Reklama

Geopolityka

Wykład laureata Nagrody Nobla w Wojskowej Akademii Technicznej

  • Ursula von der Leyen -fot. CDU

Profesor Shuji Nakamura, światowej sławy naukowiec który w 2014 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło złoży niebawem wizytę w Wojskowej Akademii Technicznej. Przewidywane jest między innymi wygłoszenie przez profesora wykładu otwartego.

Profesor Shuji Nakamura złoży wizytę w Akademii w dniach 8-9 maja na zaproszenie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego oraz Rektora-Komendanta WAT, aby w ramach wykładu otwartego przedstawić temat: The Invention of High Efficient Blue LED and Future Solid State Lighting. Wykład odbędzie się 9 maja br. o godz. 11.00 w sali kinowej Klubu WAT przy ulicy Kaliskiego 25A w Warszawie. Defence24.pl objął wykład prof. Nakamury patronatem medialnym.

Shuji Nakamura urodził się 1954 roku w Ikace w Japonii. Po ukończeniu studiów na Wydziale Electronic Engeenering na University of Tokushima, rozpoczął pracę w mało znanej wówczas firmie Nichia Chemical Industries, gdzie prowadził badania nad związkami azotku galu (GaN). W latach 1991–1993, wytworzył InGaN o wysokiej jakości, który jest aktywnym składnikiem wszystkich obecnie produkowanych niebiesko-zielonych diod LED.

Bazując na tym osiągnięciu oraz na wynalazku przewodnictwa dziurowego w GaN w 1994 r. zaprezentował pierwsze niebieskie diody LED. W 1996 r opracował pierwszy na świecie niebieski laser półprzewodnikowy, pracujący w trybie ciągłym. Kilka lat później opuścił firmę i przyjął posadę profesora na University of California w Santa Barbara w USA, gdzie pracuje do chwili obecnej.

W 2014 roku prof. Nakamura razem z prof. Isamu Akasaki i prof. Hiroshi Amano zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała ich za wynalezienie diod emitujących światło niebieskie. Ich wynalazek umożliwił skonstruowanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego.

Niebieskie półprzewodnikowe lasery (GaN) pozwalają na przechowywanie informacji z dużym (ok. 4 krotnym) „zagęszczeniem” co powoduje, że są one podstawą do urządzeń DVD coraz to nowszych generacji. Lasery niebieskie znajdują również zastosowanie min. w medycynie (np. szybsze wykrywanie i terapia nowotworów), drukowaniu i kopiowaniu. 

Profesor Nakamura otrzymał wiele nagród za swoją pracę, w tym Nagrodę Czochralskiego (2007), Technology and Engineering Emmy Award (2012), czy też LED Pioneer Awards (2013).   Jest autorem ponad 550 publikacji, posiada ponad 200 patentów w USA i ponad 300 w Japonii. 

WAT
Ilustracja: WAT.

Reklama

Komentarze

    Reklama