Czeskie karabinki dla francuskich antyterrorystów

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 16:18
BREN 2

Jednostka specjalna francuskiej żandarmerii narodowej GIGN (fr. Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale) przyjęła na uzbrojenie karabinki Ceska Zbrojovka CZ 807 na amunicję 7,62x39 mm. Pierwsze zamówienie opiewa na 68 sztuk broni, która ma zapewnić siłę ognia zbliżoną do posiadanej przez terrorystów, uzbrojonych w karabinki Kałasznikowa. 

Informacja na temat zakupu 68 karabinków CZ 807 została ogłoszona przez GING podczas Special Operation Forces Innovation Network Seminar w Bordeaux. Decyzja zakupu tego typu broni i to strzelającej rosyjską amunicja pośrednią 7,62x39 mm, stosowaną głównie w starszych karabinach Kałasznikowa (AK-47, AKM, AKMS), wynika z analiz ataków terrorystycznych. Miałą na nią wpływ przede wszystkim analiza serii ataków które miały miejsce w 2015 roku we Francji. Napastnicy stosowali w nich nie tylko karabiny AK kalibru 7,62 mm, ale byli również wyposażeni w kamizelki kuloodporne.

Z operacyjnego doświadczenia jednostki GIGN, ale też policyjnych RAID i GIPN, wynikało, że stosowane dotąd pistolety maszynowe 9 mm i karabinki 5,56 mm okazały się nie być optymalną bronią. Oba rodzaje standardowej amunicji okazały się mieć zbyt mały zasięgi skuteczny w konfrontacji z karabinkami AK oraz bardzo ograniczoną skuteczność penetracji osłon balistycznych.

Z analizy GIGN wynika, że do walki z tak uzbrojonym terrorystą potrzebna jest broń skutecznie penetrująca kamizelkę na dystansie do 400 metrów. Zdecydowano, że standardowy kaliber NATO 5,56 mm nie gwarantuje odpowiednich możliwości, a broń NATO na amunicję karabinową 7,62x51 mm jest zbyt ciężka i nieporęczna podczas działania w pomieszczeniach i innych warunkach typowych dla akcji antyterrorystycznych. Powoduje też znaczne ryzyko zranienia osób postronnych np. w wyniku penetracji ściany. Dlatego zdecydowano się na amunicję pośrednią 7,62 mm.

Czytaj też: Pół miliona czeskich karabinów dla Pakistanu?

Karabinek zakupiony przez francuskich antyterorrystów jest wariantem broni typu CZ 805 wprowadzonej przez czeską armię jako broń podstawowa, ale strzelającej standardową amunicją NATO 5,56 mm. Wersja kalibru 7,62 mm powstała z myślą o eksporcie, a przede wszystkim w związku z konkursem na nowy karabin dla armii Pakistanu i Indii. Oba państwa poszukują zarówno broni kalibru 7,62x39 mm jak i 7,62x51 mm, dlatego CZ 807 posiada możliwość szybkiej zmiany pomiędzy obydwoma rodzajami amunicji.

Czeski karabinek wszedł do testów realizowanych przez GIGN dopiero w roku 2016, w wersji z krótką, 9-calową lufą, która może zostać zaopatrzona w tłumik dźwięku. CZ 807 jest zasilany z 30 nabojowych magazynków i wyposażony w mechaniczne przyrządy celownicze oraz standardowe szyny Picatinny umożliwiające instalację celowników optoelektronicznych i innego typu wyposażenia dodatkowego. Pomimo bardzo krótkiej lufy broń zachowuje dobrą celność i skuteczność na dystansie do 400 metrów.

Czeski producent broni liczy obecnie nie tylko na kolejne zamówienia ze strony GIGN, której zaoferowano również pistolety CZ 10-P. Karabinki CZ 807 zaproponowano również francuskiemu Dowództwu Operacji Specjalnych COS (fr. Commandement des opérations spéciales) argumentując, że użycie amunicji 7,62x39 mm ułatwi współdziałanie z lokalnymi siłami w Afryce, gdzie operatorzy COS są obecnie bardzo aktywni. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

73 komentarze

czu Sobota, 15 Kwietnia 2017, 9:09
Co wy z ta skoda? Już dawno została wykupiona przez VW i robi w tym koncernie za "tanią" markę.
Z czeskiej skody została nazwa. Reszta to montownia części i silników made by vw.
Sejsmo Piątek, 14 Kwietnia 2017, 10:30
"zbyt mały zasięgi skuteczny w konfrontacji z karabinkami AK oraz bardzo ograniczoną skuteczność penetracji osłon balistycznych." - o amunicji 5,56 może tak napisać tylko ktoś, kto nie ma o niej zielonego pojęcia.
Zdolności penetracyjne i balistyka na dystansie przynajmniej 500m są o wiele lepsze od kałacha. Przyczyny są inne: efektywność na małych dystansach i dostępność amunicji w obszarach objętych konfliktami. Dlatego też jedynie "eksperymentalna" ilość zakupionej broni tego typu.
anty sejsmo Piątek, 14 Kwietnia 2017, 11:51
Udajesz eksperta Sejsmo a po prostu bredzisz. 5,56 z KRÓTKIEJ LUFY ma balistykę znacznie gorszą od 7,62 z AK i oddziały specjalne (które krótkich luf używają) skarżą się, że 5,56 z krótkiej lufy nie grzybkuje w ciele, tylko przechodzi przez cel na wylot, pozostawiając kanał małego przekroju i ma małą moc obalającą. Jeszcze gorzej ma się sprawa gdy 5,56 spowolnić poniżej prędkości dźwięku by używać tłumika. Dlatego np. Rosjanie do karabinów wyciszonych opracowali specjalną, ciężką (16 g kula!) amunicję 9mm. A ty bredzisz, że 5,56 jest w takich zastosowaniach lepsze od 7,52. To samo dotyczy pokonywania osłon balistycznych - przy krótkiej lufie 5,56 jest kiepskie.
Marek1 Środa, 05 Kwietnia 2017, 17:33
Od wielu lat patrzę z zazdrością na Czechy, które potrafią z dobrym skutkiem robić wszystko to, co totalnie przerasta możliwości polskiego przemysłu/nauki i to w KAŻDEJ nieomal dziedzinie. Słynna Ceska Zbrojovka od wielu dekad robi światowej klasy broń krótką i długą, a międzynarodowy sukces i duże kontrakty na CZ 805 Bren2 stanowi kolejne tego potwierdzenie. Czeski przemysł samochodowy potrafił i nadal potrafi produkować własną markę świetnych pojazdów Skoda. Ostatnie "dziecko" Skody, SUV Kodiak tylko to potwierdza. Szlag człowieka trafia jak się porówna z polską beznadzieją w każdej prawie dziedzinie ... montownie obcych marek, nieszczęsny i mityczny MSBS, kompetencyjne dramaty w KAŻDEJ prawie dziedzinie przemysłu zbrojeniowego poza najprostszymi klonami postradzieckich wzorów sprzętu. Wstyd i żenada ...
kłopotek Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 16:05
SUV Kodiak to dziecko VW o tym też trzeba pamiętać.
AM Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 23:01
Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy musieli odbudowywać kraj z kompletnych, wojennych ruin to i tak bilans wypada pozytywnie dla nas.
kobuz# Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 18:51
Polacy musieli odbudowywać kraj z kompletnych, wojennych ruin to i tak bilans wypada pozytywnie dla nas.
Jak długo myślicie wiecznie narzekać?. Niemcy miały zniszczony przemysł zbrojeniowy, lub rozkradziony przez USA i ZSRR, a dzisiaj są piątym producentem broni na świecie. Czesi w odróżnieniu od polskiego MON`u nie przetwarza holdingi w nowe twory, tworzy nowe zarządy i odpowiedzialności w zależności od rządów, lecz prowadzą odpowiedni marketing i produkują, zamiast dyskutują..
so what
P Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:03
Niemcy rozkradzione przez usa ? siadaj 2 z historii. Słyszałeś kiedyś może prznajmniej (podkreślam przynajmniej) o planie Marshalla ?
roland Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 15:22
przed wojną też tak było!
Lol Niedziela, 09 Kwietnia 2017, 11:01
70 lat po wojnie?
Może raczej trzeba beać przykład z Czechów, ich realizmu i zdrowego podejścia do życia a skończyć z mitomaństwem. Dobry przykład to Skoda - przecież zanim VW zainteresował się Skodą próbował zainwestować w FSO. Tylko że my nie chcieliśmy "wyprzesawać majątku". Efekt jest taki, że Czesi mają pracę, rozwijające się ośrodki naukowe a my rozpadające pozostałości fabryki.
Zeb Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 0:01
Ależ chcieliśmy wyprzedawać, a właściwie w naszym imieniu chciały wyprzedawać różne czerwone złodziejskie świnie. Sprzedać tanio i wziąć łapówkę. W końcu po to był 1989 rok by oficerowie prowadzący i ich agenci mogli się obłowić. TP SA, "sukces" PPP, SPEC,WSK, Huta Częstochowa, FSO, STAR i wiele wiele innych, co właściwie zostało z przemysłu? Potrzebny był kapitał? Mit. W jaki spos ob zasilone kapitałem firmy updały
bender Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 20:42
Jest kilka rzeczy, ktore Czesi zorganizowali sobie lepiej niz my, ale pewnie sie zdziwisz, ze Czesi potrafia z zazdroscia (niekoniecznie pozytywna, ale zazdroscia) patrzec na Polske, a nasz bilans handlowy jest solidnie na korzysc Polski (mniej wiecej za 12 mld USD sprzedajemy, a za 7 kupujemy).
kłopotek Poniedziałek, 10 Kwietnia 2017, 16:07
to akurat zawdzięczamy naszej spożywce. Ale nie narzekałbym bo MSBS też jest niczego sobie, tylko, że na niego ciągle czekamy.
Nesher Piątek, 07 Kwietnia 2017, 11:35
Jeśli spojrzysz na strukturę czeskiego - polskiego biznesu, obraz jest inny.
Głównymi segmentami czeskiego eksportu do Polski są pojazdy transportowe (samochody, autobusy, tramwaje ...), urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz oprogramowanie.
To znaczy towary o wysokiej wartości dodanej.
Głównymi segmentami polskiego eksportu do Republiki Czeskiej są artykuły spożywcze, meble i paliwa mineralne (głównie węgiel).
Dlatego głównie towary o niskiej wartości dodanej.
To logiczne, Czeska republika ma największy udział przemysłu w PKB we wszystkich krajach UE, Polska ma znacznie większy udział w rolnictwie.
P Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 15:08
Polska montawnia obcych marek, a Czechy to niby co mają swojego ? Skode czyli vw z innym znaczkiem ? Tak samo u nich jak i u nas
Pim Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 20:10
Czechy to inna kultura techniczna. Przecież reaktory atomowe dla Żarnowca były produkcji Skody. W ramach prywatyzacji części samochodowej Skody, Czesi zachowali dużą autonomię. Mają swoje biuro projektowe działające w obrębie VW. Więc nie da się ich nazwać montownią.
Tatra produkuje cały czas ciężarówki na swojej rurowej ramię, jak i chłodzone powietrzem diesle. Zbyt w sektorze militarnym i wydobywczym mają. Po prostu mimo wojny, komunizmu/socjalizmu, zmiany systemu zachowali ciągłość w rozmaitych sektorach przemysłu. My tego nie zdołaliśmy zrobić. Smutne to.
P Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:19
Kup sobie skodę i rozkręc ją i sobie policz ile w niej golfa i passata to zmienisz zdanie. A jeżeli projektowanie budy auta jest takie ważne że skoda dzięki temu jest czeska to audi i jaguar są.... Tatra fakt udało im się ale tylko dlatego że poszli po rozum do głowy i się ogarneli zanim całość sprzedali daf'owi a dużo nie brakowało żeby była to kolejna montownia. A ich świetne wyniki w zbrojenowce wynikają w głównej mierze z wyprzedaży starego sprzętu wystarczy sprawdzić coś więcej na ten temat niż tylko wyniki sprzedaży
Nesher Środa, 19 Kwietnia 2017, 20:20
Nie wiesz, o czym ty mówisz. W Skodzie opracowano wiele komponentów, które można znaleźć w samochodach produkowanych w koncernach VW. Skoda nie jest zakładem montażowym, jak Fiat w Polsce czy Hyundai w Czechach, ale prawdziwym producentem samochodów o dużej zdolności rozwojowej. Skoda ma około 20 000 pracowników w Czechach, a ponad 2500 z nich to pracowników rozwóju. Na przykład. Wszystkie silniki o małej pojemności, które można znaleźć w samochodach grupy VW (VW, Seat i Skoda) zostały opracowane w Mlada Boleslav. Aby uzyskać informacje, Skoda ma swoje uniwersytety, koncentrując się na edeukacji nowych projektantów i inżynierów. I jest rzeczą naturalną, że Skoda korzysta z części zaprojektowanych w Hiszpanii lub Niemczech, jest bardziej efektywna, jeśli wszystkie marki mogą dzielić się know-how.
Uregulowanie przemysłu wojskowego, nie jest prawdą, że czeski sukces opiera się na starych technologiach, np. Ceska Zbrojovka (jedna z największych producentów broni ręcznej na świecie) oferuje głównie uzbrojenie, które powstało w ciągu ostatnich 5 lat (karabin szturmowy Bren 2, wiele rodzajów pistoletów, pistolet maszynowy Scorpion EVO 3)
Lub firma ERA, system Vera NG jest piątym pokoleniem pasywnego systemu radarowego.
Obecna produkcja Tatrzańskiego Stanu jest zupełnie inna niż dwadzieścia lat temu, oczywiście podstawowy niepowtarzalny system samochodów Tatra jest taki sam, jak nikt nie był w stanie wymyślić lepszego systemu ciężarówek terenowych.
Innym przykładem jest firma Explosia współpracująca z polskimi partnerami w zakresie produkcji amunicji do nowej polskiej haubicy Krab ponieważ Polska nie ma zaplecza technologicznego.
roland Środa, 05 Kwietnia 2017, 15:50
Czesi zawsze robili lepszą broń niż Polska. I tak jest też teraz.
Misiek na miare Środa, 05 Kwietnia 2017, 14:11
Msbs kpina i żart ;) pozdrawiam serdecznie cały zespół z Radomia;) szczególnie panią z targów w Kielcach i jej kolegę od muszki mini beryla ciekawe czy do wista też projektował zapytam następnym razem ;)
gość Środa, 05 Kwietnia 2017, 13:04
przenikliwość specjalistów GIGN poraża.... wcześniej chyba próbowali swoje pistolety i karabinki na arbuzach z 50 m...
ax Piątek, 07 Kwietnia 2017, 12:50
tutaj na D24 był artykuł o strzelaninie w amerykańskiej bazie w Iraku gdzie terrorysta dostał ponad 5 strzałów z broni 5,56, dopiero oficer z broni krótkiej z bliskiej odległości (kal 35 albo 45) ostatecznie unieszkodliwił gościa. Policjanci z naszego BOA w zeszłym roku kupili na wyposażenie H&K nie 416 (kal. 5,56) ale właśnie 417 (kal 7,62). Amerykanie dużo częściej niż poprzednio dopsarzają swoje pododdziały w broń kal 7,62 z tego samego powodu co obecnie francuzi. Kamizelka kuloodporna jest wystarczającą ochrona przed małym kalibrem podobnie jest z innymi niewielkimi osłonami które są wystarczające na kal 5,56. W naszej armii też powinniśmy doposażyć pododdziały w większą ilość karabinków wsparcia z większym kalibrem (ale nie koniecznie od razu po dwa pk na drużynę)
AA Środa, 05 Kwietnia 2017, 8:50
Ciekawe czy części zamka w czeskim karabinku również odskakują raniąc strzelca, czy może to unikalne rozwiązanie zostało opatentowane w Polsce i nie jest stosowane poza nią?

Wy, wy chcecie z Czechami kooperować? Parafrazując klasyka "wam wyciory do luf wkładać, nie broń produkować"
P Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 15:10
To skoro taki mądry jesteś to poszukaj informacji kto robi czechą lufy
Extern Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 22:05
Najciekawsza informacja z tego artykułu to to że Jednostka specjalna francuskiej żandarmerii narodowej GIGN stwierdziła że nabój NATO 5,56 nie gwarantuje penetracji ciężkich osłon balistycznych i potrzebują naboju pośredniego. Głupia sprawa, ale wypadało by chyba teraz od Afrykanów odkupić nasze AKMSy
Lavaz Środa, 05 Kwietnia 2017, 8:36
Żadna nowość stwierdziła to już dawno amerykańska armia dlatego odkopali z magazynów M14. 5.56 to też nabój pośredni.
Gall Anonim Środa, 05 Kwietnia 2017, 7:21
Po co? Nowy MSBS jako broń modułowa może być dostosowany bez trudu do naboju 7,62x39 mm.
Qba Środa, 05 Kwietnia 2017, 14:19
Szkoda że FB do tej pory tego nie zrobiła
Kleofas Środa, 05 Kwietnia 2017, 9:51
Ten MSBS jeszcze krawaty wiąże, usuwa ciąże, tańczy, śpiewa, recytuje tylko nadal nie ma nawet podstawowej wersji wprowadzonej na stan WP (nie licząc kompanii reprezentacyjnej gdzie jest akurat najmniej potrzebny). Tu proszę Czesi bez fanfaronady skończyli swojego BRENA i już go sprzedają i wcale nie do kraju 3 świata. Żeby z tym MSBSem nie wyszło tak jak z KRABEM gdzie po 15 latach opracowań i testów zakupiono w końcu podwozie z Korei.
Roman Sobota, 08 Kwietnia 2017, 20:59
Akurat batalion reprezentacyjny WP to wizytówka naszej armii i dla nich MSBS w wersji karabinu powtarzalnego na amunicję ćwiczebną (tzw. ślepaki) z wypolerowanymi bagnetami to produkt jak najbardziej potrzebny gdy uczestniczą w różnych uroczystościach państwowo-kościelnych bądź przy odprowadzaniu na wieczny spoczynek zasłużonych (po pośmiertnej weryfikacji) oficerów WP. Również pluton reprezentacyjny Służby Więziennej nie będzie gorszy i wyposażony zostanie w karabinki powtarzalne MSBS z bagnetami dla godnego reprezentowania SW podczas świąt państwowych i swojego święta w dniu 8 lutego.
piotrek Czwartek, 06 Kwietnia 2017, 15:45
Zaniedbania minsterstwa nie sa wina producenta. Nie wiem, jak trzeba byc glupim czlowiekiem, zeby obwiniac producenta o to, ze ministerstwo nie wykonuje swojej roboty.
br Piątek, 07 Kwietnia 2017, 9:10
To znaczy co producenta hamuje MON zaniedbaniami ? W czym zaniedbaniami ? że nie płaci im za ciągłe i ciągłe opracowywanie czegoś tam byleby utrzymać stołki w firmie?
P Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:23
Jak nie wiesz to się dowiedz, msbs nie będziecie zanim go mon nie kupi bo tak wynika z praw własności do konstrukcji i wylewanie pomyj na fb jest tylko wykazywaniem swojej niewiedzy
ito Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 21:51
7,62*39-w Polsce przez "specialistóf" pogrzebany jako nic nie warty, nienowoczesny i w ogóle kudy mu tam do 5,56*45...Swoją drogą z 9" lufy na 400 m- dla mnie brzmi trochę jak fantastyka nienaukowa, no ale chyba sprawdzili, co mówią. A MSBS ciągle w planach.
Ja Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:24
Skoro nawet przez tyle lat używania przez wiele jednostek AK i AKM na 7,62 równolegle do 5,56 Beryli MONu nie stać było na zamówienie do tych pierwszych takiego pakietu modernizacyjnego, żeby podciągnąć je na poziom tych drugich (dopiero zamówienie z Trzeciego Świata zmobilizowało wytwórnię, żeby zrobić Beryla-7,62)....
Waaan Środa, 05 Kwietnia 2017, 12:35
Nie do końca, kilkanaście M-14 które przyszły do POL z fregatami OHP dostało sie do Formoza, gdy zostały zmodernizowane i weszły na wyposażenie. Było ich 12-18 sztuk, niepamiętający, a modernizacje wykonywała jakaś polska firma rusznikarskie. Do tego doszło kilkadziesiąt pistoletów M-9 ale nie wiem jakie ich losy
ito Środa, 05 Kwietnia 2017, 12:51
M 14 to na 7,62*51. Inna klasa naboju. A karabin też był przestarzały i do pięt nie dorastał nowoczesnym konstrukcjom- dopóki rzeczywistość nowoczesnych wojen nie zmusiła żeby się z nim przeprosić.
ss Środa, 12 Kwietnia 2017, 15:09
M-14 byl zbyt ciezki jak na wietnam gdzie żolnierz w trudnych warunkach temperatury i wysokiej wilgotnosci musial sam taszczyć wszystko co niezbedne lacznie z ciężka amunicja 7,62.do tego jeszcze bron strzelala celnie nawet na 1000 metrow ale w warunkach dzungli to strzelano z bliska na kilkadziesiat metrow.tylko dlatego wygral m-16 a m-14 wcale przestarzaly nie byl a jedynie niepraktyczny na tym polu walki co nie przeszkadzalo snajperom w ich uzywaniu.
Klopolk Środa, 05 Kwietnia 2017, 8:23
Możesz zacytować którego ze specjalistów?
ito Środa, 05 Kwietnia 2017, 12:47
A cofnij się o parę lat nawet na tym portalu to się dowiesz jaki to niecelny, o marnej balistyce i nieperspektywiczny.
jf5 Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 21:07
Czemu nie weszli w amunicję w rodzaju .300 Whisper/.300 AAC Blackout (7.62x35) ??
ito Środa, 05 Kwietnia 2017, 8:45
Co takiego .300AAC oferuje (realnie) więcej dla zdanych warunków niż 7,62*39 żeby warto było się pakować w niszowy nabój używany przez hobbystów i zastąpić nim coś, co jest dobre i dostępne na wiadra wszędzie? A do tego broń można wybierać, a nie jest się skazanym na przeróbkę AR-a?
Qba Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 23:19
Koszty
Rusznikarz Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 20:34
A MSBSa nie chcieli?
Qba Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 23:21
Nadal nie jest gotowy
Mario Środa, 05 Kwietnia 2017, 8:43
Jest gotowy od 2 lat
Qba Środa, 05 Kwietnia 2017, 14:18
Nie jest, do tej pory nie przeszedł testów państwowych
P Środa, 19 Kwietnia 2017, 13:24
To nie testy państwowe decydują o tym czy jest gotowy czy nie
Polak Macho Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 19:32
Czesi zerżneli nasz projekt i nikt mi nie powie ze jest inaczej. Oczywiście zerzneli nieudolnie wizualnie bo jakościowo nasz będzie bił ich cudo na głowę!!
Ja Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:15
Nic nie zerżnęli, tylko robią swoje. Pierwszy Bren im niezbyt się udał to zrobili mocno poprawiony i do niczego im naszmsbs przy tym nie był potrzebny, żeby cokolwiek mieli zrzynać...
Qba Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 23:21
Ta, gdy nasz powstanie to Czesi będą mieli Brena 3
laesir Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 18:50
Cóż Polska uprawia dyplomację godnościową z widelcem w ręku, a Czesi robią interesy.
ee Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 17:48
Nie chcieli beryla ?
Ja Wtorek, 18 Kwietnia 2017, 14:22
Nie chcieli, bo beryl to tylko słabo zmodernizowany AK, a Bren 2 to o wiele nowocześniejsza broń. Poza tym beryl to długa broń nawte dla piechoty, a oni potrzebują krótkolufowej. Mini-Beryl jest natomiast tylko na 5,56. W berylu nawet nie można kolby złożyć, od kiedy jest rozsuwana. Ma wycudowaną szynę, a w mini-berylu wypiętrzoną, zamiast monolitycznej. Beryle nie są przystosowane do takiej samej obsługi lewą i prawą ręką, a zaislane są z magazynków, które nie zatrzymują zespołu ruchomego w tylnym położeniu po ostatnim strzale, nie mają też przycisku zwalniania z takiego położeni itd itp.
I think Środa, 05 Kwietnia 2017, 7:31
Klania sie czytanie ze zrozumieniem. Beryl to 5.56 NATO.
Tropiciel Środa, 05 Kwietnia 2017, 10:11
W kalibrze 7,62 też jest. Gdzieś do afryki był sprzedawany.
Waaan Środa, 05 Kwietnia 2017, 12:35
Do Nigerii, chyba ok 1500 sztuk
Gienek Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 17:23
MSBS-a uśmircił urzędnik-przejadacz. Czesi zaopatrzą pół świata, a u nas dialogi techniczne będą przeżywały renesans.
zły Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 17:21
A nasz MSBS....dalej w projekcie.....kpina....
edi Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 16:43
Gdzie oni w mieście strzelali na 400 metrów ? Przecież większość zamachów była w gęsto zabudowanych dzielnicach a tam liczy się poręczność broni i ilość amunicji a nie kaliber.
dimitris Środa, 05 Kwietnia 2017, 7:32
... i przebijalność osłony !
bender Środa, 05 Kwietnia 2017, 15:55
To zalezy. Zazwyczaj nie chcesz zeby pocisk przebil sciane i zabil cywila w mieszkaniu obok. Nie chcesz tez zeby rykoszetowal jak glupi w zamknietym pomieszczeniu. Walka ogniowa na 400 metrow i duza przebijalnosc to wydaja sie wymagania do zastosowan poza miastem, moze w Afganistanie lub Mali...
gts Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 16:39
A dlaczego nie chcieli cuda techniki naszej narodowej wspanialej fabryki - Beryla? Jak to przeciez to najlepszy karabin pod sloncem.
Urko Środa, 05 Kwietnia 2017, 12:03
Może dlatego, że Beryl 762 jest od Brena 807 prawie pół kilograma cięższy? A może dlatego, że ładniej wygląda...
Marek Środa, 05 Kwietnia 2017, 10:30
Bo musiałbyś wziąć młotek oraz przebijak i przy ich pomocy przekalibrowywać każdą sztukę z 5,56 na wymagany przez Francuzów 7,62.
Lawa Środa, 05 Kwietnia 2017, 11:18
Albo po prostu zamówić beryla M762 i po problemie.
JK. Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 20:18
Bez przesady Beryl raczej najdroższy w swej klasie, ale jego przekroje biją wszystkich cenowo.
Kolaw Wtorek, 04 Kwietnia 2017, 19:42
Chyba tylko ty twierdzisz, że to najlepszy karabin po słońcem. Padaj stwierdzenia, że to co najwyżej najlepszy wariant AK na 5,56.
WED Środa, 05 Kwietnia 2017, 9:49
najlepszym wariantem kałacha byłi jest: GALIL!
Gall Anonim Środa, 05 Kwietnia 2017, 11:05
Akurat najlepszą obecnie odmianą AK jest opracowany przez Słoweńców REX AKB-15. Osobiście uważam, że do takiego standardu powinno się zmodyfikować wszystkie posiadane przez WP Beryle.
Urko Środa, 05 Kwietnia 2017, 17:43
Wygląda ładnie, ale to jest kolejny "klamot" ważący prawie tyle, co najlżejsza wersja FN FAL. Dla odmiany CZ 807 jest karabinkiem opracowanym od podstaw, nowoczesnym technologicznie i materiałowo. Wszystkie przeróbki AK, łącznie z Berylem, grzeszą tym, że to tylko facelifting, jakieś nowe nakładki, dodatkowe mocowania i uchwyty ale podstawowa technologia jest ta sama ...
ss Środa, 12 Kwietnia 2017, 15:16
nikt chyba nie wymyślil prostszej konstrukcji zamka ryglowanego przez obrot zamka i odprowadzanie gazow przez boczny otwor w lufie.
Urko Niedziela, 16 Kwietnia 2017, 13:40
Rzecz względna, co się uważa za "prostsze". Moim zdaniem zamek ryglowany przez przekoszenie jest prostszy od obrotowego. Niestety wymaga większej precyzji zarówno w produkcji jak i w czasie użytkowania więc jest bardziej wrażliwy na zanieczyszczenia i niefachową obsługę. Co do odprowadzania gazów przez boczny otwór, to jest to uproszczenie tylko w konstrukcjach bez tłoka. Tak jak np. pana Stonera. Ale one mają taką wadę, że prawie cały mechanizm broni zanieczyszcza się pozostałościami prochowymi. Czyli nie jest wcale pewne, że prostsze konstrukcje są zawsze lepsze. Często tak jest, ale nie zawsze.