Korupcja w Israel Aerospace Industries. 13 aresztowanych

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 20 Marca 2017, 12:19
IAI Logo
heron TP
  • IAI Logo
  • heron TP

Izraelska policja zatrzymała 13 osób w związku z korupcją w Israel Aerospace Industries (IAI), największym państwowym koncernie lotniczym. Jednym z aresztowanych jest członek rady nadzorczej firmy i były oficer IDF (Israeli Defence Forces), gen. Bryg. Amal Asad. Sprawa jest rozwojowa i dotyczy, jak informuje izraelska policja, licznych pracowników IAI, łącznie z kolejnymi członkami zarządu, dyrektorami i menegerami wyższego szczebla. 

Przeprowadzone w połowie marca aresztowania 13 wysoko postawionych pracowników i managerów Israel Aerospace Industries (IAI) były skutkiem ponad rocznego dochodzenia antykorupcyjnej jednostki izraelskiej policji, służby skarbowej i służb śledczych ministerstwa obrony nadzorowanego przez prokuraturę. W działaniach brała udział m.in. Lahav 433, działająca wewnątrz policji struktura antykorupcyjna, nazywana też „izraelskim FBI”.

Jak poinformowała policja w oficjalnym oświadczeniu, dochodzenie ujawniło – „dużą liczbę wątków korupcyjnych, kwalifikowanych oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz kradzieże i naruszenie zaufania przez funkcjonariuszy publicznych”. Na jego skutek odkryto również „dość powszechny w Israel Aerospace Industries proceder zachować korupcyjnych i potencjalnie przestępczych”. Sprawa ma obejmować nie tylko 13 zatrzymanych osób, ale również szeroką gamę podejrzanych na różnych poziomach struktury firmy - w tym dyrektorów, członków zarządu, menegerów i pracowników niższego szczebla. Mieszkania i biura podejrzanych zostały przeszukane w celu zabezpieczenia dowodów.

Jak podaje dziennik Jerusalem Post, personalia większości podejrzanych i zatrzymanych nie są ujawniane, ale jednym z aresztowanych jest były oficer izraelskich sił zbrojnych w stopniu gen. bryg. Amal Asad. Zasiadający obecnie w radzie nadzorczej IMI oficer w stanie spoczynku jest oskarżony m.in. o przyjęcie łapówki od firmy DruzeNet w celu zagwarantowania jej dalszej współpracy z koncernem.

Israel Aerospace Industries nie komentuje sytuacji, jednak w oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że prezes koncernu nakazał pełną współpracę w celu „szybkiego zakończenia dochodzenia i skutecznego ścigania wszystkich, którzy popełnili przestępstwa”.

Koncer IAI jest jedną z najważniejszych izraelskich firm zbrojeniowych, zajmującą się m.in. dostawami pocisków rakietowych, systemów pokładowych i uzbrojenia dla lotnictwa oraz systemów bezzałogowych i amunicji krążącej. W Polsce IAI jest m.in. jednym z konkurentów w programach największych bezzałogowych systemów latających „Zefir” i „Gryf” (oferuje bezzałogowce rodziny Heron). Jest również producentem pocisków balistycznych LORA, oferowanych Polsce przez IMI Systems w programie rakietowym „Homar”. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

xy Wtorek, 21 Marca 2017, 6:56
Sprawdźcie Państwo, np. przez internet, ile w Izraelu kosztuje zwykłe, trzypokojowe mieszkanie... i wtedy tak jak ja nie będziecie się dziwić, że niektórzy nie chcą spłacać go przez dwa pokolenia. A jeszcze jeśli miałoby to być cztery pokoje ? Ale na to (ceny nieruchomości, poza terenami okupowanymi) winnych jakoś nie ma ? Ponoć 93% ziemi należy tam do państwa, które nie oferuje jej pod budownictwo mieszkaniowe. Gdy reszta głównie do niewielu rodzin.