Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Atak hakerski na MSZ; Nowa odsłona wojny informacyjnej również w Polsce; Francuski potencjał militarny; Oficjalne rozpoczęcie misji Atlantic Resolve

Fot. defense.gouv.fr.
Fot. defense.gouv.fr.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Witold Ferfecki, Rzeczpospolita, "Hakerzy z Rosji węszą w MSZ": W grudniu ubiegłego roku miał miejsce atak hakerski na Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pracownicy resortu otrzymali podejrzaną korespondencję elektroniczną, której otworzony załącznik instalował konia trojańskiego w systemie. W efekcie miało prowadzić to do kradzieży danych z zainfekowanych komputerów. Za atakiem miał stać rosyjski wywiad.


Dominik Skokowski, Wprost, "Prawda kontra fałsz, czyli cicha walka o umysły": Nowa odsłona wojny informacyjnej, również w Polsce. "Wojna informacyjna wkroczyła w nowy etap i dotyczy to również Polski. Wojna informacyjna nie jest niczym nowym, jednak postęp technologiczny w XXI w. sprawił, że wróciła na arenę międzynarodową w zupełnie nowej odsłonie. I każdy musi wziąć w niej udział".


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Żołnierze znad Sekwany": Analiza francuskiego potencjału militarnego. "W 2016 r. Francuzi wydali na politykę obronną ponad 42 mld euro. To niespełna 14 proc. całego budżetu kraju. [...] Jak w 2016 r. informował francuski resort obrony, wojska lądowe dysponują ponad 6,5 tys. pojazdów pancernych. Podstawowym sprzętem wojsk lądowych jest czołg Leclerc – ok. 200 egzemplarzy. Francuzi mają też 250 czołgów na kołach i ponad 2,6 tys. KTO (kołowych transporterów opancerzonych). Inny popularny w wojskach francuskich sprzęt to systemy przeciwpancerne – ponad 1,1 tys. Francuskie lotnictwo może się pochwalić wytwarzanymi w kraju nowoczesnymi myśliwcami Mirage 2000 i Dessault Rafale. Łącznie flota składa się z 212 maszyn bojowych, również innych typów niż wcześniej wymienione".


Wojciech Rogacin, Polska The Times, "Amerykańscy żołnierze już są gotowi chronić terytorium Polski": Niebawem zakończy się przerzut 4 tysięcy amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski. W poniedziałek rozpocznie się uroczysty początek misji w Europie w ramach operacji „Atlantic Resolve".


Nasz Dziennik, "Armia zawodowa nie wystarczy": Minister Antoni Macierewicz o nowym rodzaju wojsk.  "Organizacje proobronne są łącznikiem między wojskiem i Narodem – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który w sobotę wziął udział w inauguracji roku szkoleniowego organizacji paramilitarnych i klas mundurowych. Minister wyraził przekonanie, że armia zawodowa nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce jako krajowi położonemu na granicy NATO, stąd potrzeba obrony terytorialnej w nowym kształcie".

Reklama

Komentarze

    Reklama