Austria pozywa Airbusa i konsorcjum Eurofighter. Miliardowe odszkodowanie?

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 16 Lutego 2017, 16:40
Eurofighter Austria

Ministerstwo obrony Austrii pozwało spółkę Airbus Defence i Space oraz konsorcjum Eurofighter w związku z podejrzeniem oszustwa na kwotę 2 mld euro. Według szacunków resortu wartość odszkodowania, o które będzie ubiegało się ministerstwo, może wynieść 1,1 mld euro.

Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil powiedział, że "istnieją wyraźne dowody na to, że "Airbus i Eurofighter (...) oszukały Republikę Austrii". Chodzi przede wszystkim o zarzut "udzielenia błędnych informacji" w sprawie ceny zakupu, dostaw oraz wyposażenia samolotów, a także korupcji. Airbus i Eurofighter miał nielegalnie naliczyć 10 proc. wartości kontraktu na pokrycie umów offsetowych. Ta kwota została wliczona do kontraktu, a powinna być uwzględniona oddzielnie. 

Austriackie postępowanie w tej sprawie prowadzone jest z niemiecką prokuraturą w Monachium i ma zakończyć się latem. Raport opublikowany przez resort obrony Austrii wskazuje, że w innych oklicznościach zdecydowano by się na kupno myśliwca JAS 39 Gripen produkowanych przez Saab, co miałoby umożliwić zaoszczędzenie 183,4 mln euro. 

Austria pierwotnie planowała zakup 24 myśliwców Eurofighter Typhoon. Stosowną decyzję ogłoszono w 2002 roku, a rok później podpisano kontrakt obejmujący 18 samolotów. Ostatecznie jednak, po zmianie rządu, zdecydowano się na pozyskanie 15 maszyn Transzy 1. Stosowne porozumienie zawarto w 2007 roku.

Eurofighter jest produktem konsorcjum składającego się z BAE Systems, Leonardo oraz Airbus Defence and Space.

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

krajan Piątek, 17 Lutego 2017, 14:08
Czy kiedykolwiek polskie MON zdecyduje sie na rzeczowe przefiltrowanie kontraktu z amerykanskim LM na przewartosciowana dostawe trzech eskadr F-16 za 4,5 miliarda USD + odsetki od kredytu
Najwieksza korupcja byla w tzw offsecie gdzie wliczono istniejace juz zaklady w Polsce, np samochodowe z Opla z kapitalem GM
Sam offset nic nam nie przyniosl i tego powinismy sie domagac, ale czy obecny rzad ma na tyle odwagi i woli dzialania, jesli poprzednicy zadawalali sie drobnymi bonusami i milczeli
Sami jankesi na pewno nie poczuja sie do uczciwosci, nalezy to wynegocjowac albo sadownie wywalczyc
W ramach zadosc uczynienia za wczesniejsze nieprawidlowosci rzad USA jako nadzorca kontraktu, moglby przekazac polskiej armii dwie eskadry F-16 z rezerw rzadowych, a LM glowny sprawca nieuczciwosci mogby je dostosowac do wersii posiadanej przez lotnictwo polskie
Tak postepuje sojusznik wobec slabszego sojusznika
as Piątek, 17 Lutego 2017, 10:36
Zawsze się zastanawiałem po co Austrii takie samoloty i co więcej te ich Typhoony podobno nawet nie przenoszą rakiet średniego zasięgu.
Hamer Piątek, 17 Lutego 2017, 10:29
A kiedy to nasz jedynie Polski,Narodowy,Niezłomny etc. rząd wejdzie na drogę sądową przeciwko LM...?!
Otek Piątek, 17 Lutego 2017, 9:52
Tam gdzie pojawia się pojęcie konsorcjum, odpowiedzialność całościowa za kontrakt staje się rozmyta
niebywale Piątek, 17 Lutego 2017, 9:02
hmm a,że u nas zrezygnowali...??
john Czwartek, 16 Lutego 2017, 20:29
Hmm, wszędzie gdzie Airbus podpisywał kontrakty tam toczą się procesy o łapówki. Nawet w Indiach, gdzie powszechne są łapówki co znaczy, że musiały to być wyjątkowe i bulwersujące przekupstwo nie tego kogo trzeba lub nieodpowiednim osobom dali za dużo a innym zbyt mało. Tam jest system kastowy i to trzeba uwzględniać.
Zoom Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 10:25
Akurat Indie są znane nie tylko z korupcji, ale i z bezwzględej walki z nią.
Przekonał się o tym nasz Bumar, kiedy wskoczył (na szczęście na krótko) na czarną listę przedsiębiorstw łapówkarskich.