Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce Kiowa Warrior dostarczone Chorwacji. Otrzymają rakiety Hellfire [WIDEO]

Fot. Ministerstwo obrony Chorwacji/Youtube.
Fot. Ministerstwo obrony Chorwacji/Youtube.

Stany Zjednoczone dostarczyły Chorwacji ostatnią partię lekkich śmigłowców rozpoznawczo-uderzeniowych Kiowa Warrior, których uzbrojenie mają stanowić między innymi rakiety Hellfire. Pochodzą one z nadwyżek sprzętowych US Army (mają być całkowicie wycofane z aktywnej służby w wojskach lądowych USA do końca 2018 roku). 

Całkowity pakiet obejmuje 16 maszyn wraz z systemem do symulacji i treningu (trzy zestawy), zestawem części zamiennych i wyposażeniem obsługowo-eksploatacyjnym. Rząd Chorwacji zdecydował się na zakup uzbrojenia do tych maszyn w postaci zasobników z bronią strzelecką (zasobniki z 12,7 mm wkm M3P), wyrzutni 70 mm rakiet niekierowanych (wyrzutnie po siedem pocisków Hydra-70) oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire. Amerykanie poinformowali, że same płatowce zostały wyprodukowane w latach 2010-2012. Całość dostawcy jest wyceniona na 41,2 mln USD i oprócz samych maszyn i ww. zestawów obejmie szkolenie załóg i personelu naziemnego.

Początkowo zamiarem Chorwacji było pozyskanie 9 wielozadaniowych średnich śmigłowców Sikorski UH-60L Black Hawk w zamian za Mi-8/17, które Amerykanie mieli przekazać Ukrainie.  W  SZ Chorwacji nowe śmigłowce dołączą do już użytkowanych Bell 206 JetRanger (wykonują one zadania szkoleniowe, obserwacyjne i łącznikowe). 

Przypomnijmy, że OH-58D Kiowa Warrior powstał po wygranym w 1981 roku przez firmę Bell przetargu na zbudowanie śmigłowców rozpoznawczo-uderzeniowych  w ramach Army Helicopter Improvement Program (AHIP). Zasadniczą zmianą w nowej maszynie stosunku do już użytkowanych wersji  było zamontowanie na maszcie celownika MMS (Mast Mounted Sight) wyposażonego m.in. w stabilizowany FLIR, kamerę dzienną, dalmierz laserowy oraz wskaźnik dla zasadniczego uzbrojenia – pocisków przeciwpancernych Hellfire i przeciwlotniczych Stinger.

Wraz z wycofywaniem OH-58D Kiowa Warrior zadania przez nie dotychczas realizowane zostaną przejęte przez nowo stworzone zespoły składające  się z  taktycznych BSP Shadow z śmigłowcami AH-64E Apache w ramach Combat Aviation Brigades (tworzenie systemów załogowych-bezzałogowych – manned-unmanned teaming MUM-T). Ostatnia partia OH-58D przyleciała do Chorwacji na pokładzie transportowego samolotu C-5.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Roshedo

    Czy my też możemy takie kupić od USA? Na tych samych zasadach co Chorwacja. Na razie przy Kaliningradzie stacjonują bowiem Mi-2 z PPK Malutka a to co się dzieje obecnie w MON to jakaś kpina. Nie bęrdzie ani Black Hwaków ani Caracali a Mi-24 nie mają z czego strzelać (chyba że dogadamy się z RPA i ichniejszy Denel zrobi nam SuperHinda - ale to przecież też nie za darmo). Proszę o rzetelną odp. kogoś zorientowanego w temacie :-). Jest więc li na to szansa?

  2. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

    a Polska od lat zapowiada i nadal nie ma Caracal/a ni nawet nie uruchomiła przetargu Kruk

    1. podstawy

      po co nam kruk, skoro nie mamy ani amunicji do Leo, ani niczego, czym Rosomaki mogłyby się obronić chociażby przed T72 ( integracja spike ). Malutka na BWP?

  3. ecik

    Jedyna kwota jaka padła w tym tekście to 41, 2 mln dolarów za 16 uzbrojonych śmigłowców. Za sztukę wychodzi taniej niż Rosomak, a do ceny jednego Carakala to nawet nie warto porównać. Podejrzanie tanie te śmigłowce.

    1. xawer

      Porównujesz sprzęt używany, wycofany ze stanu, nie modernizowany do nowego, wyprodukowanego na zamówienie, skonfigurowanego i wyposażonego pod potrzeby klienta w najnowsze urządzenia:-) Porównaj cenę 20 letniego Mercedesa z Mercedesem z salonu z dodatkowym ekskluzywnym pakietem wyposażenia sprowadzanym i instalowanym specjalnie na życzenie klienta. Cena będzie co najmniej 100 x większa:-)

  4. assa

    wychodzi ~2,5 mil za sztuke, wraz z szkoleniem, a jak nasze caracale wychodza na tym? Ile 'policzy sobie' Mielec czy Swidnik przy ewentualnych zamowieniach Pana Ministra?

  5. Afgan

    Na podobnej zasadzie moglibyśmy pozyskać Cobry w wariancie AH-1W i AH-1T wycofane z USMC z ppk TOW-2.

  6. dokk

    Ma ktoś wiedzę czy Chorwacja te śmigłowce kupuje czy "pozyskuje" i czy Ukraina chorwackie MI-8 miała kupować czy "pozyskiwać"? Czy Wuj Sam jest taki hojny dla dla tych co się cenią i potrafią targować, czy po prostu brak info o kosztach?

    1. Willgraf

      cena jest podana za śmigłowce, symulatory i rakiety i części w sumie grosze bo 41,5 mln usd

    2. ccc

      "Całość dostawy jest wyceniona na 41,2 mln USD i oprócz samych maszyn i ww. zestawów obejmie szkolenie załóg i personelu naziemnego." CZYTAJ TEKST ZE ZROZUMIENIEM.

  7. PSSRJAC

    A my Mi-2 mamy..Mówi o się o transportowcach, mówi o Kruku, a jakoś przemilcza się fakt posiadania śmigłowca wsparcia z ppk Malutka..tutaj jest przepaść..a taki Kiowa Warrior rozwiązał by sprawę...albo nowe Głuszce..za to słyszymy bajki w stylu "1000 bezzałogowców uderzeniowych w 2017 roku"...coś jak 3 mln mieszkań swojego czasu..

  8. Qba

    4 razy taniej od naszych Głuszców z karabinem

Reklama