9 mld na modernizację służb mundurowych. Ustawa weszła w życie

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 01 Stycznia 2017, 13:23
Policja AT granaty

Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i BOR dostaną nowe samochody oraz uzbrojenie. Nowe wozy i wyposażenie trafi także do strażaków. W niedzielę weszła w życie ustawa ustanawiająca wart 9,1 mld zł program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. 

Program przewiduje także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tych służb. "Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł" - informuje MSWiA.

W ramach programu najwięcej środków - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. 

W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. 

W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe. 

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych. 

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka realizacja programu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększy skuteczność działania służb mundurowych. Jego zdaniem to jeden z najważniejszych projektów, które zostały przygotowane przez rząd.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

evo Poniedziałek, 09 Stycznia 2017, 20:48
Może MSBS-y dostaną.
DDT Środa, 04 Stycznia 2017, 14:11
A co ze śmigłowcami dla policji ??
Kajtok Niedziela, 01 Stycznia 2017, 20:34
Ja tylko nie rozumiem po co straży granicznej skutery śnieżne. Patrząc na to co się dzieje za oknem ...
Policja praktycznie już się przezbroiła w nowe pistolety.
Bieszczadyzimasafantastyczne Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 10:54
Kajtok bujnij się w Bieszczady. Wtedy zobaczysz po co im są skutery śnieżne. To, że 4/5 Polski jest bez śniegu, nie znaczy, że jutro go nie będzie na wschodzie Polski. A samych skuterów nie kupują, tylko Polarisy z przekładanym napędem. Wiosna, lato, jesień - koła , zima - gąsienice śnieżne.
czerwona czapeczka Środa, 04 Stycznia 2017, 8:51
Dzis z nich wrocilem - zgadza sie, w Bieszczadach juz od listopada tylko narty badz skuter. Moze wreszcie ktos mnie tam do gory skontroluje a nie tylko na dole z pick-upow. Pozdrawiam bieszczadzka SG
Adx Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 10:31
Kupia kolejne felerne Waltery P99, ktore maja wady fabryczne w czole zamka, tylko czekac na kolejny wypadek
m Poniedziałek, 30 Stycznia 2017, 20:57
Wada zamka to poważna sprawa. Badania wykonane na uszkodzonych egzemplarzach wskazuje jednoznacznie na uszkodzenie czoła zamka w obrębie otworu iglicznego. Jeżeli tak jest, to oznacza wadę materiałową / wadliwą technologię wytworzenia, a przecież Radom od lat rozpuszczał pogłoski, jakoby polskie lufy i zamki były lepszej jakości niż oryginały, a nawet, że lufy miały być produkowane dla licencjodawcy. Tymczasem okazuje się, że jest inaczej, przynajmniej gdy idzie o zamki (choć dziwne, że nie produkuje się dla policji luf poligonalnych, choć deklarowano gotowość ich wytwarzania już go MAGa).
Niezdolność do wyprodukowania porządnego pistoletu nawet na licencji wystawia FB Radom złe świadectwo i każe obawiać się o losy ambitnego projektu MSBS.
Adx Wtorek, 24 Stycznia 2017, 17:18
Zamiast zainwestowac w glocki to dalej na strzelnica jest zakaz strzelania z Waltherow ot takie madre postepowanie
wewewe Niedziela, 01 Stycznia 2017, 18:38
Może by wreszcie wprowadzili jakis nowy kamuflaż dla WP
dochtor4 Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 10:47
Pracuja nad tym. Nowe wzory kamuflazu I umundurowania sa obecnie testowane.