Polski karabin dla armii. Modułowy MSBS

OPUBLIKOWANO: Piątek, 24 Lutego 2017, 9:48
MSBS
MSBS
MSBS
MSBS
MSBS
MSBS
  • MSBS
  • MSBS
  • MSBS
  • MSBS
  • MSBS
  • MSBS

W Siłach Zbrojnych RP przez długie lata eksploatowano wiele wzorów broni strzeleckiej, ale nigdy w historii podstawowym uzbrojeniem indywidualnym żołnierza nie była całkowicie krajowa konstrukcja. Taki stan może zmienić wprowadzenie do eksploatacji Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Jego budowa pozwala na wykorzystanie jednego karabinka w różnych zastosowaniach.

Kluczowe znaczenie w systemie MSBS ma rozwiązanie komory zamkowej, która jest wspólna dla dwóch proponowanych rozwiązań układów konstrukcyjnych, czyli klasycznego i bezkolbowego. Stanowi ona „bazę”, do której dołącza się kolejne moduły składowe broni. W taki sposób można uzyskać nawet 11 odmiennych taktyczno-technicznie konstrukcji strzeleckich.

Skonstruowanie broni zarówno w systemie konwencjonalnym, jak i bezkolbowym daje możliwość jej dostosowania do specyficznych warunków czy nawet preferencji użytkownika. Obydwa rozwiązania, stosowane powszechnie w konstrukcji broni, mają bowiem określone zalety i wady.

Układ klasyczny pozwala na lepsze dopasowanie broni do anatomii strzelca, ale przy tym sama broń jest długa. Bezkolbowy przy lufie o podobnej, czy nawet większej długości jest prawie o 30% krótszy, ale też ma swoje ograniczenia w postaci odległości między stopką kolby a chwytem pistoletowym. Dla wielu strzelców jest to trudne do zaakceptowania. W takiej sytuacji twarz znajduje się blisko układu wylotowego i tym samym jest narażona na oddziaływania różnych czynników powstałych w procesie oddania strzału.

MSBS

Fot. Defence24.pl.

Sama koncepcja modułowej konstrukcji karabinka jest znanym i cenionym rozwiązaniem. Przykładem jest system FN SCAR, używany m.in. przez amerykańskie wojska specjalne. Modułowość i uniwersalność współczesnych konstrukcji strzeleckich ma przyczynić się do uzyskania przez ich użytkowników przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem, ale też poprawić komfort użytkowania broni i zmniejszyć koszty jej eksploatacji.

MSBS zaprojektowano do użycia amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Obecnie składa się on z pięciu wersji w układzie klasycznym i podobnej liczby odpowiedników w układzie bezkolbowym (odpowiednio MSBS-5.56K i MSBS-5.56B). „Rodzina broni” obejmuje więc subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Powstała też odmiana MSBS-R stworzona na potrzeby pododdziałów reprezentacyjnych wojska lub innych służb mundurowych. To ona jako pierwsza została zakupiona zarówno dla Sił Zbrojnych RP, jak i Służby Więziennej.

MSBS

Fot. Defence24.pl.

Przewiduje się również wdrożenie wariantu dostosowanego do naboju 7,62 mm x 51 NATO (MSBS-7,62). Ze względu na zainteresowanie wojska odmianą samopowtarzalnego karabinu wyborowego wstępne prace poszły w kierunku klasycznego układu z precyzyjną lufą i stałą kolbą o dużym zakresie regulacji położenia stopki i poduszki policzkowej. Pierwsze strzelania zaplanowano w tym roku. Docelowo powstaną też wszystkie wersje, podobnie jak w wypadku MSBS przeznaczonych do użycia amunicji 5,56 mm x 45 oraz karabin maszynowy zasilany z magazynka. Broń została też przystosowana do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39, używanej w kbk AKMS i pochodnych.

Geneza powstania

Koncepcja zastąpienia rodziny broni bazującej na rosyjskiej konstrukcji AK w Wojsku Polskim powstała w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) na początku XXI wieku.  Natomiast rodzina karabinów jest opracowywana od 2007 roku, kiedy rozpoczęto realizację projektu rozwojowego nowego modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5.56 mm dla Sił Zbrojnych RP, przeprowadzonego wspólnie przez WAT i Fabrykę Broni Łucznik-Radom (FB). Do 2011 roku przygotowano ogólne koncepcje systemu oraz wykonano demonstratory karabinków w obu proponowanych układach. W tym czasie ewoluował też kształt broni - poprawiono jej ergonomię i funkcjonalność.

Od listopada 2011 roku rozpoczął się projekt badawczo-rozwojowy MSBS obejmujący obok karabinka w układzie klasycznym (MSBS-5,56K) opracowanie 40 mm granatnika podwieszanego i noża-bagnetu (zbudowano 4 modele i 12 prototypów). Równocześnie WAT i FB utworzyły konsorcjum naukowo – przemysłowe zajmujące się opracowaniem, wykonaniem oraz badaniami MSBS.

W 2012 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs nr 3/2012, co zaowocowało wnioskiem o przyznanie funduszy na rozwój MSBS w latach 2012-2016. Broń opracowana w ramach projektu MSBS ma być docelowo podstawowym uzbrojeniem zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan.

MSBS

Fot. Defence24.pl.

W drugiej połowie 2016 roku rozpoczęły się badania wstępne i kwalifikacyjne MSBS-5.56K planowana (realizacja od 6 do 8 miesięcy). Dotychczas powstało ponad 200 zestawów do złożenia karabinków MSBS-5.56 oraz dostarczono partię broni dla batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego 150 sztuk i 40 sztuk dla kompanii honorowej Służby Więziennej - w wersji MSBS-5,56R.

Na kolejne lata są przewidziane podobne próby subkarabinka MSBS-5,56K w układzie klasycznym i karabinka podstawowego MSBS-5,56B w systemie bezkolbowym.

Budowa

Jak już wspomniano, wszystkie wersje bazują na wspólnej komorze zamkowej, suwadle z zamkiem i urządzeniu powrotnym do których można dołączyć pozostałe, wymienne moduły – komory spustowe, lufy, kolby czy łoża. Poprzez wymianę komory spustowej, zastąpienie kolby trzewikiem oraz użycie takich elementów jak łącznik, nakładka komory zamkowej oraz poduszka policzkowa można stworzyć wersje bezkolbową.

Wszystkie manipulatory broni dostosowane są zarówno do strzelców prawo- jak i leworęcznych. Są one albo zdublowane po obu stronach karabinka (przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem, zatrzask zwalniający suwadło, przycisk zwalniający magazynek), albo umieszczone centralnie w osi symetrii (zatrzask zespołu ruchomego).

MSBS

Fot. Defence24.pl.

Broń ma regulowany układ gazowy pozwalający na strzelanie bez i użyciem tłumika dźwięku.

Kolba w karabinkach (o układzie klasycznym) jest identyczna we wszystkich wersjach, składana na bok, o regulowanej długości wysunięcia stopki oraz wyposażona w trójpołożeniową poduszkę policzkową. W odmianie reprezentacyjnej jest ona stała, wydłużona i wzmocniona z okutym trzewikiem.

W każdej wersji są mechaniczne przyrządy celownicze (składana podstawa muszki i podstawa celownika), zamontowane na szynie montażowej. Wykonano je z metalu, mają postać podstawy muszki i celownika przeziernikowego o dwóch nastawach, do strzelania na dystansie do 200 m.

Lufy broni tego systemu mają różne długości – od 256 mm w przypadku subkarabinka (zakończona szczelinowym, otwartym urządzeniem wylotowym a w wersji bezkolbowej moderatorem), poprzez 406 mm dla karabinka podstawowego, aż do 508 mm (o zmniejszonej średnicy) w odmianie reprezentacyjnej MSBS-5,56R. Przy czym 406 mm lufa zastosowana w karabinku maszynowym charakteryzuje się tzw. cięższym profilem a w karabinku wyborowym większą precyzją wykonania z zachowaniem węższych tolerancji.

W tej wersji na końcu lufy urządzenie wylotowe jest dostosowane do montażu tłumika dźwięku. Również lufa samopowtarzalnego karabinu wyborowego MSBS-7.62 ma długość 508 mm (lub 406 mm) i jest wymienna w warunkach polowych. Lufa karabinka strzelającego amunicją rosyjską ma długość 395 mm (przebudowano pierwotną lufę 406 mm).

Broń wyposażono w grzbietową, uniwersalną szynę montażową i punkty montażu odcinków szyn bocznych.  Pozwala to na podłączenie licznych akcesoriów takich jak chwyty przednie, dwójnogi, latarki taktyczne i wskaźniki laserowe oraz najważniejszych elementów, czyli różnego rodzaju celowników kolimatorowych, optycznych, noktowizyjnych i termowizyjnych.

MSBS

Fot. Defence24.pl.

Pod karabinek można podwieszać granatnik jednostrzałowy GP do amunicji 40 mm x 46SR standardu NATO. Nóż-bagnet stosowany w MSBS wyróżnia się nowatorską konstrukcją pochwy i sposobem mocowania na broni.

MSBS-5.56K ma długość 900 mm z kolba wysuniętą i 843 mm ze złożoną (bezkolbowy 675 mm). Prędkość wylotowa pocisku wynosi 890 m/s (lufa o długości 406 mm), energia wylotowa 1600 J a szybkostrzelność 700-900 strz./min. Masa broni bez magazynka w układzie klasyczny wynosi 3650 gram, a bezkolbowym 3750 gram. Pojemność magazynków to 30 lub 60 naboi.

MSBS-5,56R jest bronią strzelecką powtarzalną, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną (ślepą) a zasadniczą różnicą między nią a wersją bojową, jest specjalny moduł lufy.

Poza wersjami bojowymi powstaną przekroje MSBS oraz modele treningowe (w tym do amunicji barwiącej). Planowane jest między innymi zbudowanie konstrukcji wykorzystującej system amunicji barwiącej FX lub inny podobnego rodzaju. Pierwsza realistyczna replika treningowa MSBS-RRT powstanie w tym roku. Będzie to konstrukcja pneumatyczna, w której powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego elektrycznie, powodując wystrzał treningowych pocisków (system ASG).

Dalsze prace rozwojowe dla całej rodziny MSBS mogą iść w kierunku wprowadzenia suwadła z zamkiem dostosowanym do wyrzucania łusek w dowolnie wybraną przez użytkownika stronę. Nie jest też wykluczone zastosowanie bardziej precyzyjnego, regulowanego mechanizmu spustowego.

MSBS jest w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych. Jest bronią modułową, kolejne wersje i rozwiązania konstrukcyjne mogą zostać szybko stworzone z przeznaczeniem do wykonywania kolejnych zadań na polu walki, lub tych będących w obszarze działania innych służb mundurowych. Jest to system łatwo konfigurowalny, podatny na instalowanie różnego wyposażenia dodatkowego, ergonomiczny i zasilany ze standardowego magazynka wymiennego z tym z M16. Sam główny użytkownik czyli żołnierz/funkcjonariusz ma możliwość wprowadzania ulepszeń dotyczących ergonomii i wygody użytkowania na przykład zamontowanie dodatkowego uchwytu, celownika czy zmiany samego układu kolbowego.

Zakłada się, że wymienność elementów między wersjami MSBS-5.56 i MSBS-7.62 będzie wynosiła nawet 80% co jest rozwiązaniem korzystnie z punktu widzenia eksploatacji broni w SZ RP. Dzięki temu obie konstrukcje i ich poszczególne wersje będą się uzupełniały w eksploatacji w różnych pododdziałach i oddziałach wojska.

Marek Dąbrowski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

197 komentarzy

KOLO Sobota, 07 Października 2017, 20:42
DLACZEGO AMERYKANIE MÓWIĄ ,ZE TO KOPIA ATR
Realista Czwartek, 05 Października 2017, 2:46
Polskie fabryki broni powinny zaopatrzyć po pierwsze polską armię, potem popyt uwolnionego rynku wewnętrznego a na końcu export. Najwyższy czas dać Polakom swobodny dostęp do broni na wzór amerykański z tymże do produkowanej w Polsce. MSBS powinny znaleźć sie nie tylko w armii, jednostkach samoobrony ale i kołach strzeleckich aby każdy obywatel zanim będzie mógł je kupić nauczył się ich obsługi. Tak masowy dostęp do tej broni szybko postawi na nogi fabrykę i podniesie poziom obronności Polski. Każdy czynny rezerwista powinien mieć swój osobisty sort mundurowy i broń oraz dzienny przydział amunicji we własnym domu aby w razie alarmu stawić sie na punkt zborny w pełnym i funkcjonalnym wyposażeniu w swojej miejscowości i w ciągu 30 minut być gotowym do rozpoczęcia powierzonego zadania
Daromer Piątek, 22 Września 2017, 16:35
Wszystko super ale jestem ciekaw kto produkuje amunicję do tych karabinów.My czy trzeba ją kupować za granicą?Bo fajnie że mamy własne karabinki i nasz przemysł na nich zarobi alenie jest też tajemnicą że na sprzedaży broni nie zarabia się tak dobrze jak na sprzedaży amunicji do niej.Amunicję do Kałasznikowa i jego pochodnych produkowaliśmy sami a czy do Grota też ?
Lord Wtorek, 06 Czerwca 2017, 11:13
Nie zależnie od poglądów politycznych bardzo dobrze, ze taka broń została opracowana i będzie wdrożona w armii i OT? Mam nadzieje, że MSBS jak i Ragun oraz program Tytan zostaną szeroko wdrożone do armii, bo to podniesie jej efektywność na polu walki. Trzymam kciuki, to jest dobry kierunek. Oby więcej udało się nam rozwijać technologii i je wdrażać. Po zakupie i wdrożeniu przez Polskę tej broni zwiększy się szansa na eksportu , a to zwiększy zatrudnienie w Radomiu i będą większe wpływy do budżetu. Więc nam wszystkim powinno na tym zależeć, nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami tego rządu lub/i ministra.
Hubertus Sobota, 03 Czerwca 2017, 9:35
Strzelałem z MSBS'a wczoraj w Ostródzie. Coś wspaniałego, zakochałem się. Za jakiś czas będą dostępne w wersji sportowej na rynku cywilnym. Cena ma oscylować w granicach 12 000 złotych. Ragun prezentuje się rewelacyjnie (niestety nie udało mi z niego się strzelić). Po wejściu na rynek cywilny ma kosztować około 2 500 złotych. MSBS jest testowany przez "specjalsów" od około dwóch tygodni. Jeszcze w tym roku ma sukcesywnie wchodzić na wyposażenie wojska. Pozdro!
M Środa, 17 Maja 2017, 20:50
Czesi mają już Brena 2. A my nawet nie przetestowaliśmy MSBS.
... Piątek, 13 Października 2017, 22:37
to masz jakieś fałszywą informacje
Ryan Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 4:55
Czesi mają też kaca moralnego.
PolakRP Wtorek, 09 Maja 2017, 9:28
Każdy Polak powinien mieć taki karabinek w domu!!! Rosja by się odczepiła raz na zawsze od Polski i od Europy!!!
wojto Piątek, 07 Kwietnia 2017, 15:59
Tym, co najbardziej paraliżuje umysł i wolę, jest ogromna liczba malkontentów i depresjoników. Pesymiści już teraz mogą połozyć głowę pod topór i założyć kajdany. I nawet mogą wykupić bilety na "trans-siberian oraz do Moabitu". Ludzie, trochę nadziei. Walka o pozycje i kase trwa i nie nalezy się zrażać. Pomyslcie, że PR-15 Ragun będzie produkowany ,jako multi-kaliber. A swoja drogą MON mógłby przejśc z 9mmPara na .45ACP. Widziałem świetny napis na zawodach w USA promujący 45-tkę. Strzelać dwa razy, czyż to nie głupie.45-tka ze swoim KND bije raz a dobrze.
Swarożyc Poniedziałek, 27 Marca 2017, 19:25
Czy te MSBS wejdą kiedyś do wojska czy tylko pozostaną w reprezentacji ? Bo to teraz wygląda jak następny Gawron i podwozie Kraba z łabend.
Hubertus Sobota, 03 Czerwca 2017, 9:37
Wejdą do służby jeszcze w tym roku.
Kris z PoloniaNews Poniedziałek, 20 Marca 2017, 16:07
Poświeciłem parę minut aby zobaczy co Łucznik ma do powiedzenia na temat tego karabinka (tak go kwalifikuje Łucznik na swojej stronie). Niestety bardzo mało informacji, sam pod-tytuł mówi ze to 'projekt badawczo-rozwojowy'. Obawiam się ze to wszystko to udawanie (pic na wodę) podobne do sprawy śmigłowców, czołgów, i.t.p.
das Niedziela, 12 Marca 2017, 18:04
Nie wiem po co to bicie piany nad tą zabawka dla kompani reprezentacyjnej. Nic więcej z tego nigdy nie będzie, zakład ? Beryl the best.
KrzysiekS Niedziela, 12 Marca 2017, 14:18
Przede wszystkim powinna zostać dostarczona partia wszystkich modeli MSBS dla wojsk specjalnych do testowania w warunkach poligonowych następnie odesłana do producenta celem przebadania + uwagi wojska.
SLAW69 Piątek, 10 Marca 2017, 10:15
1. Trzeba pamiętać, że MSBS jest sztucznie i na amen przyspawany do Tytana!
2. Nie ma chyba w tej chwili na świecie karabinka tak wszechstronnie przetestowanego. :)))
Azza Niedziela, 12 Marca 2017, 21:02
1. Nie jest szanowny pan minister już powiedział, że jeśli będzie taka możliwość to dostaną wojska WOT i będzie dostarczany do sił operacyjnych.
2. Jest, o ile w ogóle można mówićo MSBS, że jest.
wqq Czwartek, 09 Marca 2017, 21:28
Czytam już chyba 10 artykuł o tym mitycznym karabinku i prawie na pamięć znam jego genezę .Jakoś tylko nie widzę tych super karabinów na uzbrojeniu regularnych wojsk.Czyżby Łucznik życzył sobie za sztukę ekwiwalent czeskiego samochodu osobowego ?.
Edward_IL Sobota, 04 Marca 2017, 3:09
Będzie eksport półautomatów na rynek cywilny w USA.? Jaka będzie cena?
amator Czwartek, 02 Marca 2017, 14:47
Łucznik musi popracować nad technologią produkcji i optymalizacją kosztów. Jak cena będzie do zaakceptowania to klienci się pojawią, także WP.
Qba Niedziela, 05 Marca 2017, 12:59
Nierealne bo produkuje 20 razy mniej od CZ.
Azza Piątek, 03 Marca 2017, 9:48
Nie pojawią bo większość poważnych kontrahentów wymaga aby broń była już używana przez kogoś(w domniemaniu macierzysta armia).
amator Piątek, 03 Marca 2017, 13:50
To prawda, cena zaporowa może spowodować zmianę kierownictwa w Łuczniku lub rezygnację z zakupu tej broni przez MON
Azza Piątek, 03 Marca 2017, 17:14
MON nie zrezygnuje to jest karabinek robiony tylko pod nich więc głupotą byłoby rezygnowanie z broni szytej pod ciebie tylko dlatego, że jest droga ale jakiś dużych zamówień bym się nie spodziewał 10-20k w ramach programu tytan i niewielkie uzupełniające wyeksplorowane beryle, no i oczywiście na misje.
Ator komentarza :) Piątek, 23 Czerwca 2017, 19:30
Zrobili trochę droższego ACRa i się chwalą W PEŁNI POLSKĄ KONSTRUKCJĄ, dodatkowo jest nieprzetestowany,sami musieli go zrobić,trzeba długo czekać na wprowadzenie i mało tego wszystko owiane tajemnicą. Ja się pytam jakim cudem robienie tej podróbki zajęło im kilkanaście lat!?
amator Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:34
nawet najwspanialszy karabinek nikt nie kupi jeżeli koszty zakupu będą zaporowe
Pio_64 Czwartek, 02 Marca 2017, 1:20
Bla,bla,bla...Jak zobaczę ten sprzęt w w dużych ilościach w siłach zbrojnych,to uwierzę...Ha,ha,ha... ok.300 zakupionych sztuk to żart po prostu....Hi,hi,hi :-(
Yhm Środa, 01 Marca 2017, 0:02
O to już 10 lat minęło gadania i teoretyzowania! To może na 20 lecie wreszcie coś się pojawi w rękach żołnierzy i cywilnych strzelców którzy powinni finansować badania i rozwój poprzez zakupy. A tak to całe gadanie można wsadzić do.. Ksiąg fantasy. W tym czasie już powstają kolejne konstrukcje mniej ambitne ale bardziej użyteczne i realne! Chińczycy już podrabiają nasz cud techniki a jakość ich produktów osiąga naprawdę wysoki poziom więc jak dobrą cenę podadzą to jedynie wojsko jak zwykle będzie stać na przepłacanie z patriotyzmu. Cywilnych strzelców nie będzie na to stać.
Murphy Wtorek, 07 Marca 2017, 18:21
Jakie 10 lat?
Projekt rozpoczął się w grudniu 2007 na WAT. Karabinek jest gotowy od marca 2014 roku, razem z certyfikatem producenta.
Yhm Niedziela, 26 Marca 2017, 22:49
Biały kruk. Jest ale go jakoś nie widać. W USA mówić że jest..ale od 3 lat kupić nie można i w sumie e wiadomo kiedy będzie można gdy w ciągu tych 3 lat powstaje kilka zbliżonych modeli to strzał w stopę. My jesteśmy przyzwyczajeni do mydlenia oczu. Skoro on jest, to gdzie i za ile można go kupić? Bo beryl też jest, cały czas jest, tyle że ciągle niedostępny, więc zapowiedzi Radomia o dostępności oby się sprawdziły i zobaczymy na ile w końcu będzie faktycznie w sklepach. A części zamienne to już zupełnie inna bajka.
gran Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 14:29
Radom opracowuje MSBS latami, wojsko zamawia Beryle setkami (tysięcy), lata lecą.
W końcu coś jak MSBS wyprodukują Niemcy a my od nich kupimy. Jak zwykle.
Extern Wtorek, 28 Lutego 2017, 8:20
Żadne jak zwykle, kiedy to niby Polska kupowała od Niemców lub w ogóle od kogokolwiek innego w większych ilościach broń strzelecką? Zawsze była u nas produkcja broni palnej i choć też było sporo zagranicznej broni po różnych "przyjezdnych" to produkcja w kraju zawsze była podstawą.

Obecnie na świecie w technicznie rozwiniętych krajach tylko Francja robi taki eksperyment że choć sama mogła by produkować broń to zdecydowała się na import i uzależnienie od innych. Ciekawe jak ten pomysł im wyjdzie.
Qba Niedziela, 05 Marca 2017, 13:00
Choćby Walther P99 dla Policji.
Murphy Wtorek, 07 Marca 2017, 18:24
Walthery dla Policji produkuje się w Radomiu, na licencji.
Zakupiono niewielkie ilości Glocków, czy ostatnio SG kupiła XD
abhe Wtorek, 21 Marca 2017, 14:31
Walthery nadal się zamawia a ponad rok temu PR-15 przeszedł testy, ma certyfikaty i jest gotowy do produkcji. Pytanie czy PR-15 i MSBS nie są zamawiane dlatego, że zostały zaprojektowane w czasie rządów PO?
Maho Niedziela, 05 Marca 2017, 18:57
Co z nim oprocz incydenralnych przypadkow?
PRS Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 14:10
Wprowadzenie atrap broni na stan JEDYNEGO zwartego oddziału w Warszawie (do tego stacjonującego w pobliżu lotniska) jest SABOTAŻEM, do tego dość kosztownym bo po 12000 zł za sztukę. Bajki o możliwej (kiedyś tam ;) ) konwersji..., po wymianie..., etc. na broń bojową można w naszej rzeczywistości... między bajki włożyć.
Mam nadzieję, że obecne kierownictwo MON dostrzeże ten błąd i wyposaży Kompanię Reprezentacyjną (kompanię a nie batalion bo zakupione zostało 150 szt.!!!) w ,,bojową" odmianę MSBS 7,62 x 51 (czyli zbliżoną do wersji ,,wyborowej", ze stałą kolbą i pozbawioną optyki precyzyjnej). Magazynek mógłby oczywiście być ,,skrócony" (10 nabojowy???), metalowa stopka na kolbie jest łatwym do zainstalowania bzdetem, etc.
Przecież nie każdy w przyszłości ;) wyprodukowany karabin wyborowy będzie jakościowo odpowiadał normom dla... karabinu wyborowego (nie mylić ze snajperskim). A tych ,,kompanii" reprezentacyjnych to trochę jest ;) więc nie będzie to jedyne zamówienie.
Szybciej można pobrać amunicję ostrą z magazynu niż... konwertować broń w przypadku realnego zagrożenia i ,,pilnej potrzeby".
Żołnierze mogą paradować i defilować. Ale niech pozostaną ŻOŁNIERZAMI a nie ,,nosicielami" atrap.
Od tego mamy GRH.
Skoczek Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 17:56
Racja! Żołnierz na warcie ma byś uzbrojony! -po to jest warta!
WKU Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 12:25
Mam pytanie kiedy bedzie reforma w polsce wojskowych komend uzupelnien? Chodzi o jej liczby w Polsce i funkcje
jakie kiedys pelnily. Przeciez tam sporadycznie ktos zawita, jak juz to kazdy udaje sie do wojewodzkiej komendy na wszelkiego rodzaju badania itp.Przeciez za te pieniadza mozna kupic nowy sprzet dla wojska.
box Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 13:53
A w razie W będziesz je tworzył od nowa zeby zrobić mobilizację?
kary Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 18:54
Niestety ale obecne wku nie spełniają już swojej roli w zwiazku z uzawodowieniem wojska powinny istnieć punkty rekrutacyjne gdzie każdy chetny uzyska informacje wezmie ulotki itp natomiast dokumentacje komplementowanie zasobów ludzkich przenieść w zakres wszw dla wojewówdztw a całościa musi sie zajmować departament kadr i dep szkolenia MON.
Obecne wku to przerost formy nad treścia..
Hejka Niedziela, 26 Lutego 2017, 15:11
Oczywiście karabinek to podstawa wyposażenia żołnierza na polu walki i fajnie że coś produkujemy. Nie jest to może sprzęt na miarę USS Zumwald no ale jest. A poza tym to moim zdaniem dopóki karabinek nie strzela "inteligentnymi" pociskami a'la minidron to po co go wymieniać na lepszy od kałasznikowa? Amerykanie podobno takie mają. Małe drony z detekcją na podczerwień chyba będą miały lepszą skuteczność eliminowania przeciwnika na polu walki niż niekierowane pociski karabinka. I do tego uderzą w nieosłoniętą kamizelką kuloodporną część ciała przeciwnika. Przyszłością pola walki są drony różnej wielkości. Pancerz reaktywny zadziała raz no może dwa razy zatem trzy drony wystarczą.
Gall Anonim Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 8:33
"Amerykanie podobno takie mają."
"Pancerz reaktywny zadziała raz no może dwa razy zatem trzy drony wystarczą."
A Ruscy podobno mają tak małe generatory impulsu elektromagnetycznego (EMP), że mieszczą się w pociskach do działek automatycznych kaliber 30 mm. Więc jakby co, to na powitanie tych super dronów pójdzie salwa z takich pocisków wystrzelonych przez osłaniające czołgi zestawy przeciwlotnicze Tunguska i Jankeski atak zostanie odparty.
A tak na poważnie, to słyszałeś o granatniku XM25 Air Burst Weapon? Ta broń naprawdę istnieje i jest dużo skuteczniejsza niż zwykła broń strzelecka. Więc dlaczego nie wchodzi masowo na uzbrojenie US Army? Bo nawet bogatych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie stać na to, żeby wprowadzić w dużej liczbie tak zaawansowaną broń, która na dodatek używa tak kosztownej amunicji.
Hejka Wtorek, 28 Lutego 2017, 21:17
Oczywiście mój szanowny rozmówca ma wiele racji. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że drony nie latają w linii prostej. Drony mogą atakować formacjami - trzy, pięć dronów równocześnie z różnych kierunków, na różnym pułapie. Jakież to technologie radarowe pozwalają na detekcję dronów lecących tuż nad ziemią? Może jeden impuls EMP, który unieruchomi drona nie wystarczy aby zniszczyć drona? Może istnieje sposób jego ponownej aktywacji? A że jest to droga broń? No cóż. Tak to już jest, że cena sukcesu (skuteczności) bywa wysoka.
Perykles Sobota, 18 Marca 2017, 19:15
Nie wiem czy zauważyłeś ale już teraz w konfliktach asymetrycznych występuje problem ze bomby kierowane lub inteligentne rakiety niszczą cele warte mniej niż to w co trafiły. A ty mówisz o strzelaniu dronami. Poza tym po co emp jeśli możesz zakłócić droga który musi być naprowadzany lub sam się naprowadzac. Na skalę masowa raczej mało perspektywiczna broń. Drony są wolniejsze od pocisków i rakiet ergo więcej czasu na wykrycie i unieszkodliwienie.
Hejka Niedziela, 19 Marca 2017, 13:49
Panie "Perykles" a potrafi mi Pan odpowiedzieć na proste pytanie? Czy Polska Armia dysponuje pociskiem zdolnym zniszczyć najnowszy rosyjski czołg T-14? Może dysponuje.
R3ne Środa, 22 Marca 2017, 10:01
Dysponuje. Spike, 155 haubicowy, a także 120 ppanc. pociski lotnicze, 122 haubicowe 122 rakietowe (langusta) i zapewne jeszcze kilka innych.
Hejka Niedziela, 02 Kwietnia 2017, 16:10
Spójrzmy na obecny problem uzbrojenia WP z punktu sytuacji geopolitycznej (Pomijam interes firm produkujących na potrzeby wojska). Istnieje potencjalnie dwóch realnych przeciwników. Ze światowym mocarstwem nie mamy żadnych ale to żadnych szans w realnej wojnie bez pomocy innego supermocarstwa. Rozwijamy karabinek modułowy kiedy Oni rakiety hipersoniczne. Na licencji Rosomaki kiedy Oniswoją broń laserową i działa elektromagnetyczne. W tej sytuacji pozostaje partyzantka po nieuchronnej klęsce gdyby nie to że broń autonomiczna przy wsparciu dronów i zakazie opuszczania miejsca pobytu wyeliminuje ten problem także. Pozostaje drugi, potencjalnie wrogi kraj ale to inna bajka i dobry karabinek modułowy ma swoje uzasadnienie (oczywiście miejmy nadzieję czysto teoretyczne).
Obywatel RP Niedziela, 26 Lutego 2017, 11:55
Fragment artykułu z 05.09.2015: "(...) Inspektorat Uzbrojenia stał się właścicielem pierwszych dziesięciu MSBS-5,56K. To pierwsze konstrukcje tego typu, które trafiły w ręce żołnierzy i były przez nich testowane w warunkach polowych, w tym strzelaniem.

Dwa karabinki podstawowe zostały zniszczone podczas badań żywotnościowych. Osiem pozostałych wykorzystano do badań integracyjnych w ramach testowania modelu polskiego żołnierza przyszłości rozwijanego w ramach programu Tytan. Broń w fazie prób kompletowana była z celownikami kolimatorowym PCO CK-1T i termowizyjnymi PCO SCT Rubin."

Fragmenty artykułu z 30.01.2016: "Obecnie, poza dziesięcioma MSBS-5,56 partii wdrożeniowej kupionymi przez Inspektorat Uzbrojenia do prób Tytana, kilkanaście dalszych karabinków jest testowanych przez jedną ze służb mundurowych. Broń znajduje się na próbach m.in. w Warszawie i Gdańsku. (...) potencjalny użytkownik jest bardzo zainteresowany nową konstrukcją do naboju 5,56 mm x 45 NATO, która ma zastąpić dotychczas wykorzystywane modele. Chciałby jednak zamiast karabinka podstawowego z 406-mm lufą, wprowadzić odmianę skróconą z lufą długości 250-280 mm." "Program Tytan jest obecnie opóźniony o 9 miesięcy względem założonego harmonogramu. Spora część założeń taktyczno-technicznych, jest na ostatnim etapie uzgodnień. Niemniej, po zakończeniu tego etapu i przejściu badań kwalifikacyjnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić MSBS-5,56 szybciej od pozostałych elementów polskiego żołnierza przyszłości. Niemniej, broń będzie nadal musiała przejść wszystkie testy w ramach Tytana."

Fragment artykuły z 04.06.2016: "Na Pro Defense Fabryka Broni zaprezentowała finalną wersję 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K. Broń wyposażono w ostateczną wersję komory zamkowej i spustowej oraz kolby. W karabinku zamocowano też nową, odchudzoną lufę. Przekonstruowano nieco też sam nóż-bagnet. Ciekawostką była polimerowa komora spustowa i kolba powstałe w postaci docelowej z formy wtryskowej. Te elementy do broni wykonało na zlecenie Łucznika i będzie w przyszłości dostarczało inne przedsiębiorstwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PSO Maskpol.

Modyfikacje w karabinku zostały wymuszone przez zmiany założeń taktyczno-technicznych broni. Inspektorat Uzbrojenia narzucił bowiem, w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan, większe ograniczenia masowe na sam MSBS-5,56. Przez to broń stała się lżejsza, jak poinformowali (...) w Ostródzie przedstawiciele Fabryki Broni, o kilkaset gramów. Chodziło zmieszczenie się w limicie masowym obejmującym cały system strzelecki, czyli karabinek z zamocowanym dodatkowym wyposażeniem rozwijanym przez PCO m.in. laserowym wskaźnikiem/podświetlaczem celu, celownikami optoelektronicznymi i optycznymi i innymi akcesoriami. W rozmowie (...) prezes zarządu Fabryki Broni Edward Migal poinformował też o zaplanowanych na 2016 badaniach kwalifikacyjnych (państwowych) MSBS-5,56. Łucznik zakupił do nich już niezbędny zapas amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Badania mają zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku. Jednak, jak przyznaje prezes, czas obiegu dokumentacji może spowodować, że formalne zakończenie prób przypadnie na przełom 2016/2017."

Jak widać na przykładzie tych fragmentów za fakt, że MSBS nie jest jeszcze dostępny odpowiadają: opóźnienia programu Tytan i jakość polskiej biurokracji. Program Tytan wystartował w 2007 a w artykule z 2016 czytamy: "Spora część założeń taktyczno-technicznych, jest na ostatnim etapie uzgodnień." Czyli jak rozumiem, po 10 latach żadna cześć założeń taktyczno-technicznych nie jest jeszcze gotowa, a użycie słowa "spora" sugeruje zarazem, że pewna część założeń jest pewnie dopiero w powijakach. Jak nasza biurokracja skończy założenia do Tytana, Rosjanie będą mieli już karabiny laserowe.
Bren Czwartek, 14 Września 2017, 13:32
Każdy program zbrojeniowy wymaga czasu - inne kraje też bardzo długo pracowały nad swoimi karabinkami.
Po pokonaniu problemów z regulatorem gazowym, mam nadzieję że przejdzie testy kwalifikacyjne i będzie zakupiony przez wojsko.
Taki jeden z wioski Niedziela, 26 Lutego 2017, 21:48
Co do przewlekłości postępowań to pełna zgoda. Ale patrząc na chronologię wydarzeń można mieć jeszcze inne podejrzenia. Otóż, w artykule ze stycznia 2016 czytamy: "Broń znajduje się na próbach m.in. w Warszawie i Gdańsku". A z tymi dwoma miastami kojarzony jest GROM. Można więc przypuszczać, że autor artykułu nie pisząc wprost puszcza oko do czytelników. Tak więc prawdopodobnie w 2015 razem z partią próbną dostarczoną na potrzeby Inspektoratu Uzbrojenia, również do GROM-u trafiła partia testowa MSBS. I jak można dedukować po testach: "Inspektorat Uzbrojenia narzucił (...) większe ograniczenia masowe na sam MSBS-5,56." Trzyma się to kupy, a wplatanie w to historii o zmianie założeń taktyczno - technicznych może być po prostu swego rodzaju zasłoną dymną stawianą przez producenta. Lepiej jest przecież powiedzieć, że nastąpiła zmiana założeń taktyczno - technicznych, niż stwierdzić, że broń trafiła do żołnierzy, którzy stwierdzili, że jest za ciężka.
Ja Środa, 08 Marca 2017, 8:33
...o ile nie stwierdzili poważniejszych wad ; )
Marek1 Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 15:55
Jasne, a zatem minął ROK od komunikatu na jaki sie powołujesz(broń w próbach) i po ROKU ... CISZA ?? Czy uważasz, że do wypróbowania broni osobistej(karabinek) potrzeba WIĘCEJ niż 12 m-cy ?? Jak oni to w tym Gdańsku i W-wie robią ?? 1-2 strzały i miesiąc przerwy ???
Taki jeden z wioski Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 18:51
Przecież masz napisane. Fragment artykuły z 04.06.2016: (...) prezes zarządu Fabryki Broni Edward Migal poinformował też o zaplanowanych na 2016 badaniach kwalifikacyjnych (państwowych) MSBS-5,56. Łucznik zakupił do nich już niezbędny zapas amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Badania mają zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku. Jednak, jak przyznaje prezes, czas obiegu dokumentacji może spowodować, że formalne zakończenie prób przypadnie na przełom 2016/2017."
Qba Niedziela, 05 Marca 2017, 13:06
Mamy marzec a testy nadal w toku, bo FB nie usunęła jeszcze wykrytych wad
werk Niedziela, 26 Lutego 2017, 11:01
Chyba taniej i dzybciej byłoby pozyskać licencje na produkcje np M16 Model WAC47
Już dawno mielibyśmy w WP naprawde dobrą broń do tego transfer technologii która jak widać ciągle u nas kuleje 10 lat badań nad msbs i ani jednej sztuki wykorzystanej bojowo i wprowadzonej do służby liniowej
matt Niedziela, 26 Lutego 2017, 9:42
inne opakowanie "nieśmiertelnego" ak47 , które będzie opracowywane kolejne dziesiątki lat.......
real Niedziela, 26 Lutego 2017, 18:49
"niesmiertelny" ak47 zostal odrzucony jako nieperspektywiczny i z dobrych powodow.to z tego powodu powstalo cos innego od podstaw(czyli msbs).ale jesli byly tutaj rozne inspiracje to na pewno nie z ak47....
Sold Sobota, 25 Lutego 2017, 20:39
Super pistolet naprawde
maLaK Sobota, 25 Lutego 2017, 16:30
a co z kompilacją BERYLA z GLAUBERYTEM ...przecież zrobili go jako UBERA ..nasi Specjalsi oraz SAS i z Delty są nim zachwyceni
Muminek Sobota, 25 Lutego 2017, 21:13
MON jak każda biurokratyczna instytucja nie lubi takich "udoskonaleń" robionych poza udziałem jej urzędników, bez dialogów, konsultacji i wytycznych. Dlaczego ? bo to podważa przekonanie o tym, że są niezastąpieni. Odbierają to wprost, jako "zabieranie im chleba" i zagrożenie ich stanowisk pracy. Mamy wiele przykładów naprawdę dobrze opracowanych i nowoczesnych elementów wyposażenia żołnierza i techniki wojskowej. Dziwnym trafem zamówień ze strony MON brak mimo tego, że produkty te zdobywają wiele nagród na świecie i są kupowane przez inne armie świata.
konrad Sobota, 25 Lutego 2017, 13:55
Nie umiemy zrobić pistoletu i widać też, że i karabinka, skoro zakupuje się beryle zamiast okrzyczanych MSBS
Szakal Sobota, 25 Lutego 2017, 12:42
Walnąć wersje przejściową z komorą z zgrzewanych blaszanych wytłoczek i nie lamentować że komora pęka . Technologie głębokiego tłoczenia blach i precyzyjnego zgrzewania akurat Łucznik ma obcykane od czasu P 83 .
Maho Sobota, 25 Lutego 2017, 20:16
Gdzie można poczytać o tym pękających komorach i zamkach? Bo coś mi się wydaje, że to tylko internetowe plotki.
gts Niedziela, 26 Lutego 2017, 22:36
To moga byc tylko plotki, ja tez nie znalalzem nic poza wypowiedziami uzytkownikow tego forum... natomiast takie plotki pojawiaja sie niebezpodstawnie jako wnioski wyciagane z produkcji danej firmy... P99 w wersji FB nie umywa sie do orygnialu z Walthera wiec... w kazdej plotce moze byc ziarnko prawdy. I druga rzecz musi chyba byc cos na rzeczy, bo trudno 8 letnie badania i opoznienia nazwac tylko indolencja i niekompetencja urzednikow MON i IU...
krzysztof Sobota, 25 Lutego 2017, 10:03
jeśli czyta konstruktor odpowiedzialny za projekt wersji wyborowej 7,62 to podpowiem że fajną opcją byłoby gdyby zaworek przełączania pracy rury gazowej miał opcję całkowitego zamknięcia - przy strzałach bardzo dalekich da to większe ciśnienie gazów i wyeliminuje dodatkowo wstrząsy czyli poprawi precyzję - będzie to w tym momencie broń jak czterotakt sztywna i zwarta - taki mały detal bardzo prosty do zrobienia
Wojak Sobota, 25 Lutego 2017, 19:35
Ech... Nie. To ma znaczenie tylko przy strzelaniu z tłumikiem dźwięku. Nie ma to NAJMNIEJSZEGO REALNEGO wpływu na ciśnienie oraz na prędkość początkową a co za tym idzie na zasięg celnego strzału. Nie wyeliminuje też to drgań lufy które są zaburzone własnie przez rurę gazową, a nie przez przepływające w jej wnętrzu gazy. Polecam poczytać o lufach swobodnie pływających (ang. Free Floating Barrel)
Extern Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 9:26
Chodzi o szarpnięcie zamka jakie się przenosi na całą konstrukcję broni zanim jeszcze pocisk opuści lufę, czyli przez ruch zamka cała broń zdąży trochę zejść z linii celowania jeszcze podczas balistyki wewnętrznej.
Yhm Środa, 01 Marca 2017, 0:32
Zamek raczej nie cofa się do póki pocisk nie opuści lufy.
Marsel Sobota, 25 Lutego 2017, 15:30
Ta opcja jest juz dawno zaimplementowana. Służy rownież to strzelania z tłumikiem bez ruchu powrotnego zamka
Tomek Sobota, 25 Lutego 2017, 7:17
a co konkretnie masz do Beryli? aż tyle ich mamy?
andrzej n Sobota, 25 Lutego 2017, 6:11
Jeżeli podawana w komentarzach cena - około 12000zł się zgadza,to nikt mądry tego nie kupi.
Extern Sobota, 25 Lutego 2017, 15:45
Jak na razie było tylko jedno zamówienie, więc podana cena musi dotyczyć karabinka w specyficznej wersji reprezentacyjnej która była robiona pewno trochę na zasadzie manufaktury w małej serii 150 sztuk. Jak wojsko zamówi kilkanaście tysięcy standardowych MSBSów cena na pewno znacząco spadnie.
Boczek Sobota, 25 Lutego 2017, 20:02
Dokładnie!
100.000 szt. HK dla Francji po 3000 €/szt. (+ naturalnie troszkę logi/doku).
Jaka będzie cena MSBS kiedy my zamówimy 100 k szt.?
franca Niedziela, 26 Lutego 2017, 14:22
Nie 3000 €, tylko 1200€. Przynajmniej według Szefa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych -  gen. Jean-Pierre Bosser(CEMAT)

A oprócz logi i doku, kontrakt miał obejmować dostawę około 38 mln 5,56×45 cwiczebnych, prawie 11 000 granatnikow HK269F, 51 000 granatów bojowych, 28 000 granatów cwiczebnych, 13 000 dymnych- wszystkie 40×46.
Qba Niedziela, 05 Marca 2017, 13:14
I jeszcze serwis tego wszystkiego przez 15 lat.
Qba Niedziela, 26 Lutego 2017, 12:25
3000 to razem z optyką, granatnikiem, amunicją i serwisem na 15 lat.
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:18
Nawet nasz MON woli kupować kolejne Beryle.
Tyger Piątek, 24 Lutego 2017, 20:46
A wojsko masowo kupuje klony kałasza: "Beryl", i to raczej nie po to by je po dwóch latach wyrzucić i kupić kolejne...

Chyba, że to miał być wstęp do nieco kowbojskiej próby wprowadzenia MSBS do Terytorialnej. Grubo, ale przynajmniej miałoby sens.

Bo entuzjastyczne informacje na temat MSBS pojawiają się od 10 lat... Ostatnio zrobiły się wręcz identyczne, obowiązkowo powtarzając wszystkie znane na pamięć, podstawowe informacje.
Z jednej strony są skierowane do osób całkowicie nie zorientowanych, z drugiej strony zasypujące detalami technicznymi i pełne kolejnych obietnic na przyszłość...
gts Sobota, 25 Lutego 2017, 16:27
Nie wiem na ile to prawda ale kontrakty na Berylr sa po to zeby FB mogl sie doposazyc w technologie i maszyny do produkcji przemyslowej MSBS bo ciagle ponoc nie maja do tego zdolnosci. Brak kompletnej linii do produkcji masowej moglby byc istotna przeszkoda w rezlizownaiu kontraktow. Choc wydaje mi sie ze duzy kontrskt dla armii powinien spokojnie zagwarantowac odpowiednie kredyty w banku na takie maszyny. W koncu wlicza sie to w cene jako amortyzacje... moze sa inne przyczyny sla ktorycn.projekt jest wciaz demonstratorem technologii ktory szybko przestaje byc wyjatkowy w obliczu co raz to nowszych konstrukcji konkurencji.
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:20
Dla OT zamówili ostatnio 50 tys. Beryli.
dropik Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 8:02
spoko . jak tylko zaczną robić msbs to te lekko uzywane beryle trafią z WOT do WO :D
Maho Sobota, 25 Lutego 2017, 8:10
Nawet jakby dzisiaj zaczeli kupowac msbsy to przeciez beryle beda uzywane spokojnie jeszcze dlugi czas.
box Sobota, 25 Lutego 2017, 6:08
Rozumiem ze ma kupować karabin który nie wszedł jeszcze do produkcji? A po za tym jaki masz problem z tym ze wojsko będzie miało 170 tys beryli? Same wojska zawodowe i ot kolo 2020 powinny liczyć więcej, nie mówiąc już o NSR i żołnierzach w służbie przygotowawczej. A do tego dochodzi jeszcze rezerwa w czasie mobilizacji. Polska powinna miec przynajmniej jakieś 400-500tys karabinów w zapasie, wiec biorąc pod uwagę ze obecnie jeszcze w większości są to kalasze to chyba kupowanie beryli nie jest jakaś wielka tragedia
Extern Sobota, 25 Lutego 2017, 16:04
Niestety podobno magazynowe zapasy "kałachów" zostały mocno ostatnio przetrzebione przez niedawnych "reformatorów" wojska i podobno poszły na eksport do Afryki i do USA. Ciekawe czy w ogóle ktoś wie ile tej broni jeszcze zostało w magazynach. Podobno jest jeszcze broń wojenna i z lat 50tych (Pepesze, Mosiny, TT) kiedyś gdzieś czytałem że tej starej broni jest nawet 2 miliony i trzymają ją na wypadek "Niemca" bo i tak zresztą nikt już tego nie chciał kupować w większych ilościach.
Ernest Treywasz Niedziela, 26 Lutego 2017, 14:23
Gen. Skrzypczak w niedawnym wywiadzie (już nie pamiętam niestety gdzie) poinformował, że mamy w rezerwie 400 tysiecy kałachów.
Extern Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 21:57
Boję się że karabinki które były w dobrym stanie pojechały za granicę a to co zostało w magazynach to mogą być mocniej wyeksploatowane egzemplarze z lat 60-70. Np. wszystkie Tantale już dawno siedzą sobie za granicą więc dlaczego w sumie miano by oszczędzić co lepsze egzemplarze AKMSów skoro można je było zyskownie "zreformować" za ocean.
maj Wtorek, 28 Lutego 2017, 19:27
5,45 Tantale siedzą za granicą bo nie mamy amunicji do nich. Dopóki są zapasy amunicji do AKMS to one też nie zejdą ze stanu.
fck all Niedziela, 26 Lutego 2017, 9:03
te właśnie stare pepesze itp, których juz nikt nie weźmie (jeśli są jeszcze dobre i jest amunicja) mogliby porozsyłać po posterunkach policji żeby było dla pospolitego ruszenia szybko dostepne w razie W, ochotnicy by się na pewno znaleźli żeby bronic swoich domów.... lepsze to niż nic a w obsłudze proste
Obywatel RP Sobota, 25 Lutego 2017, 21:50
I może to jest właśnie odpowiedz. Armia zamierza kupować Beryle i MSBS, jednocześnie wyprzedając broń starą i/lub winnych odmianach amunicji niż NATOwska.
Maho Piątek, 24 Lutego 2017, 19:56
Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie zamawiają chociaż małych partii np. dla SG czy SW. Badania kwalifikacyjne to chyba już dawno powinny być skończone bo co roku słyszę, że właśnie je przechodzi. Dać jakiejś jednostce liniowej na testy i w pół roku wyjdzie większość wad. Takie odwlekanie bo chcą udoskonalać konstrukcję jest bez sensu i tak wyjdą wady które będzie trzeba poprawić. No jeszcze jest opcja, że broń jest zupełnie wadliwa i teraz tylko łatają ten bubel. Produkcyjnego(podobno) MSBS "macałem" już rok temu i nic się nie zmieniło.
Obywatel RP Niedziela, 26 Lutego 2017, 11:18
Ostatnio czytałem artykuł z początku 2016, gdzie pisali, że wojsko postanowiło zmienić wymogi wobec MSBS. Okazało się, że karabin ma być lżejszy. Wiązało się to dla producenta ze mianą technologii produkcji jakiegoś tam elementu. Ja wiem, że kabaret, ale co poradzić. W każdym razie, opóźniło to ostateczne testy. Z tego co pamiętam była tam też mowa, że w polskich realiach testy kwalifikacyjne to jakieś 9 miesięcy. Same badania to chyba 4 albo 6 miesięcy, resztę trwa wypełnianie i przekazywanie papierków wewnątrz aparatu biurokratycznego. A swoją drogą co trzeba mieć między uszami, żeby parametr masy broni, której program ruszył z końcem 2007 ustalać z końcem 2015 albo z początkiem 2016? Przecież to chore jest. Kto opiniował kolejne fazy rozwojowe MSBS przez te 10 lat, sprzątaczka z MON-u?
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:22
Przechodzi testy, ale nie przeszedł bo już wyszły wady konstrukcyjne.
Obywatel RP Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 22:24
Żadne wady. Wojskowi uznali, że broń ma być lżejsza.

Kolejna przeszkoda przed wdrożeniem MSBS to fakt, że broń ta była projektowana w ramach programu Tytan. Z powodu iż, cały Tytan jest opóźniony zaczęto szukać sposobu wdrożenia do wojska MSBS bez Tytana. W efekcie broń ta będzie musiała 2 x przejść certyfikację. Najpierw jako MSBS i to właśnie się dzieje, a potem w całości z innymi elementami wyposażenia, już jako Tytan.
BBB Środa, 01 Marca 2017, 9:32
+ wspomniana wyżej zmiana wymagań masy, po której można domniemywać, że nie udało się zredukować masy pozostałych elementów systemu.
Pancho Piątek, 24 Lutego 2017, 19:10
czeski BREN to szajs a FAMAS to zabawka a nie karabin pola walki na wschodnio-europejskim froncie gdzie działania mogą się toczyć w szerokim zakresie temperatur, dużym zanieczyszczeniu, intensywnym użyciu, walki wręcz. FAMAS nadaje się do parad Legii Honorowej ew. do wetknięcia w lufę trójkolorowej chorągiewki.
kim1 Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 10:02
Nie opowiadaj bajek. Czeski Bren CZ 805 to dopracowana dojrzała konstrukcja. Oby przynajmniej nasz MSBS był takim karabinkiem to będę się cieszył. Co do karabinka FAMAS to zgoda.
Ernesto Piątek, 24 Lutego 2017, 23:48
Sorry! Czeski Bren to nie szajs! CZ 806 Bren 2 to dopracowana i świetna broń. Pierwsze Breny - CZ 805 Bren - rzeczywiście dalekie były od doskonałości, choć była to broń wyjątkowo celna. Jeśli nasz MSBS nie nadaje się dla polskiej armii to może kupmy od Czechów licencję na CZ 806 Bren 2 zamiast wciąż tłuc kałachogeny pod nazwą Beryl?
gts Piątek, 24 Lutego 2017, 21:52
Nieprzrszkadza to jednak podpisac umowy z Pakistanem na iles set tysiecy sztuk. Famas bedzie zastepowany przez HK 416 ktory wygral przetarg na nowa bron we francuskiej armii... wiec nie wiem z czy do ludzi z tym komentarzem. Bren zapewnie zostanie dopracowany, a ze w ruszy produkcja masowa szybko znajda sie pieniadze na rozwoj konstrukcji jak to jest np w 416 wersji A5.. My za to znow prubujemy cos wyczarowac i nic nam nie wychodzi... czy problemem sa opisywane tu w komentarzach te komory co mialy byc takie swietne? Nie wiem, faktem jest ze zamawianie beryla zamiast MSBS jest juz czysta glupota, albo smutna rzeczywistoscia zwiazana z problemami tej konstrukcji. Nasz genialny produkt za chwile znajdzie na rynku powazna konkurencje wymienianych juz przeze mnie konstrukcji jak HK 433 czy FNAC. Z marzen o sprzedazy zostanie upychanie po wojsku polskim o ile ktos go bedzie w ogole chcial majac pelne magazyny beryli.
Yhm Środa, 01 Marca 2017, 0:42
Msbso podobne karabinki już dawno powstają w USA czy Chinach. Tam wystarczy pare miesięcy by od pomysłu przejść do strzelającej broni gotowej do testów. Najlepiej wyglądają nasi na shotshow w Las Vegas, Nie ma, Nie ma, Nie ma i nie będzie. Co roku to samo. Chyba pomyślą że u nas jeszcze komuna. Nie ma, nie ma, nie ma.
EdwardTeach Piątek, 24 Lutego 2017, 18:13
i obym sie mylil ale,chyba na tych 150 sztukach dla kompani reprezentacyjnej sie skonczy. Bo niby jest ale go nie ma, jakos Czesi swojego Brena produkuja i udoskonalaja a u nas niekonczace sie prace badawczo rozwojowe. O ile dobrze pamietam niedawno MON dalo kolejne zlecenie na Beryle, w wojsku wciaz chlopaki maja AKMS-y, a MSBS tylko na paradach
Skoczek Piątek, 24 Lutego 2017, 15:43
Używałem FAMAS'a i AKMS'a. W skrócie: pierwszy, wymagał wysokiej kultury obsługi ale był poręczny i celny. Drugi toporny i nieporęczny a do tego poroniona metoda celowania "pod cel", ale za to nie wymagano ode mnie nawet w połowie tak dokładnego czyszczenia jak FAMAS'a. Strzelałem też z FN FAL Para, ale to inna bajka. Mając wybór wolałbym pracować na "trąbce".
the saint Piątek, 24 Lutego 2017, 20:28
Strzelałeś "pod cel" na 100m w tarczę, bo tak najłatwiej potrafiły uzyskać celność 40+ dla każdego szwejka, który nawet po raz pierwszy w życiu trzymał karabin. Ja na przykład tak strzelając po raz pierwszy w życiu miałem 43pkt. Nawet ślepy Staś, który miał szkła w okularach grube jak denka od butelek trafił 36pkt.
AKMS nie ma być celny. Ale celować można bezpośrednio w cel, wystarczy odpowiednio nastawić celownik: 1 na cel 100m. Ty nastawiałeś 3 na 100m, bo parabola latu pocisku pozwalała wówczas trafić "teoretycznie" w 10-kę.
Urko Sobota, 25 Lutego 2017, 16:43
Trochę przesadzasz z tą łatwością. Prawda, że warunki strzelania "Nr.1" wyraźnie preferowały używanie znanej Ci sztuczki z celowaniem, ale w praktyce różnie z tym bywało. Na szkółce gdy mieliśmy dobrze utrzymaną broń i świeżą amunicję sam dwa razy strzeliłem ponad 40, ale w jednostce "liniowej", gdy się np. dostało amunicję wycofaną z wartowni ciężko było strzelić nawet 30. To oczywiście nie ma nic do samej koncepcji, ale fakt, że każdy mógł to nie prawda. Mógłby, gdyby dostał sprawną, przestrzelaną broń. Ale w praktyce, przynajmniej kiedyś, blisko połowa broni nadawała się do wymiany albo remontu. Mam nadzieję, że trochę się od moich czasów zmieniło...
mamaq Piątek, 24 Lutego 2017, 18:01
FAMAS jest najlepszy przy strzelaniu granatami nasadkowymi.
Nie ma strzelania żeby ktoś nie dostał nim w pysk.
Sory ale FAMAS to nie rewelka dobry był 30 lat temu.
Kałach przynajmniej jest tani i idioto odporny.
Karakal Piątek, 24 Lutego 2017, 15:42
Nie przejdzie. Zdaniem ministra ON jeden model uzbrojenia nie może mieć zastosowania w różnych typach działań. Lepiej i taniej kupić kilka modeli karabinków, każdy do innych zastosowań.
;)
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:26
Warto dodać że te moduły to nikomu niepotrzebny pic i próba wyciągania kasy.

Szczególnie że nie ma nawet w planach konwersji z 7,62 na 5,56.
Smerf Maruda Piątek, 24 Lutego 2017, 16:30
Serio?! A wiesz która wersja powstała wcześniej? :)
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:26
To problem producenta że robi na opak
Moldke Piątek, 24 Lutego 2017, 15:07
E tam zobaczcie co zamuwili inne karabinki a nie te
Zenobiusz Ptak Piątek, 24 Lutego 2017, 14:58
Kiedy pierwsze zakupy do OT?
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 16:57
Nigdy, dla OT zamówili Beryle
jacek Piątek, 24 Lutego 2017, 14:56
legendarna broń, mam nadzieję że OT dostanie ją w pierwszej kolejności, zasłużyło na to !
1. Własny dom Piątek, 24 Lutego 2017, 17:11
OT jakkolwiek absolutnie potrzebna jeszcze niczym i na nic nie zasłużyła. Tak naprawdę nie wiemy czy to będą jednostki jedynie nękające wroga w czasie ew. okupacji czy będzie to realna obrona naszego (!) miejsca zamieszkania: domów, szkół, szpitali. Wody i zasilania. Ale tu potrzebni są specjaliści, a nie ludzie po 3 miesięcznym szkoleniu.
Marek B Piątek, 24 Lutego 2017, 21:00
Nie stac nas na 50 000 slecjalistow siedzacych w koszarach, marudzacych i czekajacych na wojne!!
OT to idealne rozwiazanie.
WOTAL Piątek, 24 Lutego 2017, 14:35
pytanie, dlaczego producent cały czas upiera się przy wklęsłym profilu kolby skoro jest on niewygodny i mało praktyczny podczas strzelania w kamizelce kuloodpornej ?
ech Piątek, 24 Lutego 2017, 14:22
Na pokazach broni strzeleckiej w USA MSBS wzbudził zainteresowanie z jednym ale. Ceny na amerykańskim cywilnym rynku, absolutnie porównywalnych karabinków są o połowę niższe niż cena jaką miałby mieć MSBS.
Yhm Środa, 01 Marca 2017, 0:45
Wzbudził kilka lat temu. Obecnie znudzeni ciągłymi bajkami o tym że będzie, będzie, będzie a nie ma dają sobie już spokój zwłaszcza że kilka nowych podobnych konstrukcji co rok się pojawia.
WZB Piątek, 24 Lutego 2017, 15:04
Za jakość się płaci.
Tyger Piątek, 24 Lutego 2017, 20:58
A monopoliście płaci się niezależnie od czegokolwiek...
ech Piątek, 24 Lutego 2017, 18:56
WZB. Płaci się nie tyle za jakość, co za brak konkurencji i małą skalę produkcji . Jak cena będzie wysoka to z np : amerykańskiego rynku cywilnego nici i kółko się zamyka.
gts Piątek, 24 Lutego 2017, 17:03
Taaa, prownaj jakosc produktow FB do innych chocby slynnego P99. Jesli jest tak samo z MSBS to do HK 416 mu daleko.
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 16:57
To czemu HK 416 jest dwa razy tańszy?
Proste Piątek, 24 Lutego 2017, 20:29
HK jest dwa razy tańszy bo producent ma rozeznanie rynku, wie ile kosztuje broń na rynku i jak dostosować produkcję żeby mu się opłacało, w przeciwieństwie do naszych żółtodziobów którzy urwali się z choinki, projektują broń dekadę i myślą że ktokolwiek teraz im zapłaci za 10 lat zmarnowanego czasu.
kim1 Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 10:10
Nasz producent nie ma rozeznania cen na rynku? To co robią tam spece od marketingu i reklamy?? Wystarczy przynajmniej wziąć pierwszy lepszy katalog broni i zobaczyć jakie tam są ceny. Co oni przez te 10 lat robią? W prywatnej firmie dawno by takich zwolniono.
Qba Niedziela, 05 Marca 2017, 13:11
Sęk w tym, że FB produkuje 50 razy mniej broni od HK i 20 razy mniej od CZ, wiec ma wysokie koszty jednostkowe.
dora Piątek, 24 Lutego 2017, 13:39
To broń od parady. Ale do takich celów mogli wystrugać z drewna .Byłoby taniej
Anatol Piątek, 24 Lutego 2017, 13:39
O MSBSie usłyszałem pierwszy raz kiedy byłem jeszcze młodym i pięknym facetem. Młodość przeminęła, włosy z głowy prawie wypadły a tu...ciągle słyszę o badaniach wstępnych, o badaniach kwalifikacyjnych...itd. Zaczynam obawiać się, ze szybciej doczekam się emerytury, niż zobaczę nowa broń w rękach żołnierzy SZ WP.
Winnicki Piątek, 24 Lutego 2017, 13:04
Z pękającymi komorami nie ma szans na wdrożenie.
GUMIŚ Piątek, 24 Lutego 2017, 12:56
Służba Więzienna kupiła MSBS po około 12 000 zł za sztukę!!! Karabin tego typu nie powinien kosztować więcej niż 1500 € czyli 6000 do 7000 zł.
MSBS ma być wprowadzony do uzbrojenia razem z całym TYTANEM , ale przy takiej cenie może być to mało opłacalne.
Mariusz Piątek, 24 Lutego 2017, 12:47
ile kosztuje, załóżmy np. pierwsze zamówienie dla jakichś spadochroniarzy w wielkości 3000szt.?
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:16
33 mln zł
Piotr Piątek, 24 Lutego 2017, 12:34
Najlepszy na świecie przez nikogo niekupiony karabin modułowy na świecie. Nie to co ten beznadziejny BREN.
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:18
Najgorszy i dwa razy droższy od HK 416.
BB Piątek, 24 Lutego 2017, 19:32
A ile kosztuje HK 416?
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:28
1000 Euro od sztuki.
Boczek Sobota, 25 Lutego 2017, 14:15
Francja 100.000 szt - 300.000.000 € (Le Monde - "De nouveaux fusils d’assaut allemands pour l’armée française").
Naturalnie nie jest to sama broń, ale:
- "okład" w przypadku tak prostej sprawy jest niewielki
- przy każdej transakcji (przy najmniej przy pierwszych zamówieniach) jest on dla wszystkich zamawiających taki sam.

Za 1000 biorę od Ciebie wszystkie które tylko możesz załatwić. Deal?
Tylko proszę wersję mil, a nie jakąś ze sklepu sportowego w USA za 1200-2400$.
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 17:39
300 mln to jest wartość całej umowy razem z optyką, amunicją, granatnikami i serwisem przez 15 lat.
Boczek Niedziela, 26 Lutego 2017, 9:51
Gdzie jest tak napisane?
Bo przy zakupie broni strzeleckiej "okład" jest generalnie niewielki.
Z amunicją na 15 lat!? Z serwisem 15 lat!?- i co obejmuje ten serwis?
Qba Niedziela, 26 Lutego 2017, 12:29
W każdym artykule na ten temat. Nawet tu na Defence24.

DGA podaje że:
100 mln kosztują karabinki.
40 mln optyka
60 mln serwis przez 15 lat
100 mln amunicja i akcesoria
RIKI Piątek, 24 Lutego 2017, 12:25
Zbyt długie lata to trwa a konkurencja i kontrakty uciekają co świadczy o tym że MSBS wielkiej kariery nie zrobi! No i jeszcze jaka będzie tego cena?
gts Piątek, 24 Lutego 2017, 17:01
W tym czasie na bron dla Niemcow HK przedstawia HK 433, SIG z Rheinmetal RS556 FN Herstal pokazuje FNAC... to juz 3... Beretta, CZ rowniez posiadaja juz nowe propozycje, a my dalej w lesie. Amerykanie juz porownuja MSBS do Remington ACR i uznaja go jako tania kopie, mimo iz podobne sa tylko z zalozenia... sami sobie niszczymy nasze osiagniecia - jak zawsze i we wszystkim...
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:17
Cena jest znana i wynosi 12 tys. zł.

Dwa razy drożej od HK416F.
Rh- Sobota, 25 Lutego 2017, 20:33
Slyszales o ekonomii skali? Inna jest cena przy limitowanej serii 150 MSBS sztuk dla kompanii reprezentacyjnej a czym innym jest zamowienie przez armie francuska 100 000 sztuk karabinkow HK
Fanvisa Środa, 01 Marca 2017, 0:56
A w FB słyszeli? Chyba nie bo gdy chętnych na Vis a było 10000 na całym świecie to oni każą płacić za uruchomienie produkcji kilkudziesięciu swoim klientom. Czyli zamiast 3tys, 8 tys. Liczby teoretyczne bo już nie pamiętam ale tak to się przedstawiało w skali.
Qba Niedziela, 26 Lutego 2017, 12:31
To czemu Beryl jest droższy od HK416 skoro MON kupił 100 tys Beryli i zamówił kolejne 50 tys?
m Piątek, 24 Lutego 2017, 16:34
HK416 - nigdy nie spotkałem się z ceną poniżej 2,5 tyś Euro.
Skąd te dane, jakoby można go kupić za połowę tej kwoty ?
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 17:41
2,5 tys. Euro to cena na rynku cywilnym gdy ktoś kupuje 1 sztukę.
Qba Sobota, 25 Lutego 2017, 11:33
Z umowy dla Francji która za 102 tys. HK416F z amunicją, granatnikami i serwisem na 15 lat płaci 140 mln Euro.
adaś Piątek, 24 Lutego 2017, 12:15
Jak wprowadzenie do służby tego karabinka zajmuje około 20 lat to życzę powodzenia w innych projektach modernizacyjnych WP. A my chcemy budować własne śmigłowce i czołgi...... z czym do ludzi???
Marek Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 8:49
Na początku lat siedemdziesiątych w Wielkiej Brytanii powstał prototyp karabinu strzelającego amunicją pośrednią. W roku 1985 przyjęto go do uzbrojenia pod nazwą L85A1. Okazało się, że przyjęto do służby niedopracowanego bubla, którego zweryfikowała pierwsza wojna w Zatoce Perskiej i Bałkany. Poprawił go dopiero w latach 2001/2006 Heckler & Koch. Jasne jest także to, że od opracowania prototypu potrzebny był czas.
Nie rwij więc waść włosów z głowy, bo nie masz po co.
m Niedziela, 05 Marca 2017, 21:22
Oczywiście, że tak jest. Wystarczy znać historię powstawania innych modeli broni strzeleckiej. Ile lat powstawała pistolet M1911, jaka była historia ewolucji AK ?
Zakupy Beryli są w gruncie rzeczy racjonalne, a MSBS "Radon" musi zostać dopracowany, tak aby nie powtórzyła się historia WISTa. Sam fakt tak znacznego udziału tworzyw sztucznych w konstrukcji nowego karabinu już każe zachować ostrożność.
Smerf Maruda Piątek, 24 Lutego 2017, 14:45
Karabin 15 lat wprowadzają, a chcą przeciwrakietowe opl wprowadzić w 3 lata. Komedia
QDark Piątek, 24 Lutego 2017, 12:04
Zbyt często o Polskim wojsku, jak i o jego sprzęcie mówi się "będzie". A jeśli chodzi o MSBS to już słyszę kilka lat "będzie"...
Podbipięta Piątek, 24 Lutego 2017, 12:02
Jakoś nowego granatnika nie widać.Tylko rysunki raz pokazano.Trochę to jeszcze potrwa.
Marek1 Piątek, 24 Lutego 2017, 12:01
Kolejna porcja wodolejstwa bez jakiejkolwiek informacji KIEDY zaczną się dostawy dla wojsk operacyjnych. Klasyka propagandowych "zajawek medialnych" dla społeczeństwa, mająca za zadanie sprawić wrażenie, ze trwa proces niezbędny dla dostarczenia sprzętu ...
Podbipięta Piątek, 24 Lutego 2017, 11:59
Ooo..Wyrzutnik łusek jeszcze niedopracowany a tu badania państwowe ponad pół roku trwają.
pepe Piątek, 24 Lutego 2017, 11:44
Ok z magazynkiem M16 ale z tym ala kałasznikow wygląda jak MP44
Pytanie kiedy w ogóle masowo wejdzie na uzbrojenie WP skoro MON już zamówił znaczne ilości beryli?
GK Piątek, 24 Lutego 2017, 11:32
Wrzućcie jakieś informacje kiedy przyjęcie MSBS do uzbrojenia i cywilna sprzedaż??
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:19
Zapewne za 5-10 lat.
mmms Piątek, 24 Lutego 2017, 11:19
Pierwsze egzemplarze trafiły do jednostek reprezentacyjnych? Raczej powinni to przetestować żołnierze albo specjalsi na poligonie. Myślałem że broń ma strzelać dobrze a nie wyglądać. Hmm.
Zbulwersowany podatnik Piątek, 24 Lutego 2017, 11:16
Dobrze to zadajmy podstawowe pytanie: Kiedy wejdzie do czynnej służby? Co z jego wadami w postaci bodajże pęknięć? Czy to była tylko plotka rozsiewana w Internecie czy realna wada? Jeżeli wada to czy została wyeliminowana?
edi Piątek, 24 Lutego 2017, 13:47
PLOTA jakich wiele w necie. Oczywiście że jakieś wady były bo nigdy nie ma rzeczy dopracowanych ot tak od razu. Pewne rzeczy wyjdą w praniu jak u Niemców z nagrzewaniem się w czasie misi w Afganie. Tylko Rosjanie nie przyznają się do własnych wad co skutkuje awarią T-14 w czasie defilady.
Tyger Piątek, 24 Lutego 2017, 21:12
Mam nadzieję, że nie plota ;), bo byłoby przynajmniej rozsądne wytłumaczenie całej sytuacji ;).
W przypadku AK-12 taki fakt/mit został użyty jako przyczyna do zredukowania programu do modernizacji AK w stylu amerykańskim. Przy okazji bardzo to pomogło finansom.
jkk Piątek, 24 Lutego 2017, 18:05
W sieci jest wiele filmow o rozwoju konstrukcji, z ktorych mozna sie uczyc niestety tylko po rosyjsku i niemiecku.
axzzz Piątek, 24 Lutego 2017, 11:15
Wszystko spoko tylko kiedy w końcu będzie można go kupić i kiedy armia go kupi?
Slanny Piątek, 24 Lutego 2017, 11:14
Z całym szacunkiem dla Autora, artykuł nie wnosi nic nowego. Ot kolejna "cudowna" broń, która zdąży się zestarzeć moralnie zanim zaistnieje na rynku. A jak w ogóle do tego dojdzie to rynek będzie już nasycony Brenami, SCARAMI i innymi podobnymi konstrukcjami.
Obym się mylił....
HS Piątek, 24 Lutego 2017, 11:12
A jak sprawdza się na polu? Zacina, przegrzewa, powoduje dyskomfort podczas strzelania itd itp?
zorro Piątek, 24 Lutego 2017, 11:05
Bardzo ciekawe zdanie: "Na kolejne lata są przewidziane podobne próby subkarabinka MSBS-5,56K w układzie klasycznym i karabinka podstawowego MSBS-5,56B w systemie bezkolbowym." Oznacza to, że MSBS NIGDY nie zostanie kupiony, będzie ZAWSZE TYLKO BADANY.
Tyger Piątek, 24 Lutego 2017, 20:54
Być może plotki o wadach nie są jedynie plotkami.
TomZ Piątek, 24 Lutego 2017, 11:00
Ciekaw jestem tylko jednego - ceny produktu!
Konkurencyjne np. VHS-2 kal. 5,56x45 mm chorwackiej firmy HS Produkt kosztuje około 1500 euro.
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:21
Cena wynosi 3000 Euro.
pasożyt społeczny Piątek, 24 Lutego 2017, 10:40
Kiedy wchodzi do służby?
dropik Piątek, 24 Lutego 2017, 12:55
za 5 lat . jak wyprodukuja wszystkie beryle ;)
Cieawe ale co dalej Piątek, 24 Lutego 2017, 10:36
No dobra, to kiedy powiedzmy WP kupi tego tak z 10 tyś sztuk na początek i takie lub większe zamówienia będzie składać co roku przez ileś lat tak aby każdy w WP i OT miał taki karabin plus spora liczba w magazynach mobilizacyjnych ?
qwqee Piątek, 24 Lutego 2017, 11:36
Nope, OT i w magazynach będą Beryle. W planach jest wyposażenie tylko części wojsk regularnych w MSBS.
tak tylko pytam... Piątek, 24 Lutego 2017, 10:33
Z pewną nieśmiałością, ale muszę zadać niedyskretne pytanie: kiedy pierwsze partie broni trafią do jednostek bojowych?
waldemar Piątek, 24 Lutego 2017, 15:01
próbowałem w tym temacie zasięgnąć opinii najstarszych góralów, niestety oni też nie wiedzieli, przykro mi...
rydzyk666 Piątek, 24 Lutego 2017, 10:20
Pytam z ciekawości, gdyż średnio orientuje się w temacie. W czym konkretnie taki MSBS jest lepszy od Beryla?
olo Piątek, 24 Lutego 2017, 13:49
To jak Opel z Gliwic przy starym Poldku.
RafałekM Piątek, 24 Lutego 2017, 13:05
-Przede wszystkim ergonomia. Niebo a ziemia w porównaniu do rodziny AK.
-Po ostatnim strzale zamek zostaje z tyłu, więc po wymianie magazynka wystarczy zrzucić zamek zamiast przeładowania.
-Jest kompatybilny z magazynkami natowskimi takimi jak do m16/m4.
- Ma zintegrowaną górną szynę do montażu przyrządów celowniczych
Dzejson Piątek, 24 Lutego 2017, 11:54
Waga,ergonomia, uniwersalność, modułowość. To takie najważniejsze
Gall Anonim Piątek, 24 Lutego 2017, 10:20
Teoretycznie wersja MSBS na ruską amunicję 7,62 mm x 39 ma największe szanse na zdobycie kontraktów eksportowych szczególnie w Afryce. W przypadku odmian na natowską amunicję 5,56 mm x 45 konkurencja jest zbyt duża.
niki Piątek, 24 Lutego 2017, 15:52
Afryka kupuje AKM czy inne odmiany AK za 1/4 ceny MSBS.
RafałekM Piątek, 24 Lutego 2017, 12:59
MSBS będzie bronią zdecydowanie za drogą jak na rynek afrykański
roland Piątek, 24 Lutego 2017, 10:19
Koncepcja jest amerykańska, sami tego nie wymyśliliśmy. Pytanie kiedy w służbie, bo jak na razie kupiono archaiczne Beryle. Czyżby wyszedł znowu fajans?
robot drogowy Piątek, 24 Lutego 2017, 12:52
Koncepcja to i może niemiecka jest, pochodzi z II w. św. Nie liczy się jednak kto wymyślił karabin, sle kto go produkuje i na czyim know how się opiera. Czołg to też kocepcja niemiecka, samolot wymyślili bracia Wright itp itd.
lk5 Piątek, 24 Lutego 2017, 12:42
My wymyśliliśmy? Ja myślałem, że oficerowie z WAT... Ważniejszym problemem, jest ostatnie zamówienie na Beryle dla OT. Po co? Jak ten wynalazek jest OK, to po co ładować kasę w poprzednika? To też jest pytanie retoryczne, bo przecież chodzi o wysokie dochody wąskiej grupy. Pozdrowienia.
Givi Piątek, 24 Lutego 2017, 14:09
Jeśli potrzebujesz kupić powiedzmy spodnie to idziesz do sklepu i kupujesz ? czy czekasz z gołym tyłkiem aż ktoś jakieś nowe uszyje ? Zrobią MSBS'a to będziemy go kupować a nareazie kupujemy to co jest produkowane obecnie , czyli Beryla. Zwłaszcza ze jest konstrukcją już dojrzałą i sprawdzoną w warunkach bojowych.
Krzysiek Piątek, 24 Lutego 2017, 12:36
beryle nie są archaiczne
to jedna z najlepszych modyfikacji AK47 i jeszcze przez długie lata będzie w służbie
osobiście wolałbym pozostać przy niezniszczalnym berylu niż eksperymentować z msbs
Ja Poniedziałek, 27 Marca 2017, 11:57
I jeszcze a propos "najlepszych modyfikacji te "wielopiętrowe" szyny w Mini-Berylu bo tak było najłatwiej....
Ja Poniedziałek, 27 Marca 2017, 11:51
Jedna z najlepszych? Błahahahaha! Słyszałeś o rosyjskich AK-12 i 15, o Galilu ACE, o AK Alfa? Beryl to bardzo przeciętna "modyfikacja AK47", nawet w ostatniej wersji. Kiepsko zaprojektowana kolba (składania na bok już się nie udało w teleskopowej), kuriozalna, ciężka i wysoka szyna (a są prostsze, wystarczająco solidne rozwiązania np. amer. TWS czy podobne ukraińskie), już w momencie wprowadzania (po latach nieudolnych rozwiązań, m.in. z chwytem stałym, ukośnie przykręcanymi szynami do polimerowego łoża) przeciętny system łożą i nakładki rury gazowej najeżonej szynami (od dłuższego czasu inne firmy proponują lżejsze, dłuższe, z systemem otworów do mocowania tylu szyn ile konkretnie potrzeba), zachowanie celownika rodem z I wojny światowej o nastawach poza realnymi możliwościami tej broni, zbędny ogranicznik długości serii (zgodny z modą lat 90. - już dawno traktowany jako niecelowy), archaiczny bezpiecznik powielony z AK (bo za drogo/za trudno zmienić - inni nie mają z tym problemu), chwyt pistoletowy=kiepskie naśladownictwo zagranicznego typu itd. itp.
Marek1 Piątek, 24 Lutego 2017, 12:09
Sam jesteś ... archaiczny. Beryl w wersji C(afgańskiej) jest dobrym i b. przyzwoicie sprawdzającym się w każdych warunkach karabinem piechoty. Z powodzeniem mieści się w pierwszej 10-tce analogicznych systemów na świecie(9-10).
Ps. Koncepcja Stunnera jest nadal b. uniwersalna i stosowana w wielu armiach. Tu nie ma sensu wyważać otwartych drzwi za pomocą polskich "wynalazków". Szkoda na to i czasu i pieniędzy ...
Ja Poniedziałek, 27 Marca 2017, 11:54
W jakiej pierwszej dziesiątce? chyba tylko, gdy za analogiczne uważasz inne kałacho-pochodne, ale z ubiegłego (XX) wieku...
Qba Piątek, 24 Lutego 2017, 15:24
Sęk w tym, że jest gorszy od tańszego HK 416F
Zet Piątek, 24 Lutego 2017, 14:50
Beryl to nie karabin piechoty tylko karabinek. Co to jest Koncepcja Stunnera? Co za lameriada
Koil23 Sobota, 25 Lutego 2017, 8:57
Według naszej armii każda broń na nabój pośredni jest klasyfikowana jako karabinek...