Zarzuty dla Łotysza, który kierował dronem nad Belwederem

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 07 Marca 2017, 16:28
BOR szczyt NATO

Obywatel Łotwy, który kierował dronem nad Belwederem usłyszał zarzuty prokuratorskie. W ubiegłym tygodniu został on zatrzymany przez Biuro Ochrony Rządu.

"Postawiono zarzuty z prawa lotniczego, dotyczące umyślnego kierowania dronem w strefie ochronnej lotniska bez wymaganej zgody" - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury Michał Dziekański. . Kierujący dronem Łotysz, któremu postawiono zarzuty, został zwolniony, a w dwie towarzyszące mu Rosjanki zeznawały w tej sprawie jako świadkowie - wyjaśnił prokurator. 

O dronie poinformowało w sobotę Biuro Ochrony Rządu. Funkcjonariusze najpierw zauważyli drona latającego nad Belwederem, potem zlokalizowali jego operatora w parku, zatrzymali go i wylegitymowali. Okazało się, że jest obywatelem Łotwy, towarzyszyły mu dwie Rosjanki.

Czytaj więcej: US Army przeciwko rosyjskim dronom. Eksperymentalne transportery już w Europie

Wykorzystanie bezzałogowych systemów latających, w tym cywilnych konstrukcji komercyjnych niesie ze sobą również zagrożenia. W strefach konfliktów zbrojnych proste drony są używane przez organizacje terrorystyczne nie tylko do rozpoznania, ale też do dokonywania ataków. Podobnego niebezpieczeństwa nie da się do końca wykluczyć również w innych miejscach. Inne zagrożenie wiąże się z możliwością kolizji małych dronów z samolotami pasażerskimi.

Czytaj więcej: Bezzałogowce na celowniku - jak przeciwdziałać zagrożeniom?

Jak informował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn te trzy osoby zatrzymano. "W związku z ustawowymi obowiązkami do sprawy włączyła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW w sobotę i niedzielę prowadziła czynności z zatrzymanymi osobami" - podał, nie ujawniając jednak szczegółów.

Dodał, że materiały zebrane przez ABW zostały w poniedziałek wysłane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Ewentualne dalsze decyzje w tej sprawie zależą obecnie od śledczych" - zaznaczył w poniedziałek rzecznik ministra.

To nie pierwszy incydent tego typu. We wrzesień 2016 r. dron sterowany przez obywatela Rosji latał w okolicach kancelarii premiera. Sprawą również zajęła się ABW. Rosjanin Iwan K. usłyszał zarzut używania drona w tzw. strefie kontrolowanej w rejonie al. Ujazdowskich i ul. Bagateli bez zgody Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i Biura Ochrony Rządu. Śledztwo nadal trwa. 

JP/PAP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Marek1 Środa, 08 Marca 2017, 11:47
Sondują, próbują, testują ... tanio i skutecznie. No bo cóż to za koszt przepadek drona za kilkaset PLN i jakiś mandat ?
gnago Środa, 08 Marca 2017, 10:45
Złapano operatora a sygnał z kamery odbierać mógł ktokolwiek. A gdyby aparacik był uzbrojony czy złapanie operatora przywróciłoby do życia ofiary?

Dron powinien być niezwłocznie zestrzelony
Wawer73 Środa, 08 Marca 2017, 10:24
Łotysz promieniu Siergiej...
Marek Środa, 08 Marca 2017, 7:25
Ciekaw jestem, czy z niego jest taki Łotysz jak z człowieka o imieniu Ahmed Francuz?
sorbi Wtorek, 07 Marca 2017, 19:09
"Postawiono zarzuty z prawa lotniczego, dotyczące umyślnego kierowania dronem w strefie ochronnej lotniska bez wymaganej zgody"
Od kiedy Belweder to lotnisko??
steiner Wtorek, 07 Marca 2017, 23:21
Proponuję zapoznać się z mapą lotniczą publikowaną przez PAŻP przed napisaniem komentarza. Belweder to nie lotnisko ale obszar znajdujący się w strefie zastrzeżonej.
Ozi. Wtorek, 07 Marca 2017, 23:04
To nie dotyczy tylko lotniska, ale obrębu lotniska jak i dróg lotniczych. Dodatkowo, lot w mieście powyżej 25 tyś ludności, w gęstej zabudowie powinien być zgłoszony i mieć zgodę.
piter Środa, 08 Marca 2017, 10:22
"Dodatkowo, lot w mieście powyżej 25 tyś ludności, w gęstej zabudowie powinien być zgłoszony i mieć zgodę."
Nie śledzisz zmian w przepisach. Jeżeli miałby nasze VLOS (a jako Łotysz pewnie nie miał), to w odległości większe niż 6km od pasa może sobie latać nad każdym miastem bez zgód. Oczywiście są tu wyjątki typu obiekty chronione przez BOR :), parki narodowe i jeszcze trochę innych :)
xyz Wtorek, 07 Marca 2017, 22:49
Może Belweder jest w strefie zakazu lotów jakiegoś lotniska?