Reklama

Siły zbrojne

Co rosyjska armia otrzymała w II połowie 2016 r.? Rosja przyśpiesza modernizację

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zorganizowało dzień odbioru wojennej produkcji, ujawniając, co zostało wprowadzone do armii w III kwartale br. i co będzie jeszcze pozyskane do końca grudnia 2016 r. Przedstawiono nie tylko sukcesy, ale również problemy – wynikające m.in. z doświadczeń syryjskich.

Wydarzenie odbyło się w Narodowym Centrum Kierowania Obroną Federacji Rosyjskiej pod przewodnictwem ministra obrony Siergieja Szojgu. Dotyczyło ono nie tylko procesu przekazywania produkcji wojskowej, ale również obiektów wojskowej i socjalnej infrastruktury sił zbrojnych.

Podsumowując odbiory w III kwartale 2016 r. Szojgu ujawnił, że w tym czasie do sił powietrzno-kosmicznych dostarczono 4 nowe i 13 wyremontowanych samolotów oraz 13 nowych śmigłowców różnych typów i przeznaczenia, 21 stacji radiolokacyjnych różnych wersji, 2 pułkowe, przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-400 oraz 6 „bojowych maszyn” rakietowo-artyleryjskiego przeciwlotniczego kompleksu „Pancyr-S” (które przeszły już badania zdawczo-odbiorcze).

W tym samym czasie do wojsk lądowych i powietrzno-desantowych wprowadzono: 2 przeciwlotnicze dywizjony rakietowe średniego zasięgu „Buk-M2” i jeden „Buk-M3”, 29 nowych i 186 odremontowanych czołgów oraz bojowych wozów piechoty, 3 tys. nowych i 1,7 tys. wyremontowanych środków łączności radiowej oraz 729 nowych i 210 wyremontowanych pojazdów różnego przeznaczenia.

Rosyjska flota wojenna otrzymała w III kwartale m.in. nadbrzeżne kompleksy rakietowe „Bał” i „Bastion”, okręt ratowniczy projektu 22870, 4 samobieżne, pływające dźwigi projektu 02690 oraz ponad 100 rakiet: manewrujących dalekiego zasięgu kompleksu „Kalibr” i ponaddźwiękowych przeciwokrętowych kompleksu „Oniks”. W listopadzie br. siły zbrojne Rosji wejdą jeszcze w posiadanie konwencjonalnego okrętu podwodnego projektu 636 „Wielikij Nowgorod” [od red. wprowadzono go 26 października 2016 r.].

Z kolei rosyjskie Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego otrzymały m.in. 3 rakiety balistyczne typu Jars, 5 maszyn zabezpieczenia dyżuru bojowego oraz 3 maszyny inżynieryjnego zabezpieczenia i maskowania.

Podsumowując, stwierdzono, że zamówienia państwowe na dostawy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego zostały zrealizowane w 62 proc., a naprawy w około 50 proc. Co ciekawe, według Szojgu świadczy to o: „prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstw obronnych, a także o skuteczności działań podjętych przez rosyjskie ministerstwo obrony”. Określono również, że 2,5 proc. przedsiębiorstw zerwało zawarte z nimi państwowe kontrakty.

Prace modernizacyjne i naukowo-badawcze

Rosyjskie ministerstwo obrony przedstawiło również raport na temat procesu unowocześniania sprzętu wojskowego, w tym – terminowości realizowania prac badawczo-rozwojowych. Już na początku poinformowano, że zakończono badania państwowe prototypu kompleksu walki elektronicznej i zwiadu lotniczego Ił-22pp „Porubścik”. Kompleks ten ma w przyszłości dać możliwość „skutecznej walki z samolotami wczesnego ostrzegania i kontroli klasy AWACS, systemami obrony powietrznej, a także załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi”.

Duża część z nowych prac naukowo–badawczych wynikała z konieczności zastąpienia wojskowego wyposażenia zagranicznego, którego dostawy zostały zastopowane przez sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu.

Stworzono w tym celu specjalny program „zastępowania importu” i rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w jego trakcie wprowadzono rosyjskie systemy wskazania celów na samolotach Su-27SM3, Su-30SM i Su-35S (zastępując system ukraiński „Sura”). Rosjanie pochwalili się także rozpoczęciem produkcji ponad 80 typów układów scalonych i mikroprocesorów, które wcześniej były dostarczane przez Ukrainę i kraje NATO oraz Unię Europejską.

Problemy sprzętowe (częściowo wynikające z braku właściwej produkcji na potrzeby infrastruktury)

Minister przyznał się jednak, że działania bojowe w Syrii wykazały szereg niedostatków i to zarówno wynikających z niewłaściwej produkcji, jak i ze złego projektowania.

Podczas wykorzystania techniki wojskowej w Syryjskiej Republice Arabskiej zidentyfikowano szereg niedociągnięć projektowych i produkcyjnych.

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu

Rosjanie pośrednio przyznali się, że ich jednostki wojskowe nie są często przygotowane na przyjmowanie najnowocześniejszego uzbrojenia – przede wszystkim jeżeli chodzi o infrastrukturę – czyli pomieszczenia magazynowe. „W związku z powyższym zaproponowano, by zastanowić się, jakie działania należy podjąć w celu poprawy niezawodności sprzętu wojskowego, a także zastanowić się, jak idzie tworzenie infrastruktury w celu dostosowania jej na rozmieszczenie wprowadzanego do wojsk uzbrojenia i sprzętu wojskowego nowej generacji oraz przygotowanie nowych miejsc dyslokacji jednostek wojskowych”.

Szojgu przypomniał przy tym, że 11 października br. zatwierdzono skorygowany grafik wprowadzania do eksploatacji inwestycji podległych ministerstwu obrony, zgodnie z którym do końca tego roku ma być przekazanych jeszcze 563 kompleksowych obiektów. Będzie to związane z oddaniem ponad 3,5 tys. różnorodnych budynków, które są również rozlokowane w strefie arktycznej: Wyspie Wrangla i Wyspie Kotielnyj, Ziemi Franciszka Józefa, Ziemi Aleksandra oraz półwyspie Schmidta. Na wszystkich tych inwestycjach budowlanych podlegających rosyjskiemu ministerstwu obrony pracuje w tej chwili ponad 23 tys. ludzi.

Z ostatnio przyjętych prac „budowalno-inżynieryjnych” wymieniono m.in.: stację radiolokacyjną w Jenisejsku, infrastrukturę zabezpieczającą kosmodrom Plesieck, infrastrukturę 126. Samodzielnej Brygady Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej w wiosce Pieriewalnoje na Krymie, infrastrukturę zabezpieczającą punkt bazowania okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku oraz pas startowy lotniska Korienowsk w Kraju Krasnodarskim.

Wspomniano również o pracach dla: 3., 144. i 150. dywizji zmechanizowanych Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz dla Floty Bałtyckiej, o modernizacji infrastruktury „centrum zabezpieczenia wprowadzania do eksploatacji środków rakietowo-kosmicznej obrony w podmoskiewskim Krasnoznamieńsku” oraz oddaniu centrum diagnostyki 52. medyczno-diagnostycznego centrum ministerstwa obrony w Moskwie.

Wszystkie te inwestycje budowlane kosztowały już ponad 105 mld rubli, a więc o 69 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Reklama

Komentarze (17)

  1. gosc

    Ta ilosc pokazuje, ze rosja sie zbroi jakby byla w trybie produkcji wojennej i szykowala sie na wojne. Pokazuje tez polska mizerie. U nas taka ilosc nie powstanie nawet w ciagu 20 lat. Ciagle tylko dialogi techniczne a jak juz jest po dialogach i podpisaniu umowy to ta umowe sie zrywa aby rozpoczac wszystko od nowa. Praca dla pracy a nie dla efektow.

    1. gosc

      rosja odrabia zaleglosci z ostatnich kilkunastu lat ,pomysl zanim napiszesz.

  2. grterw

    Dziwne jest traktowanie przez naiwnych dyskutantów, danych FR jako wiarygodnych.Wszystkie te dane są opracowane przez wywiad/kontrwywiad i mają służyć dla celów dezinformacji i propagandy. FR nie jest państwem demokratycznym ani nawet praworządnym i dane te nie będą przechodziły żadnej kontroli.

  3. yaro

    ponad 100 rakiet: manewrujących dalekiego zasięgu kompleksu „Kalibr” i ponaddźwiękowych przeciwokrętowych kompleksu „Oniks”. ----------------------- przeczytaliście dokładnie ..... teraz się zastanówcie czy przypadkiem Kuzniecow i Piotr Wielki nie maja ju z tego na pokładzie i płyną do Syrii jeszcze niedawno podawano, że ten system jest dopiero w fazie badań testowych a tu nagle pojawia sie informacja, że jest w produkcji, zapytam naszych fan boy'i maede in usa co wiecie o systemie Oniks ? może jakies parametry, zakładam nawet, że już wiecie jak to zestrzelić

    1. krzysiek84

      Ja trzymam w garażu zapas BGM-109 Tomahawk do kompleksu silosów na dachu, bo mam takie wpływy, że nie obowiązuje mnie traktat INF. Czy moja fantazja jest bardziej wiarygodna niż rosyjska? Myślę, że tak.

    2. Davien

      Kalibry są w sprzedazy od 20 lat, a Oniksy od 14 więc jakie nowości panie Yaro, Ani Kuzniecow ani Piotr wielki nie maja pocisków tehgo typu co doskonale widac na zdjeciach okrętów. Może juz skończ się ośmieszac bo masz jak zwykle zerowa wiedze nawet o swojej Rosji:)

  4. PiotrEl

    Rząd Rosji zasadniczo zaakceptował w czwartek projekt budżetu na lata 2017-19, przewidujący deficyt na poziomie: 3,2 proc. PKB, 2,2 proc. i 1,2 proc. w kolejnych latach. Cena ropy prognozowana jest w planach budżetu na trzy lata na poziomie 40 dol. za baryłkę. Rezerwy walutowe Rosji rosną nieprzerwanie od połowy 2015 z 350 mld USD na niemal 400 mld USD obecnie (rekord z 2012 to niemal 600 mld USD). Rezerwy złota wynoszą obecnie 1400 ton - na początku rządów Putina (po Jelcynie mniej niż 35 ton). Cieszcie się dalej upadkiem Rosji w "NASTĘPNYM ROKU".... "Naród wybrany" czekał 2000 lat na powrót do Jerozolimy....

    1. Misio

      Informacje które tu podajesz są nieprawdziwe. Rezerwy walutowe Rosji od 2014 kurczą się w szybkim tempie. Sami nawet przyznają że w przyszłym roku się wyczerpią jeśli cena ropy drastycznie nie wzrośnie. Proszę więc nie publikuj fałszywych informacji które zaczerpnąłeś z radia Sputnik. No chyba że robisz to celowo....

    2. H2O

      DO -PiotrEl A skąd ty chłopie takie masz takie dane ???

    3. Kiks

      Śmieszny człowieczku, jak można mieć do wydania 100%, a później 40% i mówić, że jest lepiej i nawet przybywa. Po prostu ucieli tu i ówdzie. Komu? Najsłabszym. Budżetówka. Za emerytury na razie nie wzięli się, ale tez to zrobią. W końcu mają czym tłumić protesty. A twoje cyferki są śmieszne. Miałeś do czynienia kiedyś z kreatywną księgowością? To są liczby na potrzeby zewnętrzne.Od kiedy to Rosja jest taka otwarta w publikowaniu takich informacji? Pomijając już fakt, że jak na swój potencjał to te ich rezerwy są mikre.

  5. lejoncy_z_funboyow

    A to dedykacja dla funboyow którzy piszą że USA ma wszystko najbardsze i mają cele do testowania AEGIS lepsze niż rosyjskie rakiety - TYLKO sami takich rakiet nie mają? niezłe co - mają od lat coś lepszego i zamiast używać tego jako rakiety to używają jako cele ćwiczebne zamiast broń - może im podpowiedzieć żeby te cele uzbroili i zastąpili swoje zabytkowe harpoony tymi supernowymi rakietami o niespotykanych osiągach - ale nie snekju już za chwilę wytłumaczy za zaraz, za minutkę będą mieli LSRAM który will be the best. A siłą magii zatrzymają torpedy. "In early October, Russian military analysts reported that a group of designers working for the navy were completing work on a completely new high-speed torpedo. The widely-known Shkval (“Squall”) torpedo, which for a long time was a global leader in terms of speed and the destructive force of its warhead, will be replaced by a new torpedo, called Khishchnik (“Predator”). No specific information is available yet on what the new torpedo is like and what its technical characteristics are: The project is classified. It is only known that it is being developed by the Elektropribor design bureau, which specializes in aviation technology."

    1. Wawiak

      Jesteś lustrzanym odbiciem tych "funboyów"... 8-] Propaganda nigdy bue jest jednostronna. Obiektywnue: zaawansowany technologicznie sprzęt USA był częściej używany bojowo i jego skuteczność w jakimś stopniu potwuerdziła praktyka... W sumie wolę by tak zostało i to nie ze względu na to bym jakimś szczególnym uczuciem ich darzył.

    2. yaro

      i tak Ci napiszą, że magiczny AEGIS to zniszczy ;) tzn.  te torpedę ;)

  6. loj

    Rosyjska gospodarka się zwija: PKB spada, dochody społeczeństwa topnieją, rezerwy walutowe wysychają, inwestorzy zagraniczni – jeden po drugim uciekają. Ponadto sankcje i spadające ceny ropy naftowej tylko pogłębiają efekt znacznie bardziej fundamentalnych problemów na poziomie instytucjonalnym.

    1. dk.

      Ropa i gaz już praktycznie nie tanieją, a Rosja projekt budżetu uchwaliła przy cenie 40 USD/baryłka (czyli niższej od obecnej). Rezerwy walutowe ponoć już od roku przestały spadać, a długi są normalnie obsługiwane (więc jest ich coraz mniej). Inwestorzy owszem - pchają się w spółkach z Rosjanami lub przebierają nogami niecierpliwie do zniesienia sankcji. Rosja to wytrzyma. Raczej marwiłbym się, czy Europa zdąży obudzić się i czy będzie chciała wstawać z łóżek "za jakiś Gdańsk".

    2. art

      i właśnie dlatego są coraz bardziej niebezpieczni....

    3. satzujinken

      Gdybyś tak chwilę pomyślał, państwo jest jak firma, nie liczy się tylko roczna sprzedaż i zysk netto ale też np. zasoby środków trwałych ... Rosja to 1/5 lądu ziemi i więcej niż 1/3 znanych surowców, jaką szkodę uczyni wielkiej firmie nawet ciagnięcie 20 lat na stratach jak cały roczny obrót to promil wartości środków trwałych, które można zawsze spieniężeć i kupić ... czołgi i bomby, stańcie na ziemi samobójcy SI VIS PACE PARA BELLUM

  7. piko

    Ciekawe ile z tego to propaganda

    1. Koper

      pewnie z 75%

  8. wertycz

    A u nas Macierewicz zabrał 3 miliardy z kasy na uzbrojenie. Na rok 2016 miało być wydane ponad 9 będzie może 7 i jeszcze sieją propagandę o sukcesie .

    1. Koper

      Kiedy zabrał? W zeszłym roku budżet domknął bez zwrotów. W tym plan jest także na pełne domknięcie. Więc jeśli podajesz takie informacje to wskaż źródło albo przestań kłamać. Prawda jest natomiast taka że PO zabrało z MON ponad 10MLD, co było opisywane na D24 w szczegółach.

  9. bmx

    Sam autor przytacza nam na pewno postęp jaki zrobiła sama ROSJA ! Oczywiście mokrym głową oraz fan bojom - proponuje ze dwa razy przeczytać tekst który napisał pan DURA . W Polsce mamy dalej rozkład uzbrojenia wojskowego , pomijam fakt że popychadło amerykańskie nie działa tak prężnie na terenie POLSKI jak w ROSJI ? Tam wojskowi SZOJGU oraz politycznie PUTIN - wiedzą co jest potrzebne ich armii oraz jak przeciwstawić się hegemonowi z USA . Zresztą na tym tle trwa tam zażarta dyskusja między klan klinton a TRAMPEM . A tego nawet nasze media okrzyknęły wariatem i seksualnym oszołomem ? Zbieranina zwana NATO - nie ma tu nic do gadania , mogą i muszą tylko przytakiwać , co wuj sam powie ogólnie , lub jakie wytyczne mają postawić na forum tej że organizacji ? Tak było w UKŁADZIE WARSZAWSKIM - wszyscy musieli słuchać MOSKWY ? Dziś tak jest z WASZYNGTONEM - reszta ma wykonywać tylko polecenia ! Oczywiście można przy okazji przytoczyć że nie chodzi Amerykaną o dobro nas cywili - brak schronów dla cywili ! Za komuny - czyli w UKŁADZIE WARSZAWSKIM - to stanowiło priorytet by każda dzielnica , zakład pracy miał schron gdzie każdy miał przydzielone miejsce w razie ataku bombą A , czy z skażeniem chemicznym ? Nie mówiąc o POLSKIM wojsku gdzie posiadali podstawowy sprzęt oraz dodatkowe uzbrojenie ! Jeśli mamy się pod porządkować okupantowi - to okupant powinien nam zabezpieczyć godziwy schron ?

    1. Wawiak

      Hegemonia USA jest póki co nam na rękę. Pytanie czy i kiedy przesiąść się do pociągu z nspisem "Chiny"... Co do sprzętu to smutna prawda. Pewne rzeczy zakrawają wręcz na dywersję.

    2. Polanski

      Czyli szykują się do wojny. Nikt nie chce na nich napadać. Obawiają się odwetu za atak wyprzedzający?

    3. wza

      "Za komuny - czyli w UKŁADZIE WARSZAWSKIM - to stanowiło priorytet by każda dzielnica , zakład pracy miał schron gdzie każdy miał przydzielone miejsce w razie ataku bombą A" Drogi bmx, ogranicz się do jeżdżenia tym bmx in nie pisz proszę o tym, jak było za komuny. Po prostu, nie wiesz jak było. I swoim komentarzem tę niewiedzę okazujesz.

  10. woj

    czyli to co odremontowali i wprowadzili w 2016 roku wystarczy na naszą armię i tyle w temacie.

  11. dk.

    A może fachowcy tu obecni uświadomią mnie co to za pocisk p/panc na filmiku ? Podlatuje "w podskokach i zwrotach" do irackiego Abramsa, omija go "zygzakami", niezbyt szybko, po czym eksploduje z tyłu wieży, między wieżą, a kadłubem silnika (z Abramsa słup ognia). Jest taki filmik w niedawnych wiadomościach z Iraku. Czy może to film jest spowolniony ? https://www.youtube.com/watch?v=VWXIhXJktmM

    1. am

      Lot pocisku kierowanego przy dużym zoomie kamery tak właśnie wygląda.

    2. haha

      Gdzie ty widzisz te podskoki i zwroty? Potrzebujesz okularow? Jest to zwykly atak z prawego tylu i w najslabszy element kazdego czolgu. haha

    3. Natohk

      Tor lotu przypomina rosyjskiego Karnet-a. Co więcej wbrew wpisowi "haha" i "am "ten pocisk faktycznie podlatuje do celu w podskokach i nic tu nie ma do rzeczy zoom - ot cel tego tańca jest prosty - utrudnić ewentualne przeciwdziałanie/zestrzelenie. Zasięg tego ppk wynosi ok 5km więc strzelając z maksymalnej odległości załoga atakowanego pojazdu lub powiedzmy jednostki znajdujące się obok celu mają czas ma próbę zestrzelenia pocisku - więc im lot jest mniej "liniowy" tym trudniej to zrobić.

  12. ryszard56

    a u Nas cholerne dialogi ,czemu oficerowie Armii nie zmienią tego rok 39 albo i gorzej

  13. KTB

    Jak tak dalej pójdzie z wprowadzaniem nowych typów uzbrojenia i z nowymi pracami naukowo-badawczymi, to pozostawią NATO daleko w tyle. Nie będzie można ich dosięgnąć, bo będą chronieni nowymi typami broni, a sami będą mogli zaatakować z bardo daleka. Jednym słowem Rosja buduje armie przyszłości. Już w tej chwili są liderami w systemach antyrakietowych, rakietach najróżniejszych typów, łodziach podwodnych, walce elektronicznej i internetowej, silnikach rakietowych.

    1. WESOŁE USA

      W jakich systemach antyrakietowych Rosja jest lepsza od USA ? masz na myśli system S 500, to musisz wiedzieć, że USA ma odpowiednik w postaci THAAD, a oprócz tego, jeszcze posiada pociski GBI,KEI,SM3, a co posiada rosja ? daruj sobie te bajki o wyższości rosyjskiego uzbrojenia, bo wierzą w to chyba tylko rosjanie.

    2. krzysiek84

      Nie wiem czy wiesz jak skończył się wyścig zbrojeń z końca XX wieku; ZSRR w ciągu 40 lat zwiększył budżet na zbrojenia z pułapu 15% do 30% PKB kosztem swojej gospodarki, bo ta nie generuje przychodów z kosmosu. USA w ciągu tego samego czasu zwiększyło poziom wydatków z marnych 3% do 4% co doprowadziło do znacznego zmniejszenia przewagi rosjan nad USA. Ostatecznym gwoździem do trumny był Ronald Reagan, który wbrew protestom dzieci kwiatów i innego ścierwa opłacanego przez komunistów, zarządził podniesienie budżetu Pentagonu do 4,5%; to był rok 1983. Wszyscy doskonale wiedzą co stało się kiedy przez okres 6 lat Amerykanie zmuszali Rosję do próby rzucenia wyzwania ich 4,5% na obronę. Gdyby nie mądry Gorbaczow dziś nie byłoby mowy o Rosji, lecz o zachodnich prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej. Tym różni się potęga USA od Rosji; USA może przeznaczyć większe środki na siły zbrojne w razie W ku rozpaczy pacyfistycznego społeczeństwa, a Rosja... nie ma z czego.

  14. her

    Rosja zmuszona jest pomagać nadal DNR – LNR, wspierać Krym (który i wcześniej beznadziejnie dotowany, ale był częścią Ukrainy). Ostatnio do tych wydatków trzeba dodać koszty wojny w Syrii, która w 2016 roku -według niektórych szacunków, pochłonie kolejne 1,6 miliarda dolarów. I to pomimo rosnących napięć społecznych w Rosji oraz katastrofalnych tendencji w gospodarce.

  15. fx

    Tylko w tym samym czasie Rosja straciła nie licząc MILIARDÓW $ na wojnę w Syrii i na Ukrainie sporo sprzętu i amunicji + masę zezłomowała albo odsprzedała do Bantustanów bo $$ potrzebne. Po drugie utrzymanie arsenału jądrowego i takiej armii kosztuje krocie a z 60-70 mld $ to za dużo nie zrobisz patrz wydatki Chin czy USA. Rosja już tnie gdzie tylko może w tym na armię co sami przyznali ,zresztą Chiny też ograniczają ilość żołnierzy przez co były demonstracje uliczne mundurowych. Rosja zawsze bazowała na propagandzie ale za najlepszych czasów ZSRR faktycznie mieli czym straszyć. Dziś widząc ich kłopoty w Syrii gdzie wysyłają złom zwany Kuźniecow i maja problem z transportowaniem zapasów i na Ukrainie czytaj nie ziściła się Noworosja nie mamy czego się bać. Polska powinna sama wykorzystywać lepiej wydawane mld $ na zbrojenie bo silna nowoczesna armia to najlepszy straszak na oszołomów z Kremla.

    1. antypropaganda

      Bredzisz: Pentagon już policzył, że wojna w Syrii kosztuje Rosję zaledwie 3-4 mln $ dziennie, niewiele więcej niż koszt ćwiczeń takich sił w kraju i skonkludował, że "nie stanowi to znaczących kosztów dla Rosji i obecny poziom działań Rosja jest w stanie kontynuować w nieskończoność". To były wnioski ku rozpaczy "analityków", którzy wieszczyli, że to będzie dla Rosji "drugi Afganistan", który ją wyłoży tak jak pierwszy Sowietów. Jeszcze czarniejszymi wnioskami były te, które stwierdziły, że "wbrew oczekiwaniom Syryjczycy nie chwycili za broń jak Afgańczycy by walczyć z Rosjanami" i najgorszy z najgorszych wniosków: "Ludność na terenach wyzwolonych przez Asada spod władzy islamistów nie chce słyszeć o szariacie i państwie islamskim i nawet sunnici z takich wyzwolonych terenów popierają Asada nawet bardziej od alawitów"! :D

    2. xf

      nie wiem czy Ty albo nie potrafisz myśleć, albo nawet nie chce Ci się czytać komunikatów, wojna syryjska nie kosztuje armii rosyjskiej więcej niż 2% jej wydatków .... można się kompromitować, ale twój styl przestawia jakąś kiepsko napisaną gierkę wojenną

    3. WYEDUKOWANE USA

      Widzisz "olo" piszesz bzdury jak zwykle zresztą i nie za bardzo na temat związany z komentowanym artykułem. Rosja na operacji w Syrii nie straciła MILIARDÓW "tytanie intelektu" tak jak Arabia Saudyjska w Jemenie która miesięcznie na te operacje wydaje ok. 6 mld. USD tj. ok. 200 mln. dziennie. Pomijając "edi" względy geopolityczne Rosja w warunkach bojowych testuje uzbrojenie i sprzęt a żołnierze nabywają realne "doświadczenia" bojowe a wielomiliardowe kontrakty na rosyjską broń "zareklamowaną" w Syrii praktycznie "zniwelują" koszty operacji. I tak dalej i tak dalej ale Widzisz "gregor" chociażbyś pod dwudziestoma nickami zaklinał rzeczywistość to żadnej "mocy sprawczej" nie masz i "Brusem wszechmogącym" nie zostaniesz. I choćbyś i sto razy powtarzał te swoje brednie konfabulując o m. in. tych $$ to w Rosji walutą jest rubel, a że sami produkują praktycznie całą broń zakładom zbrojeniowym płaca w rublach. Więcej Ci nie tłumacze bo to i tak "orka na ugorze".

  16. Kadwa

    Ruskie raporty są tyle samo warte co ruskie firmy handlujące polskimi jabłkami. U nas w tym kwartale wprowadzono 100 tys czołgów i 10 tysięcy odrzutowcow. Możecie nam skoczyć ruskie kangury

  17. Koval

    I to wszystko bez "dialogów technicznych", "papierowego" wypracowywania założeń, redefinicji, konferencji. Po prostu zajmują się tym ludzie którzy wiedzą o co chodzi i nie potrzebują organizować przetargu na usługi doradcze w celu opracowania założeń.

Reklama