Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Gen. Gut odchodzi z armii; Były prezydent Estonii o obawach związanych z działaniami Rosji; Modernizacja czołgów w polskich zakładach; Budżet MON ponad 2% PKB; Rosja nie będzie informować NATO o manewrach

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, „Kolejny generał odchodzi”: Generał Gut złożył dymisje, uzasadniając swoją decyzję względami osobistymi.„[…]do dymisji podał się dowódca Centrum Operacji Specjalnych gen. Jerzy Gut. To kolejna dymisja w MON.[...] Gen. Gut dowodził centrum odpowiadającym za wszystkie operacje specjalne za granicą w 2014 r. Wcześniej m.in. dowodził jednostką specjalną GROM.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Nie akceptujemy działań Rosji”: Wywiad z Arnoldem Ruutelem, byłym prezydentem Estonii. Rozmówca wskazuje na obawę obywateli Estonii na możliwe działania militarne Rosji na ich terytorium. „Istnieje zagrożenie, że metody wykorzystywane na wschodzie Ukrainy mogą być użyte i tu.”


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Zapewnić wojsku niezawodny sprzęt”: Wywiad z Adamem Janikiem, prezesem zakładów Bumar-Łabędy SA i Rosomak SA. „Obserwując ciągły rozwój czołgów podobnego typu (T-72 i T-80) w Rosji i na Ukrainie, doszliśmy do wniosku, że warto byłoby mieć w swojej ofercie własny pakiet modernizacji czołgów z rodziny T-72 i PT-91. Spełniałyby one wymagania współczesnego pola walki znacznie lepiej niż czołgi T-72, których nasze siły zbrojne mają na wyposażeniu ponad 500 sztuk. Jeśli chodzi o koszty, trudno byłoby dziś odpowiedzialnie przedstawić ich wysokość, bo zależą od wielu czynników, a zwłaszcza od zakresu modernizacji.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Polska w elitarnym gronie”:  Polska wydała na nowy sprzęt w ubiegłym roku 25,79% budżetu MON,  co jest jednym z najlepszych wyników w strukturach NATO. „Według najnowszych danych NATO, Polska wydaje na obronę według natowskiej metodologii liczenia 2,01 proc. swojego PKB. Poprzednie szacunki Kwatery Głównej NATO w Brukseli mówiły o 2,00 proc., a więc wypadliśmy odrobinę lepiej, niż wcześniej sądzono, ale zawdzięczamy to przede wszystkim wahaniom kursu dolara. Najważniejsze jednak jest to, że wciąż znajdujemy się w elitarnej grupie państw, które przekraczają dwuprocentowy próg.”


Dziennik Trybuna, „Rosja nie informuje o manewrach”: „Jak poinformował przedstawiciel MSZ Rosji Andriej Kielin, Rosja na razie nie jest gotowa do informowania NATO o planowanych manewrach, gdyż proces odnawiania stosunków nie jest dość zaawansowany.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Drzewica

    Odmowa Rosji jest jasnym okazywaniem państwom wolnego świata że przyzwoitego zachowania satrapii Putina nie można oczekiwać, wprost przeciwnie, raczej będą knuli, skłócali i szykowali się na wykorzystanie dogodnego im momentu do podboju kolejnych ziem, tak jak na Krymie czy w Donbasie. Nie mamy innego wyjścia jak się zbroić i ćwiczyć oraz odbudowywać od fundamentów nasze uczy i uszy armii, nowe lojalne służby tak jawne jak ściśle tajne.

Reklama