Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rosja straszy NATO; 1,6 tys. terrorystów w Niemczech; Coraz więcej chętnych do OT; Airbus Helicopters rozważa wzięcie udziału w nowym przetargu na śmigłowce

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Zapadem chcą postraszyć Zachód": We wrześniowych ćwiczeniach Zapad - 17 może wziąć udział nawet 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Będą to pierwsze ćwiczenia na taką skalę od czasu aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. Manewry na Białorusi mają być odpowiedzią na kroki NATO, która obecnie wzmacnia wschodnią flankę. W tle również można dostrzec nieporozumienia między władzami Kremla i Mińska.


Rzeczpospolita: Szef niemieckiego kontrwywiadu - Hans-Georg Massen - przestrzegł swoich rodaków przed zagrożeniami terrorystycznymi.  "Szef niemieckiego kontrwywiadu poinformował, że na terenie kraju jest 1,6 tys. islamskich terrorystów, stanowiących potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednak tylko 570 z nich mogłoby dokonać zamachu terrorystycznego.[...]"


Natalia Karcz - Kaczkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Obrońców Mazowsza coraz więcej": Nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej - nabierają realnych kształtów. Wojskowe Komendy Uzupełnień nieprzerwanie prowadzą nabór do służby. "Taką formą aktywności militarnej zainteresowane są zarówno osoby, które nie miały jeszcze styczności z wojskiem, jak i te, które służbę wojskową mają już dawno za sobą. [...] Na terenie administrowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie do podległych 12 wojskowych komend uzupełnień zgłosiło się ponad 2 tys. ochotników [...]"


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Kalkulacje Airbusa": Koncern Airbus Helicopters potwierdził otrzymanie dokumentacji związanej z przetargiem na śmigłowce dla polskiej armii. Jednakże jeszcze nie podjął decyzji o przystąpieniu do negocjacji, dodając, że koncern rozważa podjęcie kroków prawnych i domagania się od polskiego MON odszkodowania za fiasko poprzedniego przetargu. "Natomiast grożące Polsce postępowanie sądowe o odszkodowanie za poprzedni przetarg może być potraktowane przez AH jako swego rodzaju nieformalna karta przetargowa. Dlatego też dotąd Airbus nie podjął konkretnych kroków prawnych przeciwko polskiemu rządowi, aby nie zamykać sobie drogi do podpisywania kontraktów z naszą armią. Tym bardziej, że w niedalekiej przyszłości MON ogłosi również przetarg na śmigłowce transportowe i szturmowe dla wojsk lądowych. A to oznacza potencjalne możliwości zarobienia kolejnych miliardów złotych. I Airbus ma nadzieję na zdobycie przynajmniej części tych zleceń."

Reklama

Komentarze (2)

  1. Victor

    Francja może potencjalnie się zemścić na Polsce przenosząc z Polski np. do Rumunii fabryki koncernu Opla, którego Francuzi właśnie kupują od General Motors. Mam nadzieję, że polskie władze podejmą odpowiednie kroki zabezpieczające Polskę przed taką ewentualnością.

  2. Olo

    Takiego wała jak coś wygrają.

Reklama