Mesko z nowym Centrum Innowacji i Wdrożeń. "Wsparcie B+R, współpraca z uczelniami" [Defence24.pl TV]

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 16:48
Waldemar Skowron

"Jeśli chodzi o obszar techniki, to realizujemy kilka, a może i kilkanaście projektów ze wszystkim obecnymi tu uczelniami" - mówił w rozmowie z Defence24.pl Waldemar Skowron, Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Mesko S.A. Prezes spółki opowiedział o nowym Centrum Innowacji i Wdrożeń Mesko S.A. Umożliwi ono zarówno wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego, jak i dalsze rozszerzenie współpracy z uczelniami wyższymi.

Centrum Innowacji i Wdrożeń to nowa komórka organizacyjna w strukturze Mesko S.A. To również komórka, która będzie służyła całej grupie amunicyjno-rakietowej

Waldemar Skowron, Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Mesko S.A.

Centrum zostało umieszczone w największym podmiocie grupy amunicyjno-rakietowej. Zajmie się koordynacją współpracy w zakresie nowych produktów oraz nowych projektów wewnątrz firmy. Prezes Waldemar Skowron zwraca uwagę, że celem powstania tej jednostki jest również umożliwienie dalszego rozszerzania współpracy z uczelniami wyższymi, która "jest dobra, ale chcemy, żeby była bardzo dobra".

"Jeśli chodzi o obszar techniki, to realizujemy kilka, a może i kilkanaście projektów ze wszystkim obecnymi tu uczelniami" - podkreślił Waldemar Skowron. Efektem współpracy między spółką, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a innymi podmiotami są m.in.: amunicja podkalibrowa w różnych typach, projekty amunicji precyzyjnego rażenia, Pirat czy nowa amunicja programowalna.

"Jest obszar współpracy personalnej, gdzie my kierujemy na studia doktoranckie, podyplomowe swoich inżynierów, gdzie wyszukujemy przyszłych inżynierów na 3,4,5 roku" - podkreślił Prezes Zarządu Mesko S.A., który zaznaczył, że w ten sposób przyśpieszany jest proces ich późniejszego wdrożenia do spółki. 

Przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat (realizacja projektu ma zakończyć się do połowy przyszłego roku) to jedna z propozycji Mesko S.A., rozwijana m.in. z myślą o Wojskach Obrony TerytorialnejJest to system powstały w oparciu o współpracę polsko-ukraińską. Naprowadzany na odbity promień lasera Pirat będzie korzystał z podświetlania celów z użyciem uniwersalnego modułu, dedykowanego podświetlaniu celów dla artyleryjskiej amunicji kierowanej kalibru 120 i 155 mm. Sam operator wyrzutni nie będzie posiadał prawdopodobnie układu podświetlającego, ale pocisk będzie musiał „widzieć” podświetlony cel w momencie odpalenia, aby skutecznie rozpocząć naprowadzanie. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

18 komentarzy

Vvv Wtorek, 10 Stycznia 2017, 18:08
Mesko nawet na licencji nie potrafi wyprodukować 30mm pociskow ktore zniszczyły 11 luf od roskow i znacznie wiecej automatów podawania amunicji. Podobnie ze amunicja 23mm i tak az do 9mm. Juz nawet Czesi potrafia cos zrobic
Smutny12 Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:33
Finlandia pracuje nad pociskami do haubic kalibru 155, które będą mogły precyzyjnie niszczyć czołgi
Łukasz Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:08
nowe centrum dla dzieci decydentów z grupy - "..my kierujemy na studia doktoranckie, podyplomowe swoich inżynierów"...
Dropik Wtorek, 10 Stycznia 2017, 6:43
Jakosc produktow z meska jest bardzo niska. Powszechnie znany jest przypadek z wypadkiem leoparda zakonczony smiercia zolnierza. Mniej znane sa problemy z aminicja do rosomaka - kilka armat jest uszkodzonych. Ostatnio pojawily sie informacje o usterkowosci spikeow z meska. Te pierwsze produkowane z mniejsza polonizacja mialy bodaj 2x wieksza usterkowosc niz z te z Izraela. Po zwiekszeniu polonizacji ich jakosc ponownie wyraznie spadla.
Drzewica Wtorek, 10 Stycznia 2017, 13:15
Jeśli podane tu fakty polegają na prawdzie trzeba rozpatrzyć sprawę pod kątem występowania sabotażu, dywersji. Nie wolno tego lekceważyć!
dropik Środa, 11 Stycznia 2017, 9:36
daj spokój. do tego nie potrzeba żadnych sabotażystów. sami potrafimy :P
KrzysiekS Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 23:50
To może uda im się zrobić PK-6.
plot. Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:33
Może uda się im poprawić zasięgi tego PK-6 min 10 pułap i 15 km zasięg.
Silnik startowy za słaby.
dropik Środa, 11 Stycznia 2017, 9:39
jak poprawić coś czego nie ma poza papierową propozycją, nad którą nikt z decydentów się nie pochylił?
lolo Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 19:30
Wspaniale, może studenci opracują jakiś normalny ładunek prochowy do amunicji podkalibrowej.. chociaż.. to nie jest byle jakie osiągnięcie, dzięki Mesko czołgi Leopard stały się czołgami czarnoprochowymi.
rózia Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:39
jak długo przeżyje naprowadzający Pirata? zdąży zauważyć trafienie? To będzie ROZWIĄZANIE, jeśli Pirat będzie naprowadzany na podczerwień - te czołgi i transportery będą miały gorące silniki.
lol Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 18:10
ciekawe kto bedzie takim kamikadze i zgodzi się polecieć i podświetlić cel dla np krabów które miotają pociski na ok 40km lol
dropik Środa, 11 Stycznia 2017, 9:38
raczej chodzi o to żeby krab stał 35 km od wroga, a nie 10 skąd może go siegnąć każdy goździk czy grad
Michal Wtorek, 10 Stycznia 2017, 9:02
Dron
wokidoki Wtorek, 10 Stycznia 2017, 8:13
A może zwykły prosty bsl typu FlyEye podświetli cel a później od razu sprawdzi efekty ostrzału. Tanio i efektywnie.
Vvv Wtorek, 10 Stycznia 2017, 18:11
Flyeye nie ma wskaźnika laserowego
Operator Wtorek, 10 Stycznia 2017, 22:52
FlyEye w jednej z wersji głowicy ma laserowy wskaźnik celów
Maciej Wtorek, 10 Stycznia 2017, 6:42
Dron