Twarde przyjechały do Giżycka

OPUBLIKOWANO: Piątek, 14 Kwietnia 2017, 15:19
Twardy

15. Brygada Zmechanizowana z Giżycka, która będzie współdziałać z dowodzoną przez Amerykanów batalionową grupą bojową rozmieszczoną w rejonie Orzysza otrzymała na wyposażenie czołgi PT-91 Twardy. Nie jest wykluczone, że wprowadzenie ich na wyposażenie brygady jest związane z przemieszczeniem części czołgów Leopard 2 do Wesołej.

Jeszcze niedawno batalion czołgów giżyckiej brygady dysponował wyłącznie czołgami T-72M1. Obecnie jednak Kpt. Martyna Kupis z sekcji prasowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej potwierdza w rozmowie z Defence24.pl, że jednostka posiada na wyposażeniu pojazdy typu Twardy.

Nie jest wykluczone, że wprowadzenie czołgów PT-91 Twardy do brygady z Giżycka jest związane z przekazaniem części czołgów Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej do 1. Brygady Pancernej z Wesołej. Ta ostatnia jednostka miała bowiem na wyposażeniu wcześniej wozy typu PT-91 Twardy. Informacji o przemieszczeniu czołgów z 1. Brygady nie potwierdzają jednak ani Dowództwo Generalne RSZ, ani służby prasowe 1. BPanc. i 15. GBZ.

Brygada z Giżycka ma bezpośrednio współdziałać z dowodzoną przez Amerykanów batalionową grupą bojową, jest też położona w bezpośredniej bliskości przesmyku suwalskiego (jedynego lądowego połączenia krajów bałtyckich z pozostałą częścią terytorium NATO, w przez granicę polsko-litewską). Jest też jednostką o wysokim stopniu gotowości, która wcześniej uczestniczyła w ćwiczeniach międzynarodowych. Przykładowo, w drugiej połowie 2015 roku w ramach szkolenia Persistent Presence z brygadą szkoliły się jednostki niemieckie, dysponujące między innymi czołgami Leopard 2A6.

Czytaj więcej: Polska chce kupić więcej Leopardów. Szatkowski dla Defence24.pl o wzmocnieniu Wesołej, dodatkowej dywizji i resecie systemu dowodzenia

15. Brygada Zmechanizowana jest więc kolejną jednostką 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, do której trafiły czołgi PT-91. Wcześniej otrzymała je 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa. Ta ostatnia jednostka wydziela kompanię czołgów do batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, dowodzonej przez Kanadę.

PT-91 Twardy to modernizacja czołgu T-72M1, opracowana przez polski przemysł zbrojeniowy. Do Sił Zbrojnych trafiło z zakładów Bumar-Łabędy łącznie około 230 czołgów, z których część została nowo wyprodukowana, a część powstała poprzez przebudowę istniejących czołgów T-72M1.

Czołg otrzymał nowy cyfrowy system kierowania ogniem Drawa (w tym wariant Drawa-T z celownikiem termowizyjnym), a także system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową Obra, silnik S-12U o mocy zwiększonej do 850 KM oraz nowy układ przeciwpożarowy. Został też wyposażony w pancerz reaktywny ERAWA-1/2, zwiększający stopień ochrony czołgu.

Obecnie czołgi PT-91 są wyposażane w nowe polskie kamery termowizyjne KLW-1 Asteria w ramach modyfikacji systemu kierowania ogniem (oryginalnie dysponowały urządzeniem produkcji izraelskiej). Na razie nie ma informacji o planach ich szerszej modernizacji. Twardy był pierwszym ciężkim pojazdem w Wojsku Polskim, seryjnie wyposażonym w kamerę termowizyjną.

Przy opracowaniu systemu kierowania ogniem wykorzystano doświadczenia z budowy SKO Merida, przeznaczonego dla modernizowanych czołgów T-55AM. Podobnie rzecz się miała z systemem ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową Obra, powstałego z uwzględnieniem technologii opracowanych dla systemu Bobrawa. Obydwa rozwiązania opracowano w Przemysłowym Centrum Optyki (obecnie PCO S.A.).

Przemysł proponował kilka wariantów Twardego o podwyższonych zdolnościach bojowych. Jeden z nich, PT-91M z francuskim systemem kierowania ogniem SAVAN-15, silnikiem S-1000 i przekładnią ESM-350, został wyeksportowany do Malezji (sprzedano 48 pojazdów). Podczas MSPO 2016 zaprezentowano demonstrator modernizacji czołgu T-72/PT-91 do standardu PT-16, głównie z myślą o rynkach eksportowych.

Ostatnie czołgi PT-91 Twardy trafiły do Wojska Polskiego w pierwszej połowie ubiegłej dekady. Po wprowadzeniu na wyposażenie czołgów Leopard 2A4 żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej podkreślali zalety tych ostatnich w stosunku do Twardych, między innymi celność ognia prowadzonego w ruchu, czy własności manewrowe. Niemieckie wozy dysponują też możliwością działań w systemie hunter-killer i relatywnie silnym pancerzem zasadniczym.

Z drugiej jednak strony pomimo dostarczenia dwóch partii czołgów Leopard 2A4 i 2A5, jak i redukcji stanów liczebnych w jednostkach pancernych w Siłach Zbrojnych (od momentu dostarczenia ostatniego PT-91) nadal pozostają czołgi T-72M1 o znacznie niższych możliwościach bojowych. Jako jeden z możliwych obszarów modernizacji Twardych należy wskazać wprowadzenie do wykorzystania nowej amunicji przeciwpancernej, jako że czołgi te pozostaną prawdopodobnie w służbie jeszcze co najmniej przez dekadę.


Zobacz też: SKANER Defence24: Gen. Skrzypczak: Przesunięcie Leopardów nie ma uzasadnienia wojskowego

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

57 komentarzy

rzeszow Sobota, 22 Kwietnia 2017, 15:07
nalezy kupic licencje na t-14
Edward Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 18:11
Czas zacząć myśleć i kupić licencję na czołg który ma szansę pokonać wschodnie konstrukcje np: Koreański K2 lub Japoński. Te nasze pt-91 i t-72 to trumny, szkoda załóg.
jarek Środa, 19 Kwietnia 2017, 15:31
Najbliżej jest Altay, który podobno w czerwcu wejdzie do produkcji. Oparty na konstrukcji Leo, więc łatwiejszy do ogarnięcia, bo K2 to czysta egzotyka. No i Turcy chyba nie mieliby problemu ze sprzedażą licencji albo wspólnym rozwijaniem konstrukcji, bo taki Rheinmetall to dla nas trochę za wysokie progi.
tanker Piątek, 21 Kwietnia 2017, 16:39
Altay nie jest produkowany na bazie Leoparda. Producentem jest Koncern Otokar, a na strategicznego partnera projektu czołgu nowego pokolenia wybrano w 2008 r. południowokoreański koncern Hyundai Rotem, realizujący program czołgu podstawowego K2 „Czarna Pantera”. Głównym uzbrojeniem jest gładkolufowa armata 120-mm/L55 Rheinmetall (producentem jest turecki MKEK, a licencjodawcą Hyundai Rotem).
plato Sobota, 15 Kwietnia 2017, 16:50
Czy rzecznik/oficer prasowy musi być w stopniu kapitana ? Kiedy MON zdecyduje, że będą to pułkownicy lub ewentualnie generał brygady ?
kapralek Poniedziałek, 17 Kwietnia 2017, 10:40
akurat rzecznik prasowy to powinien być cywilem, najlepiej profesjonalnym dziennikarzem
say69mat Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 8:32
Jest standardem, że oficer prasowy posiada wykształcenie dziennikarskie oraz praktykę w zawodzie.
kim1 Sobota, 15 Kwietnia 2017, 13:11
T-72M1 pozostaną jeszcze przez 10 lat w służbie?? Toż to tragikomedia, już lepiej zakupić używane czołgi Abrams.
Konvi Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 12:05
Już się kolejka oferentów ustawiła.....takie masy Abramsów oferują że nie wiemy co z nimi robić.
b Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 11:25
Pozostana pewnie nawet duzej, w razie konfliktu moga sluzyc jako WWO, podobnie 2S1 Gozdzik problemem jest wieloletnie zaniedbanie w kwesti amunicji, T72M I mozna stosunkowo szybko i w miare tanio zmodernizowac w razie W oczywiscie nie beda to odpowiedniki najnowszego sprzetu przeciwnika ale spelnia zadania np w terenie zurbanizowanym.
sylwester Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:17
stosunkowo szybko ?? taka modernizacja to ponad rok dla 10 wozów w optymistycznie zakładając , wojna z kolei optymistycznie zakładając potrwa dwa miesiące
Hilux Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 21:36
Może to będzie łapanie kolejnej sroki za ogon i nawet nie powinienem o tym wspominać ale dlaczego nie w Polsce nie opracowuje się przeciwpancernych pocisków kierowanych dla teciaków, podobnych do 9M119 Refleks?
box Sobota, 15 Kwietnia 2017, 12:31
Należy jaknajszybciej kupić 400-600sztuk używanych abramsow od usa a następnie je zmodernizować. Kupienie 600 sztuk pozwoliłoby na zupełne zastąpienie wszystkich czołgów poradzieckich i zmniejszenie ilości rodzajów używanych czołgów do dwóch, a także utworzenie dodatkowych dwóch batalionów na wschodzie kraju. Zyskalibyśmy tez najlepsze czołgi na swiecie które mogły by w takiej ilości stanowić realna siłę w regionie, umożliwic nam ewentualne operowanie także poza granicami kraju gdyby sytuacja tego wymagała a także realnie zwiększaly by szanse udzielenia nam pomocy przez usa a nawet może i inne kraje nato, dla których utrata silnego sojusznika mogła by być niekorzystna. Z kolei nasze twarde i t72 można przekazać w tedy odpowiednio krajom bałtyckim i Ukrainie zwiększając potencjał wojsk pancernych w calej okolicy. Ponad to wybór abramsow unifikowal by nasza armie z wojskami stanów Zjednoczonych które są jedyną realna siła która może była by zainteresowana bronieniem nas, a dodatkowo umożliwiło by ewentualne szybkie dostawy dodatkowego sprzętu co w przypadku niemiec, nawet gdyby te miały taka wole jest niemożliwe.

Dwa: min 3tys rakiet spike i przynajmniej 500 wyrzutni do nich (połowa do OT ze szczególnym uwzględnieniem województw wschodnich a reszta do wojsk operacyjnych) bo obecnie posiadaną liczba 2tys z kawałkiem rakiet i ok 250 wyrzutni jest stanowczo niewystarczająca.

I trzy: 2 lub 3 eskadry f16 w zależności czy nowe ( v ) czy używane (c/d i modernizacja).

Było by to stosunkowo duże wzmocnienie naszego potencjału obronnego w krótkim czasie i przy nienajwiekszych kosztach, bo samymi radarami, samolotami rozpoznawczymi czy okretami powdowodnymi się nie obronimy, niezależnie jak będą nowoczesne i ile ich nie kupimy
Afgan Niedziela, 16 Kwietnia 2017, 3:12
Nie jestem zwolennikiem Abramsów. Czołgi te są dosłownie koszmarem logistycznym. Są bardzo paliwożerne i wymagają skomplikowanych zabiegów eksploatacyjnych. Napędzane są turbiną gazową, co daje co prawda dużą nadwyżkę mocy, ale bardzo komplikuje obsługę i lawinowo winduje koszta eksploatacji. Dla utrzymania tych czołgów w stanie gotowości byśmy musieli zainwestować kupę kasy na rozbudowane zaplecze remontowo-logistyczne. Bez takiego rozbudowanego zaplecza, co kilka lat byśmy musieli każdego Abramsa co kilka lat ładować na statek i transportować za ocean na zabiegi rewitalizacyjne i wymianę turbiny. Zdajesz sobie chyba sprawę z kosztów takiej imprezy? Zauważ że żaden kraj w Europie nie zakupił Abramsów dla swojej armii. UK, Francja i Włochy opracowały własne konstrukcje, pozostali kupują niemieckie Leony.
Obecnie widzę 2 sensowne kierunki zwiększenia możliwości sił pancernych-
1. Dokupienie więcej Leonów.
2. Pozyskanie licencji na czołg K-2 Black Panther z Korei Południowej, na takiej zasadzie jak nabyliśmy licencję na podwozie K-9.
box Poniedziałek, 17 Kwietnia 2017, 10:44
Jeśli chodzi o kwestie kupowania leopardow a raczej leopardow vs abramsow to trzeba rozważyć argumenty za i przeciw oraz zastanowić się nad ich waga.

Plusy leopardow to przede wszystkim duża popularność w europie oraz w miarę prosta konstrukcja. Minusy to między innymi praktyczny brak możliwości ich dalszego pozyskania a już napewno w liczbie conajmniej 400sztukach (a tylko to ma sens, bo w przeciwnym razie zostaniemy jeszcze z konstrukcjami poradzieckimi). Jedyna realna opcja są tutaj Niemcy (Hiszpania odpada, Szwajcaria raczej swoich nie sprzeda, zakładając że te 400niemieckich to nie są między innymi te ich zmagazynowane i to samo Finlandia która graniczy z Rosją i raczej nie będzie chciała swoich odsprzedawac - ja przynjanniej na ich miejscu bym nie chciał) jeśli wogole ta informacja o tych 400sztukach jest prawdziwa i nie zużyli juz jakiejś części z nich na inne wozy to i tak musielibyśmy modernizowac je oddzielnie od wersji PL co spowodowało by ze mielibyśmy trzy typy leopardow (Leo 2pl, Leo 2a5 i Leo 2pl v2) a jeśli nie udało by nam się ich pozyskac przynjanniej 400 to zostały by nam jeszcze twarde jako czolgu. Kolejna sprawa to to, że kupienie leopardow uzależnia nas w tak kluczowej broni od Niemiec, które praktycznie zawsze były i moim zdaniem wbrew oficjalnym deklaracjom i uśmiechom przed kamerami, sa nadal wrogo nastawione do polski co wynika między innymi z tego ich główne interesy są skrajnie sprzeczne z naszymi. Powoduje to ze uzależnianie sie od nich w kwesti podstawowego uzbrojenia jest mało madre, do tego jest mało prawdopodobne aby dopuścily one byśmy dysponowali lepszymi wojskami pancernymi od nich a nawet gdyby przyjść założenie ze stały by się zupełnie lewackie i przestały postępowac racjonalnie to i tak w razie czego nie były by nam wstanie fizycznie udzielić pomocy bo jak odkupimy od nich te ich ostatnie leopardy to już nawet nie będą miały czym tego zrobić.
Co do abramsow natomiast to owszem turbiny są drogie i komplikują logistykę ale być może są to kwestie które da się rozwiązać. Turbiny można wymienić na diesle w ramach modernizacji a możliwość modernizacji (przynajmniej jakiejś podstawowej) wynegocjować w Polsce czemu być może obecność amerykańskich wojsk wyposażonych w te czolgi na naszym terenie moze sprzyjać). Na korzyść natomiast działa możliwość pozyskania większej (patrząc z naszej perspektywy praktycznie nieograniczonej) ich ilości, unifikacja z bronią używana przez usa - czyli jedynym krajem który moze ewentualnie stanie w naszej obronie, co z kolei umożliwi np łatwe przyjęcie pomocy w postaci dodatkowych dostaw sprzętu (czyli jedna z podstawowych form obok ewentualnego wsparcia w powietrzu na którą będziemy prawdopodobnie mogli liczyć w pierwszym okresie). Jestem też pewien ze abramsy znacznie bardziej będą działały na wyobraźnię Rosji niż leopardy. Dla Rosji niemcy są tylko jednym z europejskich krajow do pokonania, a stany są kimś z kim muszą się realnie liczyć. Problemem może być natomiast to na jaka wersje zgodzili by się amerykanie ale moze trump na fotelu prezydenta usa stwarza możliwość żebyśmy dostali ta lepsza tymbardziej ze ostatnio uzyskaliśmy zezwolenie wdrażania rozwiązań do patriota na równi z armia stanów co jest Zastrzeżone dla ich najbliższych sojuszników. Tak więc moim zdaniem większośc argumentów przemawia za abramsami (szczególnie jeśli udało by się wymienic turbiny i wynegocjować uranowy pancerz) a jeśli Leo jest do wzięcia mniej niż 400 to nawet nie ma nad czym myśleć.

Co do drugiej kwestii, to jak najbardziej tak ale nie jako alternatywa tylko rozwiązanie docelowe. Abramsy (ewentualnej leopardy) wystarczyły by nam na jakieś 15lat i tyle mniej więcej trwało by dopracowanie na podstawie kupionej licencji i wyprodukowanie ok 600sztuk własnych czoglow
jarek Środa, 19 Kwietnia 2017, 15:39
Co wyście się wszyscy czepili tych turbin w Abramsach? Jaki to niby koszmar? Wyprodukowano ich kilkanaście tys. szt. Są niebywale niezawodne, co nieraz zostało udowodnione. Wymiana trwa pół godziny (standard również w Leo). A zaplecze - no bez przesady. Toż to technologia znana w Polsce od lat 40tych XXw. Oczywiście, że trzeba byłoby zapewnić zaplecze logistyczne i wyszkolić mechaników, ale czy do silników tłokowych nie trzeba?
Ktoś rozbierał kiedyś silnik tłokowy (12 cyl - 24 zawory i masa innych dziwnych części)? Przypuszczam, że nie. A ktoś rozbierał silnik turbinowy - który ma mniej części, łatwiej demontowalnych i jest generalnie idiotoodporny, bo nie da się np. źle ustawić rozrządu? Przypuszczam, że nie. O ile wiem coś o tym, to logistycznie łatwiejsze do ogarnięcia będą turbinowe, chociaż ze względu na koszty elementów, no i zużycie paliwa na pewno droższe w czasie wieloletniej eksploatacji.
sylwester Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 9:24
do silników tłokowych mamy kilkanaście tysięcy cywilnych mechaników którzy pracując po różnych zakładach ( takich zakładów będzie ponad tysiąc w kraju ) , taki mechanik aby nauczył się naprawiać silnik czołgowy to starczy mu kilkanaście dni na zapoznanie się z silnikiem , a teraz powiedz mi ilu mamy w kraju mechaników od turbin w cywilu , zakładam ze będzie ich najwyżej kilkuset , kilkudziesięciu wyjedzie za granice za pracą kilku zginie w konflikcie wojennym ilu nam zostanie
Urko Środa, 19 Kwietnia 2017, 20:54
Tak się składa, że niektórzy rozbierali. Co prawda, było to bardzo dawno temu i nie wszystko pamiętam, ale wydaje mi się, że tych zaworów było trochę więcej niż 24. Raczej tak coś koło 48...
jarek Piątek, 21 Kwietnia 2017, 10:17
No właśnie! I porównajmy to do turbiny, której najbardziej skomplikowanym elementem są osadzone na jednej wspólnej osi wirniki. Fakt, że drogie i wymagają dużej precyzji, ale przecież układ korbowo-tłokowy w silnikach MTU też nie jest klepany młotkiem i kowadłem! A w dodatku wymaga skomplikowanych regulacji. Żadnego z nich nie da się sensownie serwisować w warunkach polowych, stąd możliwość szybkiej wymiany. W razie czego cały zespół się wyjmuje i wysyła do fabryki.
sylwester Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 9:26
ale da się serwisować i naprawić w każdym większym serwisie samochodowym zajmującym się dużymi silnikami diesla a takich zakładów trochę w Polsce jest
AR Sobota, 15 Kwietnia 2017, 14:11
Kupić... Łatwo powiedzieć. Za co? Za wszy?
Zbulwersowany podatnik Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 17:28
Likwidacja przywilejów kleru - ponad miliard rocznie
Likwidacja Urzędów Pracy - 4 mld rocznie
W 4-5 lat mamy gratis 20-25mld złotych jak pstryknięcie palcem. Jak chcesz to znajdę Ci kolejne 20mld oszczędności :) np na kolejne Kraby, Raki, modernizację Gradów do wersji Langusta i dodatkowe Homary
sjsjsissi Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:29
Eliminacja oszustów fakturowych, przywileje krusowców, górnictwa, nauczycielstwa, i od razu kilkadziesiąt miliardow by się znalazło
cynik Środa, 19 Kwietnia 2017, 10:34
zapomniales o przywilejach mudnurowych
ewp Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 22:24
Proponuję likwidację emerytur, powszechnego szkolnictwa, likwidację służby zdrowia itd...

A tak na serio to wystarczy zlikwidować złodziejstwo w białych rękawiczkach....np. wyłudzenia vat.

Masz coś do kleru ?.... to przypomnę tylko, że historia Polski rozpoczęła się od momentu gdy król Polski przyjął chrzest.
Śmiem twierdzić, że gdyby nie chrzest to państwa Polskiego by nie było, jestem nawet tego pewien.
olaf Środa, 19 Kwietnia 2017, 22:41
Śmiem twierdzić, że mamy Państwo świeckie. Religia to sprawa prywatna i nich tak zostanie.
Kamil Środa, 19 Kwietnia 2017, 7:49
Historia Polski zaczęła się wraz z najazdem Wieletów i Wichmana 963 r.
sylwester Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:26
a coś wam mówi słowo Lechia założona przez Lisława kilka tysięcy lat temu , to z tej bajki Lech , Czech i Rus badania genetyczne udowodniły ze Lechici są naszymi przodkami a nie Niemieckimi , góra Książ i ich groby , w starych zapisach rzymskich perskich izraelskich jest dużo o Lechitach
wit Poniedziałek, 24 Kwietnia 2017, 11:18
A coś komuś mówi powszechne opowiedzenie się kleru po stronie Carycy Katarzyny w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej w zamian za gwarancje utrzymania przywilejów kościelnych? Śmieszy mnie dzisiejsze wypinanie piersi przez kler jacy to z nich patrioci...
sylwester Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 9:28
lechia powstała dużo wcześniej niż urodził się Jezus więc nie wiem czemu człowieku odnosisz się nie na temat do mojego postu
Adaś Sobota, 15 Kwietnia 2017, 22:04
Jeśli w tym roku mamy wydać 2% PKB, a Wisła, Orka, Homar nie ruszą (Narew, Borsuk i Kruk bez szans), to byłyby TO NAJSENSOWNIEJ wydane pieniądze.
Kasa więc byłaby.
zdziowiony Sobota, 15 Kwietnia 2017, 20:15
Np. za kaskę która idzie na OT. do 2022 to 8-10 mld. Idealnie styknie na 400 abramsów i sporo ammo.
JMK Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 10:55
Zdziwiony - sprawdź ile "...dziesiąt" miliardów złotych musimy w tym roku zapłacić samych odsetek od wszystkich kredytów zaciąganych przez lata na zatykanie corocznych dziur budżetowych? Dopiero wtedy się zdziwisz?
Pim Sobota, 15 Kwietnia 2017, 19:09
Po za tym pytanie: Jaką wersję Abramsa nam sprzedadzą Amerykanie. Pierwsze wersję wcale taką wunderwaffe z dzisiejszej perspektywy nie są. Warianty z wkładami pancerza że zubożonego uranu i amunicja kinetyczna że zubożonego uranu jest raczej na potrzeby US Army. Czyli mówimy o czołgu klasy Leo napędzanym paliwożerną turbiną gazową. O tym kto będzie te 600 turbin serwisował nie dyskutujemy. Wiadomo bowiem jak w "weselu w atomicach", że w Polsce najpowszechniejszą rzeczą są turbiny gazowe. O kosztach nie dyskutujemy, bo pieniądze to nie problem...
Afgan Niedziela, 16 Kwietnia 2017, 3:17
Dostali byśmy prawdopodobnie wersję "małpią", taką którą ma Irak. Te czołgi ustępują możliwościami rosyjskim T-90. Co do tych turbin, to faktycznie logistyczny koszmar!
men Sobota, 15 Kwietnia 2017, 7:44
Mamy czołgów ile mamy, moim zdaniem najwyższy czas aby przed decyzjami o ich przyszłości zanalizować ich miejsce i struktury w ugrupowaniu bojowym. Wg mojej wiedz w krajach które walczą ( USA, Izrael, Rosja)nie występują czysto "czołgowe" bat pan. Zazwyczaj są to w różnych konfiguracjach pododdziały (komp, szwadrony) broni połączonych ( pan, zmech, artylerii, inż., plot itp.) Np. bat USA to kompanie 2/2 pan/zmech -ok 40czołgów, dopiero to powinno determinować ilość bat w Brygadach i samych czołgów, nie mówiąc o ich dyslokacji na kierunkach dogodnych do ich działania
Ja Piątek, 14 Kwietnia 2017, 23:13
Rosjanie modernizują T-72 do standardu T -72B3 z całkiem dobrym skutkiem pytam się na co my jeszcze czekamy modernizować PT-91 iT-72 tylko nie mówcie ze to nie ma sensu i jest nie perspektywiczne T-72B3 biją na głowę Twarde j dorównują leoparda 2a4 prawie dorównują dopracować PT -16 żeby miało to ręce i nogi wkoncu t-90 to tez głęboka modernizacja T-72 a z tego co się słyszy w zachodnich mediach to Niemcy nie są pewni czy ich leopardy poradzą sobie z łatwością z dziewiedziesiatkami tak jak to zakładano przed konfliktem na Ukrainie
Vvv Sobota, 15 Kwietnia 2017, 19:51
Ile razy mozna pisać ze t-72m a t-72b mod 1989 to sa dwa zupełnie rożne czołgi o innej armacie, silniku oraz pancerzu (2x lepszym niz t-72m). Rosjanie modernizują t-72ki bo sa generacyjnie lepsze niz nasze t-72. Pt-16 to makieta i nie modernizacja ale budowa nowego czołgu w oparciu o podwozie starego t-72m czyli to by było dobre ale 20 lat temu.
Hilux Sobota, 15 Kwietnia 2017, 13:31
Moze wystarczy nowa amunicja do teciakow? Z moderki do PT16 zadowolony bedzie tylko przemysl.
Smuteczek Sobota, 15 Kwietnia 2017, 10:52
Tyle sie juz pisało o tym ze Rosyjskie T-72 były w innym standardzie od naszych i stad miały wiekszy potencjał modernizacyjny...
mako Piątek, 14 Kwietnia 2017, 20:59
te czolgi to powiew 3 swiata
Ben Piątek, 14 Kwietnia 2017, 20:43
Argumentacja gen. Skrzypczaka mnie nie przekonuje. Przez 27 lat nie było praktycznie żadnych realnych sił na wschodniej flance. I jakoś wszyscy generałowie nie mieli z tym problemu... Teraz się obudzili. Nie było też zamówień na lepsze pociski przeciwpancerne dla czołgów, co jest karygodnym zaniedbaniem.
Szpieg z krainy deszczowców Piątek, 14 Kwietnia 2017, 16:45
Leopardy pojechały z Żagania do Wesołej. Z Wesołej Twarde pojechały do Giżycka. A gdzie pojechały T72 z Giżycka? Cała Polska się zastanawia!
pasażer BWP Sobota, 15 Kwietnia 2017, 18:26
hm a czy przypadkiem Jordania nie miaa kupić od nas starych t72?
Max Mad Czwartek, 20 Kwietnia 2017, 13:10
Z zapasów zmagazynowanych po odnowieniu i pomalowaniu. Nie z jednostek.
mlyniu Sobota, 15 Kwietnia 2017, 8:22
Jak to gdzie? A skąd Żagań przejmuje T-72? Ot, takie kółeczko po Polsce czołgi zrobiły ;)
Panc Sobota, 15 Kwietnia 2017, 5:26
T72 pojechały z Gizycka do Zagania. Koło sie zamyka.
OrmBywaly Sobota, 15 Kwietnia 2017, 2:37
Do Zagania to oczywiste
tom Sobota, 15 Kwietnia 2017, 2:36
T72 pojechały do Żagania.
PRS Sobota, 15 Kwietnia 2017, 1:45
Jak to gdzie? Do Żagania.
Zawsze bliżej do Łabęd na moderkę ;)
Bartek Piątek, 14 Kwietnia 2017, 23:42
A T-72 pojechały do Jordanii :-) I tam im będzie dobrze. Szkoda, że tak mało poszło i szkoda że nie wybraliśmy jako partnera do modernizacji naszych Leo KMW tylko Rheinmetall - zamiast bawić się w jakieś 2PL mogliśmy doprowadzić je do standardu 2A7+
Irek.i Sobota, 22 Kwietnia 2017, 21:16
Rheinmetall nie pozwala no ominięcie jakiejkolwiek wersji .
Na razie wolno nam tylko modernizować 2a4 do wersji 2a5 .
Po tym dopiero będziemy mogli modernizować 2a5 i to tylko do wersji 2a6 , a puki co 2a7 możemy tylko kupić .
Taka umowa :-)
szkoda Sobota, 15 Kwietnia 2017, 12:40
I to by miało sens, 2PL to poziom sprzed lat a nie zabezpieczenie na przyszłość. Wielki wstyd.
DSA Sobota, 15 Kwietnia 2017, 11:57
czyli finalnie do Syrii do Frontu Południowego. Ale dobrze skoro Bułgarzy, Chorwaci czy Czesi dostarczają tam broń na dużą skalę to dlaczego my nie mamy wyczyścić w ten sposób magazynów a środki przeznaczyć na zakup potrzebnej nam broni?
Kris Piątek, 14 Kwietnia 2017, 23:04
T72 pojechały do Zagania i na zlom
DoktorCebula Piątek, 14 Kwietnia 2017, 22:31
Do Żagania. Było o tym w wiadomościach.
anmarin Piątek, 14 Kwietnia 2017, 21:20
Na ukraine