"Kompleksowa" ustawa o Obronie Cywilnej. Powstaną bazy logistyczne

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 17:01
straż pożarna

Utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych, np. powodzi - przewiduje projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA. 

"27 lat temu obrona cywilna opierała się na strukturach paramilitarnych. Dziś na całym świecie, w Unii Europejskiej, obrona cywilna wygląda zupełnie inaczej. Chodzi o stworzenie kompleksowej ustawy w tym zakresie" - powiedział PAP komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, uzasadniając potrzebę zmian prawnych. Nowe przepisy mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projekt zakłada, że w pierwszym etapie zostaną utworzone trzy centa logistyczne, które mają działać w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Krakowie. "Planowane utworzenie centrów z niezbędnym sprzętem ma pozwolić na elastyczne i dopasowane do skali zagrożenia, gospodarowanie zasobami ochrony ludności. Zasoby te będą wykorzystywane na terenie całego kraju, ułatwiając prowadzenie akcji ratowniczych i przyczyniając się do zmniejszenia strat spowodowanych skutkami zagrożeń. Zakłada się, że czas niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania" - podkreślono w uzasadnieniu. 

Funkcjonujące 24 godziny na dobę centra mają być uruchamiane również podczas organizowania międzynarodowych akcji pomocy ratowniczej i humanitarnej. "Zaplanowana lokalizacja baz w pobliżu węzłów komunikacyjnych, lotnisk oraz sposób zarządzania, dostęp do zasobów on-line, a także zaprojektowanie lądowisk dla śmigłowców, daje gwarancję mobilności i natychmiastowego wsparcia zarówno na terenie kraju jak i za granicą" - wskazano.

Centralna Baza Magazynowa ma być finansowana z budżetu Szefa Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Kraju.

Projekt zakłada ponadto modernizację systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. "Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez urzędy wojewódzkie, 11 proc. mieszkańców kraju na obszarach słabo zaludnionych i wiejskich nie jest objęta działaniem tego systemu" - podkreślono w uzasadnieniu.

Na mocy nowych przepisów uregulowane mają zostać zasady przekształcania podmiotów ochrony ludności w organizacje i formacje obrony cywilnej oraz ich funkcjonowanie w warunkach wojennych. "Na wypadek wystąpienia szczególnych okoliczności wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych, projekt przewiduje szczególną rolę i sposób funkcjonowania podmiotów ochrony ludności. W przypadku ogłoszenia mobilizacji, po wprowadzeniu stanu wojennego i w czasie wojny, podmioty ochrony ludności będą przekształcane w formacje i organizacje obrony cywilnej" - poinformowano. 

Poszczególne samorządy w oparciu o analizę zagrożeń będą decydować o liczbie i rodzaju budowli ochronnych, których warunki techniczne ma określić Rada Ministrów. "Zapis ten likwiduje lukę prawną polegającą na tym, że istnieje obowiązek planowania budowli ochronnych, ale nie ma organu, który by określał czy i w jakiej liczbie takie budowle są niezbędne" - zaznaczono w uzasadnieniu. 

W każdej gminie, powiecie i województwie mają być tworzone 5-letnie programy ochrony ludności. "Spowoduje to tworzenie zasobów ochrony ludności odpowiednich do reagowania na zagrożenia wynikające z analizy zagrożeń na terenie danej aglomeracji" - podkreślono. 

Projekt przewiduje także uruchomienie Krajowego Centrum Szkolenia Ochrony Ludności. "Misją Centrum w głównej mierze będzie zapewnienie właściwego przygotowania kadry urzędników zatrudnionych w strukturach administracji rządowej i samorządowej, systemie oświaty, przedsiębiorstwach oraz organizacjach społecznych" - podkreślono.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

eeev Środa, 28 Grudnia 2016, 1:31
Bardzo mądry krok oby to przeszło
KrzysiekS Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 19:54
Uporządkowanie OC wydaje się potrzebniejsze niż cały szum w okół OT.
pk79 Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 19:16
"27 lat temu obrona cywilna opierała się na strukturach paramilitarnych" ...i tak powinno być nadal-inaczej to nie ma sensu. Ułatwienie dostępu do broni polakom na pewno powstrzymało by w jakimś stopniu; szabrowników,agresorów itd, każdy by też dbał o swój "zapas" czy swój "bunkierek" jak zwał tak zwał inaczej przyjdzie silniejszy i zabierze ci wszystko co masz (zapasy żywności lekarstw czy dom) i skrzywdzi twoją rodzinę ,bliskich.dzieci i ciebie. Polacy proszę was obudżcie się dopóki nie będzie za póżno i starajcie się wywrzeć na obecnym rządzie choć jakiekolwiek ułatwienia dostępu do broni i zmiany w kodeksie karnym (mój dom -moja twierdza-mogę go bronić wszelkimi sposobami) pozdrawiam
Kris Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 23:36
Pamiętaj, że na długi nóż zawsze znajdzie się dłuższy nóż. Pomijając już, że statystycznie około 10% Polaków ma depresję, a ponad połowa mniejsze lub większe problemy psychiczne (wychowanie, praca, kredyty, parszywe życie) danie takim ludziom broni nie tylko nie podniosłoby bezpieczeństwa, ale je obniżyło. Ponadto bandyci i złodzieje wiedząc, że na 99% masz broń również by ją zabierali, tym samym dzisiejsze szarpaniny z udziałem pięści, tulipanów czy w ostateczności niezdarnego użycia noża zamieniłyby się w strzelaniny. Pomijam już całkowite nie dostosowanie prawa. Dzisiaj za uderzenie kogoś w obronie własnej można mieć sprawę, a jak delikwent będzie miał znajomości to nawet pójść siedzieć, bo prawo jest interpretowane ( nie ma jasnych granic np. obrony koniecznej - ewentualne przekroczenie jest oceniane przez widzi mi się sędziego). Za zastrzelenie napastnika miałbyś 50% szans na co najmniej 25 lat, rosyjska ruletka to przy tym Just dance.
Extern Wtorek, 27 Grudnia 2016, 10:27
Dlaczego uważasz że Polacy są jakimś upośledzonym psychicznie narodem który nie rozumie co oznacza odpowiedzialność jaka jest związana z faktem dysponowania bronią?

Dziw aż że masowo nie rozjeżdżamy samochodami pieszych na chodnikach aby wyładować nasze frustracje. Widocznie tylko mandat za przekroczenie ciągłej linii nas przed tym powstrzymuje no bo przecież nie rozsądek i prawo moralne.
pk79 Wtorek, 27 Grudnia 2016, 8:27
O czym ty mówisz? w ogóle nie zrozumiałeś tego co napisałem i chrzanisz jakieś hoplofobiczne wizje. Nie chcesz mieć broni i chcesz się bronić widelcem-twoja sprawa,ale nie przeszkadzaj innym. W Polsce jest już ok 1 mln sztuk broni czarnoprochowej w rękach polaków i jakoś nie słyszę o tym ,że by wszyscy w depresji jak piszesz biegali po ulicech i strzelali do siebie...zastanów się czy obronisz rodzinę tym widelcem czy wolisz jednak na amunicję zespoloną,pomyśl...
aaa Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 21:03
Dodaj - policja nie zabiera broni "cywilnej" w sytuacji podwyższenia gotowosci obronnej państwa
Tak to Wtorek, 27 Grudnia 2016, 0:28
Policja zabiera wszystko. Głośne pistolety alarmowe, sygnałowe, wiatrówki. A przy nabojach pieprzowych uruchamia się cały aparat prokuratorsko-sądowniczy.