Pierwsza bateria przeciwlotnicza 35 mm już w tym roku w Polsce

OPUBLIKOWANO: Sobota, 18 Marca 2017, 9:33
35 mm Rumunia
  • 35 mm Rumunia

Polski system obrony przeciwlotniczej zostanie wzmocniony artyleryjskim zestawami kalibru 35 mm. Nie będą to jednak polskie armaty, ale rumuńska bateria przeciwlotnicza, która ma działać w osłonie amerykańsko-brytyjskiego batalionu stacjonującego w Orzyszu dla ochrony wschodniej flanki NATO.

Rumuni opublikowali film z przygotowania swojej baterii przeciwlotniczej Oerlikon GDF-203 do działań w ramach sił NATO. Z komentarza do filmu wynika, że ich system przeciwlotniczy potrzebuje jedynie 10 minut by być w pełni przygotowanym do działań z położenia marszowego. Wszystko odbywa się bardzo szybko i w sposób zautomatyzowany.

Zestawy artyleryjskie są dostarczane na stanowiska ogniowe za pomocą pięciotonowych samochodów ciężarowych 6x6. Składają się one z dwulufowych, sprzężonych, holowanych armat przeciwlotniczych GDF-003 kalibru 35 mm wykorzystujących standardową amunicje NATO 35×228 mm. Wszystko to jest naprowadzane z wykorzystaniem radaru wskazywania celu oraz systemu kierowania ogniem. Cała bateria skierowana do Polski ma liczyć około 100 ludzi. Wszyscy oni będą pochodzili z 205. batalionu przeciwlotniczego armii rumuńskiej.

Nie wiadomo ile armat zostanie przerzuconych do Polski. Rumunia wykorzystuje w siłach zbrojnych 72 holowane zestawy artyleryjskie GDF-003 oraz 36 samobieżnych zestawów artyleryjskich na podwoziu gąsienicowym Flakpanzer Gepard (podobnych do polskiego systemu Loara).

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

123 komentarze

Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 20:53
A propose. bo z jajem teraz rzeknę do Panów wiadomości..Z tego co usłyszałem od rumuńskiego oficera to stan tych armat jest nawet gorszy od ich poniemieckich Gepardów,A to już dziwne bo że Gepardy (choćby brazylijskie) to złom to chyba Panowie wiecie.Gadamy dalej?.P.S. Kto zgadnie jaki jest stan naszych 500 tarnowskich Zutek.Czyli mechanika,hydraulika opony,lufy zapasowe ,stan ammo etc.,Za prawidłową odpowiedż obiecuje wieczny szacun!
ghyt Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:19
Co z tego, że można je rozstawić w ciągu 10 minut skoro po pierwszej salwie zostaną zniszczone. Holowana artyleria może strzelać tylko z jednego stanowiska, bez możliwości szybkiej alokacji z możliwością błyskawicznego zniszczenia atakiem rakietowym. Albo Grad albo Iskander i po zawodach. Nie móiąc o małych trudno wykrywalnych dronach.
Maho Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:21
Poczytaj sobie o C-RAM.
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:17
Po pierwsze.Te armaty to jak są ładowane. Z rękawów?Po drugie.Zdwojone armaty mają słabą celność a ta zależy od rzeczy paru ale jak przy kalibrze.23 mm to jeszcze ujdzie to już zdwojone 35 mm to porażka.Po trzecie sposób naprowadzania tych złomów woła o pomstę do Nieba.Po czwarte......NASZE ZUTKI SĄ LEPSZE PRAWIE WE WSZYSTKICH CHARAKTERYSTYKACH..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I tyle!!!!!!!!!!!
PRS Poniedziałek, 20 Marca 2017, 16:02
Panie Podbipięta. OK celność może mniejsza, ale obecnie w systemach 35 mm używa się amunicji PROGRAMOWALNEJ z defragmentacją. To nie pocisk bezpośrednio uderza w (powietrzny) cel a odłamki. A konkretnie to ,,chmura" odłamków. Więc bezpośrednia celność nie ma aż tak dużego znaczenia. Chodzi o to by ,,pokryć" dany obszar ,,gradem" pocisków, które w ZAPROGRAMOWANYM momencie eksplodują tworząc ,,strefy" odłamków na przewidzianym torze lotu wrogiego obiektu tzw. środki napadu powietrznego). Jak by nie patrzeć dwulufowe systemy (czy też wielolufowe) w takiej samej jednostce czasu potrafią wystrzelić przynajmniej dwukrotnie więcej pocisków niż systemy jednolufowe. Jeżeli mielibyśmy po tych wszystkich ,,przespanych" latach wykorzystać KDA to powinny być to systemy dwulufowe (czyli np. jakiś Tryton 2, Hydra 2, Noteć 2). Wcale ,,zdwojone" lufy nie muszą być w układzie horyzontalnym a w wertykalnym. Da to możliwość dwustronnego zasilania w amunicję z magazynków położonych po przeciwnych stronach komory zamkowej czyli w teorii na przełączanie pomiędzy dwoma typami amunicji podawanymi do komory, np. FAPDS i ABM, AHEAD.
Jeżeli z jakiegoś powodu (masa???) mogą to być tylko efektory jednolufowe to moim zdaniem tylko zakup nowej licencji na ,,rewolwerówkę" oraz 57 mm od Szweda.
Inną kwestią jest to, że bateria powinna mieć jak najwięcej kanałów celowania. A tymczasem w zestawie dla syst. Noteć proponowanym przez PIT Radwar część zestawu ma składać się z holo­wa­nej armaty prze­ciw­lot­ni­czej z celow­ni­kiem tacho­me­trycz­nym (A-35), a tylko część (jedna???) z AG 35 z głowicą optoelektroniczną.
P.S. ,,Blenda" to ,,jednostka dowodzenia zestawu OPL" i MON planuje ją wykorzystać w zestawach 35 mm dla MarWoju (w uproszczeniu wycofane mają zostać tylko armaty 57 mm). Choć wydaje mi się, że w zaistniałej sytuacji ,,geopolitycznej" raczej nikt nie zdecyduje się na taki krok bo mogło by to być odczytane jako sabotaż przy szczupłości i mizerii sił OPL i być może te 8 dywizjonów MW zostanie po prostu ,,wzmocnione" przez baterie 35 mm. Bo ,,Noteć" w obecnym ujęciu Radwaru to delikatnie rzecz ujmując krok wstecz. O wiele lepszą propozycją jest ,,Hydra" wymagająca... mniej żołnierzy obsługi. Ale Pułkowniki muszą kimś dowodzić...
andrzej Niedziela, 26 Marca 2017, 13:38
To odłamki z 35 mm pocisku mogą być skuteczne? Jeszcze tak niedawno słyszało się że na dzisiejszy samolot potrzebne jest bezpośrednie trtafienie. Poza tym te 10min. to żadna rewelacja
Fare Poniedziałek, 20 Marca 2017, 19:50
"Jak by nie patrzeć dwulufowe systemy (czy też wielolufowe) w takiej samej jednostce czasu potrafią wystrzelić przynajmniej dwukrotnie więcej pocisków niż systemy jednolufowe."
Porównaj sobie armate skyshielda i KDA.
PRS Wtorek, 21 Marca 2017, 15:04
A przeczytałeś ze zrozumieniem to co napisałem powyżej:
,,Jeżeli z jakiegoś powodu (masa???) mogą to być tylko efektory jednolufowe to moim zdaniem tylko zakup nowej licencji na ,,rewolwerówkę" oraz 57 mm od Szweda."
Oraz na dole strony:
,,Sprzedali nam licencję na KDA 35 mm w momencie gdy już wdrażali armatę rewolwerową.
Budowa zestawu podobnego rozwiązaniami do GDF-003 to w obecnej chwili są dwa kroki wstecz.
Moim zdaniem tylko zakup licencji na Milenium i osadzenie wieży na różnych nośnikach od Rosomaków zaczynając poprzez ,,tanie" ciężarówki na zestawach stacjonarnych kończąc."
Podbipięta Wtorek, 21 Marca 2017, 22:23
Panie .Odpuść Pan.Millenium to OPL I NIE NADAJE SIE DO BEWUPA.Sam se pan w postach zaprzeczasz. i nie kumam jak tak można pisywać. I po ciul komu 2 armaty do programowalnej.Jeden pocisk 35 mm to kilkaset tungsramowych kulek.( Najpierw nawet 800 kombinowali ale już parę lat temu za efektywniejsze uznali coś 350 ) Krótka seria to tysiące wolframów.Czy pan wiesz ile kosztuje taki pocisk?
Azza Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:22
To wymieniaj te charakterystyki, może zacznij od zasięgu skutecznego.
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 20:03
Wy panowie zawsze gadacie o zasięgu,A ja o efektywności.
vvv Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:04
23mm jest najgorszym kalibrem jakie sa. to jest rozpylacz o malym i niklym zasiegu. w stacjonarny cel 2x2m oddalonym o 500m masz 70% szanse trafienia 1 pociskiem przy serii 100tu. 35mm programowalny masz 97% szanse na trafienie pierwszym z 3 wystrzelonych pociskow.
swojmil Poniedziałek, 20 Marca 2017, 12:48
Za 9lat wojna dojdzie prawdopodobnie do Polski. Każda zwłoka jest przeliczalna na ilość zabitych twoich znajomych i rodziny.
pepe Poniedziałek, 20 Marca 2017, 7:46
Ale żeby Polska miała gorszą artylerie plot od Rumunii to już naprawdę jest wstyd zwłaszcza że mamy licencje na takiego oerlikona
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:34
A czemu pan tak sądzisz?
say69mat Poniedziałek, 20 Marca 2017, 9:14
Kaliber 23 mm to stan umysłu osób, które uznały, że system ZSU23 jest wystarczającym efektorem. Na miarę naszych czasów, w odniesieniu do całkiem realnych zagrożeń.
R B S Niedziela, 19 Marca 2017, 20:23
witam jestem nowa osoba w tym szanownym gronie ekspertów , czytam od dłuższego czasu ten portal Defence i nie mogę sie nadziwić ?, dlaczego jest tak zle jak jest , zasadne jest pytanie kto jest winien za zaistniala sytuacje i tez nie dziwie sie ze odchodzi tak dużo generałów WP , wniosek jest jeden to wszystko jest ich wina , oni decydowali jak wydać kasę czyli minister postępuje dobrze
lk5 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 15:07
Winny jest zawsze minister. Chyba, że istnieje formalna droga służbowa, że premier może wydać mu polecenie - i ręcznie sterować resortem. Oczywiście minister może i musi wskazać podwładnych odpowiedzialnych za stan rzeczy i ich zdymisjonować zgłaszając sprawę do prokuratury - tylko wtedy unika odpowiedzialności. To, że w RP nikt za nic nie odpowiada jest tylko i wyłącznie zaniechaniem stosowania prawa.
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:37
Wcale nie jest tak żle ale my musimy sobie ponarzekać.Tak jest na wszelakich forach i to nie odbiega od ogółu.
Marek1 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:26
Niech nam zatem Waćpan napisze, tylko KONKRETNIE, w których to komponentach uzbrojenia/wyposażenia WP jest co najmniej DOBRZE ? Jakościowo i ilościowo. Ciekaw jestem ogromnie, zwłaszcza w zakresie :
1. Obrona ppanc.
2. Obrona powietrzna(plot/p.rakiet)
3. MBT/BWP/KTO
4. Artyleria lufowa i rakietowa.
5. Siły powietrzne(samoloty bojowe, śmigłowce, BSL)
6. MW
7. Środki/możliwości WRE.
8. Uzbrojenie/wyposażenie indywidualne żołnierzy
9. Inne wg. Twego uznania ...
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 19:49
PPK Spike...ok. 270 wyrzutni i ponad 2000 pocisków( tysiąc w produkcji)OPL najniższego szczebla..ok 450 świetnych Zutek i ok 400 wyrzutni MANPADS I 2500 rakiet,Trójka pańska...BWP 1 jest uzbrojony lepiej niż Stryker.Artyleria samobiężna..w NATO to my z tymi ,,starymi złomami" potęga.Samoloty nie najgorzej,śmiglaki i MW TO MI ZLEWA./..WRE .nie jest żle
say69mat Poniedziałek, 20 Marca 2017, 12:08
Problem polega na tym, że to instytucja Cywilnej Kontroli nad Armią odpowiada za realizację projektów modernizacji technicznej naszej armii. Realizując tę z praktyk rządzenia, rękoma cywilnych urzędników Ministerstwa z Klonowej. Praktyka wygląda mniej więcej następująco: przychodzi dowódca do ... urzędnika ;)))
Lajki Poniedziałek, 20 Marca 2017, 9:27
To dziwne bo odchodzą generałowie którzy krytykują obecne zakupy czy pomysły MON.
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:01
Odchodzą panowie generałowie ( przy całym szacunku dla nich) którzy służbę zaczynali w stanie wojennym.Ja chciałem być oficerem ale wybuchł stan wojenny i po prostu nie mogłem.. Bo moja AK owska rodzina by mi nie wybaczyła Tedy nie płaczmy.Komuna upadła 28 lat temu.Czas na nowych panów generałów.P.S. dziś byłbym emerytowanym pilotem bo badania w WOSL u przeszedłem a tak to tylko mi aeroklub pozostał i cywilny uniwersytet. .Tak to kóżwa mi popadło w tym 1981 roku.Ale jak mnie chcieli i namawiali bo świadectwo miałem ze szkoły kujonowate to też ciekawa historia.
BRZDĄC Niedziela, 19 Marca 2017, 14:00
OK ..jest coś którego zdolność "oddziaływania" ..na wrogi cel ma jeszcze "funkcje sprawcze"...na najbliższe 10 lat..tylko jest małe ale .."radar wskazywania celu oraz system kierowania ogniem". tzw "zespół radiolokacyjno-przelicznikowy" ..elementy tego systemu "sieją" takie.."promieniowanie fal radiowych " ich niuansik są zbudowane w oparciu o "radary aktywne" które wręcz jak "latarnia morska" wskazują położenie swojego systemu plot.. ok jest to "uproszczenie i wersja tańsza" ..niż skonfigurowanie do wersji z "radarem pasywnym" ...( zainteresowani będą wiedzieć jaka jest różnica miedzy radarem aktywnym a pasywnym) ....czemu tak mówię wracając do konfliktów Irakijczycy podczas tzw pierwszej wojny zastosowali swoje armaty plot S-60...po wyłączeniu/ zagłuszeniu ich systemów radarowych ( apropo funkcjonujące w oparciu o radary aktywne) przez wojska NATO...oparli namierzanie celu tylko o optykę ..i wtedy zlokalizowanie ich przez jakiś czas było bardzo trudne a co za tym idzie ruch powietrzny jak i przemieszczania się pojazdów do transporterów opancerzonych włącznie zamarło ..w kwadracie oddziaływania ich artylerii plot zbudowanej na S-60.....Rasumując o co mi chodzi a może Wojsko Polskie rewitalizowało by nasze S-60 do współczesnych wymagań ( elektronika ,radary,amunicja ,nośniki) i mielibyśmy "efektor niszczenia" który miałby niejako uniwersalne zastosowanie i do plot i do niszczenia celów naziemnych jak niemieckie 88mm flak zwane "acht -acht"...
X Niedziela, 19 Marca 2017, 18:30
Patrz, system Blenda z armatami S-60BM
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:37
tylko że Blenda jest demonstratorem technologii - a nie gotowym systemem.....
(jeszcze 15 lat prac rozwojowych i będzie można kupować)
Extern Poniedziałek, 20 Marca 2017, 10:03
No przecież Blenda już od jakiegoś czasu służy w oddziałach przeciwlotników Marynarki Wojennej. Widziałem ją nawet na jakimś filmiku na YT z ćwiczeń przeciwlotników gdy sobie na kamerze termicznej sprawdzali którego stanowiska ogniowego pocisk najbliżej markera celu przeleciał.
kulawy_laik Poniedziałek, 20 Marca 2017, 21:33
obecnie Blenda (czyli tak naprawde wóz dowodzenia z systemem naprowadzania) opiera się na starych armatach 57mm... Trwają prace rozwojowe i jest demonstrator na 35mm (blenda+35mm nazywa się hydra ...a) - ale do wprowadzenia do linii to jeszcze ho hooo
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:41
W tym roku pójdzie 35 mm za S-60.Negocjują kontrakt.Z tym Sanem (Notecią) problem jest z tą amunicją programowalną i dlatego to się tak wlecze.
matros krzak Niedziela, 19 Marca 2017, 11:32
Taka ogulna uwaga stwierdzenie o zdolności zwalczania dronów jest jak strwierdzenie o zdolnośći zwalczania samolotów trzeba wiedzieć dokładnie jakie. dam taki przykład zwalczanie drona artylerią lufową na pułapie ponad 10 000 metrów albo takiego mikrusa latającego między drzewami w lesie artylerią 35mm
Victor Niedziela, 19 Marca 2017, 10:50
Nasze władze dalej będą popierać państwowe zakłady. A te zakłady dalej będą wciskać to co produkują, czyli przestarzały produkt. Bez dopuszczenia prywatnego kapitału i co za tym idzie konkurencji będziemy ciągle w ogonie wydając gigantyczne pieniądze. Nasz eksport zbrojeniówki praktycznie nie istnieje co bardzo dobrze świadczy o naszych produktach i ich cenie. Amen.
Extern Niedziela, 19 Marca 2017, 16:20
Jaka jest wina przemysłu że wojsko nie kupuje produkowanych przez HSW 35 mm armat KDA?
Z sobie tylko znanych względów WP woli kaliber 23 mm, ale to przemysł jest winny?
Azza Niedziela, 19 Marca 2017, 19:40
Wojsko kupuje to co przemysł oferuje.
Arek102 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 4:12
W Przypadku armat 23mm jest dokładnie odwrotnie. Wojskoa się na nie uparło szukając na siłę wad w armatach KDA, które jest i czeka na zainteresowanie władz WP.
ps
Jest wiele artykółów w prasie wojskowej jak WP wybierało armatę 23mm. Nawiasem mówiąc trwało to blisko 20lat. Warto poczytać.
Może jak ci państwo generałowie odejdą z wojska to do WP zawita KDA... :-)
SafeD Poniedziałek, 20 Marca 2017, 11:46
Z obecnymi to raczej prędzej zawita wz.29 i bagnety niż KDA.
Looker Niedziela, 19 Marca 2017, 9:16
A nasze systemy Poprad lub modernizowana Osa - nie dają rady? Dopracować tylko PK-6 i mamy własne rozwiązania.
Vvv Niedziela, 19 Marca 2017, 12:05
Chyba opracować od podstaw a samo założenie tej rakiety jest przestarzałe i poniżej osiągów rakiet na osach bo one maja zasięg 10km a nie 8km
pav Niedziela, 19 Marca 2017, 19:18
Od czegos trzeba zaczac. Jak nie masz zaplecza inzynierskiego to lepiej skopiowac dane rtozwiazanie i modernizowac bazujac na doswiadczeniach a nie od razu ambicjami sie uniesc i budowac THAAD. ZAczynajac od PK^ i wejsc w koop z Ukraincami na budowe R27. To nie musi byc seryjna produkcja a tylko wersje testowe. Oczywiscie to bedzie kosztowac ale majac kogos z dalekosieznym mysleniem(na zachodzie nazywa to sie tez inteligentne podejsce) mozna wybudowac cos na miare Polski.Pozdrawiam niedowiarkow
vvv Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:06
koszt opracowania rakiet to setki mln euro i lata badan. na rynku masz wiele nowoczesnych rakiet i wystarczy kupic licencje ktora bedzie tansza niz lata i mln zl wydane na badania z ktorych nic nie wyniknie a efekt koncowy bedzie taki ze zrobimy cos co bedzie juz o dekade lub dwie przestazale a 10x drozsze niz zachodnie nowoczesne odpowiedniki. PGZ lubi gonic kroliczka i udawac ze cos robia.
say69mat Niedziela, 19 Marca 2017, 7:42
@def24.pl:
Polski system obrony przeciwlotniczej zostanie wzmocniony artyleryjskim zestawami kalibru 35 mm. Nie będą to jednak polskie armaty, ale rumuńska bateria przeciwlotnicza, która ma działać w osłonie amerykańsko-brytyjskiego batalionu stacjonującego w Orzyszu dla ochrony wschodniej flanki NATO.

say69mat:
Wygląda na to że amerykanie mają więcej zaufania do systemu stacjonarnego opl, opartego na efektorze GDF-003 niż ZSU23.
ja Sobota, 18 Marca 2017, 21:41
Rumunia ma nie 36 a 42 Gepardy
Marek1 Sobota, 18 Marca 2017, 21:36
Taaaa ... holowane 35mm Oerlikana. W razie nagłego ataku na ochranianą kolumnę panc-zmot w której są jadą, już po 10 min. od momentu ataku mogą skutecznie ochraniać płonące wraki pozostałe z kolumny pojazdów. Gratulacje ...
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:23
Ale one zupełnie nie służą do ochrony kolumn (akurat Rumuni mają od tego Gepardy, my postawiliśmy na Obronę Terytorialną)....
Rumuński system ma dość nowoczesny system naprowadzania/wykrywania celów i KALIBER 35mm - znacznie skuteczniejszy od naszych wspaniałych i niezastąpionych (od 50 lat) 23 mm których zasięg pozwala na strzelanie co najwyżej do małych dronów i śmigłowców...
wera Niedziela, 19 Marca 2017, 10:22
Taaaa, holowane nasze 23mmm, w razie czego możemy sobie porobić fotki po ataku.....lub inaczej...atak na Krzesiny....zanim operator zajmie miejsce w swoim super wypasionym krzesełku i popatrzy w wypasiony ekranik przy ulewnym deszczu już będzie po ptakach...
Edek Niedziela, 19 Marca 2017, 18:38
Przcież Pilica działa bez operatora
ArtiDiTu Niedziela, 19 Marca 2017, 12:47
Kolego, atak Migiem 29 na cele naziemne w ulewnym deszczu to samobójstwo. Latałem, wiem. Być może nowsze Su34 da radę, choć po analizie ataków w Syrii nie jestem pewien.
Śmigłowcem : wg. Janes Defence w latach 1991-2015 w warunkach bardzo słabej widoczności + deszcz/mgła/śnieg przeprowadzono tylko kilkanascie akcji śmigłowcowych , w tym większość specjalsi.
Fakt, 23 są za słabe do dzisiejszego TD, ale wąłśnie dlatego wprowadzamy 35.
warewa Niedziela, 19 Marca 2017, 23:29
Kolego, Rosjanie mają nie tylko MIG29 i SU34, prawda? deszcz nie pasi? dla operatora w krzesełku jakakolwiek pogoda jest zła...nawet upalne słońce...co w słońcu to tez samobójstwo? bez przesady....a przepraszam gdzie wprowadzamy te 35? jakoś nie słyszałem o zamówieniu? jeżeli już to zastąpimy 60 w MW i tyle....a co z ochrona lotnisk? a kolum zmech?..
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:26
tzn kto dokładnie wprowadza?? - bo na razie kupiliśmy całe kopy nowych 23mm, natomiast o 35mm to na razie trwa dyskusja (Blenda jest demonstratorem technologii !!!..). więc pilocie masz głowę w chmurach..
Lubi Niedziela, 19 Marca 2017, 9:40
A nasze pilice szybciej osiagaja zdolnosc?
Smuteczek Niedziela, 19 Marca 2017, 9:04
Pomyslalem tak samo :)
say69mat Niedziela, 19 Marca 2017, 7:29
Holowane systemy służą do obrony miejsc postojowych oraz infrastruktury. Do obrony kolumn w ruchu służą systemy samobieżne
Gliwiczanin Sobota, 18 Marca 2017, 20:36
A nasze dywizje pancerne dalej bez obrony przeciwlotniczej. Już dawno powinni wprowadzić PZA Loare i pomyśleć nad produkcją PZR Loarą. Wojskowi już parę lat temu złożyli zapotrzebowanie na ponad sto sztuk tych zestawów a MON ich olał.
PRS Niedziela, 19 Marca 2017, 12:53
W liczbie mnogiej???
A znasz jakieś inne ,,Dywizje Pancerne" poza 11 Lubuską???
;)
Marek1 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:30
11 DPanc. właśnie "wybito" jeden z kłów - zabranie całego batalionu najlepszych MBT(L2/A5) w WP, a w zamian muzealne T72M
Anders Sobota, 18 Marca 2017, 18:54
Swietnie zamaskowane te rumunskie 35tki!
Tede Sobota, 18 Marca 2017, 17:39
Juz nie marudzić o tej 35mm.Mamy co mamy.Na rosyjskie drony lepsza jest z pewnością 23mm niż 35mm.
Arek102 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 4:45
No niestety jest na odwrót.
Chyba że KDA będzie używała pocisków p-panc, to wtedy efekt bedzie podobny jak 23mm ale zasięg będzie 3 krotnie większy. Jak KDA użyje pocisków programowalnych to z dronów zostanie sieczka i to przy 2 krotnie większym zasięgu.
sylwester Sobota, 18 Marca 2017, 22:31
no właśnie badania potwierdzają ze jest na odwrót , 35 ma ponoć 80 % więcej szans na trafienie , sam nie wiem dlaczego może idzie o amunicję odłamkową 35 mm
hmm Sobota, 18 Marca 2017, 21:10
Oświecisz mnie w czym lepsza?
Azza Sobota, 18 Marca 2017, 20:11
Zdecydowanie lepsze na drony jest 35mm.
Zbulwersowany podatnik Sobota, 18 Marca 2017, 17:32
Oczywiście u nas 35mm to nadal jakiś skansen niedorzeczności. Ile pieniędzy wydaliśmy na Loarę i Hydrę? Czy osadzenie na Pilicy działek 35mm pomimo złożenia przez wojsko zamówienia na baterie 23mm jest zbyt kosztowne i nierealne? Nie lepiej jeszcze chwilę poczekać aby usprawnić ten system?
gromek Sobota, 18 Marca 2017, 16:45
to rumunia ma gepardy a my jakies stare szylki ? :)
krzysiek84 Sobota, 18 Marca 2017, 21:41
Wszystkie nasze "szyłki" są nowsze niż rumuńskie gepardy; tylko obiekty muzealne mają podobny wiek co nie zmienia faktu, że Pilica i Noteć to komplet marzeń.
Safe2 Niedziela, 19 Marca 2017, 16:14
No fakt nowe pilice są lepsze niż gepardy.
ewa Niedziela, 19 Marca 2017, 23:32
a w czym lepsze? kolor ładniejszy?
Extern Poniedziałek, 20 Marca 2017, 10:34
Większy zasięg efektorów (rakiety), skryta praca namierzania bo oparta na optyce, Lepszy Radar oczywiście przy udziale radaru baterii czyli Soły. Sieciocentryczna praca jako siec autonomicznych stanowisk zarządzanych centralnie bez narażania obsługi (fotelik jest tam tylko rezerwowo na wypadek utraty łączności z wozem dowodzenia). Mniejszy kawałek złomu trudniejszy do namierzenia niż pojazd pancerny.
Ale ogólnie to są systemy zupełnie do czegoś innego i porównywanie ich jest trochę bez sensu.
Smuteczek Niedziela, 19 Marca 2017, 9:06
Chyba nie wszystkie nasze szyłki. Tylko te zmodernizowane do Białej, bo nie wszystkie chyba modernizowalismy.
Vvv Niedziela, 19 Marca 2017, 12:07
Biała ma tylko kiepskie gromy i nic wiecej
ewa Sobota, 18 Marca 2017, 15:51
No cóż, fajnie ze przyjadą do nas kolejni sojusznicy. To dobrze. W razie potrzeby my tez wyślemy nasze super Pilice. Oby tylko u nich nie padało bo nasi operatorzy będą smiesznie wyglądać siedząc pod parasolem. Pewnie w NTW czy też Raporcie pojawią się zdjęcia z rozmieszczenia oddziału sojuszniczego i znowu zobaczymy naszych żołnierzy jak z ciekawością, niedowierzaniem i pewnym podziwem oglądają 35-tki. Tak tak panowie zawodowcy, 35 istnieje, ma to cały normalny cywilizowany świat. My tez mamy, kupiliśmy nawet licencję. Niestety już 20 lat przy niej grzebiemy i zawsze z tej licencji wychodzi 23mm. Taki klimat, i zaraz pewnie odezwie się 20 specjalistów z netu że 23 to super skuteczna tania broń do której amunicje w Polsce ma każdy nawet babcia pod poduszką. I jeszcze jedna zagwiostka dla naszych "mózgów" z branzy zbrojeniowej: jak to jest że kraje ościenne maja 35 w zestawach dwulufowych a u nas się nie da? nasza armata wygląda żywcem wyjęta z 1939 r, ten sam wózek?????? ech no ruszcie trochę głowami za to wam naród placi no nie?. Ale brawo dla Rumunów, jesteście mile widziani chłopaki!
Antex Niedziela, 19 Marca 2017, 4:08
bo to jest tak ... mamy starą amunicję to zamawiamy "nowe" armaty ... mamy "nowe" armaty to znowu zamawiamy amunicję starego typu itd.. Czyli: piję by upaść, upadam by wstać, wstaję by pić dalej..
natomiast w sprawie zestawów dwulufowych ... podobno jednolufowe są celniejsze (wyważenie, symetria itp).
PRS Sobota, 18 Marca 2017, 14:44
Sprzedali nam licencję na KDA 35 mm w momencie gdy już wdrażali armatę rewolwerową.
Budowa zestawu podobnego rozwiązaniami do GDF-003 to w obecnej chwili są dwa kroki wstecz.
Moim zdaniem tylko zakup licencji na Milenium i osadzenie wieży na różnych nośnikach od Rosomaków zaczynając poprzez ,,tanie" ciężarówki na zestawach stacjonarnych kończąc.
I oczywiście reaktywowanie Loary na trakcji gąsienicowej. Udało się Reginę wskrzesić to i Loarę też się uda - nośników mamy w bród.
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 10:09
A czy pan wiesz ze rewolwerówka ma co prawda większą szybkostrzelność ale za to tylko jednostronny dosyłacz amunicji....
PRS Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:36
A czy Pan wiesz, że ,,efektor" w zestawie ,,Noteć" oraz ,,Tryton" jest jednolufowy (w przeciwieństwie do GDF-003 jaki posiadają Rumunii) więc w zasadzie nie ma znaczenia z której strony będzie dosyłacz... jak nasze Inżyniery tylko jedną swą wiedzą techniczną ogarniają ;)
Podbipięta Poniedziałek, 20 Marca 2017, 20:01
Pytam czy rewolwerówka ma możliwość przełączania ammo? Tak czy nie? Czy se pan rękaw będziesz kilkanaście minut przemieniał na APSDF-T ?Czy masz pan szanse zmienić pociski w tym systemie.Pan to na bewupa czy kateo proponujesz czy pan żartujesz?
say69mat Niedziela, 19 Marca 2017, 7:27
Zgadza się, delikatnie mówiąc, na systemie KDA35 zrobiliśmy kolejny złoty ... 'interes' ;))) Jednak biorąc pod uwagę, że podstawę naszego systemu p-lot stanowi myślenie w kategorii 23mm, jest to jakiś przełom.
hmm Sobota, 18 Marca 2017, 21:13
teraz to trzeba kupować licencje na lasery a nie kolejna 35mm
Azza Sobota, 18 Marca 2017, 20:14
2 kroki w tył? Chyba 10 w przód w przypadku Polski oczywiście.
Afgan Sobota, 18 Marca 2017, 14:19
Nie potrafię zrozumieć, że wydaliśmy kupę publicznej kasy na rozwój broni przeciwlotniczej 35mm (projekty Loara, Hydra i Noteć) i zakupiliśmy od Oerlikona licencję na doskonałą armatę KDA. No co z tego wynikło? A no to, że wojsko nie ma ani jednego działka 35mm na stanie i nadal królują u nas nieśmiertelne ZU-23-2/ZSU-23-4 23mm i zabytkowe S-60 57mm, które już nie długo się rozsypia ze starości. Rumunia ma znacznie lepszą artylerię przeciwlotniczą od nas. Na prawdę powinniśmy się wstydzić, tym bardziej że w rozwój środków ogniowych kal 35mm zainwestowaliśmy na prawdę dużo pieniędzy i nie ma z tego żadnych efektów.
Arek102 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 5:17
Niestety WP uparło się na Jodka i już, a 35 miała mieć same wady wg gienerałów oczywiście.
Że za drogi w użytkowaniu, że nie ma pocisków, a do Jodka są. Że nikt KDA od nas nie kupi, a w byłych państwach UW armat 23mm jest cała masa. Że trzeba będzie od nowa szkolic ludzi, a na 23 są wyszkoleni, no i że KDA bardziej bije przez co jest mniej celny.
Poza tym jest jeszcze kwestia właśności do KDA, a tu jest małe zamieszanie.
Kto inny kupił, a później komu innemu przekazano prawa. Gdyby włascicielem zostały zakłady posiadające prawa do Jodka (armaty 23mm) problemu by nie było i KDA miało by szanse wejść w sensownych ramach czasowych na uzbrojenie wojsk lądowych. Jak na razie mają zastąpić armaty plot 57mm w marynarce i to dwuetapowo. Najpierw 23mm, a dopiero później własciwe KDA 35mm.
ps
Może ktoś w MONie pójdzie po rozum do głowy i włączy zielone światło dla KDA opl Wojsk Lądowych.
Bo jak na razie to NCBiR kapie po troszku małe środki finansowe na jej rozwój (defence24.pl w 2016r.).
PRS Niedziela, 19 Marca 2017, 12:42
Jak nie jak tak ;)
Na ORP Kaszub jest jedna 35 mm :)
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:40
10/10
Grf Sobota, 18 Marca 2017, 18:09
Kaliber 35 blokują producenci amunicji. Może loara była za droga ale trzeba znaleźć tabszy nośnik.
Afgan Sobota, 18 Marca 2017, 19:52
Nasz największy producent amunicji, czyli MESKO ma licencje na pociski 35mm, więc nie widzę sensu aby cokolwiek blokować.
Willgraf Sobota, 18 Marca 2017, 17:32
i właśnie sobie odpowiedziałeś....Polska inwestuje dużo, ale przełożenia brak..bo profesjonalizmu i kontroli wydatków brakuje nic do końca nie jest doprowadzone ..każdy projekt ciągnie się latami , a konsekwencji brak ...bo wszystko jak publiczne to niczyje.... Jakby był tzw. MON-NIK poza kontrola min Obrony Narodowej, a szefa kontrwywiadu i wywiadu mianowałby Prezydent i tylko on - to wtedy nie byłoby takich sytuacji - W POLSCE NADAL POKUTUJE SAMO KONTROLA
PiotrS Sobota, 18 Marca 2017, 16:33
Chyba Hydra i Noteć powstała na bazie licencji armaty KDA, PIT Radwar opracował taki zestaw i planowane były w zeszłym roku zakupy w latach 2019-22. Powstały właśnie w celu zastąpienia S-60.
mozdzierz aptekarski Sobota, 18 Marca 2017, 21:23
S-60 57mm Blenda to w tej chwili nasza najlepsza pelotka lufowa, dlaczego nie pracuje się nad dalsza modernizacja tego systemu? Programator na lufie plus inteligentna amunicja? Nowy BWP tez powinien mieć 57mke odpowiednik rosyjskich AU-220M Bajkał. Tak samo przerobić wycofywane z linii T72, zrobić z nich wozy wsparcia bezpośredniego 57mm plus ppk.
cooky Niedziela, 19 Marca 2017, 14:17
w życiu nie na T72!! stary złom co pali 250L/100km i ledwo jeździ...... na targach był RAK na podwoziu gasienicowym albo odpowiednio dopasować podwozie nowego BWP jak juz będziemy je robić (za 10 lat w takim tempie) i pakować na nie 2x35 plus PK-6 jak już będą (oby), a S-60....??? hmmm, strzelałem na Wicku i fajnie było ale ta konstrukcja ma juz "troche" za dużo dekad..... :) 2x57mm mozesz sobie sprawdzić w sieci na podwoziu T55 i jakoś się już wtedy nie przyjęło za bardzo
vvv Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:08
natowka 40mm ma lepsze parametry niz ruska 57mm z S-60 :) poza tym po co nam taki kaliber i malo mobilne wozy wsparcia na przestazalych t-72?
Gojan Sobota, 18 Marca 2017, 14:13
Problem rumuńskiej lufowej OPL 35mm jest, moim zdaniem, naprowadzanie radarowe, którego promieniowanie widzi przeciwnik, więc jest podatna na zniszczenie. W Polsce wprawdzie tłuczemy wciąż armaty 23 mm, jednak nasze "Pilice", i rodzące się od 16 lat w bólach systemy OPL 35 mm, są/mają być naprowadzane pasywnie, czyli mają szanse na większą przeżywalność.
tttt Sobota, 18 Marca 2017, 21:34
Może radar stoi oddzielnie, np 15 m od działka ?
Gojan Niedziela, 19 Marca 2017, 14:05
Radar stoi rzeczywiście zwykle oddzielnie, w pobliżu kilku holowanych działek/armat. Jednak promieniowanie radaru zdradza zawczasu sam fakt istnienia baterii i jej przybliżoną pozycję, dzięki czemu nieprzyjaciel może: (1) wyeliminować sam radar, "oślepiając" baterię; (2) nakryć większy obszar wokół radaru salwą pocisków, np. kasetowych lub termobarycznych, niszcząc z dużym prawdopodobieństwem także armaty.
Jeszcze gorzej, gdy radar jest zamontowany na jednym pojeździe z armatą, jak w Gepardzie czy niedoszłej Loarze. Ta koncepcja wywodziła się z lat 60. XX w., a dzisiaj, wobec upowszechnienia pocisków przeciwradarowych (np. R-27P, AGM-88), przeżywalność takich „kombajnów” na polu walki spadła, więc nieprzypadkowo Niemcy pozbyli się Gepardów, a Polacy (przytomnie) zrezygnowali z Loary.
Rumuni wzięli swoje holowane 35-tki prawdopodobnie z demobilu (tak, jak Gepardy), bo na nic innego nie było ich stać. Możliwe zresztą, że w przyszłości uda im się to zmodernizować w kierunku pasywacji – a są takie możliwości: np. „ciche” radary, przełączanie kolejnych radarów, dodanie urządzeń pasywnych (optycznych) itp. Czy jednak dzisiaj Rumuni mają takie patenty? Wątpię.
Lepi Niedziela, 19 Marca 2017, 21:49
No akurat Loara była projektowana aby mogła działać głównie w trybie pasywnym.
Vvv Sobota, 18 Marca 2017, 17:27
Zle myślisz. 23mm nie trafi nawet sterowca
SafeC Sobota, 18 Marca 2017, 20:21
No już bez przesady z tym demonizowaniem 23mm, cud techniki to to nigdy nie było ale sterowiec trafi bez problemu.
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:43
nie trafi, bo sterowce latają za wysoko.
vvv Poniedziałek, 20 Marca 2017, 14:20
popatrzcie sobie na strzelania na plazy, po pierwszej serii tumany kurzu zaslaniaja cala widocznosc i 23mm wala na oslep. podobnie w nocy lub w chmurach.
kozi Sobota, 18 Marca 2017, 13:56
A już myślałem że będzie pierwszy plus dla AM, ale po co lepiej kupować Polskie nie potrzebne 23mm
dyzio Sobota, 18 Marca 2017, 13:33
Dopiero zakupili ten cud radzieckiej techniki więc trzeba się przyzwyczaić do jej obecności.
Najważniejsze że w Tarnowie mają robotę na lata bez przemęczania szarych komórek.
PiotrS Sobota, 18 Marca 2017, 13:17
W zeszłym roku PIT Radwar pokazał system Noteć z armatami 35 mm. Zestaw zawiera chyba 8 stanowisk ogniowych tj. armaty A-35 i AG-35 (z autonomiczną głowicą optyczną) plus wóz kierowania WG-35. Można też do zestawy podpiąć również np. zestawy Poprad z rakietami Piorun.
we Sobota, 18 Marca 2017, 12:37
Dlaczego u nas kupują 23 mm zamiast 35mm ?
matros krzak Niedziela, 19 Marca 2017, 11:21
Opcjonalne zwalczanie piechoty pozatym 35 mm to bezsens .W takich przypadkach trzeba patrzeć na armate jako uniwersalną zwalczanie celów latającychy ale takrze naziemnych np. transport lekki cele miękkie 35 to troche mało nie lepiej mieć większy skok możliwosci np 20mm 60mm 120mm
sink Niedziela, 19 Marca 2017, 22:44
naprawdę? a na Rośkach jaki jest kaliber (do zwalczania piechoty i celów lekko opancerzonych?)
Mirek Sobota, 18 Marca 2017, 12:12
A my dalej tkwimy w kalibrze 23mm
waza Sobota, 18 Marca 2017, 11:38
Fajnie, że sojusznicy przyjeżdżają nas wspomóc ale to wstyd, że mając od lat konstrukcję 35 mm armaty nie potrafiliśmy jej wdrożyć na uzbrojenie. Kolejna porażka polskiego przemysłu czy niemoc decydentów wojskowych?
Givi Sobota, 18 Marca 2017, 12:21
Nie 'nie potrafilismy' tylko 'nie chcielismy'. Wybór kalibru 23 a nie 35 był świadomy. Mozna dyskutowac o tym czy był słuszny, ale nie wynikał z braku mozliwosci.
Seba Sobota, 18 Marca 2017, 11:28
Po co nam 23 mm Pilica? Od dawna mówi sie, ze skuteczne minimum, to 35 mm, co jsk widac zrozumieli nawer Rumuni. Tarnow twierdził, ze 35 mm dla nich, to nie problem. Dziwne, ze gupawymi decyzjami Macierewucza wciskaja armii 23 mm.
StaryWiarus Sobota, 18 Marca 2017, 15:23
Witam. Pilica to nie żaden nowy zestaw tylko częściowa modernizacja a jej zadaniem nie jest ochrona wojsk przed nacierającym wojskiem lecz obiektów strategicznych przed samolotami którym uda się przedrzeć przez linię frontu. A czemu taki kaliber bo będzie on powoli wycofywany i z wszystkich rodzajów wojsk razem z MW a wprowadzenie małej liczny na wyposażenie jest tańsze niż zniszczenie całej amunicji do nich przy wycofaniu tego kalibru z WP. A uwierzcie mi moi mili że mamy go ogromne ilości. Jak dla tak małej liczby zestawów spokojnie starczy na cały okres użytkowania przy czym zestaw wzmocniony o rakiety grom staje się już jakimś mocniejszym punktem oporu.

Pozdrawiam Wiarus
kulawy_laik Niedziela, 19 Marca 2017, 22:36
eeee... ale Marynarka używa jakoś 35 mm i nie ma problemu (może mało, ale zawsze) ....
Jeżeli główną przesłanką wyboru jest liczba posiadanej amunicji (23mm i tak jest potrzebne do Hibnerytów, a teraz będziemy dokupywać jeszcze więcej) to idąc tym tropem należało zamówić system przeciwlotniczy o kalibrze 12,7mm (uwierz mi mój miły, mamy tego jeszcze więcej niz 23mm).
- Tylko co ze skutecznością i perspektywą rozwoju takiego uzbrojenia???
cooky Niedziela, 19 Marca 2017, 6:24
może i mamy dużo amunicji 23mm ale ostatnio był kontrakt na dodatkową podkalibrową.... w ogóle jesli już to wpakować Pilice na ciężarówki jak Hibneryt żeby były mobilne, bo te holowane to porazka.... docelowo trzeba mieć 2x35 i rakiety PK-6 (oby powstały szybko) na ciężarówkach i na nowych gąsienicowych jak już będzie nowy BWP albo cos w tym stylu, bo na T72 raczej jest bez sensu ich to trzeba się pozbyć jak najszybciej....
Bolo Sobota, 18 Marca 2017, 14:07
Tyle tylko że pozostanie w standardzie 23mm to nie decyzja obecnego MON a poprzedników. Informacja którą przestawiasz nie jest więc prawdziwa. Co oczywiście nie zmienia samej oceny 23mm.
Kóma Sobota, 18 Marca 2017, 11:13
Od kiedy w polski słownictwie wojskowym używa się batalion przeciwlotniczy zamiast dywizjon przeciwlotniczy ?
Okm Sobota, 18 Marca 2017, 11:11
Oooo proszę wszyscy nawet Rumuni mają 35mm a my dalej na poradzieckej Pilicy. Slabooooo.
SafeC Sobota, 18 Marca 2017, 10:52
Nawet Rumunia już nie używa 23mm? Jesteśmy ostatni? Na pewno jesteśmy ostatnim krajem na świecie który kupuje nowe 23mm ZU 23-2
Bolo Sobota, 18 Marca 2017, 10:41
Zapraszamy. Sojusznicy zawsze mile widziani.
ręka_na_pulsie Sobota, 18 Marca 2017, 10:29
Jeśli ktoś z batalionu NATO w godzinie rozstrzygającej miałby podjąć decyzję o użyciu czegokolwiek, to sądzę, że byliby to właśnie rumuńscy artylerzyści (chyba, że dowództwo ich zablokuje).
Kij Sobota, 18 Marca 2017, 10:21
Może naszym zrobi się głupio i wymieniom te okrutne 23
Extern Niedziela, 19 Marca 2017, 16:31
Podobno nasze dowództwo zapragnęło posiadać 30stki na wozach piechoty dopiero po tym jak podczas walk w Iraku się okazało że gdyby nie Bułgarskie 30stki na ich BWP 2 to by było niewesoło.
To w sumie przykre że takie refleksje trafiają do betonowych głów naszej kadry dopiero przy takich sytuacjach.
kozi Sobota, 18 Marca 2017, 13:58
Taaa My to dopiero będziemy wprowadzać nowe 23 w 2019r
ccc Sobota, 18 Marca 2017, 10:12
Nawet Rumuni mają lepszą lufową plot niż Polska !
gts Sobota, 18 Marca 2017, 17:29
Sluchajcie w wielu przupadkach nie istnieje kraj ktory mialby gorszy sprzet od Polskiego... owszem to taki sarkazm, ale zeby bola jak sie czyta ze u innych cos sie dzieje cos sie konstruuje a u nas nic i tylko w firmach slychac daj daj daj daj dotacje z ministerstwa a my bedizemy tluc te radziecka technike w nieskonczonosc. A nawet jak ktos ma cos nowszego to dospawa do tego jakies dziadostwo - patrz Krab na podwoziu K9 ktory ma wieze bez automatu... albo Rosomak bez wiezy bezzalogowej i Spike - i trzepie to 50 lat. U nas jest jeden wielki niedasizm za grube pieniadze.
a Niedziela, 19 Marca 2017, 12:02
10/10
Azza Sobota, 18 Marca 2017, 22:50
Bo wojsko robią grubsze zakupy powinno zmuszać producentów aby kolejny raz zaoferowali udoskonalony produkt.