Reklama

Siły zbrojne

Batalionowa Grupa Bojowa w Polsce

  • Fot. A.Hładij/Defence24.pl
  • <p>Fot. Maciej Nędzyński:CO MON</p>

Żołnierze 2. szwadronu 2. Pułku Kawalerii US Army oraz jednostek wspierających znajdują się już w Polsce. Oddział US Army będzie głównym komponentem Batalionowej Grupy Bojowej, która zostanie rozmieszczona w Orzyszu w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.

Amerykańscy kawalerzyści z 2. szwadronu 2. Pułku Kawalerii rozpoczęli w sobotę przebazowanie - wyruszyli z koszar w niemieckim Vilseck w Bawarii w kierunku Polski. Docelowo w Orzyszu ma stacjonować ok. 1000 Amerykanów dysponujących 67 transporterami Stryker, a także np. haubicami M777 i 350 żołnierzy z dwóch pozostałych krajów tworzących rozmieszczaną w Polsce Batalionową Grupę Bojową - Rumunii i Wielkiej Brytanii. Państwa te zapewniają odpowiednio baterię przeciwlotniczą z armatami 35 mm oraz pododdział rozpoznawczy, wyposażony m.in. w pojazdy Jackal.

Amerykanie wyruszyli do Orzysza marszem drogowym, w dwóch kolumnach. Jedna z nich miała jechać przez wschodnie tereny Niemiec i wkroczyć bezpośrednio do Polski, a druga podróżować przez Republikę Czeską. Obecnie pierwsze pododdziały grupy batalionowej znajdują się już w Polsce.

Czytaj też: Transportery Stryker wracają na polskie drogi. Marsz z Niemiec do Orzysza.

Utworzenie na terytorium Polski, Estonii, Łotwy i Litwy Batalionowych Grup Bojowych działających w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności to realizacja zobowiązań państw NATO uzgodnionych podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. W ramach tej inicjatywy kraje ramowe - Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i USA - zobowiązały się do kierowania wielonarodowymi grupami bojowymi, gotowymi do natychmiastowego działania w obronie krajów-gospodarzy - tzw. batalionowymi grupami bojowymi.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa będą liczyć od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Będą one przebywały na terytorium państw-gospodarzy w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności. Bataliony mają zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Pierwsze oddziały, na Litwę, przybyły pod koniec stycznia.

Czytaj też: MON i BBN o rozmieszczeniu wojsk NATO w Polsce. Uroczyste powitanie w Orzyszu.

Batalionowe Grupy Bojowe będą też aktywnie uczestniczyć w szkoleniach i ćwiczeniach z wojskami krajów gospodarzy, dzięki czemu wzmocnione zostaną zdolności działań interoperacyjnych i ulepszone zostaną procedury współdziałania.

Czytaj też: Pierwsza bateria przeciwlotnicza 35 mm już w tym roku w Polsce.

Uroczyste powitanie batalionu NATO w Orzyszu odbędzie się 13 kwietnia. Wezmą w nim udział prezydent Andrzej Duda oraz m.in. naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama