Niemiecka prokuratura generalna ostrzega: "Wyczerpane możliwości działania przeciw terrorystom"

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 05 Lutego 2017, 9:14

Prokurator generalny Niemiec Peter Frank ostrzegł w liście do ministrów sprawiedliwości 16 niemieckich krajów związkowych, że ze względu na dużą liczbę śledztw i brak personelu wyczerpał możliwości działania przeciw terrorystom - pisze w sobotę "Der Spiegel". 

Frank ocenił, że zamach w Berlinie może się w każdej chwili powtórzyć. Prokurator generalny wezwał ministrów do "niezwłocznego" wsparcia jego urzędu poprzez oddelegowanie prokuratorów i sędziów do pracy w niej.

"Walka z terroryzmem i zapobieganie zamachom jest zadaniem ogólnopaństwowym, któremu moja placówka ze względu na niewystarczające wsparcie ze strony landów nie jest w stanie dłużej podołać" - napisał Frank.

Zdaniem "Spiegla" list jest komentowany przez środowisko prawnicze jako wydarzenie bez precedensu i krok "niebywały". Redakcja zauważa, że podczas gdy Federalny Urząd Kryminalny i służby są na wielką skalę wzmacniane, prokurator generalny musi "żebrać" o pomoc.

Kopię listu otrzymał federalny minister sprawiedliwości Heiko Maas - czytamy w "Spieglu". Ze względu na federalną strukturę Niemiec część kompetencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, w tym policja, znajdują się w gestii krajów związkowych. Prokurator generalny urzędujący w Karlsruhe przejmuje od landów śledztwo w przypadkach dotyczących islamskiego terroryzmu oraz innych czynów terrorystycznych motywowanych politycznie.

PAP - mini

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Kiks Wtorek, 07 Lutego 2017, 11:42
Bo terrorystów to likwiduje się, a nie prowadzi śledztwa i zamyka się ich w areszcie. Trzeba uczyć się od Izraela.
Nicki Poniedziałek, 06 Lutego 2017, 13:24
No to się narobiło... To było do przewidzenia!
Patcolo Niedziela, 05 Lutego 2017, 21:33
Niezły dym tam musi być skoro facet musiał tak zareagować. Politycy mu tego nie wybaczą
Gość Niedziela, 05 Lutego 2017, 17:36
No i pośrednio nam i całej Europie.
krzysiek84 Niedziela, 05 Lutego 2017, 11:32
Sami sobie zgotowali ten los.