Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Nowy przyczółek Państwa Islamskiego; Zamach w Paryżu; PGZ wspólnie z MBDA wyprodukuje rakiety i systemy rakietowe

Fot. szer. Dawid Sofiński
Fot. szer. Dawid Sofiński

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Dajr az-Zaur - nowy bastion dżihadystów w Syrii": Nowy przyczółek Państwa Islamskiego."Jednak na razie ISIS zdążyło się zadomowić w Dajr. [...]już od jesieni, tuż przed początkiem operacji wyzwalania Mosulu, największego miasta irackiego w posiadaniu ISIS, dżihadyści zaczęli się stamtąd wycofywać razem z rodzinami właśnie do Dajr. Przenoszą się też z Rakki, stolicy samozwańczego kalifatu, pod presją ofensywy (głównie kurdyjskiej) mającej im ją odebrać. Fortyfikują Dajr każą więźniom budować okopy, trafiła tu większość sprzętu wojskowego i broni ze świeżo przejętej przez dżihadystów Palmyry. Widać, że ISIS, jak już bywało w ostatnich latach, szykuje sobie miejsce do ewakuacji - tym razem w obliczu spodziewanego upadku Mosulu i Rakki. Dajr az-Zaur ma strategiczne położenie pomiędzy pasmami górskimi, blisko Iraku; płynie tędy Eufrat, brak wody nie grozi. Wojsku trudno szturmować takie miasto-fortecę."


Gazeta Polska Codziennie, "Terrorysta z maczetą zaatakował w Paryżu": Zamach w Paryżu. "W piątek przed południem pochodzący z Egiptu islamski ekstremista zaatakował maczetą patrol wojskowy w pobliżu paryskiego Luwru. Francuskie władze nie mają wątpliwości, że atak miał charakter terrorystyczny. Z relacji przedstawiciela paryskiej policji Michela Cadota wynika, że w piątek ok. godz. 10 uzbrojony w przynajmniej jedną maczetę mężczyzna ruszył w kierunku czteroosobowego patrolu wojskowego. [...] Do napastnika natychmiast otworzył ogień drugi z żołnierzy, ciężko raniąc go w brzuch. - Mężczyzna zaatakował patrol chwilę po tym, jak odmówiono mu wejścia z podejrzanym bagażem do kompleksu handlowego pod Luwrem."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Rakiety z kodami dostępu": PGZ i MBDA wspólnie wyprodukują rakiety i systemy rakietowe.  "Porozumienie przewiduje transfer nowoczesnych technologii rakietowych do spółek PGZ i włączenie naszych firm w łańcuch dostaw MBDA, w przypadku gdyby Polska wybrała rakiety tego koncernu do budowania systemu obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Chodzi nie tylko o same rakiety i wyrzutnie, ale także o systemy dowodzenia i kierowania ogniem, łączność, transmisję danych. Nasze zakłady również mogą zaoferować swoim potencjalnym partnerom nowoczesne rozwiązania przydatne przy budowie rakiet, zwłaszcza w dziedzinie optyki i systemów radarowych."

Reklama

Komentarze

    Reklama