Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosjanie wprowadzają "przeciwpancernego" BMP-2

Istniejące pojazdy BMP-2 mają być gruntownie zmodernizowane. Fot. mil.ru.
Istniejące pojazdy BMP-2 mają być gruntownie zmodernizowane. Fot. mil.ru.

Rosjanie planują dokonać modernizacji floty posiadanych przez siebie bojowych wozów piechoty BMP-2 poprzez wyposażenie ich w moduły wieżowe Bereżok – pisze agencja TASS. Według rosyjskich wojskowych zapewni on wzrost siły ognia tego pojazdu oraz znacznie podniesie świadomość sytuacyjną jego załogi.           

Głęboka modernizacja wozów BMP-2 będzie więc kolejnym elementem ulepszania platform bojowych, posiadanych przez rosyjską armię. Moskwa już realizuje na szeroką skalę modernizację czołgów T-72 do standardu T-72B3(M). Dostarczane są też nowo budowane, ale opracowane jeszcze w czasach ZSRR bwp BMP-3. Rosjanie przyznają też, że nadal intensywnie modernizują posiadane kołowe transportery do standardu BTR-82AM jak i kupują nowe BTR-82A.

W ten sposób rosyjskie wojska pancerne i zmotoryzowane mogą podnosić potencjał bojowy jeszcze przed wdrożeniem generacyjnie nowych, ale kosztownych i wciąż niedopracowanych pojazdów. Przykładowo, nowy BWP B-11 bazujący na platformie Kurganiec-25, który docelowo zajadzie się na wyposażeniu oddziałów pancernych i zmotoryzowanych jest testowany, mówi się o jego wprowadzeniu od 2017 roku. Jak zwraca uwagę agencja TASS, rozwijany jest też kołowy transporter K-17, bazujący na podwoziu rodziny Bumerang.

Jednocześnie Rosjanie mówią o intensywnej fazie testów nowego bwp B-11 bazującego na podwoziu rodziny Kurganiec-25, który docelowo zajadzie się na wyposażeniu oddziałów pancernych i zmotoryzowanych (plany mówią o wprowadzeniu pierwszych bwp i transporterów opancerzonych do eksploatacji od 2017 roku). W najbliższych latach trzon wojsk pancernych i zmotoryzowanych będą jednak stanowić pojazdy zmodernizowane, jak omawiane BMP-2 czy BTR-82AM, dopiero później na szerszą skalę będą wdrożone nowe platformy.

Moduł wieżowy, który zostanie zamontowany na BMP-2, otrzymał dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet-E, oprócz nich uzbrojenie stanowią 30 mm armata automatyczna 2A42, sprzężony z nią 7.62 mm km PKT. 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M

Według dostępnych informacji Bereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu, co pozwala na znaczne zwiększenie potencjału pojazdów bojowych, w stosunku do istniejących BMP-2 wyposażonych w wyrzutnię ppk Konkurs/Fagot.

Wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz nowe przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Wieża została dodatkowo dopancerzona.

Rosjanie według różnych danych mają na stanie i w rezerwie prawie 25 000 BMP-1/BMP-2 oraz dodatkowo ok. 700 BMP-3 (w tym docelowo 300 BMP-3M). Ocenia się, że ok. 60÷70% tego sprzętu pozostaje poza jednostkami operacyjnymi (w bazach przechowywania oraz remontu uzbrojenia i techniki oraz składach mobilizacyjnych). Cześć z tych starszych wozów jest ofiarowana w ramach politycznych czy biznesowych porozumień różnym krajom. Natomiast obecna sytuacja (obniżenie cen surowców energetycznych na rynkach światowych czy sankcje ekonomiczne UE, USA i innych krajów) wymuszają szukanie rozwiązań kompromisowych w celu zapewnienia systemów uzbrojenia rozbudowywanym wojskom lądowym. Takim kompromisem jest modernizacja starszego, ale pomimo to nadal perspektywicznego uzbrojenia w rozsądnych ekonomicznie i praktycznie granicach.

Pojawiają się doniesienia o cięciach wydatków obronnych w Rosji. Część analityków wskazuje, że nakłady mają spaść z obecnego poziomu  3.8% PKB do 2.9% w 2019 roku (w 2017 roku odnotowany miałby być 12% spadek budżetu MON). Modernizacja armii pozostaje priorytetem moskiewskiego kierownictwa politycznego i nie jest przesądzone, czy te informacje zostaną potwierdzone, zwłaszcza że rosyjskie władze zapewniają o kontynuowaniu zakupów nowego sprzętu wojskowego nawet, jeśli byłyby dokonywane cięcia w innych obszarach budżetu resortu obrony. 

Reklama

Komentarze (7)

  1. Nikt z cienia

    Bardzo ekonomiczne podejście z modernizacją BWP2. Taki pojazd na wschodnioeuropejskim TDW jeszcze długo będzie efektywny nawet kolejne 20-30 lat. A u nas zostaniemy z BWP-1 bez stabilizacji rodem ala SKO II wojna, które co najwyżej jako taksówka dla piechoty. Modernizować BWP1 trzeba, ale w najtańszej z możliwych wersji. Musi mieć Nowe PPK (spike) i termowizje, ( i tak bardzo kosztowne) do tego wystarczy 23mm z ZU.

    1. djdjddudu

      rakieta Spike będzie droższa niż cały pojazd.Pirat i ewentualnie 23mm w tą samą wieżę jak dałoby radę, i najtanszy zestaw opancerzenia (np przeciw 14.5mm) plus kratowe i tyle. Chyba ze jakis tani moduł wiezowy zamiast obecnej wieży i tanie opancerzenie

  2. Krzysztof

    Jak najszybciej zamienić stare wieże BWP1 na UNIWERSALNE ZDALNIE STEROWANE MODUŁY UZBROJENIA ZSMU-1276C1 ( 3 w plutonie, pocisk ppanc. z grafenu i drużyna dwu sekcyjna ) i ZSMU-4000C1 ( 1 w plutonie, amunicja programowalna, w desancie 2 zespoły ppk Javelin i ewentualnie 1 zespół z 60mm możdzieżem ANTOS ) z ZM Tarnów. Nowy polski bwp będzie produkowany nie wiadomo kiedy, a wojna wybuchnąć może z dużym prawdopodobieństwem , wcześniej niż wszyscy myślą. Jak to się mówi , to powinno być zrobione na wczoraj. Pozostający zapas masy przeznaczyć na dopancerzenie najnowszego typu, może znów z grafenem ? To nie powinno być zbyt drogo jeśli chodzi o finanse. Zmodernizować wszystkie T72 do standardu PT16 plus amunicja ppanc. kasetowa i zalekośiężna do haubic Gozdzik, Dana i BM 21 które w 100% powinny być zmodernizowane do standardu Langusta. Forbes z 14.01.2016 -Na obecnym etapie cena tego materiału nie jest bardzo wysoka - 1 cm kwadratowy kosztuje 400 zł. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy od stali,Jego wytrzymałość na rozciąganie wynosi 130 GPa, w porównaniu do ok. 0,4 GPa dla stali konstrukcyjnej lub kevlaru. A więc powinien taki pocisk z 0,5 calówki poradzić sobie z pancerzem rosyjskich BMP/BTR/BRDM i jednocześnie osłonić nasze BWP 1276/400 przed pociskami nawet 30 mm armat automatycznych 2A42 . Drużyna BWP1276 to: D-ca drużyny i 1-wszej sekcji z kbk MSBS, strzelec kbkm MSBS, strzelec kbkg MSBS, strzelec kbk MSBS ( wyposazony w granatnik jednorazowy AT-4 lub M72 LAW ) oraz d-ca 2 sekcji z kbkg MSBS, strzelec kbkm MSBS i strzelec precyzyjny kbk MSBS. Drużyna powinna też "widzieć w nocy". To trzeba zrobić " już dziś" bo " jutro" może być za póżno.

    1. ~ronin

      Przy założeniu, że konflikt wybuchnie w najbliższej przyszłości to pełna zgoda, że należy zmodernizować obecny stary i nieperspektywiczny sprzęt aby mieć czym walczyć i nieco doraźnie podnieść zdolność bojową wojska. Jeśli natomiast konfliktu nie będzie to utopimy niemal wszystkie pieniądze na modernizację armii i dostarczenie do niej nowoczesnego sprzętu i zostaniemy dalej z rozlatującym się dziadostwem. Ryzyko ponosi rząd. Jednak nie robi tego w ciemno tylko korzysta z wywiadu wojskowego i różnych służb w tym sojuszniczych. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest przeprowadzić przygotowanie do wojny po cichu.

    2. badum tss!

      1cm2 = 400 pln? No to powodzenia w pokrywaniu tym BWP. Koszt pokrycia przeroslby koszt BWM wielokrotnie. 1 m2 = 4 mln

    3. wqq

      Cóż to za bajki z mchu i paproci na temat pancerza z grafenu ?.Proponuję wrócić do źródeł a konkretnie definicji struktury węgla zwanego grafenem i dopiero wówczas snuć opowieści o możliwościach tworzenia niesłychanie wytrzymałych pancerzy z GRAFENU dla wozów bojowych. Tak budują się mity i legendy .. na nieznajomości tematu.

  3. Barburys

    Biereżok może prowadzić ogień w czasie jazdy , ale tylko pociskami kierowanymi , bo z armaty 30 mm to ..... ?

  4. małolat

    A co jest w naszych koszarach - może trzeba również modernizować ? Tylko pytanie kim ?

  5. Marek1

    ... "dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet-E, oprócz nich uzbrojenie stanowią 30 mm armata automatyczna 2A42, sprzężony z nią 7.62 mm km PKT. 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M" ... od lat piszę o potrzebie podjęcia głebokiej modernizacji 150- 200 szt. BWP1, aby przekształcić je w b.mobilne, szybkie, pływajace pojazdy ppanc. dedykowane "gołym"" brygadom KTO. Przynajmniej na czas 8-10 lat okresu przejsciowego przed wprowadzeniem(oby) nowych BWP. Ale nawet i wtedy takie WWP(wozy wsparcia ppanc) z nowymi silnikami(np. ukraińskie), dopancerzone modułami ceramicznymi zewnątrz, a matami balistycznymi wewnątrz, z nowoczesnym SKO zintegrowanym z 2x2 ppk Spike ER/LR + np. polski KPT 14,5 mm z Tarnowa + UKM-2000, stanowiłyby mocny pkt. w potencjale bojowym brygad zmech.

    1. Wojtek 39

      Więc od lat piszesz bzdury. Gąsienicowe pojazdy w kołowych brygadach? Przecież to od razu "bije po oczach" bezsensem. Modernizowanie BWP-1 jest jednak bezesensowne samo w sobie. BWP-1 to historia, modernizacja to reanimowanie trupa i marnowanie pieniędzy, których i tak jest zbyt mało. To co miało sens kilkanascie lat temu nie ma sensu obecnie. Po pierwsze jak pisałem ten pojazd to już prehistoria. Po drugie to budowa prototypu potrwałaby kilka lat (łącznie z testami) i chcesz po 2020 roku zacząć jako wóz przejściowy wprowadzać zmodernizowane BWP-1? Żarty sobie z nas robisz? W dodatku jakie pływające? Jesli BWP-1 dostanie nową cięższą wieże, dodatkowe opancerzenie, SKO, magazyn z PPK nie ma mowy o pływalności. A co z zawieszeniem? W dodatku zdajesz sobie sprawę jaki koszt składa się na modernizację układu napędowego, instalację nowoczesnego SKO, nowej wiezy z nowoczesnym uzbrojeniem i Ty chcesz takie koszta ponosić aby reanimować BWP-1 do poziomu, na którym BWP-1 nadal będzie daleko w tyle za nowoczesnymi pokazdami, które w produkcji sa juz od kilkunastu lat? Rosja ma nieco nowocześniejsze podwozie ale chodzi też o coś innego. Ich nie stać, szczególnie teraz, na zastapienie BWP-2 nowymi konstrukcjami. Nowe BWP bedą wprowadzać do służby ale nawet nie w zbliżonej ilości do potrzeb jak na ich mocarstwowe ambicje. U nas jeśli idzie o gąsienicowe BWP to nie ma podstaw do modernizacji. A co do wsparcia brygad z KTO to pieniądze i wysiłek powinien iść w doprowadzenie do końca integracji Rośków z Spike a nie tworzenie "Frankensztajnów" na BWP-1.

    2. revvvv

      To chyba lepiej by było przerobić je na pojazdy zdalnie sterowane, chyba ruscy coś takiego robią. Taki dron.

  6. revvvv

    BWP1/BWP2 i btr musiało do syrii popłynąć masowo podobnie z t62/72 w starych wersjach. Także najgorszego złomu się pozbyli.

    1. vvv

      assad posiadal ponad tysiac t-72/72a/72m i kilkaset t-62/55 roznego typu

    2. Teodor

      Możliwe, że co poniektórzy stwierdzili iż bezsensownie wydali olbrzymie pieniądze na sprzęt, który rdzewieje i stosują różne sztuczki, aby się tego sprzętu pozbyć (dotyczy wszystkich stron zimnej wojny). Możliwe, że również z tego powodu powstają różne niepotrzebne konflikty na świecie. Jak widać Niemcy pozbyli się czołgów na tyle skutecznie, że pozostało im w linii ok 300szt. na BWP chyba nie było chętnych, ponieważ szybko się zestarzały.

  7. WPpl

    A kiedy my wycofamy BWP1 i wdrożymy nowe na ich miejsce? Nasz przemysł to przecież potrafi i nie jest to ponad jego siły tak jak np. nowy myśliwiec a o naszych przestarzałych T72 nie wspomnę więcej. Projekt Homar też nie powinien czekać. Jeśli środków niezbyt dużo to wprowadzajmy stopniowo corocznie ale na bieżąco!

Reklama