Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Współpraca rakietowa PGZ z MBDA; Dżuma bronią biologiczną terrorystów?; Zaognienie konfliktu na Ukrainie; SMW zabezpieczy modernizację MW RP; DCNS i PGZ wybudują okręty dla Polski; NATO i Trump będą rozmawiać z pozycji siły z Rosją

Fot. st. chor. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "MBDA kusi Polskę rakietami": Polska Grupa Zbrojeniowa dzięki współpracy z MBDA, uzyska niezbędne kompetencje do  wyprodukowania najnowocześniejszych rakiet. Transfer technologiczny ma odbyć się również w obie strony, co oznacza, że europejski koncern chce skorzystać z wiedzy polskich inżynierów. Przedstawiciele MBDA również wypowiadają się na temat chęci powrotu do negocjacji w sprawie systemu przeciwrakietowego Wisła.


Aleksandra Gersz, Polska The Times, "Czarna Śmierć może wrócić. Terroryści chcą wykorzystać bakterię dżumy": Naukowcy boją się najgorszego w dobie terroryzmu - broni biologicznej. Bronią mogą być pałeczki dżumy, zaraźliwej i groźnej choroby, która w XIV w zabiła jedną trzecią populacji Europy. Choroba jest odporna na antybiotyki, co może doprowadzić do katastrofy na skale globalną.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Najemnicy Putina atakują kolejne miasto": Najostrzejsze zaognienie konfliktu ukraińskiego od dwóch lat. "Obie strony konfliktu ogłosiły w środę wstrzymanie walk na czas trwania remontu linii elektrycznych. Jednak już po kilku godzinach żołnierze ukraińskiej misji antyterrorystycznej (ATO) poinformowali o ostrzelaniu brygady remontowej przez najemników prezydenta Rosji Władimira Putina, wykorzystujących m.in. karabiny maszynowe i moździerze. Z informacji podanych wczoraj przez ukraińskie media wynika, że ciężkie walki powoli przenoszą się z Awdijiwki do oddalonej o ok. 50 km na południe miejscowości Marjinka."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Stocznia w polskich rękach": Przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej istotne z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb Marynarki Wojennej RP. "Nie możemy się zgodzić na to, abyśmy stracili kontrolę nad tym zakładem - dodał. Takie samo zdanie mieli inni ministrowie i dlatego rząd Beaty Szydło pod koniec ubiegłego roku podjął decyzję o dekapitalizowaniu PGZ kwotą 300 min zł z przeznaczeniem na zakup gdyńskiej SMW. W tym też celu niespełna miesiąc temu zarejestrowano w Radomiu spółkę PGZ Stocznia Wojenna. Minister Macierewicz podkreślał zaś, że utrzymanie SMW w polskich rękach pozwoli na realizację programu modernizacji Marynarki Wojennej przez nasz przemysł."


Przemysław Gruz, Gazeta Finansowa, "Polska Grupa Zbrojeniowa i DCNS podpisały porozumienie o współpracy": DCNS wspomoże w budowie polskich okrętów."Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. oraz spółką DCNS wiąże się z planami Marynarki Wojennej RP, dotyczącymi modernizacji technicznej floty, która obejmuje również pozyskanie nowych okrętów podwodnych, projekt Orka, nowych okrętów obrony wybrzeża, projekt Miecznik, oraz nowych okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min, projekt Czapla. Na podstawie dokumentu PGZ SA i DCNS wypracują ramy kooperacji przy realizacji projektów zawartych w programie operacyjnym zwalczanie zagrożeń na morzu, ujętym w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP."


Dziennik Trybuna, "Stoltenberg: dialog z Rosją z pozycji siły": "Z kolei Stoltenberg stwierdził, że w ostatnich swych rozmowach z Trumpem i nowym szefem Pentagonu, Jamesem Mattisem obaj przekazali tę samą wiadomość: USA są wciąż tak samo zaangażowanie wobec NATO i stosunków transatlantyckich. Chcą dialogu z Rosją, ale z pozycji siły - wyjaśnił."

Reklama

Komentarze (2)

  1. Sl

    Wszystkie wirusy zwalcza srebro koloidalne, próbę przeprowadzili w latach 80 Czechosłowacja z bronią biologiczną.

  2. Zilm

    Yersinia pestis nie jest oporna na antybiotyki..

Reklama