Geopolityka

Olimpiada wojskowa w Soczi – pierwsze medale

Podczas III Zimowych Igrzysk Wojskowych rozdano już medale w 23 konkurencjach. Początkowo Rosjanie próbowali ukryć, że są także dyscypliny, w których nie udało im się zwyciężyć i kto tego dokonał. Później zmienili politykę informacyjną, gdy zdobyli przewagę w klasyfikacji medalowej.

Propaganda rosyjska na temat Olimpiady w Soczi była widoczna szczególnie w pierwszych, oficjalnych komunikatach rosyjskiego ministerstwa obrony. Przykładowo, w informacji z 25 lutego 2017 r., w której podano, że podczas III Zimowych Igrzysk Wojskowych odbyła się uroczystość przyznania pierwszych medali. Nie wymieniono wówczas żadnego ze zwycięzców pochodzących spoza Rosji.

Tymczasem medale wręczono uczestnikom takich dyscyplin jak: skialpinizm (indywidualny wyścig dla mężczyzn i kobiet), narciarstwo biegowe (na dystansie 10 km wyścig dla kobiet i 15 km dla mężczyzn), biatlon (bieg sprinterski na dystansie 7,5 km kobiet, 10 km mężczyzn oraz sztafeta mieszana), narciarstwo alpejskie (slalom mężczyzn) oraz narciarski bieg na orientację (mężczyźni i kobiety na średnim dystansie).

Rosjanie po pierwszych dniach zwyciężyli w biegu narciarskim na dystansie 15 km mężczyzn, w biatlonie (bieg sprinterski na dystansie 10 km) oraz zdobyli srebrne i brązowe medale w biatlonie (na dystansie 7,5 km kobiet), brązowy medal w biatlonie (w sztafecie mieszanej) i brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim (short track) na dystansie 500 m.

Szczególne znaczenie nadano ceremonii nagradzania uczestników zorganizowanego po raz pierwszy biegu narciarskiego na orientację. Rosjanie zajęli w nim bowiem pierwsze miejsca wśród kobiet i mężczyzn oraz drugie miejsce w konkurencji kobiet i trzecie miejsce w konkurencji mężczyzn. W biegu narciarskim na orientację wzięło w sumie udział 44 sportowców.

Polityka informacyjna rosyjskiego ministerstwa obrony zmieniła się dopiero 26 lutego br., gdy rosyjscy wojskowi zaczęli zdobywać przewagę w klasyfikacji medalowej. Po dwóch dniach zawodów (wojskowa olimpiada w Soczi rozpoczęła się uroczyście 24 lutego 2017 r.) i rozegraniu 23 konkurencji Rosjanie zajmują bowiem pierwsze miejsce zdobywając 16 medali (8 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych). Na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej znalazła się wojskowa reprezentacja Włoch (medale: 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe), na trzecim przedstawiciele armii francuskiej (medale: 3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe) i na czwartym Austriacy (medale: 3 złote i 2 srebrne).

Rosjanie nie zwyciężyli w koronnej konkurencji wojskowej – czyli w biatlonie. W sztafecie mieszanej zdobyli brązowy medal, zwyciężeni przez czteroosobowe drużyny (złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn) z Austrii (pierwsze miejsce) i Francji (drugie miejsce). W slalomie narciarskim było jeszcze gorzej, ponieważ pierwsze trzy miejsca zajęli w nim Włosi, a pierwszy Rosjanin był dopiero siódmy. Rosja była bez medalu również w konkursie wspinaczkowym. Wśród mężczyzn wygrali bowiem Austriak, Słowak i Włoch, natomiast wśród kobiet wygrały dwie Austriaczki oraz Słowenka.

Wszyscy ci sportowcy otrzymali medale, które w ramach III Zimowych Igrzysk Wojskowej są metalowymi krążkami ze stopów miedziano-cynkowych i miedziano-niklowych o średnicy 80 mm, grubości 80 mm i wadze 333 gramów. Na awersie medalu umieszczony jest symbol zawodów - leopard, wpisany w pięcioramienną gwiazdę oraz napis w języku angielskim: III CISM WORLD WINTER GAMES SOCHI 2017. Na rewersie umieszczono znak Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych CISM otoczony rysunkami sportowców symbolizujących poszczególne dyscypliny igrzysk.