Reklama

Geopolityka

Szatkowski w USA. Rozmowy o ABCT, SPO oraz bezpieczeństwie

Fot. Sekretariat podsekretarza stanu w MON T.Szatkowskiego
Fot. Sekretariat podsekretarza stanu w MON T.Szatkowskiego

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski przebywał z wizytą w USA. Odbył szereg spotkań z przedstawicielami administracji, kongresu i think-tanków, a także z osobami z kręgów nowej administracji.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że podczas rozmów w dniach 4-6 stycznia w Departamencie Obrony z asystującą sekretarz obrony Elissą Slotkin oraz asystującym sekretarzem obrony Robertem Scherem, wiceminister Tomasz Szatkowski poruszył przede wszystkim kwestie wzmocnienia odstraszania i obrony Polski oraz całej wschodniej flanki NATO, m.in. poprzez wdrożenie decyzji Szczytu NATO w Warszawie w tym zakresie.

Omówiono trwającą właśnie dyslokację w Europie amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, której siły i sprzęt w najbliższych dniach znajdą się w Polsce, a także planowane w kwietniu br. rozmieszczenie w Orzyszu batalionowej grupy bojowej w ramach NATO, gdzie państwem wiodącym są także Stany Zjednoczone.

Czytaj także: US Army ujawnia szczegóły wsparcia dla Europy. "1,3 tys. pojazdów, 650 kontenerów"

Tematem dyskusji był również prowadzony obecnie w resorcie obrony narodowej Strategiczny Przegląd Obronny, któremu przewodniczy podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz szerokie doświadczenia USA w opracowywaniu tego typu dokumentów.

Ponadto poruszono sprawy związane z europejskim i globalnym środowiskiem bezpieczeństwa. Wiceminister Szatkowski podziękował za zaangażowanie Sił Zbrojnych USA we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Podkreślił przy tym potrzebę wypełnienia wszystkich deklaracji USA w tym zakresie i utrzymania tempa ich implementacji przez nową administrację.

Wyraził także pełną gotowość do dalszego pogłębiania współpracy strategicznej z USA. Wiceminister Szatkowski spotkał się również z republikańskimi przedstawicielami Kongresu kierującymi pracą w kwestiach bezpieczeństwa i obronności w nowym kierownictwie obu izb: John McCain (Arizona), Mike Rogers (Alabama), Brad Wenstrup (Ohio), Dana Rohrabacher (California) i Devin Nunes (California). Omówiono stan i perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej.

Czytaj także: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]

Rozmówcy podkreślali znaczenie Polski dla zwiększenia obecności SZ USA na wschodniej flance. Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski przekazał listy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dotyczące współpracy obronnej i pomocy w śledztwie katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wiceminister Szatkowski uczestniczył też spotkaniach w amerykańskich think-tankach: Jamestown Foundation, German Marshall Fund i Heritage Foundation, podczas których eksperci reprezentujący zasadnicze kierunki polityki amerykańskiej omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem międzynarodowym i współpracą obronną z USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama