Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Amerykańska osłona powietrzna w Powidzu; Wywiad z sekretarzem stanu Ministerstwa Obrony Szwecji; USA będą domagać się zwiększenia współfinansowania NATO; Rada Bezpieczeństwa ONZ bezradna wobec prób rakietowych Korei Płn.

Fot. US Army
Fot. US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Wielkie śmigłowce lądują w Powidzu": 10. Brygada Lotnictwa Bojowego USA rozpoczyna przerzucanie sprzętu i żołnierzy do Powidza. Jednostka będzie powietrzną osłoną dla brygady pancernej rozlokowanej w Żaganiu. Brygada uzbrojona jest w ciężkie dwuwirnikowe śmigłowce transportowe Chinook, śmigłowce Black Hawk oraz uderzeniowe maszyny AH-64 Apache.


Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, "Musimy być przygotowani": Wywiad z Janem Salestrandem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Królestwa Szwecji. "Zarówno obecny, jak i poprzedni plan obronny zakłada pogłębienie naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z organizacjami międzynarodowymi - wśród nich z NATO - oraz w układach bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Polską i wieloma innymi krajami. Dzisiaj jesteśmy jednym z najbliższych partnerów struktur NATO-wskich jako nieczłonkowie. W ramach tej bliskiej współpracy jesteśmy zdolni do wymiany informacji, do realizowania różnych procedur związanych z planowaniem wstępnym działań obronnych z NATO, chociażby dlatego, że jesteśmy objęci, jako jeden z pięciu krajów, zaawansowanym programem rozwoju szans (Advance Oportunity Program). Tu, w tym regionie, również Finlandia jest objęta tym programem i to on umożliwia taką bliską, powiedzielibyśmy praktyczną, współpracę z NATO."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Mattis pyta o pieniądze": Szef Pentagonu - gen. Mattis - będzie w Brukseli domagać się od europejskich członków NATO równego obciążenia kosztami wspólnej obrony. "Rozpoczynające się dziś w Brukseli dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw NATO będzie pierwszym spotkaniem nowego amerykańskiego sekretarza obrony gen. Jamesa Mattisa z europejskimi sojusznikami [...] Obecnie wszystkie państwa Sojuszu wydają na obronność rocznie prawie bilion dolarów, ale z tego ponad dwie trzecie to budżet Pentagonu. USA przeznaczają na zbrojenia najwięcej na świecie, przy czym bezpieczeństwo zewnętrzne kosztuje Stany Zjednoczone ponad 3,6 proc. PKB."


Dziennik Trybuna, "Bezradność świata wobec determinacji Kima": Po wystrzeleniu przez reżim Korei Północnej, rakiety balistycznej, zwołano w trybie pilnym Radę ONZ. "Rada Bezpieczeństwa ONZ jak zwykle potępiła - i to jednomyślnie - kolejną północnokoreańską próbę z rakietą balistyczną i nazwała ją poważnym pogwałceniem swych wcześniejszych rezolucji zakazujących Północy takich prób i jeszcze wezwała państwa członkowskie ONZ do podwojenia wysiłków, aby sankcje karne wymierzone w reżim Kim Dzong Una wcielać w życie. RB ONZ będzie też dalej prowadzić prace nad poszukiwaniem właściwych rozwiązań. Rada zebrała się pilnie na wniosek USA, Japonii i Korei Południowej, aby obradować po wystrzeleniu przez Północ rakiety Gwiazda Polarna - 2, która pomyślnie wzbiła się na wysokość ok. 550 km i spadła do Morza Japońskiego po przeleceniu ok. 500 km."

Reklama

Komentarze

    Reklama