Niemiecko-holenderskie wojska pancerne ruszają do Polski

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 10 Stycznia 2017, 16:37
Leopard Bison

W Niemczech rozpoczynają się ćwiczenia Bison Drawsko, w których wezmą udział między innymi żołnierze 414 niemiecko-holenderskiego batalionu pancernego. Uczestniczące jednostki zostaną także przerzucone do Polski, na poligon w Drawsku Pomorskim. Ze strony Wojska Polskiego ma wziąć w nim udział około 500 żołnierzy.

Jak czytamy w komunikacie Bundeswehry, w manewrach Bison Drawsko weźmie udział jedna kompania 414 batalionu pancernego, złożonego z pododdziałów niemiecko-holenderskich i uzbrojonego w czołgi Leopard 2A6. Głównym ćwiczącym jest holenderska 43. Brygada Zmechanizowana (podstawowe uzbrojenie to BWP CV-9035NL), a łącznie w szkoleniu weźmie udział nawet 4500 żołnierzy, z Holandii, Polski, Niemiec, Estonii, Kanady i USA.

Ćwiczenie Bison jest ćwiczeniem holenderskim (...) Potwierdzamy, że ćwiczenie odbędzie się w Polsce i weźmie w nich udział ok 500 polskich żołnierzy. Ćwiczenie odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Ćwiczenie nie jest korelowane z przerzutem ABCT.

ppłk Szczepan Głuszczak, Dowództwo Generalne RSZ

W rozmowie z Defence24.pl ppłk Szczepan Głuszczak z Dowództwa Generalnego RSZ zaznaczył, że głównym organizatorem jest strona holenderska. Potwierdził jednak, że manewry odbędą się „na przełomie stycznia i lutego”, z udziałem około 500 wojskowych z Polski.

Formalnie ćwiczenie rozpoczyna się 11 stycznia. W jego pierwszym etapie kompania z 414 batalionu będzie ćwiczyć na poligonie Jägerbrück w północno-wschodnich Niemczech, w pobliżu granicy z Polską. Zostanie ona podporządkowana jednemu z holenderskich batalionów.

W drugiej fazie manewrów niemiecki pluton zostanie podporządkowany innemu holenderskiemu batalionowi, a następnie będzie przemieszczony na polski poligon w Drawsku Pomorskim. Według strony niemieckiej ma to nastąpić 11 lutego (przypuszczalnie już wcześniej w Polsce będą ćwiczyć inne jednostki, w tym holenderskie), natomiast całe manewry zakończą się w drugiej połowie tego samego miesiąca.

W trakcie manewrów Bison Drawsko będą prowadzone szkolenia holenderskiej brygady w nowej strukturze. Została ona bowiem operacyjnie podporządkowana niemieckiej 1. Dywizji Pancernej, natomiast w jej skład wszedł 414 batalion pancerny Bundeswehry (z jedną kompanią holenderską). Ta ostatnia jednostka miała być pierwotnie formacją rezerwową, ale w związku ze zmianą otoczenia bezpieczeństwa ma stopniowo osiągnąć pełną zdolność bojową.

Należy zauważyć, że po cięciach przeprowadzonych wskutek kryzysu gospodarczego holenderska armia miała w ogóle nie dysponować czołgami podstawowymi. Partię stu Leopardów 2A6 sprzedano do Finlandii. W brygadzie będzie jednak prawdopodobnie wykorzystywanych kilkanaście pozostałych Holendrom czołgów, będzie ona też mogła w swoim składzie posiadać pełnowartościowy batalion pancerny. Z kolei Niemcy zwracają uwagę na znaczenie współpracy z Holandią w kontekście dążenia do wzmocnienia europejskiej obronności.

Warto przypomnieć, że również Wojsko Polskie rozszerza współpracę z niemieckimi siłami zbrojnymi w zakresie wojsk pancernych. W drugiej połowie ubiegłego roku pododdziały niemieckiej 41. Brygady Zmechanizowanej uczestniczyły w ćwiczeniach różnych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W 2015 roku zdecydowano, że niemieckiej brygadzie zostanie podporządkowany jeden z batalionów pancernych 34. Brygady Kawalerii Pancernej, a 34 BKPanc. – jeden z niemieckich batalionów piechoty zmechanizowanej z 41. Brygady. Takie rozwiązanie miało na celu między innymi zwiększenie interoperacyjności (zdolności współdziałania) armii obu państw, a także ogólnej gotowości obydwu jednostek. Oczywiście oba państwa zachowują pełną swobodę w decydowaniu o użyciu sił w czasie pokoju i wojny.

Współpracę wojskową z Niemcami, w tym w kontekście ustaleń szczytu NATO w Warszawie wysoko ocenia minister obrony Antoni Macierewicz. Porozumienie stanowiące podstawę dla wzajemnego podporządkowania batalionów zostało zawarte jeszcze przez poprzedniego szefa MON, Tomasza Siemoniaka.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

heyyy Piątek, 28 Kwietnia 2017, 0:11
holenderskie wojska sa jeszcze na Litwie?
sęk Środa, 11 Stycznia 2017, 22:08
Wartość merytoryczna tego ćwiczenia dla armii tak niemieckiej jak holenderskiej jest żadna, tak jak wartość bojowa tej wspólnej brygady jest żadna. Jak mawiają Rosjanie, to "telewizjonnaja brigada"... i chyba mają rację.
Niemieckie armia nie ma właściwej wartości bojowej takiej jakiej należałoby oczekiwać. To siły bez siły.
Jerzy Środa, 11 Stycznia 2017, 21:11
Trump ma racje, widac to po Holandi. W czasie kryzysu pozbylis sie 100 czolgow. Amerykanie beda sie zadluzali i ich bronili. Typowe podejscie socjalistow.
nick Środa, 11 Stycznia 2017, 12:16
To Holendrzy mają jakieś czołgi te 16 szt co nie sprzedali
niki Środa, 11 Stycznia 2017, 9:43
Wolałbym aby ci "nasi niemieccy sojusznicy" ćwiczyli u siebie.
Kris74 Środa, 11 Stycznia 2017, 11:04
Wolisz sojuszników zza wschodniej granicy?
Helmut -Wania Piątek, 13 Stycznia 2017, 8:23
Niemcy to sojusznik ale na papierze. Wielowiekowa historia uczy, że brali nas z ruskimi jak w zabawie w dwa ognie. Patrząc na dzisiejszą politykę. Nic się nie zmieniło. Prędzej wbiją nóż w plecy niż pomogą w obronie. Ciężej im będzie to zrobić teraz bo w Polsce pojawili się Amerykanie. Stąd takie niezadowolenie wśród niemieckich polityków.
bebe Wtorek, 10 Stycznia 2017, 22:34
Kompania czołgów? hoho, postawili wysoko poprzeczkę Francji
Aaa Wtorek, 10 Stycznia 2017, 19:28
A Francja ?
Bolo Środa, 11 Stycznia 2017, 0:00
Kalifat Francuski pozostaje neutralny dla działań szkoleniowych NATO.
Tom Wtorek, 10 Stycznia 2017, 17:48
Pewien mały problem z mojego punktu widzenia stanowi brak symetrii. My im podporządkujemy batalion uzbrojony w czołgi Leopard 2A5 natomiast oni nam batalion wyposażony w stare BWP Marder.
Vvv Wtorek, 10 Stycznia 2017, 19:36
Ktory zostanie przezbrojony w bwp puma. A co my mamy im dac? Bwp-1 czy t-72m1?
Michal Środa, 11 Stycznia 2017, 19:36
Czyli najnowoczesniejsze bojowe wozy piechoty na swiecie (Puma) beda podporzadkowane Polskiej armii?!
Oskar Wtorek, 10 Stycznia 2017, 17:07
Chwila skoro Niemcy jadą to kto będzie blokował przejazd ? :D
Boczek Wtorek, 10 Stycznia 2017, 19:51
Oskarze, nigdy nie było żadnej blokady -to internetowe pierduły.
Niemcy wyznaczyli inna trasę, ze wzgledu na przebudowę jednej z autostrad, gdzie pewne "tymczasowe" odcinki nie miałyby odpowiedniej nośności.