Wnioski z tych manewrów powinny być przeanalizowane również przez polskie służby.

Kilka dni temu na Litwie przeprowadzono niespodziewane ćwiczenia służb mundurowych w zakresie przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym. Jak donosi agencja Delfi, ich scenariusz obejmował między innymi zajęcie przez nieoznakowanych żołnierzy, uzbrojonych w broń długą, komisariatu policji w Solecznikach. Część informacji, przekazywanych służbom było nieprawdziwych, aby skomplikować przebieg ćwiczeń.

Jak podkreślają komentatorzy, szkolenie przeprowadzono bez wcześniejszego uprzedzenia, co miało na celu sprawdzenie zachowań funkcjonariuszy w sytuacji zagrożenia. Co więcej, w momencie wystąpienia incydentu odcięto łączność radiową, co doprowadziło do zakłócenia komunikacji.

Z relacji przekazywanych przez agencje prasowe (w tym Delfi) wynika, że nieoznakowani żołnierze zdołali przejąć kontrolę co najmniej nad znaczną częścią budynku policji, zadając straty funkcjonariuszom. Co więcej, pierwsze próby przeciwdziałania podejmowano w sposób nieskoordynowany. Z udostępnionych zdjęć widać wyraźnie, że „przeciwnicy” zdołali wziąć zakładników, a próby walki z nimi podejmowali policjanci uzbrojeni w broń krótką czy bez odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Czytaj więcej: "Z zasady jesteśmy przeciwni offsetowi". Litewski wiceminister obrony dla Defence24.pl o zakupach dla armii 

W szkoleniu brała też udział straż graniczna i inne służby mundurowe. Ostatecznie na miejsce ściągnięto większe siły, w tym jednostki specjalne policji ARAS, które przeprowadziły szturm na budynek. Podkreśla się jednak, że wnioski z ćwiczeń będą musiały zostać uwzględnione na wielu szczeblach – zarówno jeżeli chodzi o szkolenie, przygotowanie i wyposażenie szeregowych funkcjonariuszy pełniących codzienną służbę, jak i na przykład koordynacji służb.

Policja AT

W polskiej Policji w największym stopniu do konfrontacji z uzbrojonymi przestępcami/terrorystami/dywersantami przygotowane są pododdziały antyterrorystyczne. Powstaje jednak pytanie, czy nie należałoby dostarczyć im cięższego uzbrojenia, czy na przykład wielozadaniowych pojazdów opancerzonych. Fot. Policja.pl.

Przebieg ćwiczeń na Litwie może też być bazą dla planowania służb mundurowych w innych państwach, potencjalnie zagrożonych przez agresję, również działania poniżej progu wojny. W wypadku przeniknięcia niewielkich grup zbrojnych i braku innych oznak zagrożenia to właśnie policja i służby graniczne mogą jako pierwsze podjąć przeciwdziałanie.

Takie niebezpieczeństwo powinno więc być brane pod uwagę. Przykład ćwiczeń na Litwie pokazuje, że czas ostrzeżenia o potencjalnej agresji może być bardzo krótki, przez co służby muszą być gotowe do podjęcia przeciwdziałania w szybkim tempie – bez możliwości przeprowadzenia mobilizacji, ćwiczeń zgrywających czy powoływania rezerw. Również realne zagrożenie na Ukrainie (w Donbasie) rozpoczęło się od zajmowania komisariatów.

Wydaje się więc, że również polska Policja powinna w większym zakresie wziąć pod uwagę przygotowanie do podobnych działań. Pożądane wydaje się prowadzenie szkoleń z żołnierzami Wojska Polskiego, i to nie tylko pododdziałów antyterrorystycznych, ale też funkcjonariuszy komórek terenowych. W ubiegłym roku, niejako z oddolnej inicjatywy, przeprowadzono wspólne ćwiczenia Policji, Sił Zbrojnych RP i organizacji proobronnych (Podhalańskiej Obrony Terytorialnej), w oparciu o Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu.

Policja Glauberyt

Szkolenie strzeleckie z broni długiej powinno być realizowane w sposób rutynowy i częsty. Fot. Policja.pl.

Kolejną kwestią jest szkolenie strzeleckie (również z użycia broni długiej!), uzbrojenie policji czy np. zdolność do działania w warunkach zakłócania łączności. Należy zauważyć, że co do zasady większość komórek policji nie była przygotowywana do tego typu działań. W 2012 roku ówczesny podsekretarz stanu w MSWiA Michał Deskur poinformował, że ze stanu Policji wycofano granatniki przeciwpancerne RPG-7. Oczywiście broń tego typu wcześniej miała służyć przede wszystkim jednostkom specjalnym, ale pytanie o jej całkowite wycofanie pozostaje zasadne. Podobnie jak o wprowadzenie do terenowych komórek Policji broni nowego typu cięższej, niż pistolety i pistolety maszynowe.

Litwa po raz kolejny, po znaczącym zwiększeniu wydatków obronnych, stworzeniu jednostek szybkiego reagowania czy przywróceniu poboru zdecydowała się na podjęcie działań, przygotowujących państwo – tym razem służby mundurowe – do skutecznego przeciwdziałania hybrydowej agresji. Paradoksalnie fakt, że podczas szkolenia wykazano pewne niedociągnięcia wcale nie świadczy o niewłaściwym scenariuszu ćwiczeń, ale może być dowodem na duży realizm i podstawą do wyciągania wniosków. Otoczenie bezpieczeństwa zmienia się i służby mundurowe, które wcześniej nie przygotowywały się do określonych zagrożeń bądź robiły to w dalece niewystarczającym zakresie muszą modyfikować swoje działania. Działania Litwy charakteryzują się dużym stopniem zdecydowania, co w efekcie (bynajmniej nie „od razu”) może znacząco uodpornić służby na agresję.

Zobacz także: SKANER Defence24: Ukraina poligonem doświadczalnym. Rosja marzy o "koncercie mocarstw"  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

109 komentarzy

m Czwartek, 05 Października 2017, 8:59
Niestety fotografia ze strzelającą policjantką jest wymownym przykładem, jakie umiejętności posiada przeciętny funkcjonariusz. Jeżeli chcemy zmienić ten stan rzeczy, należy prowadzić szkolenia z prawdziwego zdarzenia, następnie regularne treningi. Oznacza to konieczność przeznaczenia więcej czasu na kursy doskonalące, na kurs podstawowy, a więc wydatkowanie większych środków i stworzenie większej liczby etatów na stanowiska wykonawcze w policji. Dziś policjant jest średnio wyszkolony (zwłaszcza taktycznie, bojowo etc.) za to przepracowany i znerwicowany - rozwiązanie jest stosunkowo proste, ale kosztowne (patrz powyżej).
zły pies Piątek, 21 Kwietnia 2017, 14:22
Polska policja nie jest w ogóle przygotowana do odparcia tego typu zagrożeń. Nawet nie chodzi tutaj o broń długą, która notabene w policyjnej nomenklaturze zwana jest alarmową a w jej skład wchodzą karabinki AKMS, Glauberyty i strzelby Mossberg. Bardzo słaby jest poziom wyszkolenia strzeleckiego ogółu policjantów. Bronią alarmową mogą posługiwać się jedynie policjanci mający odpowiednie przeszkolenie. Jest ich niewielu, w niektórych jednostkach to tylko i aż ok. 10% składu. 10 lat temu, jak ja robiłem kurs na "alarmówkę" to trwał on dwa dni i był to jedyny moment gdy rzeczywiście można było trochę postrzelać. Późniejsze szkolenia to strzelania raz do roku - 10 szt. z AKMS-a, 10 szt - z Glauberyta i 5 szt. z Mossberga, niepenetracyjną. Strzelania statyczne, max z 50 m w przypadku kałacha. Strzelania z broni krótkiej, ważniejsze z punktu widzenia policyjnej codzienności, to już jawna kpina. Strzelania max 4 razy w roku, statyczne lub najprostsze z dynamicznych, max. do 32 szt. na raz lub trochę więcej jak jest amo i w porządku instruktor. Służbowych strzelań taktycznych (bojowych, sytuacyjnych) nie ma, chyba, że ktoś jest szczęściarzem i trafi na jeden z nielicznych kursów specjalistycznych. U mnie z bardzo dużej jednostki (ponad 600 etatów), jedzie na takie szkolenia 2-3 policjantów rocznie.
Więcej strzela AT ale i tak daleko im do wojskowych jednostek specjalnych.
Komendy są zazwyczaj dosyć słabo pilnowane, w znacznej mierze budynki komend są niedostosowane do pełnionej funkcji. W mojej jednostce awaryjny agregat prądotwórczy nie był uruchomiany od kilkunastu lat. Nie trzeba terrorystów a wystarczy zwykła awaria i rodzi się chaos. Wystarczy porównać jak wygląda z zewnątrz siedziba GROM (żelbetowy, wysoki na jakieś 4 metry mur z drutem kolczastym ostrzowym a jak siedziba BOA -dziurawy, stary płot i teren na który można łatwo wejść.)
Kompetencje policjantów funkcyjnych (naczelników, komendantów) a raczej ich brak to kwestia na oddzielny elaborat. Jakbym napisał tutaj parę anegdot to większość i tak by nie uwierzyła. Jedyną policyjną jednostką zdolną do przeprowadzenia dużej operacji AT jest BOA. Teoretycznie ma w Wawie do dyspozycji 5 śmigłowców, w tym 3 Mi-8. Wiosną zeszłego roku sprawny był jeden i to tylko Sokół. Atak na mały komisariat gdzieś daleko na Mazurach, to katastrofa. Miejscowe AT, czyli SAT KWP Olsztyn to ledwie dwadzieścia kilka etatów. Oznacza to, że w danej chwili gotowych do akcji może być tylu policjantów iż może jedna sekcje szturmową zorganizują i tyle w temacie. Od lat nie ma ćwiczeń zgrywających pomiędzy poszczególnymi SPAPami, szkoleń scentralizowanych jest mało. Duże ośrodki miejskie sobie radzą ale w mniejszych jednostkach...Tu trzeba pozytywistycznej pracy od dołu, sprofesjonalizowania tej instytucji, która w pogoni za statystyką zjada własny ogon.
Zbulwersowany podatnik Sobota, 22 Kwietnia 2017, 14:21
Zobaczymy czy za nowej "dobrej zmiany" się to zmieni. Jest dużo "szumu" na górze i przynajmniej udają że próbują coś zmienić, ale jak jest w rzeczywistości nie potrafię ocenić. Jednak jest jakieś światło w tunelu a nic nie stoi na przeszkodzie abyś napisał anonimowy donos do MSWiA oraz Macierewicza. Może akurat trafi się że ktoś to odczyta i zajmą się tą patologią w mundurówce. Dla mnie niedorzeczne jest to aby SPAP, BOA czy AT było niedofinansowane i żeby nie trenowali regularnie współdziałania w symulowanych zagrożeniach. To samo tyczy się strzelania - mamy własne zakłady produkujące amunicję a policjanci nie strzelają regularnie raz w tygodniu po 2-3 magazynki? A co ci ludzie zrobią jak wybuchnie wojna i wcielą ich do armii i przyjdzie żółtodziób który podejdzie do takiego i poprosi żeby pouczył go strzelać bo zostawił żonę i trójkę dzieci i chce wrócić do domu? Odpowie, że też nie umie?
zły pies Środa, 26 Kwietnia 2017, 14:05
A co da anonimowy donos jak parę lat temu napisał o tym wprost, w otwartym piśmie, Rzecznik Praw Obywatelskich, jeden z ważniejszych urzędników w kraju..i co? A no nic się nie zmieniło.
turpin Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 14:35
Super cwiczenia!
Teraz, jak Putin rzeczywiscie na nich napadnie, to beda mysleli, ze to powtórka z tych cwiczen...
CB Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 9:41
A tak z ciekawości: czy pistolet maszynowy (PM-98?) z którego strzela policjantka na zdjęciu na pewno jest "bronią długą" jak głosi podpis?
Asd Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 16:44
Też się nad tym zastanawiam. Jeszcze takie pytanie: gdzie ta pani ma okulary ochronne
Helo305 Środa, 19 Kwietnia 2017, 19:01
Gdyby to się odbyło na terenie zamieszkanym w większości przez mniejszość rosyjską to z Kremla zaraz posypałyby się skargi i groźby. Na szczęście to było w Solecznikach ,gdzie żyją Polacy ,więc nie ma się o co martwić,bo nasi politycy wolą słabego, antypolskiego sojusznika niż bronić własny naród, nawet gdy łamie się jego prawa np. do edukacji w ojczystym języku.
A potem się dziwią, że Polacy na Litwie są prorosyjscy.
pszemeq Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:13
Takie porównanie czy wnioski nie mają sensu. Polska nie ma żadnej mniejszości, która grałaby na rozpad kraju. Zatem powtórzenie się scenariusza ukraińskiego czy dotyczącego krajów nadbałtyckich jest trudne do realizacji. Jeśli patrzyć szerzej podobny scenariusz jaki rozegrał się na Ukrainie i być może możliwy byłby na Litwie próbowali rozegrań Amerykanie w Zatoce Świń, na Kubie. Doświadczenie uczy, że bez zdecydowanego oporu danego kraju jest on możliwy do realizacji ( tego brakło na Ukrainie).
Na marginesie ta gra wojenna na Litwie ma raczej wydźwięk antypolski niż antyrosyjski...
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 9:34
Jeśli ktoś chce we właściwych proporcjach ocenić śmieszne antyniemieckie FOBIE części Polaków (przyjdą? wykupią? zabiorą? wygnają?) - niechaj się przyjrzy fobiom wielu Litwinów w stosunku do Polski i Polaków.
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:36
A słyszałeś kiedyś, żeby ktoś w Polsce czepiał się na przykład do Głuchoniemców?
Bo ja dziwnym trafem nie słyszałem nigdy.
Al.S. Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:28
To nie są żadne "fobie", tylko spisane krwią wielu pokoleń doświadczenie, które trwa od co najmniej millenium.
Historia est magistra vitae - mawiali już starożytni Rzymianie.
Ślepa nienawiść jest głupotą, ale nierozwaga - zbrodnią - wobec samych siebie i przyszłych pokoleń Polaków.
Z Niemcami należy się przyjaźnić, ale też trzeba wiedzieć, że trwa tam ciągłość instytucjonalna od czasów Bismarcka.
Ów nie był jakimś szczególnym przyjacielem Polaków, za to o Rosji mówił, że zawsze należy mieć z nią dobry traktat.
Kolega poniżej napisał już wystarczająco o Litwinach, więc nie będę rozwijał tego tematu.
Legionisci Środa, 19 Kwietnia 2017, 12:18
Powazna sprawa, zmuszamy Niemcow do zmiany nazwiska wyrzucamy z firm panstwowych osoby pochodzenia niemieckiego ? Zakazalismy dzialalnosci mniejszosci niemieckiej? Zlikwidowalalismy mandaty dla mniejszosci niemieckiej do sejmu RP? Litwa jest zinfiltrowana przez FR, nie wiem czy obecnie jest tam chocby jeden minister nie majacy powiazan z FSB ( biznesowych, rodzinnych ) to wlasnie litewskie FSB ksztaltuje polityke historyczna, ktora pokazuje, ze Litwa to czesc Rosji, ktorej najwiekszym wrogiem jest Polska i NATO. Litwini zgodzili sie oddac Memmel /Klajpede Niemcom w zamian za gwarancje bezpiczenstwa.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 14:24
1 Mandaty dla mniejszości niemieckiej? No, tak dokładnie to obecnie 1 (jeden) mandat.

2 "Litwini zgodzili sie oddac Memmel /Klajpede Niemcom".
A ja myślałem, że "Memel" (przez jedno "m").
A w ogóle, to skąd te rewelacje, Panie Bezpolskodiakrytyczny? Patrzę na mapę Europy i do oddanie ciągle niezaznaczone . . .
BBB Środa, 19 Kwietnia 2017, 16:20
Czepiacie się, kiedy dyskryminacja Polaków na Litwie jest faktem (i dotyczy to w równym stopniu mniejszości Polskiej - problemy Polskich szkół, brak zgody na Polską pisownię nazwisk, brak zgody na Polskie nazwy ulic w rejonie Sołeczniczańskim gdzie dalej przytłaczającą większość stanowią Polacy, i Polskich przedsiębiorstw - np. problemy Orlenu z rafinerią w Możejkach).

Przykłady można mnożyć, stosunku Litwy (jako struktury Państwowej) do Polski i Polaków nie można określić jako dobrosąsiedzkiego.

Chybione są też przytyki do mniejszości Niemieckiej w Polsce, która cieszy się szerokimi prawami (i nie ma problemu z nazwami ulic, nazwiskami, szkolnictwem).

Rozumiem Litwinów i ich motywacje, jednak obecnie jesteśmy częścią jednej struktury politycznej (UE) i militarnej (NATO), obecnie najwyższy czas aby dać spokój historycznym zaszłościom i zacząć razem grać do jednej bramki.
petroCPN SA Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 11:53
EDUKACJA
W chwili obecnej Litwa jest jedynym (!) poza Polską krajem, w którym istnieje pełny system oświaty w języku polskim. Polskie szkoły istnieją w liczbie blisko 100. Działa tu również kilkadziesiąt polskich przedszkoli. W 2007 roku uruchomiono polskojęzyczną filię Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie (Wydział Informatyki i Ekonomii). Ponadto wyższe wykształcenie w języku polskim można zdobyć na wydziałach polonistyki uniwersytetów Wileńskiego oraz Edukacyjnego.
W roku szkolnym 2011-2012 – było niemal 13 tys. uczniów pobierających naukę w języku polskim.

NAZWY ULIC I NAZWISKA
Polacy zarzucają władzom litewskim naruszanie konwencji ramowej EU w związku z żądaniem usunięcia polskich nazw ulic. Ponadto, Michalas Klečkovskis żąda, aby władze litewskie pozwoliły mu zmienić nazwisko na Kleczkowski. Jednak przegrał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i zwrócił się do Komisji Praw Człowieka ONZ, która odrzuciła wniosek. Mnie to przypomina przegraną Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Zatem przyganiał kocioł garnkowi . . .
L55 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:35
Czy rzeczywiście na Litwie nie przestrzega się praw mniejszości polskiej? Jakie są na to dowody? poważne opracowania? źródła? Pani prezydent tego kraju mówi piękną polszczyzną, lepszą niż nie jeden polski "patriota". Moze problem jest w tym, że chcielibyśmy być dla Litwy starszym bratem, a ona nie potrzebuje pośredników i protektorów. Na skłóceniu nas z sąsiadami zawsze najbardziej zależało Rosji. Z dwojga złego, lepiej, że Litiwni takie ćwiczenia prowadzą w środowisku mniejszości kraju zaprzyjaźnionego, natowskiego, niż gdyby prowokowali tego typu ćwiczeniami wśród rosyjskojęzycznych..
Jan53 Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:45
@L55:: Pani prezydent po "kadzieli" nazwisko ma Grzybowska a ze zlitaunizowana jako Nowolitwinka(nie mylic ze Starolitwinami) to i po polsku mowi - jeżeli to dla Ciebie "piekna polszczyzna" to polecam ponowne nauki j.polskiego w szkole podstawowej.Po drugie:"przestrzeganie praw mniejszości polskiej" - proszę przeczytać Traktat Polsko-Litewski zawarty w 1994r. oraz umowy w nim zawarte dotyczące mniejszości w obu krajach oraz ich realizacje po 20 latach po obu stronach granicy.Po trzecie:Jezeli chcesz mieć prace na Litwie jako Polak musisz posylac dzieci do szkol litewskich.Pojedz do Polskiego Domu Dziecka w Podebrodziu i zobacz warunki zycia polskich dzieci.Sprobuj zaadoptować jakiegoś jako Polak - nie otrzymasz zgody.Otrzyma taka tylko rodzina litewska która go zlitaunizuje.Do 1990 r.bylo na Litwie prawie 120 szkol z j.polskim.Jest obecnie ok.60.Nie dlatego ze polska mniejszość tam wymiera,ale nagonka oraz brak pracy powoduje ze Polacy posylaja dzieci do litewskich przedszkoli oraz szkol przy zupełnej bierności kolejnych władz w RP!!!!
"Wspolna Historia " po 1917r.: Dwukrotnie Litwini pozwolili w 1920r.na przemarsz wojsk bolszewickich na teren RP w czasie Wojny Polsko-Bolszewickiej.W Bitwie nad Niemnem na przełomie sierpień/wrzesień brali udzia jako sprzymierzeniec bolszewikow w zamian za obiecane ziemie az po Augustow i Suwalki(razem).Do 1939r.na Litwie Kowienskiej zlitaunizowano ponad 60tys.Polakow i pozamykano wszystkie polskie szkoły.Po darowaniu przez Stalina Wilna oraz części Wilenszczyzny w grudniu 1939r.wprowadzono na tych terenach "dekret o obywatelstwie litewskim" który z ponad 170.tys.Polakow w 200tys.Wilnie zrobil "cudzoziemcow" bez prawa do pracy a tym samym kartek na zywnosc i art.przemyslowe które wprowadzil na tych terenach "ploretariat".
Na polskich wsiach zmieniano nazwiska z polskich na litewskie.Wspolna defilada we Wilnie z bolszewikami jako sojusznikiem.Wspolpraca z NKWD i donosy na co bogatszych obywateli RP których potem czekala zsylka a donosiciele zajmowali ich majatki i mieszkania.W 1941r.gorliwa wspolpraca z III Rzesza a tym samym gestapo.
Przypomne o pogromie Zydow w Kownie gdzie sporo z nich miało ob.polskie.Jako 2 państwo na swiecie po III Rzeszy wprowadzilo tzw."Dekrety Norynberskie" które traktowaly ob.wyznania Mojzeszowego jak bydlo.
Ponary - polska golgota na Litwie gdzie wśród ponad 100tys.pomordowanych jest ok.polowa ob.polskich w tym pochodzenia żydowskiego.Litewskie oddzialy szaulisów(strzelcy) niczym nie roznily się od banderowcow.
Można pisać jeszcze wiele o tych "obecnych przyjaźniach" ale po co?Mamy mierne polityczne rzady które chcą odgrywać sile polityczna we wschodniej i srodkowej Europie ale jako golasy z mala armia i sprzętem z lat 60/70 ub.wieku bez marynarki wojennej i OPL jesteśmy smieszni.Jedyna nadzieja ze Kczynskiego cos olśni zrobi porządek w MON a zakupy rusza z kopyta.Teraz to dużo gadania a jak zakupy to z..........demobilu innych państw.Chore to.
sceptyk Środa, 19 Kwietnia 2017, 16:55
Zapomniał Pan o pięknych wydarzeniach w historii obu narodów czyli zajęciu Wilna w październiku 1920 oraz o sierpniu 1919, gdy POW na kowieńszczyźnie planowała obalić rząd litewski w drodze zamachu stanu i zastąpić go propolsko nastawionym gabinetem. Tymi wspaniałymi aktami przyjaźni Polska zyskała miłość Litwinów, którzy do 1938 zamknęli granicę. Bądźmy sprawiedliwi i budujmy wspólną przyszłość.
gegroza Środa, 19 Kwietnia 2017, 23:37
Bądźmy sprawiedliwi - Litwa współpracowała z bolszewikami a Litwinów w Wilnie prawie nie było ! Wspólna przyszłość a nie ciągła utrata godności, jak to się dzieje obecnie
b Środa, 19 Kwietnia 2017, 1:41
Dowodem jest przymusowa zmiana imion I nazwisk, Kazimierz Sienkiewicz zostaje Kezem Sinkieviciusem , zamknieta szkola polska ------》jego syn juz po polsku nie pisze, za to ma lekcje litewskiego, historii gdzie nasz kraj jest ukazywany jako najgorszy wrog czychajacy na Litwe aby napasc i dokonac podzialu razem z Rosja. Litwa jest przezartym przez korupcje krajem gdzie problem stanowia Rosjanie i ich wplywy oraz mniejszosc a nie Polacy.
krzys Środa, 19 Kwietnia 2017, 11:16
@petroCPN SA

Myślę, że podając przykład Mickiewicza walnąłeś babol który robi sporo osób - utożsamia obecna Litwę z historyczną Litwą, a to dwa różne byty. Historyczna Litwa to obecnie tereny głownie Białorusi, stamtąd też był Mickiewicz, Białorusini nie mają tez problemu z polskim nazewnictwem. Nie tylko Mickiewicza podpiszą po polsku, oni wręcz wracają do tego z czym tak zaciekle walczy obecna Litwa - do polskich nazw historycznych, czy to ulic czy innych obiektów.

A dlaczego tak zachowuje się Białoruś i Litwa? Ano historia, Białorusini byli dla nas prawie równoprawnymi partnerami w tworzeniu Rzeczpospolitej Dwojga Narodów, oni tamten kraj traktują jak swój i dobrze go wspominają. Obecni Litwini to dawni Żmudzini, Bałtowie, podbici, choć w zasadzie chyba przez Litwinów a nie nas, tyle ze to my przejęliśmy "schedę" po dawnej RP. Więc traktują nas jak dawnego okupanta, podobnie jak i Ukraińcy. I jeśli już szukać naszych braci to na Białorusi a nie na Czechach czy Słowacji, z Białorusinami mieliśmy kilka wieków wspólne państwo, z nimi genetycznie się wymieszaliśmy i to zdrowo. A sam Mickiewicz doskonałym przykładem tego, jak mało nas dzielilo

Jeśli wspominasz Słowację - tam sporo o fobiach można pisać ale w kontekście węgierskim, tu nie tylko nasze wobec Niemców wymiękają, ale chyba też i Żmudzinów wobec nas.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 14:35
1 Współcześni Litwini Mickiewicza się nie wypierają, mimo, iż pisał po polsku. A że Łukaszenka z Białorusi też się do rocznic mickiewiczowskich przyznaje . . . No, pewne prawo ma.

2 "Historyczna Litwa to obecnie tereny głownie Białorusi"
Na skutek tego, iż wojowniczy Litwini przyłączyli te tereny do swego państwa i je sobie podporządkowali.

3 "Białorusini byli dla nas prawie równoprawnymi partnerami w tworzeniu Rzeczpospolitej"
To dość kontrowersyjna teza. Zważywszy, że przez większą część historii nikt nawet nie nazywał ich narodem białoruskim.

4 "szukać naszych braci to na Białorusi a nie na Czechach czy Słowacji"
Rodziny się nie wybiera. Pokrewieństwo językowe z innymi Słowianami Zachodnimi jest największe.
krzys Środa, 19 Kwietnia 2017, 16:23
Jako ciekawostkę Tobie jeszcze napiszę, bo podejrzewam ze pierwszy raz o tym usłyszysz - w 1993, nim nastał Łukaszenka, Białoruś zwróciła się do nas z zapytaniem o możliwość reaktywacji w jakimś zakresie dawnej Rzeczpospolitej Dwojga Narodów. My ta propozycję odrzuciliśmy. Litwini traktują nas jak dawnego okupanta, stąd nieprzypadkowe problemy z Polonią u nich i akcje jak w art. Białorusini natomiast, mimo obecnego sojuszu z Rosją, bardzo chętnie przyznają się do wspólnego państwa z nami. Niestety, dla ignorantów w Polsce obecna Litwa to dawni Litwini, a obecni Białorusini to takie "pół-ruski".
petroCPN SA Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 14:40
1 "pierwszy raz o tym usłyszysz - w 1993, nim nastał Łukaszenka, Białoruś zwróciła się do nas z zapytaniem o możliwość reaktywacji w jakimś zakresie dawnej Rzeczpospolitej Dwojga Narodów."
Rzeczywiście, pierwszy raz słyszę. To się chyba nazywa historia alternatywna. Albo, jak kto woli: farmazony właśnie.

2 "obecni Białorusini to takie "pół-ruski""
A nie są? Po jakiemu się dziś mówi na Białorusi? Bo po białorusku, to praktycznie już tylko w okolicach Białegostoku.

3 "porównaj mowę dawnych Litwinów (choćby Jagiellonów) z językiem białoruskim i obecnym litewskim"
O widzę, że mam do czynienia z lingwistą historycznym. Chapeau bas!

4 "obecni Litwini i ich język to Bałtowie"
Podobnie, jak pokrewni nim Łotysze oraz wymarły naród Prusów. To właśnie tacy Bałtowie najeżdżali Mazowsze w średniowieczu, nie kto inny.

5 Stalin dzielił? Toż kształt terytorialny dzisiejszej Litwy utrwalił się po I Wojnie, bez udziału Stalina. Stalin dodał do tego kształtu jedynie Wilno i okolice.

6 Toż Czech Kosmas, skądinąd niechętny Polakom, kiedy chciał im napisać coś miłego, przypominał, iż "mówimy jednym językiem". Wielowiekowa rozdzielność polityczna nie zmieni faktu, że Czesi są też Słowianami Zachodnimi.
krzys Środa, 19 Kwietnia 2017, 16:14
Zerknij do książek historii, porównaj mowę dawnych Litwinów (choćby Jagiellonów) z językiem białoruskim i obecnym litewskim, poczytaj o Żmudzinach, bo farmazony wypisujesz. Powtórzę po raz drugi - spadkobiercami historycznych Litwinów są Białorusini, a nie obecni Litwini, obecni Litwini i ich język to Bałtowie i język z Bałtami spokrewniony. A "wojowniczy" Żmudzini siedzieli pod butem Litwinów, na części terenów które należały do Księstwa Litewskiego, a obecnie leżą na terenach tzw Litwy (i bynajmniej nie całość Litwy, Stalin dzielił teren republik jak mu się żywnie podobało).

Pokrewieństwo językowe pewnie mamy podobne z Czechami, Słowakami i Białorusinami, przy czym z Białorusinami mamy też genetyczne, pewnie jeszcze kilka innych wspólnych mianowników można by znaleźć. Najzwyczajniej zerknij na mapy Polski międzywojennej i przedrozbiorowej, nanieś je na obecne. Czesi prawie zawsze byli samodzielni, z bardzo bliskimi związkami z Niemcami, Słowacy siedzieli pod butem węgierskim 1000 lat, z nimi nie mieliśmy takiej styczności jak właśnie z Białorusinami, czy to Tobie się podoba czy nie.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:55
Po prostu reguły języka litewskiego zmuszają Litwinów do zniekształcania obcych nazwisk. Dla nich zawsze "Adam Mickiewicz" będzie "Adomas Mickievicius". Bez tych końcówek "-as", "-us" czy jeszcze jakoś inaczej - tych nazwisk nie da się odmieniać czy jakoś tak.

Nasi bracia Czesi i Słowacy także pospolicie zniekształcają nazwiska obcojęzyczne. Dla nich nieżyjąca brytyjska premier nazywała się Margaret Thatcherová. I żaden Brytol nie rzucał się z pretensjami.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anegdota.
W 1939 r. Sowieci zajęli Wolno i oddali go niepodległej Litwie (tylko po to, aby parę miesięcy później zaprowadzić w całej Litwie władzę sowiecką - ale to inna historia). Litwini zarządzili wydawanie swoich własnych, litewskich dowodów osobistych. Miejscowy Żyd (bo Żydów w przedwojennym Wilnie było wielu) o krótkim nazwisku "As" - coś tam wiedział o regułach gramatycznych, oraz o tym że u Litwinów takie nazwisko nie przejdzie. Zatem w formularzu podania o wydanie dokumentu wpisał sobie od razu "Asas".
Lecz urzędnik nie domyślił się, że to pan As chciał mu coś ułatwić. Po iluś tam dniach gość odbiera dowód a w nim stoi nazwisko: "Asasas".
b Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:38
Prosze , nie kompromituj sie wiecej. Zamykanie szkol, obowiakowa zmiana nazwisk, szykanowanie za polskie pochodzenie, czy uzywanie jezyka polskiego . Litwa / Zmudz to obecnie kraj kierowany przez FSB dzieki ukladom finansowym.
Sir John Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:28
Litosci, akurat po Niemcach, Ukraincach, Rosjanach to wlasnie Litwini byli odpowiedzialni za wymordowanie Zydow, mozesz klamac ile chcesz ale to nie Polakow tylko Zmudzinow (nazywanych blednie Litwinami - Jaroslaw Kijowski zw. Madrym ) scigal Izrael. Nawet stworzono na Litwie /Zmudzi specjalna jednostke do eksterminacji Zydow , ktora wymordowala ok 200 tys np w Ponrach i innych miejscach ,wszystkie Getta na terenie Litwy / Zmudzi mialy obsade miejscowa w 98% nie podlega zadnej watpliwosci, ze decyzje dotyczace Holocaustu byly podejmowane w Berlinie natomiast tylko na Litwie i Ukrainie w te dzialania wlaczylo sie 99% spoleczenstwa. Czy to ze wzgledu na korzysci finansowe czy ze wzgledu na uprzedzenia rasowe. Smutne to, bo przyklad Polski ( wylaczajac margines, bezwzglednie zwalczany jak szmalcownicy, przemytnicy ) pokazywal, ze wszystkie spory polityczne wobec najazdu niemiecko /sowieckiego i okrucienstwa z obu stron wygasaly ( dzieki mojemu pradziadkowi wojne przezylo troje osob ktore prz.ez blisko 5 lat zyly w schowku pod stodola, Michal byl Polakiem o pogladach prawicowych, przed wojna byl soltysem . Ja pamietam tylko slowa dziadka i Ojca " To nasze (polskie) sprawy i wara Niemcom od tego , my tu zyjemy razem od wiekow i my sie rozliczymy . Jeden z Zydow , ktorego moja rodzina ukrywala (muzyk) opowiadal o zajeciu Podlasia przez Sowietow, o udziale zydowskiego Bundu (komunistow) w eksterminacji inteligencji, ale tez np harcerzy. A jednak to Polska, i Polacy wbrew wielu klamstwom zostali wierni swoim idealom, czesto placac najwyzsza kare. Jestem "judeosceptyczny" ale mam kolegow pochodzenia zydowskiego i moga na mnie zawsze liczyc, bo wszyscy jestesmy Polakami. I wara wszystkim Niemcom, Litwinom od Nas.
petroCPN SA Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 11:59
A tak w ogóle, to co chciałeś udowodnić? Owszem, jest faktem historycznym, iż praktycznie wszystkie nacje Europy oraz Związku Sowieckiego w pewnym momencie mniej albo bardziej gorliwie współpracowały z Niemcami.
Teraz, kiedy sami Niemcy są naszym sojusznikiem i najważniejszym partnerem gospodarczym - mamy się na tych wszystkich sojuszników i kolaborantów dalej gniewać i im tę przeszłość raz po raz wypominać?
vilniuk Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:13
teraz w dowodach piszą nazwisko jak brzmi, ale tylko uzywając litewskich imion, owszem o Mickiewiczu napiszą Adomas Mickievicius, ale dzis mialby dowód Adam Mickievič
Anton Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:22
Najłatwiejszy kraj do zdobycia to.......Polska bo nic nie robimy by się chcieć obronić przed zagrożeniami.Dzięki wszystkim politykom za zaniedbania w każdej sferze bezpieczeństwa.Tylko żeby OT otrzymało najlepszy sprzęt bo reszta to może mieć poradziecką broń
Na Żmudzi Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:13
W tym miejscu to nie ćwiczenia, a prowokacja.
Jan53 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:45
Polacy powinni takie same ćwiczenia przeprowadzić w Punsku.
Fanuel Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:00
Rosjanie mogą wykorzystać do tego typu działan w Polsce, Ukraińców z Donbasu padający się za nacjonalistów w celu wywołania otwartego konfliktu między Polską i Ukraina.Jest wiele innych podobnych scenariuszy .Powinniśmy być przygotowani.
PAK Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:14
z czym? z kijami czy zakazanymi przez policję korkowcami?
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:30
Rozumiem, że twoim zdaniem skuteczność służb granicznych jest stuprocentowa, skutkiem czego ujawnione zostały wszystkie przerzuty broni na teren RP?
Ja nie jestem takim optymistą i sądzę, że te przechwycone granatniki, działo morskie w częściach, czy też ostatnia próba przemytu broni, to tylko wierzchołek góry lodowej.
Radek79 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 18:54
Nam mogą zająć co najwyżej którąś ambasadę w krajach bałtyckich lub Białorusi i Ukrainie i co wtedy? Kupa.
Dyzio Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 18:06
Wnioski?
1- Zamknąć i uszczelnić granice na całej długości.
2- Strzec granicy także w powietrzu na całej długości, na niskich pułapach przed dronami, śmigłowcami, szybowcami itd.
3 - Strzec jednostek wojskowych przez wojsko, a nie przez leśnych dziadków z tzw. firm ochroniarskich.
4 - Zbroić się i szkolić.
itp, itd
Granice są dziurawe z każdej strony a później dziwi się jeden z drugim skąd tyle "OBCYCH" na terenie Polski i Europy.
Pim Środa, 19 Kwietnia 2017, 15:25
Oczywiście to jest dobry pomysł. Należy kraj generalnie przebudować na obóz wojskowy. Niech nie 3 a 10...12...15% PKB idzie na wojsko. I wtedy Dyziu proponuję Ci byś został premierem i wytłumaczył obywatelom dlaczego szynka drożeje. A historia uczy, że w tym kraju rewolty zaczynają się od ceny mięsa...
Bartek 1 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:35
Wnioski z twoich wniosków?
"Zamknąć i uszczelnić granice na całej długości" - czyli wypisać się z Unii Europejskiej
"Skąd tyle OBCYCH na terenie Polski" - Jeśli nie chodzi ci o bohaterów filmów z cyklu " Obcy - ósmy pasażer Nostromo" to prawdopodobnie masz na myśli obcokrajowców mieszkających w Polsce?
Procentowo jest ich teraz prawie najmniej w całej UE. A jeżeli chcesz usunąć obce wojsko ,to musisz się liczyć z wystąpieniem z NATO.
Esio Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 20:20
Chlopie masz miedzy 800 a 1000tys ukraińców na terenie RP. Niech z tego 40% to mezczyzni..
Przy takiej ilosci to mozna i batalion specnazu mieć i o tym nie wiedzieć. A do tego ASY chca w komisariatach trzymać arsenały dla kompanii WOT.. łacznie z opl i ppanc.... i tu pytanie.. czy na pewno dla WOT?
Dyzio Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 23:15
Ukraińców jest już 1milion 300tysięcy. Każdego sprawdzić pod względem legalności pobytu ale... od czerwca będą mogli legalnie przebywać w krajach UNII. To duży problem. Przez granicę z Ukrainą przenikną "zielone ludziki" Z północy mogą zjechać islamiści bo nie ma dokładnych kontroli. Czym się kończy otwarcie granic dla obcych? Przejęciem terenu i wojnami. Dostrzegamy zagrożenie ze wschodu, a nie dostrzegamy zagrożenia z pozostałych kierunków i to jest duży błąd!
wopek Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 17:47
Najpierw trzeba zmilitaryzować z powrotem Straż Graniczną jak kiedyś była na początku lat 90 czy jak WOP ( kiedyś posiadali na stanie rpg 7 wozy opancerzone typu skot, każda placówka była zdolna stawić opór 48 godz wrogowi bo była uzbrojona i przeszkolona do walki w ochronie granic itd itd, politycy zrobili z niej formacje Policyjna która tylko umie przybić pieczątkę w paszporcie i ściągać przemytników, a przecież oni pierwsi zostaną zaatakowani i pierwsi zginą bo nic nie umieją.
Matt Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:19
Prawda!!!
Toudi Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 17:41
Trochę inne realia - u nas brak tak dużej diaspory rosyjskiej. Co nie oznacza wcale, że agentura jest mała, lub słaba. Ja bym raczej doszukiwał się potencjalnego scenariusza w działaniach mogących zdestabilizować całe państwo. Atak na posterunek w Koziej Wólce i atak na Ministerstwo Finansów, giełdę, bank narodowy itp. wymagają podobnych sił i środków, a efekt jest o wiele poważniejszy.
Ot Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 16:48
Wniosek który z tego płynie to że jeżeli będziemy trzymali na takich komendach broń dla OT to sami prosimy się o kłopoty. Wystarczy kilku dobrze wysskolonych zeby uzbroic cały oddzial partyzantow. Bron powinna być w domach żołnierzy jeśli tylko mogą ją zabezpieczyć w szafie s1. Może zabiorą kilku ale na pewno nie wszystkim za jednym razem.
sojer Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 17:44
Broń bez amunicji - czyli jak w Szwajcarii. Tylko, że różnica między Polską, a Szwajcarią jest taka, że rezerwiści legalnie trzymają w domu SiG 550, ale reszta obywateli może mieć w legalnie Glocka do obrony. I praktycznie nie zdarzają się tam rozboje lub morderstwa z użyciem legalnej, zarejestrowanej broni.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:06
Historia ze Szwajcarii, pono prawdziwa.
Pewnego razu znany adwokat zastrzelił tam żonę aby się związać z kochanką czy też zastrzelił kochanka swojej żony, czy jakoś tak (dokładnie nie pamiętam). Sprawa stała się głośna, nawet w sąsiednich krajach (francuski reżyser Claude Chabrol nakręcił później o tym film).
Szwajcarska policja zadziwiająco łatwo znalazła sprawcę. Jakim sposobem? Ano, sprawca tuż przed dokonaniem zbrodni zakupił pistolet w sklepie z bronią palną. Kiedy podczas pierwszego przesłuchania zapytano go: "Ale po co pan w ogóle kupował pistolet, skoro "w szufladzie" posiadał pan broń?", on odparł z oburzeniem: "Ja miałbym używać broni będącej własnością armii - dla prywatnej zemsty? O nie, ja jestem praworządnym Szwajcarem!".
swiss Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:20
Nie całkiem bez amunicji. Przynajmniej raz w miesiącu jadą (idą) ze swoimi giwerami na strzelnice utrzymać odpowiednią formę i podtrzymać nawyki.
jacek Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 16:22
zróbcie szerszy dostęp do broni palnej !
iposek Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:36
mam jedno pytanie czysto techniczne. Ćwiczenia były niezapowiedziane, policjanci podjęli walkę za pomocą broni krótkiej, czyli tego co akurat mieli pod ręką - i tu mam zagwozdkę bo podejrzewam że nawet na Litwie policja nie ma przy sobie amunicji ćwiczebnej :/
Frosty Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:58
Niezapowiedzuane znaczy tyle, ze nikt z wyprzedzeniem o nich nie informowal i sie pod ich katem nie przygotowywal. W momencie ich rozpoczecia napewno powiadomiono funkcjonariuszy ze to nie na serio...
Kowal Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:10
Pierwsza podstawowa sprawa w przeciwdziałaniu taki sytuacjom to decentralizacja sił i środków ale o czym my tu mówimy jak WOT które teoretycznie ma być do takich sytuacji nawet uzbrojenie podstawowe będzie miał w magazynach centralnych. Podobnie policjanci których zmusza się aby zostawiali broń na komendzie, mimo, że jest to wbrew rozporządzeniu KGP.
saski Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:08
W WP tylko niewielka część jednostek prowadzi szczelania z broni osobistej na tyle często aby żołnierz był w dużym stopniu wyszkolony.
Zbulwersowany podatnik Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:39
Nie chcę być złośliwy ale... Czy u nas policja nadal ma słabe warunki aby poprawiać swoje strzeleckie umiejętności? Pamiętam, że jeszcze 10 lat temu to kpiono z tego w tv. Ile w ogóle godzin miesięcznie musi spędzić policjant na strzelnicy?
PRS Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:37
Pewne wnioski z przeciwdziałania wobec ,,terrorystów" wyciągnęli Francuzi zamawiając partię Brenów... na amunicję 7,62 x 39 mm. Skuteczny zasięg to jedno... ale trzeba też zwrócić uwagę na masę pocisku - ,,pestki" do ,,trąbki" to niecałe 4 g (3,56 dla M193), a ,,zwykłe" do ,,Kałasza" to 7,91 g (12,5 g dla US) czyli większe możliwości penetracji kamizelki kuloodpornej a jeżeli nie to ,,obalenia" trafionego przeciwnika.
Trzeba od razu założyć, że tego typu ,,zielone ludziki" będą w 100% zaopatrzeni w (dobre) kamizelki i sama broń długa to będzie za mało. Radom ma w ofercie Beryle na ,,sowiecką amunicję", a jej samej jeszcze powinno być w magazynach dostatek.
Sebulba Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 20:55
Istotna jest energia kinetyczna pocisku a ta rośnie z kwadratem prędkości i tylko liniowo z masą więc lżejszy pocisk ale o większej prędkości będzie mieć większą energię.
asdasd Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 16:55
Do penetracji pancerza czy kamizelki kuloodpornej nie potrzebna jest masa ale prędkość pocisku, dlatego 5,56 ma większe zdolności penetracyjne niż 7,62x39.
zsdgyvjifbunvgi Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:31
A to ciekawe, bo widzisz... Francuzi mają inne zdanie, ale oni się pewnie nie znają, nie to co Ty :)

..."Z operacyjnego doświadczenia jednostki GIGN, ale też policyjnych RAID i GIPN, wynikało, że stosowane dotąd pistolety maszynowe 9 mm i karabinki 5,56 mm okazały się nie być optymalną bronią. Oba rodzaje standardowej amunicji okazały się mieć zbyt mały zasięgi skuteczny w konfrontacji z karabinkami AK oraz bardzo ograniczoną skuteczność penetracji osłon balistycznych."...
b Środa, 19 Kwietnia 2017, 14:39
Dla jednostek policyjnych skuteczniejszy bedzie wiekszy kaliber, dla SZ istotna bedzie ilosc amunicji. Czy 5.56 mm jest panaceum? Nie wiem, ale AKMS to prosty, skuteczny i bardzo "widowiskowy " karabin . Troche tego mamy, trzeba stworzyc latwy system dostepu do amu, bron w domu.
Ponda Baba Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:08
Jeśli ćwiczenia były niezapowiedziane to skąd wiedzieli żeby nie strzelać ostrą?
xawer Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:23
Może wiedzieli, żeby nie używać ostrej amunicji z samej nazwy "ćwiczenia"?:-)) Ćwiczenia też mogą być zapowiedziane(przygotowywane) lub niespodziewane(niezapowiedziane).
Perykles Środa, 19 Kwietnia 2017, 6:56
Może po prostu dowiedzieli się o nich w momencie rozpoczęcia albo na godzinę przed bez informacji o detalach i rodzaju zagrożenia. Myślenie nie boli.
iojexr Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:36
bo były tak samo "niezapowiedziane" jak i nasze.
mw Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:05
Zgadzam się, że Policja powinna ponownie otrzymać broń długą. Uważam jednak, że w pierwszej kolejności należy podnieść poziom wyszkolenia w posługiwaniu się etatową bronią służbową, bo to z nią na codzień policjanci patrolują ulice. A wiadomo, że poza AT, CBŚ i kryminalnymi, cała reszta strzela kiepsko, bo za rzadko trenują. Muszą najpierw znaleźć się pieniądze na amunicję, aby każdy policjant przynajmniej raz w miesiącu mógł trenować na strzelnicy. Obawiam się wprowadzenia nowego typu broni, np Beryla, z którego policjant strzeli 2 razy w roku po 5 naboi. Taka zmiana będzie pozytywna tylko na papierze.
Iwona34 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 12:32
Nowy Targ raczej nie jest zagrożony.
rozczochrany Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:12
Ale Przemyśl , Ustrzyki Dolne już tak.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:32
KTO nam zajmie Przemyśl i Ustrzyki?
- Cywilni Ukraińcy, których jest tam bardzo mało?
- Czy może armia ukraińska przekroczy granicę?
W tym drugim przypadku, no cóż . . . Ja nie twierdzę, że wszystko, co czynią ludzie rządzący tamtym państwem jest bardzo mądre. Ale aż tacy głupi to chyba nawet owi politycy z Kijowa nie będą!
Mieliby - sami będąc zagrożeni i ogryzani od wschodu, północnego wschodu i południa - dokonać agresji zbrojnej wobec państwa na zachodzie? Mieliby zaatakować NATO i skazać się na całkowitą już izolację ze strony Unii Europejskiej? Nie mówiąc o tym, że to wszystko raczej byłoby kontrskuteczne: Wojsko Polskie nie jest chyba jeszcze do tego stopnia osłabione, by sobie z paroma ukraińskimi oddziałami rady nie dało?

PS Prowokacje ze strony niby-Ukraińców, takie do pokazania w rosyjskich telewizjach - są możliwe, niestety.
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:25
Możesz mieć prowokacje ze strony nie tyle niby, ale Ukraińców właśnie. Chińczycy przecież nie walczą przeciwko rządowi kijowskiemu w Dobnasie.
Wystarczy kilku kolesiów stamtąd wyposażonych w RPG-26.
Takich samych, jakich przemyt do Polski niedawno udaremniono.
I będziesz miał taką piękną rosyjską prowokację, że aż sam się zdziwisz.
Na dodatek jeszcze przypuszczam, że jeśli za czymś takim pójdzie kilka haseł zgodnych z retoryką Prawego Sektora, okażę się, że bynajmniej nie jest to prowokacja kontrskuteczna.
Bo służby są służbami, a ludzie, czy chcesz tego, czy nie są ludźmi, więc wszelkie wyjaśnienia służb w tym wypadku mogą nie wystarczyć.
olo Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 12:30
W Polsce nie ma mniejszości ROSYJSKIEJ która byłaby dla takich grup wsparciem. Litwa ma 176 913 mniejszość rosyjską. U nas na takie zajęcie obiektu mamy GROM,AGAT,JWK i jednostki specjalne policji. Więc nie siejmy paniki. U nas bardziej zagrożeni jesteśmy zamachami i tutaj trzeba rozwijać kontrwywiad.
b Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:52
Mamy mniejszosc litewska , ktora jest w 100% sterowana z Kremla. W 2003 roku Moskwa nakazala zwiekszenie "nacisku" na Polakow na Litwie, cala polityka FSB/Litwy od 2003 roku to wynarodowianie Polakow i wspieranie mniejszosci rosyjskiej.
Wacek Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 16:08
Możliwość użycia jednostek wojskowych typu GROM na terenie kraju podczas pokoju jest mocno ograniczona.
Bolo Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:23
Ale jest RAŚ, który chcę odłączenia części kraju i współpracuje z organizacjami prorosyjskimi. To wystarczy.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:21
RAŚ = Ruch Autonomii Śląska. Słowo "autonomia" z definicji oznacza znaczący zakres samodzielności w określonych kwestiach - lecz nie odłączenie. To taka szeroka samorządność terytorialna, ot co!

Status autonomiczny został Śląskowi nadany przez polski Sejm w Warszawie (jeszcze przed plebiscytem) a odebrany przez komunistów z Krajowej Rady Narodowej. Ewentualne przywrócenie autonomii Górnego Śląska rozpatrywałbym w kategorii dekomunizacji a nie separatyzmu.

Jeśli dowodem współpracy z Rosją miałby być jakiś tam liścik rzekomych Ślązaków do Putina - to RAŚ się go zdecydowanie wypiera.

PS Wielu pisze tu o przestrzeganiu praw mniejszości. Tymczasem współczesna, demokratyczna Polska nie che uznać samego istnienia kilkusettysiecznej mniejszości. No to jak to właściwie jest?
rozczochrany Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:04
Mamy za to mniejszość ukraińską i niemiecką. Są siły na Ukrainie i w Niemczech które nie chca się pogodzić z układem granic.
obywatel Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:55
@olo
W Polsce mamy 2 000 000 mniejszość ukraińską, a to jest realne zagrożenie.
Zanim dotrze "AGAT" czy inny "GROM" ( ?!?!?! grom zgodnie z prawem działa na terenie RP ?? ) to już będzie "pozamiatane" ...
Ostatnie ćwiczenia w zwalczaniu terroryzmu prowadzone były przez WOP w roku chyba 1989 r. W tamtych czasach to właśnie WOP miał w zadaniach działania przeciwdywersyjnem, a ze względu, ciagłe zwalczanie przemytu, w takich działaniach świetnie dawał sobie radę, zwłaszcza wobec "dywersantów" z zewnątrz.
ps. dobrze, że policjanci byli zaskoczeni, pewnie gdyby było inaczej bez trupów by się nie obeszło. Zarzut, że używali broni krótkiej i bez ochrony taktycznej jest conajmniej śmieszny. Ludność miejscowa "olała" ten "atak" i nie odczuwała potrzeby "obrony" "umiłowanych" władz. To jest najważniejszy a zarazem najbardziej niepokojący wniosek ! Cóż więcej "wyklętych" i ujawniania zasobów ipn ....
Geoffrey Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:48
A myślisz, że po co Rosja wspiera najbardziej radykalne organizacje w Polsce i w całej Europie?? Trudno wysłać "zielonych ludzików" do "obrony demokracji", albo przeciwnie, do "obrony tradycyjnych wartości"? Wystarczy znaleźć odpowiednią ilość "pożytecznych idiotów", aby mieć pretekst typu "naród chce". Co to, nie uczyliśmy się historii?
Mick Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:22
Część z tych 1,5 - 2 mln Ukraińców w Polsce to Rosjanie....... a część z nich jest z pewnością zadaniowana…..
Marcin Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:37
Tak, 300 tys na zbieranie truskawek na czas, a 100 tys na kręcenie parówy na Orlenie przy autostradzie. Ci Ukraińcy są tak samo zadaniowani, jak Polacy w UK czy w Norwegii. U nas też są ludzie głośno domagający się zwrotu Lwowa no i co? Ktoś wierzy, że jakaś pseudo bojówka wysadzi komisariat na Ukrainie albo podejmie jakieś realne kroki w celu urzeczywistnienia swoich postulatów? Jeśli nacjonaliści, czy jak ich zwał bo zaraz 10 się obrazi za określenie, z tego czy innego kraju mogłoby zagrozić jakiemuś państwu, to co to za Państwo? Bo mówię o takiej sytuacji, a nie klasycznych zielonych ludzikach widzianych na Krymie.
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:49
Ty na serio uważasz, że Rosjanie są takimi idiotami, żeby nie wykorzystać okazji i nie wkręcić tu swoich?
Drugiego Donbasu nie dadzą rady w Polsce zrobić, ale szkód mogą narobić niemało.
To całkiem niedroga opcja z której na dodatek jeszcze łatwo się wykręcić.
Nie dotyczy to tylko Ukraińców zresztą. Należałoby przyjrzeć się także "prześladowanym" przez Rosję "młodszym braciom" w wierze. Bo co niby stoi na przeszkodzie temu, żeby Putin Kadyrewa o kilku konkretnych poprosił? Tu jeszcze prościej można by wykazać, że Rosja nie miała z aktem terroru "niczego wspólnego"..
911 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 23:17
Brawo Marcin ! Celniej już chyba nie można ?
Tom Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 12:22
Zastanawia mnie tylko dlaczego scenariusz był oparty akurat o komendę w Solecznikach gdzie 80% ludności stanowi mniejszość Polska? Na Litwie są setki innych komend. Nie szukam dziury w całym ale gdy to przeczytałem to od razu wydało mi się to nieco zastanawiające.
Roman Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:41
Oby tylko Litwini nie nadali tej operacji kryptonimu Zeligauskas, bo to najbardziej pasowałoby do ich wyobrażeń o mitycznych "zielonych ludzikach" w polskich Solecznikach.
petroCPN SA Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:18
Nie gdzie indziej jak na wschodzie Litwy: sowieckie służby, rękami tamtejszych Polaków - członków KPZR, próbowały utworzyć osobny Polski Kraj Narodowo-Terytorialny. Gdy w 1991 roku polscy działacze poparli sierpniowy pucz w Moskwie, stało się jasne komu ci Polacy dali się zmanipulować.
Jan53 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 19:50
Jak widać dales się zmanipulować innym działaczom.Byles kiedyś w Solecznikach,Rudaminie itd. aby pisać takie bzdury? Opinie Landsbergisa,Garszwy czy Ozolasa sa wiecznie zywe jak widać.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:36
Jak widać, potrafisz wyartykułować kogo nie lubisz. A może dodasz jeszcze jakieś FAKTY dowodzące, że litewscy Polacy twardo popierają litewską niepodległość i nie dadzą się nabrać Moskwie na jej sztuczki z gatunku "dziel i rządź"? Że ze strony Polski - Litwini nie mają się czego obawiać?
nieklamac Środa, 19 Kwietnia 2017, 10:14
Polski Kraj Narodowo-Terytorialny miał być autonomicznym regionem W RAMACH państwa litewskiego, nie miał być niczym "osobnym".
czyt. Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:11
Ponieważ najbardziej prawdopodobne są 2 scenariusze:
- pełnej agresji, do której wstępem będzie wystąpienie rzekomo zagrożonej rosyjskojęzycznej ludności
- dywersji, podczas której to Polacy rzekomo sami zbuntują się i "wezmą sprawy we własne ręce"
(a u nas dla przykładu - na odwrót, żebyś nie brał tego tak bardzo do siebie, takie są niestety schematy wojny hybrydowej, sycącej się wzajemnymi animozjami ... )
rafikzabki Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:59
Pewnie co by nie drażnić Rosji...i orzypadkiem nie wywołać gdzieś na Litwie rosyjskiego powstania...
Pim Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:54
Ponieważ z puntu widzenia państwa litewskiego duża część Polonii ma silne resentymenty post radzieckie.
Nie dyskutuję tutaj o polityce rządu litewskiego wobec mniejszości, ale taki stan rzeczy ma miejsce. Jest to temat poruszany na rozmaitych szczeblach parlamentarnych, rządowych, występujący w mediach.
W związku z powyższym można przyjąć, że skoro na danym obszarze występują nastroje braku sympatii dla państwa litewskiego, to jest to z puntu widzenia administracji rządowej miejsce gdzie mogą się pojawić bojownicy jakiejś "wolnej republiki czegoś tam..."
Jakby u nas był rejon zasiedlony mniejszością mającą silne resentymenty w stosunku do któregoś z naszych sąsiadów, to jak rozumiem aparat państwowy również tam by prowadził ćwiczenia. Zielone Ludziki w Dolinie Prądnika brzmią mało przekonywująco...
Ula2 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:47
A gdzie znajdą Litwini bardziej realistyczne warunki do ćwiczeń w sytuacji zajęcia komisariatu przez nieoznakowanych żołnierzy, jeśli nie na terenie zamieszkanym głównie przez mniejszość? Na pustym poligonie? W miejscowości etnicznie litewskiej gdzie wszyscy chcą pomóc i udzielić informacji w płynnym litewskim? Litewskie władze się boją o niepodległość i panikują, Rosja jest nieprzewidywalna, w przeciwieństwie do Polski, dlatego zapewne padło na tereny etnicznie polskie. Troszkę niesmak jest, ale wybór miejsca ćwiczeń wydaje się logiczny.
Geoffrey Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:34
Bo to obszar i środowisko najbardziej zagrożone i podatne na rosyjskie prowokacje. Słabe ogniwo.
L55 Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:27
Nie powinno Cię to dziwić. Ruscy, jak będą chcieli zdestabilizować Litwę to właśnie tę mniejszość wykorzystają.
badum tss! Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:23
skoro 80% jak piszesz to nie-litwini, to chyba sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie. To nawet nie chodzi o mieszkających tam Polaków. A co, jeśli zielone ludziki przyjdą i zaczną mówić po polsku? Przecież wystarczy 1-3 którzy się odezwą po polsku, a reszta (jak pokazuje przykład z Ukrainy). nie będzie odzywać się wcale. Kto zaatakował komisariat?
Mark Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:20
Na Litwie mniejszość polska trzyma z ruskimi. Wszyscy o tym wiedzą.
jacek Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 16:27
a z kim mają trzymać skoro ich państwo polskie olewa?
rozczochrany Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 15:11
Ponieważ Polskie władze się od nich odwróciły i nie dbają o interes polskiej mniejszości na Litwie. Poświecono tych ludzi, naszych rodaków w imię nie drażnienia Litwy. Mogą szukać pomocy i wsparcia w obronie swoich praw jedynie jednocząc się z rosyjską mniejszością w walce o prawa mniejszości narodowych na Litwie. Litwini, Ukraińcy Niemcy maja prawa mniejszości w Polsce. W druga stronę tego nie ma.
Tom Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:52
Wszyscy wiedzą też o tym że Litwini dyskryminują polską mniejszość nie przestrzegają umów dwustronnych oraz prawa europejskiego w tym zakresie. Nadmienię dla porządku że RP przestrzega praw mniejszości litewskiej na terenie Polski.
Erwin Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:33
Na ich miejscu, to trzymał bym nawet z diabłem (Tak jak, to mówił W. Churchill), skoro ze Żmudzinami się dogadać nie mogą a pomoc od Polski mają znikomą.
petroCPN SA Środa, 19 Kwietnia 2017, 8:42
Retoryka Churchilla mimo wszystko trzymała się ziemi. Sojusz z diabłem, czyli ze stalinowską Rosją - jednak realnie pomógł Wielkiej Brytanii zwyciężyć w wojnie.

A co mieliby realnie ugrać Polacy z Litwy na sojuszu z Putinem? Kto w świecie uzna niepodległość takiej hipotetycznej "Republiki Podwileńskiej"? Przykłady Północnej Osetii, Abchazji i Naddniestrza nie są stosowne, bo jednak tutaj mielibyśmy agresję na teren państwa członkowskiego NATO? Czyli nie dość, że głupie, to jeszcze całkowicie kontrskuteczne.
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:14
A co chcą realnie ugrać Litwini dowalając się do pisowni polskich nazwisk i nauki języka polskiego w szkołach dla polskiej mniejszości? Podobnie jak i my należą do NATO i na dodatek wiedzą doskonale, że nikt w Polsce nie zamierza podejmować jakichkolwiek działań przeciwko ich krajowi. Czyli ich zachowanie nie dość, że jest głupie, to jeszcze całkowicie kontrskuteczne.
Na dodatek jeszcze jest to działanie zupełnie nie zrozumiałe, ponieważ w Polsce całkiem słusznie zresztą nikt nie ogranicza praw litewskiej mniejszości.
petroCPN SA Piątek, 21 Kwietnia 2017, 6:22
A co chcą realnie ugrać polskie władze nie uznając narodowości śląskiej? Choć osób deklarujących się jako Ślązacy jest w liczbach bezwzględnych większa od liczby Polaków na Litwie?
Wolfgang Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:15
W sumie to zawsze Rosjanie mogą ten fakt wykorzystać​ na własną korzyść​. Otóż mógliby wysłać zielone ludziki i zacząć wmawiać że to Polacy chcą odzyskać swoje tereny tak jak to zrobił Piłsudski w 20 leciu międzywojennym.
ddd Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 13:05
Dlatego że spora część obywateli litewskich narodowości polskiej ma jawnie prorosyjskie sympatie?
Tom Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:47
A dlaczego ma takowe sympatie ? Może powodem jest to że nie ma wystarczającego wsparcia ze strony polskich władz a ich prawa jako autochtonów są deptane przez rząd litewski ? Zastanów się nad tym jeszcze raz proszę.
viq Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:44
Nie trzeba się dwa razy zastanawiać żeby powiedzieć: Polacy popierający Putina - popierają wroga Polski i automatycznie stają się polskojęzycznymi mieszkańcami Litwy.
Marek Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:34
W takim razie kim są ci, którzy doprowadzili do tego że jest takie poparcie?
Czy aby nie idiotami przypadkiem?