Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsza kobieta dowódcą polskiego okrętu

Kpt. mar. Katarzyna Mazurek została dowódcą okrętu ORP Lublin, wchodzącego w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Uroczystość objęcia obowiązków odbyła się w świnoujskim Porcie Wojennym.

Uroczystość odbyła się zgodnie z marynarskim ceremoniałem. Dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych kmdr. por. Grzegorz Okuljar wręczył nowemu dowódcy „Znak Dowódcy Okrętu”. Jest to symbol sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą. Zostanie umieszczony na maszcie dowodzonego przez Mazurek okrętu na cały okres jej dowództwa - podaje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski.

W trakcie uroczystości nowa kapitan okrętu podziękowała dowódcy dywizjonu za zaufanie i powierzenie jej obowiązku dowodzenia okrętem. "Dziękuję za wsparcie i obiecuję, iż moja służba, praca i postępowanie pozwoli mi na potwierdzenie słuszności tej decyzji" – dodała.

Podczas ceremonii obecni byli: dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na czele z komandorem Krzysztofem Zdonkiem – dowódcą flotylli, kadra dowódcza 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, przedstawiciele władz miasta Lublin będącego miastem partnerskim okrętu oraz byli dowódcy okrętu oraz jego załoga.

W skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu, wchodzą – oprócz ORP „Lublin" – bliźniacze okręty o nazwach polskich miast „Toruń", „Gniezno", „Kraków" i „Poznań" - podkreśla kmdr Kwiatkowski.

ORP „Lublin" został zbudowany (podobnie jak pozostałe okręty projektu 767) w Stoczni Północnej (obecnie Remontowa Shipbuilding) w Gdańsku. Przeznaczony jest do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem oraz wyładowania w warunkach bojowych na nieuzbrojonym brzegu – pływającej i niepływającej techniki wojskowej i żołnierzy desantu morskiego. Ponadto okręt może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama