Reklama

Geopolityka

Przeciwlotnicze Tory dla Białorusi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Siły Zbrojne Białorusi wprowadzają do eksploatacji czwartą baterię systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu zestawu 9K331M Tor-M2U. Poprzednie trzy baterie przyjmowane sukcesywnie do eksploatacji w latach 2011 – 2013.

Pierwsze dwie baterie przyjęła na stan 120. Brygada Rakietowa. Obecnie dostarczana wersja zestawu jest ulepszonym modelem wcześniejszej wersji 9K331 Tor-M1, a jej debiut miał miejsce w 2007 roku podczas wystawy MAKS 2007. Zestaw opracował rosyjski koncern PWO Almaz-Antej.

Tor-M2U jest samobieżnym i autonomicznym systemem przeciwlotniczym ziemia-powietrze, zdolnym do niszczenia załogowych statków powietrznych, BSP i rakiet manewrujących za pomocą pocisków 9M331 i 9M332 w zasięgu od 1000 do 12 000 metrów i na wysokości od 10 do 10 000 metrów. W 2009 roku jeden z takich zmodernizowanych wozów zniszczył na poligonie w ciągu 23 sekund cztery cele nadlatujące z różnych kierunków.

Najnowszy wariant zestawu Tor-2/Tor-M3 ma dysponować 16 rakietami 9M338/9M338k, naprowadzanymi komendowo i wyposażonymi w głowice samonaprowadzające na podczerwień. W zestawie tym zamontowano stację radiolokacyjną wykrywania celów z płaskimi, nieruchomymi antenami zamontowanymi wokół wieży. Zapewnia to ciągłą kontrolę przestrzeni powietrznej w zakresie 3600. Zasięg stacji radiolokacyjnej ocenia się na ok. 20 000 metrów. Pocisk 9M338k został dostosowany do strzelania z zestawu Tor-M2U.

Natomiast jedną z najnowszych odmian zestawu Tor-M2 jest wersja kontenerowa M2KM z modułem bojowym 9A331MK-1. Taki moduł może być posadowiony na różnych nośnikach, może być też zdalnie sterowany z oddzielnego stanowiska dowodzenia np. baterii.

Białoruskie zestawy są posadowione na nośniku MZKT z Mińskich Zakładów Ciągników Kołowych.

Zdaniem białoruskich wojskowych zestaw charakteryzuje się wysokimi możliwościami zwalczania różnych rodzajów celów, a przy tym jest prosty w obsłudze i ekonomiczny w eksploatacji.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

    He, he.. i dobrze było by dla Polskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej takie zestawy zakupić od braci Słowian, może przez pośredników, z czym Polska dostarczająca broń np do Libii czy mówiąca o wsparciu Ukrainy sobie przecież poradzi.

  2. Naiwny

    Kolego "Davien" po co kolega znów się denerwuje - wszyscy przecież wiemy, że Tor jest gorszy i to znacznie. I wszyscy się z tym zgadzamy bez dyskusji i zastżerzeń. PS Białorusi nie trzeba uzależniać od Rosji. Białoruś nadal etnicznie, kulturowo i ekonomicznie jest wręcz częścią Rosji, I niebardzo jest jak to zmienić.

    1. Davien

      Nikt sie nie denerwuje po prostu stwierdzam fakt, bo porównywanie Tora do Patriota jest niepoważne

  3. czu

    A my będziemy mieli PILICE !!! :-) Powinna trafić wprost do muzeów na terenie całego kraju.

    1. sorbi

      Porównywanie Pilicy do Tora to jak porównywanie piernika do wiatraka.

  4. konkol

    A my będziemy kupować drogie jak złoto zestawy Patriot z jedynie sektorowym skanowaniem.

    1. Davien

      TOR jest systemem bardzo krótkiego zasięgu i porównywanie go z Patriotem to głupota. Odpowiednikiem TOR-a to może byc NASAMS lub Mica VL które sa znacznie lepsze.

  5. obiektywny

    majac niewielkie mozliwosci finansowe mozna miec calkiem niezla OPL oto przyklad dla naszego panstwa jak sie modernizuje armie

    1. Extern

      Tor to niezły zestaw bardzo by się nam coś takiego przydało, ale Białorusini to je od Rosjan dostają na jakichś preferencyjnych warunkach i dla Rosjan jest to najwyraźniej część ich planu uzależnienia militarnego i politycznego Białorusi od Rosji.

  6. kapitan 3 flotylii pontonów rakietowych

    jestem ciekaw, czy białoruscy wojskowi wiedzą, czy ten sprzęt będzie skuteczny przeciwko jedynemu przeciwnikowi, który może zagrozić militarnie białoruskiemu państwu ?!! chyba, że białoruscy wojskowi traktują białoruś, już nie jako niepodległe państwo, a jak składową federacji rosyjskiej...?!!!

    1. Marek1

      Kolego, w umowie stowarzyszeniowej ZBiR jest zapisane, że w razie wojny Białoruś i Rosja stanowić bedą wspólny obszar operacyjny, a armia białoruska zmienia sie w korpus białoruski dowodzony dowodzony z Moskwy.

Reklama