Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: ŻW zastąpi BOR?; Współpraca PGZ i Europejskiego Domu Rakietowego MBDA; Próba zamachu, Tunezyjczyk zatrzymany w Niemczech; Co dalej z BMS?; Superkombinezon żołnierza przyszłości

Fot. Sylwia Guzowska/ŻW
Fot. Sylwia Guzowska/ŻW

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, "BOR czekają zmiany. Kosmetyka albo opcja zero": Obecny rząd rozważa likwidację Biura Ochrony Rządu. Ostatnia dymisja szefa BOR - gen. Andrzeja Pawlikowskiego - jedynie potwierdziła słabą kondycję formacji. Ochroną VIP-ów mają zająć się żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy są znacznie lepiej oceniani w obszarze zadań ochrony najważniejszych osób w państwie. Pod uwagę jest również brana możliwość rotacyjnej i regularnej wymiany kadr BOR-u.


Rzeczpospolita, "Technologie": "Polska Grupa Zbrojeniowa i Europejski Dom Rakietowy MBDA będą współpracować, mimo że oferta francuskiego koncernu została odrzucona w przetargu na uzbrojenie polskiej tarczy powietrznej Wisła. Potentat rakietowy zatrudnia 10 tys. specjalistów i ma zakłady w pięciu krajach europejskich i w USA. W 2015 r. wartość zamówień na broń z MBDA była rekordowa - przekroczyła 5 mid euro. Europejski Dom Rakietowy liczy na powrót do gry w programie modernizacji obrony przeciwlotniczej i sił morskich RP"


Gazeta Polska Codziennie, "Tunezyjczyk planował zamachy w Niemczech": "Podczas policyjnej akcji przeciwko islamistom na terenie Hesji w środę aresztowany został 36-letni Tunezyjczyk podejrzany o próbę utworzenia organizacji terrorystycznej, która miała dokonać zamachów w Niemczech. Mężczyzna werbował ludzi dla tzw. Państwa Islamskiego."


Gazeta Polska Codziennie, "Osiem zmarnowanych lat - budowa polskiego systemu zarządzania walką (BMS)": Wywiad z prezesem TELDAT SP. Z O.O, Henrykiem Kuszyńskim. "Battlefield Management System, to siecio-centryczny system zarządzania walką batalionu, kompani, plutonu i drużyny. Jest on rozwiązaniem, które wspiera, oraz automatyzuje procesy dowodzenia. [...] W efekcie tego jesienią ubiegłego roku MON podjęło decyzję o postawieniu Polskiej Grupie Zbrojeniowej zadania budowy takiego systemu. Liczymy, że ten podmiot będzie chciał, na zasadzie synergii z polskimi przedsiębiorstwami, konstruktywnie wykorzystać gotowe rozwiązania Jaśmina. To jedyna droga do rzeczywistego, i efektywnego wyposażenia polskiej armii w całkowicie polski produkt."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Superkombinezon z Łodzi": W Łodzi powstaje idea superkombinezonu dla programu Tytan. Projekt powstał z myślą o wojskach specjalnych, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby idea objęła tez inne służby mundurowe. "Inteligentny mundur wpisuje się w prowadzony przez MON program Tytan-wyposażenie żołnierza przyszłości.[...] Największa tajemnicą będzie niewyczuwalna sieć czujników i połączeń w środku. Ubranie to jest jednocześnie naszpikowanym elektroniką aparatem diagnostycznym sterowanym przez odpowiednio wszyty komputer z najnowocześniejszym oprogramowaniem. Czujniki będą śledzić stan samego noszącego kombinezon człowieka, a więc jego podstawowe parametry medyczne (temperatura, ciśnienie krwi, natlenienie, oddech, nawodnienie i pot), a także stan otaczającego środowiska (obecność gazów bojowych i toksyn, promieniowania, siła fali uderzeniowej wybuchu) oraz położenie ciała, prędkość i przyspieszenie."

Reklama

Komentarze

    Reklama