Polska policja wymieni stare pistolety

OPUBLIKOWANO: Piątek, 23 Grudnia 2016, 10:45
Policja

Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński zapowiedział wymianę w Policji starych pistoletów P-64 oraz P-83 na nowocześniejsze Walthery oraz Glocki. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy zagwarantowanych przez Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020.

W odpowiedzi na interpelację posła Mieczysława Miazgi (Prawo i Sprawiedliwość) dotyczącej wymiany przez Policję starych pistoletów będących na wyposażeniu funkcjonariuszy, sekretarz stanu Jarosław Zieliński zapewnił, iż proces ten został uwzględniony w Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę: prawie 10 mld zł dla służb mundurowych

W przedmiotowej ustawie zaplanowano zakup około 10.000 sztuk nowoczesnych pistoletów samopowtarzalnych. Powyższe pozwoli na wymianę najstarszych jednostek oraz na wycofanie z użytkowania przez Policję przestarzałej technicznie broni. Ponadto realizacja planowanego zakupu w ramach Programu ma zakończyć trwający od wielu lat proces przezbrojenia całej Policji w nowoczesny pistolet samopowtarzalny.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA .

Sekretarz stanu MSWiA zapewnił również, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji, od 2000 roku podejmowane są działania mające na celu wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesną broń krótką, która docelowo ma zastąpić przestarzałe technicznie 9-milimetrowe pistolety P-64 oraz P-83 zasilane amunicją 9x18 mm Makarow. Obecnie Policja dysponuje ponad 97 000 sztuk nowoczesnej broni krótkiej (Walther P-99, Glock 17, 19, 26), co stanowi 99% zabezpieczenia potrzeb w odniesieniu do stanu zatrudnienia funkcjonariuszy i 95% zabezpieczenia w odniesieniu do stanu etatowego Policji.

Czytaj także: Policyjne lotnictwo wyjdzie z zapaści? MSWiA: Planujemy zakup czterech śmigłowców

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

70 komentarzy

korowin Wtorek, 03 Stycznia 2017, 13:05
Policjantkom nowe klamki nie leżą. Zbyt cięzki, za duze. One wolałyby jakis klamki na nabój 6,35 albo 7,65 Browning :)))
pomz Wtorek, 03 Stycznia 2017, 13:01
Pytanie do osób w temacie. Ile wystrzeliwuje miesiecznie typowy "krawęznik" z prewencji oraz ci z komisariatów policji?
psicho Niedziela, 22 Stycznia 2017, 16:40
8 nabojów rocznie
marcin Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 8:54
przynajmniej tu mądra decyzja. Ale broń to nie wszystko, konieczna poprawa wyszkolenia.
POLAK Czwartek, 29 Grudnia 2016, 18:09
O czym wy tu gryzmolicie,do czego jest to im potrzebne?,do szpanu czy do zabawy nowe pistolety:( PARANOJA!!!!
soldat Niedziela, 25 Grudnia 2016, 23:35
Taaa, a ja dalej strzelam z P 83 :-/ W takim tempie mofernizacji naszej armi to niedługo posiądziemy technologię krzesiwa...
piko Wtorek, 03 Stycznia 2017, 11:56
Ja też i wyniki mam dość wysokie, więc nie ma co narzekać...
G19 Niedziela, 25 Grudnia 2016, 9:14
Tylko niech kupią dla Policji G19 (a nie G17). G19 jest znacznie poręczniejszy a tylko ma 2 naboje mniej. G17 to przerośnięty pistolet do strzelań na zawodach. G19 ostatnio przyjęła chyba Navy seals.
windy_city Sobota, 24 Grudnia 2016, 14:47
Glock dla policjanta to jedynie wielka zawada u pasa, P-99 zawodny technicznie i niestety ze względu na cechy budowy oraz wykończenie "czepia się" odzieży przy wyjmowaniu z kabury operacyjnej... ciekawe, dlaczego tak wielu żołnierzy USArmy wybiera "stary" P-83 jako dodatkową broń krótką pod plecak tak, jak nóż Ka-Bar 1217? Może czasem warto się uczyć od praktyków...
Ja Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 11:13
"wielu żołnierzy USArmy wybiera "stary" P-83" - skąd wziąłeś takie bzdury? skąd oni niby biorą te P83? Kupują na własną rękę w sklepie, w którym mogą kupić sto innych, lepszych pistoletów, na łatwiej dostępną amunicję? I co znaczy wielu? jakiś jeden niezwykły przypadek uczynił to "wielu" czy "wielość" jest tak samo zmyślona jak u żywanie przez żołnierzy US Army polskich P83?
(11) Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 21:30
Polskie P64 z policyjnego i wojskowego demobilu cieszą się w USA dużym wzięciem.
mamaq Niedziela, 25 Grudnia 2016, 20:08
Nóż żołnierzowi na wojnie potrzebny jest do przygotowania jedzenia a nie walki.
Pojedz na wojnę zobaczysz jej realia - przestaniesz pisać o nożach jak dodatkowej broni.
Szczególnie polecam 30 kilometrowy marsz z "dodatkową bronią".
Lepiej mieć dodatkowy magazynek a najlepiej dodatkowe skarpety.
Extern Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 12:22
Nóż to narzędzie więc noś go wszędzie.

A apropo broni bocznej to nasi Tytani mają mieć w standardowym wyposażeniu pistolet, więc chyba doceniają przydatność "krótkiej strzelby", pewno głównie w ciasnych przestrzeniach miast w których głównie teraz będą się toczyły walki pomiędzy żołnierzami.
Mamaq Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 17:35
Konkretnie do czego żołnierzowi przydatny jest taki nóż?
Kszaczory i drewno lepiej ciąć siekierą, kopać saperką, kanapki robić zwykłym nożem, jak coś trzeba precyzyjnie przeciąć dobra jest żyletka, jak ci się karabin zatnie to masz kolegów do osłony, jak trzeba walczyć w pomieszczeniach to najlepiej rozwalić cały domek z jakiejś ciężkiej broni a jak się nie da wrzucić granat.
Wojsko to nie survival.
Może inni "praktycy" wojskowi wypowiedzą się na temat przydatności noża "bojowego" dla mnie to zbędny ciężar tak samo jak pistolet.
gts Niedziela, 25 Grudnia 2016, 10:19
Moze sam sobie odpowiadasz... US army, a nie policja. To zupelnie inny rodzaj formacji. Poza tym czy to nie jwst znow jakas bajka? Kto by chcial uzalezniac swoje zycie od zawodnego i rozpadajacego sie P-83 majac do dyspozycji na wlasnym rynku cala mase broni roznych kalibrow i znacznie bardziej rozpowszechnionych, a zatem latwo dostepnych nabojow... chyba tak jak w czasach II wojny swiatowej zdobyczne Lugery byly rarytasem to dzis na islamistach zdobywa sie takie egzemplarze kolekcjonerskie p-83. W innym przypadku dla mnie tu bujda na resorach.
windy_city Niedziela, 25 Grudnia 2016, 13:26
P-83 u islamistów!? Czytasz czasem własne teksty? I dlalej - P-83 to kompaktowy pistolet o gładkiej powierzchni, nie zaczepia a jednocześnie dobrze leży w dłoni... używałem go przez kilkanaście lat i NIGDY mnie technicznie nie zawiódł oraz nie słyszałem o takich przypadkach - z wyjątkiem oczywiście zacięć pochodzących od amunicji - czego zupełnie nie da się powiedzieć o awaryjnych Glockach i P-99. Sporą zaletą są linia i przyrządy celownicze, rękojmia sporej celności a jednocześnie nie zawadzają, zamek jest wygodny tak w chwycie klasycznym jak i nachwycie a luźna konstrukcja skutecznie przeciwdziała zacięciom przy zapiaszczeniu czy zalaniu, jednocześnie broń jest bardzo łatwa i niepracochłonna w bieżącej konserwacji i czyszczeniu... 8 sztuk w magazynku daje komfort ognia a jednocześnie nie zwiększa znacząco masy. Co do "bujdy na resorach" - mój syn od lat służy w USArmy Military Police więc wiadomości mam z pierwszej ręki. Na amerykańskim rynku bardziej popularna jest mniej popularna polska nazwa prototypowa Wanad - reklamowany jako tania, kompaktowa a zarazem celna i niezawodna broń boczna na 9mm Makarowa jest dostępna na wymagającym, amerykańskim rynku do dziś.
Yhm Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 22:06
Na szczęście nie uzywałem p83 ale wielokrotnie na strzelnicach widziałem awarie tego ustrojstwa, łącznie z niezamierzonym ogniem seryjnym, ale to akurat tendencja wszystkich "P". Widziałem to samo przy p 64 jak i o dziwo P-99 i to kilkukrotnie. O glocku nie słyszałem i nie widziałem żadnych awarii czy zacięć co nie oznacza że to cudowna broń, jak każdy mechanizm, może zawieść. 19 to najlepszy wybór, oraz pełna gama dodatków. P-83 z jakimiś wichajstrami czyli bezpiecznikami, się nadaje tylko do muzeum. Kanciaste to to i dynamiczna obsługa do bani. Owszem doświadczony strzelec zrobi co trzeba ale policjanci poza paroma wyjątkami to najmniej doświadczeni strzelcy w społeczeństwie więc poza bronią trzeba myśleć o regularnych szkoleniach i realnych egzaminach sprawdzających, najlepiej co kilka miesięcy.
mi6 Sobota, 24 Grudnia 2016, 11:21
Walthery czy P99? Użytkownicy twierdza ze różnica ogromna niestety na niekorzyść P99.
Afgan Niedziela, 25 Grudnia 2016, 11:26
"Walthery czy P99?" Przepraszam, ale o co chodzi???
Pasowanie Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 21:37
Prawdopodobnie polskie P99 są robione "dokładniej" co w praktyce okazuje się pewną uciążliwością.
Ignorant Piątek, 23 Grudnia 2016, 22:54
Przyznam sie, ze niezbyt qmam, czemu polska policja uzywa broni produkowanej na licencji niemieckiej, i to na dodatek kiepskiej (bo od czasu do czasu strzela iglica w twarz strzelca), zamiast wznowic produkcje chocby ViSa, jesli nie MAGa? I nikt sie nawet nie sili, zeby to publice wyjasnic jakos przekonujaco.
ito Sobota, 24 Grudnia 2016, 12:23
Vis już w swoich czasach był konstrukcją przeciętną, po 80-ciu latach jest ciekawostką z historii broni wojskowej. MAG strzelał fajnie, ale noszenie takiego mela- raczej nie tego oczekuje się dziś po broni służbowej. Tym bardziej, że cena była księżycowa. A licencję kupiono po to, żeby na jej podstawie produkować- w naszych realiach przede wszystkim dla mundurówki. Dziwi brak w stawce Raguna- czyżby znowu cena? Czy może znowu rozminięcie się ze specyfikacją TT?
Podbipięta Sobota, 24 Grudnia 2016, 13:45
A to ciekawe dlaczegóż to niemieccy spadochroniarze ( mający jako jedyni prawo do broni bocznej) we minioną wojnę mając do wyboru kilkanaście europejskich konstrukcji zapragneli przeciętnego Visa
Glock jest niezawodny Piątek, 17 Marca 2017, 11:40
Nikt na wojnie nikt nie używa innej broni jak tylko NIEZAWODNEJ. Celność z 2m nie ma żadnego znaczenia. A VIS cienko miał z celnością ale był właśnie niezawodny i prosty.
rmarcin555 Niedziela, 25 Grudnia 2016, 9:35
@Podbipięta
Możesz podać źródła tych rewelacji?
VIS to dobry pistolet, ale żadna techniczna rewelacja. Wzięto rozwiązania colta i browninga i zmieniono je tak, aby nie było pozwów o naruszenie patentów.
Oskar Niedziela, 25 Grudnia 2016, 19:25
To że nie był rewolucja to nie znaczy że był przeciętny bo był akurat właśnie nowoczesny a sukces osiągnął głowie przez to że był to świetny jakościowo pistolet.
Drakul Sobota, 24 Grudnia 2016, 11:28
Ragun to następca MAGa ale zgadzam się powinni wznowić produkcje VISa a ragun zaprojektować jako "plastik" wtedy mieli by lepszą ofertę. No ale łucznik nie celuje w odbiorce indywidualnego.
j23 Sobota, 24 Grudnia 2016, 14:23
nie tyle następca co jest to kolejna modyfikacja, i to niezbyt głęboka...
Oskar Niedziela, 25 Grudnia 2016, 19:31
Masz jakieś pojęcie o broni ? Chyba nie skoro twierdzisz że to płytka modernizacja Mag'a, no jeszcze tych co mówią o głębszej modyfikacji Maga to jestem wstanie zrozumieć że są ograniczeni i powtarzają bzdury widząc go tylko na zdjęciach ale na litość boską płytka ? Dla twojej informacji to gdybyś miał pojęcie o broni i miał ten pistolet w ręce to byś wiedział że jedyne co on ma z nim wspólnego to monipulatory które z niewiadomych nikomu powodów są prawie identyczne
j23 Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 15:57
Oczywiście że to płytka moderka, i nawet mogę ci zdradzić skąd wynikała "głębokośc zmian". Mianowicie FB Radom nie ma praw do MAG-a, ma je z jakichś dziwnych i ciekawych powodów pewna prywatna spółeczka, a więc wprowadzone zmiany w stosunku do MAG98 a właściwie do nie produkowanego MAG08 były tylko na tyle "głębokie" aby nie narazić się na procesy z w/w spółeczką o prawa do "projektu" tak więc częściowo masz rację... teoretycznie to zupełnie inna broń. Teoretycznie.
Yhm Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 22:19
I co z tego że od początku projektowany skoro na desce kreślarskiej były rowki po rysowaniu MAGa i ten nowy wzór wrysował się w tych rowkach. Przecież to ustrojstwo wyglada jakby było projektowane w latach 80 ubiegłego wieku. Niska linia lufy, o tym chyba projektanci nie słyszeli. Bobrzy ogon jest o chyba 3 cm za nisko, wyglada to gorzej niż źle. Dwuja i do poprawki. Inna sprawa to lata świetlne wprowadzania wszystkiego co zaprojektują. Na rynku prywatnym czekają na kilkadziesiąt tysięcy sztuk msbs od ręki a tu.. Nie ma, nie ma i nie będzie. W tym czasie chińczyki już przygotowali jego podróbę. Czesi informacje o nowym pistolecie podali w momencie..wprowadzenia go na rynek. Raz dwa i gra. A u nas konferencje zrobią że 40 karabinków jakaś reprezentacyjka wzięła. Poruta, lepiej wziąść glocki bo się nie doczekamy z naszymi producentami.
Oskar Czwartek, 29 Grudnia 2016, 0:22
1.Jeszcze raz ci napiszę bo nie rozumiesz, mag i pr15 nie mają ze sobą nic wspólnego.
2.super tobie się wygląd nie podoba a mi się podoba, 1 do 1 i co ? Może się opanujesz bo wygląd to kwestia gustu a ty masz jakieś problem z pr i magiem a proponujesz block'a który wygląda jak wyrabany na szybko siekierą.
3.Jak byś miał pojęcie o czym piszesz to byś wiedział z jakiego powodu nie sprzedają msbs na rynku cywilnym
Qba Poniedziałek, 09 Października 2017, 17:04
1. To skąd pozew Works11 o naruszenie przez FB praw patentowych do MAG95?
Ja Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 11:18
"mag i pr15 nie mają ze sobą nic wspólnego. " błahahahaha. To, że ma nowy zamek, dodaną dźwignie po prawej, nowe zwalnianie magazynka, nieco przeprojektowany chwyt i magazynek naprawdę nie uzasadnia tego twierdzenia. Nadal sporo dziedziczy po MAGu
Yhm Niedziela, 01 Stycznia 2017, 23:08
Polecam zajęcia czytania ze zrozumieniem. Czy na napisałem że mają coś wspólnego w częściach zamiennych? Wspólnego mają to że pistolet który byłby dobry w latach 80 chcą zastąpić takim który byłby dobry w latach początku tysiąclecia. A mamy już 2017.
Wygląd ma się nijak to użyteczności i dlatego nikogo nie obchodzi wygląd np glocka, on ma działać. Natomiast tak wysoka linia lufy nad chwytem jest do poprawki i dlatego peery czy magi, bez różnicy, od razu z tym do muzeum.

Z jakiego to powodu wprowadzanie produktu ma trwać wieki? Z tego samego powodu nie można kupić Vis'a czy beryla?
Sumienny Piątek, 23 Grudnia 2016, 16:39
Czytałem tutaj nie jeden raz o złej jakości produktów w postaci pistoletów zakupionych w Radomiu przez naszą armię i policję. Ale z kolei Beryla i MSBS się zachwala. Więc jak to jest? Pistolety robi inna spółka lub całkiem inny wydział firmy? Skoro potrafiliśmy stworzyć MSBS i dopracować Beryla to co trudniejszego jest w "pistolecikach", że zakład sobie z nimi nie radzi? Pamiętam grubą aferę nagłośnioną w tv gdy nasi żołnierze używali nowej broni bodajże w Afganistanie. Broń zacinała się chyba przez piasek? Teraz czytam o egzemplarzach rozwalających się w trakcie strzelania.
Extern Niedziela, 25 Grudnia 2016, 16:01
Vist zacinał się przez zbyt małe okno wyrzutowe łuski a nie przez piasek. Prexer opracował pakiet modernizacyjny ale wojsko zastraszone przez media wolało zamieść problem z nowym pistoletem pod dywan niż go rozwiązać.
PiotrEl Piątek, 23 Grudnia 2016, 14:32
Chyba "dokończy wymianę"? Nieobecność RAGUN-a mówi sama za siebie.... Spuśćmy zasłonę milczenia.
Toudi Piątek, 23 Grudnia 2016, 13:58
PR-15 Ragun z Radomia miał być hitem i co ?!
Oskar Piątek, 23 Grudnia 2016, 23:23
To pistolet dla wojska nie dla policji
Joanna Piątek, 23 Grudnia 2016, 13:45
Skoro 99% policjantów ma nowe Walthery i Glocki, to nie ma co trąbić.
mireks Piątek, 23 Grudnia 2016, 13:31
Ale to w nowych Walterach P99 puszczają opory iglicy, jedna bodajże poszła w oko funkcjonariusza.
Krzysiek Piątek, 23 Grudnia 2016, 15:50
w straży granicznej było kilka przypadków
m Piątek, 23 Grudnia 2016, 15:05
Pękają czoła zamka w obrębie otworu iglicznego, następnie iglica pchana gazami prochowymi wyrywa zaślepkę i wylatuje do tyłu ... w twarz strzelca. Iglica P99 jest spora i cięższa niż w G17, ale to dość dziwne, że takie rzeczy się dzieją. Świadczy to i niskiej jakości zamków P99 w Radomia, ponieważ Glock w ogóle nie posiada dźwigni decock i każdorazowo zwalniając iglicę oddajemy strzał "na sucho". Użytkowałem regularnie kilka Glocków 17 gen. III i przy naprawdę intensywnym strzelaniu nigdy nie było takich awarii. Tymczasem oficjalne zalecenia rzeczoznawców policyjnych są takie, aby z P99 nie oddawać strzałów kontrolnych. Inna sprawa, że ta procedura jest bzdurna i niebezpieczna, ale fakt, że pistolet może"rozlecieć" się od pstrykania "na sucho" budzi pusty śmiech. W każdym innym pistolecie co najwyżej złamie się grot iglicy, nawet w tandetnym P-83, którego także używałem dość długo (nie jeden egzemplarz).
P99 II generacji to jeden z najdoskonalszych ergonomicznie pistoletów - zwłaszcza w odmianie QA (szkoda, że ma lufę klasycznie bruzdowaną), niestety jakość wykonania tych z FB pod psem, jak widać, ale to towarzystwo jest niereformowalne, jak zresztą prawie cały "polski przemysł zbrojeniowy".
rmarcin555 Niedziela, 25 Grudnia 2016, 9:36
@m
Jeżeli to co piszesz jest prawdą to jest to sprawa dla prokuratury. Broń jest po prostu bezużyteczna.
Oskar Piątek, 23 Grudnia 2016, 23:26
Mylisz się nie raz miałem okazję używać produktów fb Radom i potrafią oni robić świetną broń (szczególnie że ceniona jest w usa, szkoda tylko że marketing leży i mało osób o niej słyszało), problemem z p99 jest jego cena porównaj sobie cenę jego do ceny niemieckiego i stanie się jasne czemu jest taki kiepski
gts Niedziela, 25 Grudnia 2016, 10:13
On opisuje udokumentowane przypadki a ty mu piszesz ze sie myli? Madre to? Niejednokrotnie bylo opisywane, nie tylko na tym forum jak to P99 z Radomia jest slabszy od jego oryginalu z Walthera. W jednym masz racje oryginal jest tez tanszy... jest na rynku sporo dobrej broni z ktorej mozna bezpiecznie strzelac, a ktora "lezy" tez uzytkownikom... sa tez starsze konstrukcje ktorych sie uzywa ciagle bo przyzwyczajenie robi swoje... Sig 226, Colt M1913, Beretta 92 FS, Springfield XDm, Walther P99, PPQ, Glock 17 i inne, HK VP9, FNX-9, CZ-75 SP-O1 i wiele innych.. mozna wybierac i przebierac, problem polega na tym ze u nas uzywa sie dwoch rodzajow broni (pisze o nowoczesnej, a nie o antykach) P-99 i Glocka 17. Niestety P-99 ma pewne braki wzgledem oryginalu, ale trudno teraz wprowadzac jakis inny model, zwlaszcza, ze zaraz ktos podniesie larum ze niepolskie, mimo iz slabe i drogie. Gdyby chociaz FB szlo rownolegle z Wlatherem i mialo do zaoferowania ow PPQ... nie bylo by tematu. Raguna nie znam, nie wypowiem sie z wygladu wyglada jak MAG ale czy tez nie ma jakichs problemow... nie wiem. Zaleta MAGa byla celnosc, ale uzyskana dzieki masie broni, ktora to z kolei byla jego glowna wada... Byc moze kierunek Glock 17 i P99 nie jest zly, ale lepiej byloby gdyby FB oferowal jakas poprawiona wersje tego P99.

Co sie dzieje z Ragunem? Na razie zachwalany jest tylko przez FB i fanboyow. Moze FB powinno zorganizowac jakies otwarte strzelanie dla sluzb mundurowych zeby mozna go bylo gdzis upozycjonowac, a przy okazji pojawiloby sie troche opinii. Chyba ze firma wie ze opinie koga byc negatywne i tylko probuje komus wcisnac towar.

W ogole polski przemysl zbrojeniowy cierpi powaznie z powodu tak restrykcyjnych przepisow o dostepie do broni. Jesli otaczajacy nas sasiedzi maja wskaznik na poziomie 20szt na 100 osob, a u nas ten wskaznik nie wychodzi poza 5 to wiadomym jest ze rynek zbytu produktow FB jest mocno ograniczony. Skoro my sami nie mozemy reklamowac pistoletow FB uzywajac ich na np zawodach IPSC to nic dziwnego ze FB ma sprzedaz marginalna w stosunku do takiej CZ.
Yhm Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 22:32
Przemysł cierpi? Ilu mamy strzelców tylu mamy, nie aż tak mało. USA też może stać otworem. Ale na polskim rynku doprosić się o coś FB to graniczy z cudem. Na klęczkach trzeba ich prosić by kupić to może rozważą i za pare lat sprzedadzą. Nie słyszałem w jakiekolwiek branży by komuś tak bardzo nie zależało na sprzedaży i promocji. Za to bajkopisanie i wielowielowieloletnie zachwalanie tego co będzie, kiedyś będzie napewno będzie to ich specjalność. A niech ktoś dziś beryla bedzie chciał kupić? Kiedy go dostanie, 2020?
Max Mad Piątek, 23 Grudnia 2016, 13:26
Przecież wymiana trwa od wielu lat to co on "zapowiada"?
pewny Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:51
Tylko RAGUN czyli doskonały kontynuator doskonałej i z "niewiadomych" względów niekupowanej broni jaką był MAG.
gość Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:39
W połowie lat 90tych miałam na wyposażeniu p83,bałem się z niego strzelać po tym jak jeden sierżant pokazał mi bliznę na ręce. Pistolecik rozpadł się w trakcie strzelania
Mateusz Sobota, 24 Grudnia 2016, 11:34
Miałem podobnie, chyba 2008 czy 2009 miałem na stanie P83 i podczas strzelania w chwili gdy nacisnąłem na spust z nabojem poleciał zamek. W pierwszej chwili nie wiedziałem co się stało ale jakoś dziwnie mi się patrzyło tzn czegoś brakowało po 2 s zorientowałem się że część pistoletu leży na ziemi, a ja trzymam podstawę z sprężyną O.o, w krótce wymienili broń na P99.
mar Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:25
najlepszy jest belgijski FIVE SEVEN na amunicję 5.56 jest to broń używana przez grom ponieważ nie ma kamizelki bez wkładów balistycznych płyt odpornej na krótkim dystansie prędkość pocisku wynosi około 900 m/s
Ram Sobota, 24 Grudnia 2016, 22:47
Nie 5,56mm, a 5,7mm. (zresztą sam napisałeś - FIVE SEVEN)
j23 Sobota, 24 Grudnia 2016, 14:21
Mylisz się całkowicie, właśnie z uwagi na bardzo dużą penetrację zupełnie się nie nadaje dla służb policyjnopodobnych. Pomijając już możliwość spudłowania to nawet po trafieniu w cel pocisk leci dalej i jest śmiertelnie niebezpieczny dla osób postronnych, tego typu bronią można za jednym strzałem "upolować" dwie albo i więcej osób.
Dla policji najlepsza jest broń o bardzo dużej sile obalającej i niewielkiej penetracji (przebijalności) dlatego np. w niektórych stanach US jest to kaliber .45 (11.43mm)
Yhm Poniedziałek, 26 Grudnia 2016, 22:39
Błąd. Duża przebijalność nie równa się głębokiej penetracji. Lekkie koziolkujące pociski wcale nie są niebezpieczne dla tego co za.. Z tego powodu przecież p90 w kalibrze 5,7 został wybrany przez Secret Servis by właśnie nie stanowiły zagrożenia dla postronnych.
nuinlhghcr Czwartek, 29 Grudnia 2016, 21:24
służby specjalne wybierają te kalibry nie dlatego że są bezpieczne tylko dlatego że są w stanie przebić chyba wszystkie miękkie kamizelki kuloodporne a nawet słabsze wkłady sztywne. a ich "bezpieczeństwo" dla osób postronnych i tak jest znacznie mniejsze niż zwykłego 9mm JHP czy JSP.
Yhm Niedziela, 01 Stycznia 2017, 23:14
Secret Servis zastępuje 9mm właśnie 5,7 i to właśnie ze względu na ograniczenie ryzyka zranienia osób postronnych w tłumie po trafieniu celu. Do 5,56 już nawet też jest sporo na rynku pocisków radzących sobie z osłonami a nie wykazujących nadmiernej penetracji.
m Piątek, 23 Grudnia 2016, 15:06
650 m/s
j23 Sobota, 24 Grudnia 2016, 14:14
:) od 850 do 720 m/s w zależności od typu pocisku
Magazynier Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:14
A co z zabezpieczeniem na czas mobilizacji i "W"?
Czy beda nowsze modele, czy tez P-64 i 83 pojda na magazyny?
Frank Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 21:58
P64 z demobilu idą jak ciepłe bułeczki w ... USA. Cenią je za jakość wykonania (!), wypolerowaną starannie powierzchnię, brak wystających i haczących części. No i cenią sobie znaczek (11) bardziej niż myślicie.
mi6 Sobota, 24 Grudnia 2016, 11:24
OT dostanie pewnie
Strilec Piątek, 23 Grudnia 2016, 11:13
A wycofane stare pistolety zostaną zezłomowane, aby nie dostały się w ręce Polaków
m Piątek, 23 Grudnia 2016, 15:07
Za to dostawały się w ręce bandytów np. KWP Katowice miała taką aferkę w 2006r., kiedy 170 pistoletów tego typu magazynierzy sprzedali znajomym nielegalnie, wraz z 25 tyś. szt. amunicji.
LL Piątek, 23 Grudnia 2016, 11:13
Naprawdę w polsce nie da się wyprodukować nowoczesnego pistoletu?
pewny Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:53
przecież jest doskonały Ragun (następca MAG) wystarczy rozpocząć(wznowić w przypadku MAG produkcję)
aaa Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:35
P-99 jest produkowany w Polsce
Michał Knapik Piątek, 23 Grudnia 2016, 11:11
A wojsko ? Tam cały czas funkcjonują stare p 83.
kolo Piątek, 23 Grudnia 2016, 12:36
...oraz P-64, PM wz 63 i AKM-y z lat 60-tych.
Cała prawda o MON.