Unijny komisarz: Nord Stream II nie zostanie zbudowany

OPUBLIKOWANO: Poniedziałek, 31 Października 2016, 11:56

Jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung, Günther Oettinger, unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i bezpieczeństwa, wygłosił w Hamburgu kontrowersyjne przemówienie w którym m.in naśmiewał się z Gerhard Schrödera, chińskiej delegacji oraz niemieckiej polityki względem osób homoseksualnych. Poruszył również temat gazociągu Nord Stream 2.

Oettinger mówił w środę na wieczorze europejskim zorganizowanym przez stowarzyszenie przedsiębiorców AGA. Jego przemowa znalazła się w sieci dzięki Sebastian Marquardtowi, niemieckiemu wydawcy, który nagrał komisarza swoim telefonem. Wideo wkrótce obiegło sieć i zostało szeroko skomentowane przez dziennikarzy oraz polityków.


W trwającym ledwie trzy minuty filmiku, Oettinger zdążył m.in. opisać chińską delegację, która przybyła na szczyt UE-Chiny. ,,Dziewięciu mężczyzn, jedna partia, zero demokracji”- stwierdził komisarz. Mówił on także o niemieckiej polityce dotyczącej obniżania wieku emerytalnego (,,Niedługo młody człowiek będzie kończył bardzo długie studia i od razu przechodził na emeryturę, nie spędzając ani jednego dnia w pracy”), osobach homoseksualnych (,,czeka nas obowiązkowy ślub homoseksualny”), a Horsta Seehofera z bawarskiej partii CSU nazwał ,,populistą w wersji light”.


Szczególnie interesujące są jednak słowa Oettingera odnośnie gazociągu Nord Stream 2. Polityk uznał, że połączenie to ,,nie zostanie zbudowane”, co stało się dla niego powodem do żartów z Gerharda Schrödera. Może to jednak oznaczać, że Niemcy zamierzają pójść z Rosjanami na ,,kompromis” i odstąpić od planów budowy drugiej nitki Nord Stream, w zamian za zwiększenie przepustowości już istniejącego gazociągu. Serwis energetyka24.com przewidywał już taką możliwość.


Niemieccy komentatorzy nie szczędzili Oettingerowi słów krytyki. Volker Beck z partii Zielonych uznał, że homofobiczne wypowiedzi komisarza świadczą o tym, iż ,,przespał on ostatnie dziesięć lat”, a działaczka Stefanie Schmidt stwierdziła, że ,,komisarz musi wiarygodnie reprezentować europejskie wartości.”


Zobacz także: Amerykański koordynator ds. sankcji: Nienawidzimy Nord Stream 2, ale nie będzie on elementem nowych restrykcji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

Gedeon Środa, 02 Listopada 2016, 8:56
Nie wiem, czemu Nord Stream 2 jest postrzegany aż tak negatywnie. Przecież skoro ekonomicznie jest to uzasadniony projekt to powinien być dopuszczony do fazy konstrukcji ze względu na dobro finansowe dla krajów europejskich w tym Polski. A Oettinger to chyba nie jest najlepsze zródło informacji już.
Z kolei ten cały Jakub Wiech to jakiś agent wpływu chyba jest w każdym jego tekście są nawiązania do Rosjan.
Marcin Wtorek, 01 Listopada 2016, 17:47
Cyba lepiej kupowac gaz z rurociągu niż wozic z Zatoki tysiące kilometrów gazowcami płacąc wielokrotnie więcej???
Icek Wtorek, 01 Listopada 2016, 18:23
Lepiej,pod warunkiem że sprzedający da rozsądną cenę i warunki ,będzie tych warunków przestrzegał i nie traktował handlu gazem dla Polski jako oręż polityczny i dyktat.(np.wstrzymanie dostawy,bo cośtam)
bmx Poniedziałek, 31 Października 2016, 19:03
W Niemczech los gazu jest dawno przesądzony , pod publikę tylko się manipuluje opinią , zresztą Niemcy są pragmatykami całe lata . Sankcje to tylko dzięki Polsce są nałożone - oczywiście to im popsuło całą strategie jak i biznes w Rosji ?
Trolhunter Wtorek, 01 Listopada 2016, 17:59
Sankcje nałożone dzieki Polsce ? Nie przeceniasz troszke roli Polski i naszego wpływu na wspólną polityke UE czy szezej zachodu ?
mefis58 Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:17
Ciekawe co jest skończone, NS-2, czy Oettinger ? Stawiam na tego faceta !!!
Icek Poniedziałek, 31 Października 2016, 12:50
Jak oddadzą OPAL Gazpromowi to tak,jakby zbudowali NS2. Będzie mógł Gazprom "odciąć"(przynajmniej teoretycznie) Jamał od dostaw bo już nie będzie w perspektywie najbliższych lat potrzebny dla tranzytu do Niemiec.Taka to "jedność" w tej UE.Nam pozostaje albo rozwijać gazoport,albo dogadać się ze skandynawami i ciągnąć własną rurę.Ukraina raczej utonie,albo będzie zmuszona brać od nas(ciekawe czy zapłacą?).
mefis58 Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:23
"Ciągnąć rurę" to sobie możesz, jak ci kto pozwoli, ale za większość się nie wypowiadaj. Co do "dogadania ze Skandynawami, to kto tobie, czy ogólnie Polsce przeszkadza? Chcecie kupować ropę i gaz dwa razy drożej? Proszę bardzo ! Tylko później nie płaczcie tak jak to dzisiaj robią Litwini ! "Jedność w Unii"? A czy twoim zdaniem "jedność" polega na bezwarunkowym popieraniu każdego idiotyzmu wymyślonego w Warszawie ? Zresztą coś mi się wydaje, że Europa ma już serdecznie dosyć tej "jedności" w rozumieniu polskich politykierów i już wkrótce możemy się o tym boleśnie przekonać, przy czym budowa, bądź wstrzymanie NS-2 będzie naszym NAJMNIEJSZYM problemem !!!
Icek Wtorek, 01 Listopada 2016, 7:03
Większość to Ty?Ciekawe.Rozumiem że sprawa dywersyfikacji gazu (i ropy naftowej) jest Ci obojętna lub jesteś stronnikiem Gazpromu.Dywersyfikować należy mądrze tak by minimalizować koszta.Rynek nam sprzyja.Nie uważam by postawa wobec Rosji była obecnie odpowiednia ale musimy być ostrożni.Białoruś,Ukraina (pomijam jakimi są te kraje wewnętrznie)też chcą uwolnić się od uzależnienia od Rosji.Wskazuję na postawę Niemiec która praktycznie w dziedzinie infrastruktury paliwowej zaczyna być przejmowana przez Rosję(a Zachód jej w tym pomaga).Nie uważam by postawa Rządu Polskiego w tym temacie była nieodpowiednia mimo wielu moich zastrzeżeń co do postawy Polski wobec UE.
edi Poniedziałek, 31 Października 2016, 12:22
Przecież samą prawdę mówił co tutaj jest oburzającego ?
mefis58 Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:24
W zasadzie oburzające jest WSZYSTKO !!!! A Oetinger właściwie zakończył karierę polityczną.
Szmulki Poniedziałek, 31 Października 2016, 15:19
Polska jak sie okazuje, pomimo oczywistego braku szacunku ze strony Amerykanow, dobrze sie pozycjonowala przez ostatnie 10 lat. Niemcy bowiem, marzacy o imperium, sa zdominowani przez USA. Boja sie jedynie USA i jedynie USA jest w stanie ich krygowac. Niemcy w sposob naturalny daza do sojuszu z Rosja bo to im daie hegemonie w Europie. Nasza strategia jest wiec trzymanie Niemieckiego owczarka w budzie i wiercenie Rosji tak zeby sie rozpadla i zgnila, i w koncu zbudowanie wlasnej strefy wplywow na wschodzie. Rosja musi przejsc w zarzad komisaryczny, a my objac tereny do Smolenska. Niemcy w tym czasie musza byc w budzie.
Tylko Amerykanski pasterz umozliwia nam taka gre. Do tego scisly sojusz ze Skandynawia.
Co do Rosji nie ma co sie ludzic. Wystarczy poczytac Dugina i klapki z oczu spadna. Jedyna nasza strategia to osaczanie niedzwiedzia az da sie zamknac w klatce.