Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: WOT kością niezgody wśród żołnierzy; Rosyjskie bazy w Libii i na Filipinach?; Coraz więcej chętnych do OT na Mazowszu; Zeznania zamachowca z Turcji

Fot. por. Edyta Kowalska/15bz.wp.mil.pl
Fot. por. Edyta Kowalska/15bz.wp.mil.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Pupile z OT i reszta wojska klasy B": Nowy rodzaj sił zbrojnych budzi wiele kontrowersji. Szczególnie nowszy sprzęt, lepsze wynagrodzenia i krótka droga do awansu w OT jest kością niezgody wśród innych żołnierzy z pozostałych rodzajów wojsk. Pochłonięcie przez OT najbardziej doświadczonych żołnierzy może również zagrozić gotowości bojowej obecnym jednostkom liniowym.


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Rosjanie twierdzą, że ograniczają swoje zamorskie plany": Do mediów przedostają się nieoficjalne informacje na temat mających powstać rosyjskich baz wojskowych. Libia i Filipiny miały otrzymać takie propozycje od Rosjan. Oficjalnie władze Kremla zaprzeczają tym planom.


Natalia Karcz-Kaczkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Mazowszanie chcą do wojska": Coraz więcej chętnych do OT. "W całej Polsce ma powstać 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej kraju. Na Mazowszu mają zostać ulokowane dwie z nich, liczące po ok. 2,5 tys. żołnierzy. Pomimo braku dokładnej lokalizacji siedzib brygad już teraz do wojskowych komisji uzupełnień zgłasza się wielu chętnych – dla jednych to kontynuacja rodzinnej tradycji, dla innych szansa na rozwój".


Polityka, "Miał się wysadzić": Zeznania zamachowca z Turcji. "Pierwsze szkolenie przeszedł jednak w irackiej AI-Kaidzie, z której odszedł, bo była za mało radykalna. W klubie był ponoć pierwszy raz, a jego topografii nauczył się z krótkiego filmu, oglądając go kilkaset razy. Na koniec miał się wysadzić, ale w dostarczonym mu plecaku nie było obiecanych granatów. Ważne dla kontekstu jest miejsce zatrzymania. Esenyurt to jeszcze w latach 90. był rozległy slums, do którego przybywali imigranci, głównie z Azji Centralnej. Władze długo przymykały oczy na chaotyczną rozbudowę oraz wpływy uzbeckiej i kirgiskiej mafii, bo konserwatywni mieszkańcy mieli w przyszłości stanowić przeciwwagę dla liberalnego Stambułu (Nowa Huta – Kraków). W ostatnich latach w Esenyurt powstały dziesiątki wieżowców komunalnych. Maszaridow doskonale wtopił się w to otoczenie".

Reklama

Komentarze (2)

  1. strzala

    jezeli zglaszam sie na ochotnika coz to komu przeszkadza, skoro panstwo dofinansowuje spolki panstwowo-samorzadowe ~50mld rocznie to czemu nie mozna przeznaczyc na wojskowosc polowe ww kwoty min na OT? Czemu ma nie powstac ochotnicza ciezka piechota przeszkolona w bron przeciwlotnicza i przeciwpancerna? Tylko ochotnicy leja sie do upadlego!

  2. łuki

    czyi OT to nie leśna armia wyposażona w proce ?

    1. dk.

      Kwestia OT: - Bo wszystko Proszę Państwa opiera się po pierwsze o ludzi. W jednej i tej samej PRL entuzjaści morza budowali znakomite polskie statki, inni entuzjaści morza pływali na nich. Liczni, nie twierdzę, że w wszyscy. Głęboki patriotyzm był wśród nich, wśród nas :) standardem... ... tymczasem w PRL budowano także samochody osobowe. Przy taśmie pracowali nawet więźniowie, skutek pamiętamy...

Reklama