Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Problemy zwierzchnika SZ RP po odprawie kierowniczej MON; Pytania po zamachu na piłkarzy BVB; Obiekty sportowe coraz częściej celami terrorystów?; Sukcesy polskiej stoczni; Brak poprawy na linii Waszyngton - Moskwa

Fot. NATO
Fot. NATO

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Głowa państwa słaba wojskiem”: Podsumowanie wczorajszej odprawy kierowniczej MON z prezydentem Andrzejem Dudą. „Z ostatnich czterech prezydentów to Andrzej Duda ma najmniejszy wpływ na Wojsko Polskie. Wczorajsza odprawa tego nie zmieni.”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Kto chciał zabić piłkarzy Borussii?”: Mnożą się pytania po zamachu na drużynę Borussi Dortmund. „Czy to islamiści urządzili zasadzkę w Dortmundzie? Jeśli tak, to wojna z terroryzmem wkracza w nową fazę. Ale równie dobrze ktoś mógł się pod nich podszyć. [...] Skąd zamachowcy z Dortmundu mieli dostęp do wojskowych materiałów? Bomby zawierały też stalowe tuleje, które rozsiane siłą eksplozji miały masakrować ofiary. Policyjni eksperci twierdzą, że ich zasięg rażenia wynosił 100 m.”


Krzysztof Rawa, Rzeczpospolita, „Stadiony strachu”: Analiza zamachów terrorystycznych przeprowadzonych na obiektach sportowych. „Są eksperci, którzy mówią: może trzeba również zacząć się zastanawiać nad zmniejszeniem rozmiaru i oddziaływania wielkich widowisk sportowych.”


Jerzy Mostowski, Gazeta Polska Codziennie, „Budowa nowych statków szansą na bezpieczną przyszłość”: Polska stocznia, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, buduje jednostki morskie dla duńskiej firmy Karstenses Skibsvaerft AS. „Dwanaście nowych statków - w tym trzy kompletnie wyposażone - buduje obecnie Zakład Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta SA. Dynamicznie rozwijająca się spółka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA Jak informują przedstawiciele stoczni, w tym roku ma być zwodowanych siedem jednostek, natomiast kolejne będą przekazywane zamawiającym w pierwszej połowie przyszłego roku.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „O Syrii i terroryzmie”: Pomimo spotkania dyplomatycznego USA i Rosji, brak poprawy stosunków między Waszyngtonem a Moskwą.  „Rosja domaga się od Stanów Zjednoczonych deklaracji o zaniechaniu ataków rakietowych na cele w Syrii. USA takich zapewnień nie zamierzają składać. Wojna w Syrii i walka z terroryzmem zdominowały moskiewskie rozmowy rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.”


 

Reklama

Komentarze

    Reklama