SKANER Space24: Środki publiczne kluczowe dla rozwoju sektora kosmicznego

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 9:29

SKANER SPACE24: Gościem odcinka był dr Jakub Ryzenko, ekspert ds. polityki kosmicznej, który mówił o Polskiej Strategii Kosmicznej oraz polskim programie satelitarnym. 

Realizatorem tej działalności oczywiście będzie sektor kosmiczny, a więc firmy, instytucje akademickie ale również instytucje korzystające z danych satelitarnych. Tak naprawdę jednak możliwość osiągnięcia tego efektu zależy przede wszystkim od polityki państwa. Nie da się ukryć, że działalność kosmiczna pozostaje aktywnością, która jest w dużym stopniu finansowana ze środków publicznych. To oznacza, że aby faktycznie sektor kosmiczny osiągnął taką rolę jaką może on i powinien pełnić dla dobra gospodarki, efektywności i sprawności państwa, dla potrzeb bezpieczeństwa narodowego muszą znaleźć się pieniądze publiczne. To jest inwestycja w innowacyjność, w sprawną i efektywną administrację państwową, także w bezpieczeństwo. To jest inwestycja, a więc muszą to być środki i to środki publiczne.”

dr Jakub Ryzenko, ekspert ds. polityki kosmicznej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

goldman Poniedziałek, 11 Września 2017, 0:43
Moje odczucie jest takie jesteśmy tak zacofani w tym temacie że strach się bać.Przecież my jako kraj nie potrafimy wprowadzić nowych technologi.Mamy naukowców profesorów ale oni nic nie tworzą .Oni są tylko po to bo są.Jak się mylę to proszę mi podać przykład co ostatnio wymyślili wprowadzili .
aber Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 23:52
nie lepiej wydać pieniądze do spaceX żeby oni nam pomogli zgudować rakiete dla satelitów, tak jak to było w Peru?
Patryk Sobota, 08 Kwietnia 2017, 8:51
Przecież nie będziemy prowadzili prac nad rakietami nośnymi.