Reklama

Geopolityka

Szwedzki A26 w działaniach na Bałtyku. Saab publikuje film [WIDEO]

Szwedzka spółka Saab udostępniła w Internecie nowy film o okręcie podwodnym A26, w którym przedstawione są możliwości właśnie budowanej jednostki, ze szczególnym uwzględnieniem jej zalet podczas działań na Bałtyku. Okręt ten jest oferowany polskiej Marynarce Wojennej w ramach programu Orka.

Według Szwedów pogram A26 to „jeden z najbardziej nowoczesnych programów budowy okrętów podwodnych na świecie”. W filmie pokazują oni m.in., w jaki sposób będzie przebiegała budowa tej jednostki, w tym przede wszystkim zalety zastosowanej w niej modułowej konstrukcji. To właśnie dzięki temu poszczególne sekcje jednostki modą być tworzone oraz kompletowane oddzielnie i dopiero później łączone w całość. Dodatkowo ułatwia to przyszłe modernizacje (można odseparować unowocześnianą sekcję) i dopasowywanie konstrukcji pod potrzeby konkretnego użytkownika.

Prezes stoczni Saab Kockums - Gunnar Wieslander podkreśla w filmie, że jedną z najważniejszych cech okrętów podwodnych jest „zdolność do pozostania niewykrywalnym. Stealth jest wszystkim”. Od tego bowiem zależy, czy przeciwnik znajdzie okręt. Według Szwedów A26 ma być praktycznie niewykrywalny po zanurzeniu. Dodatkowo okręt ten wykorzystuje system napędu niezależnego od powietrza oparty o silnik Sterlinga, co zwiększa czas, w jakim on może przebywać pod wodą.

Film ten jest interesujący nie tylko dlatego, że opisuje proponowany Polsce system uzbrojenia, ale również dlatego, że wyjaśnia on dlaczego okręty podwodne są tak ważne dla każdych sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze (13)

  1. Obserwator

    Rakiety manewrujace moga byc wystrzeliwane z wyrzutni torpedowych. Na d24 byla informacja o takiej rakiecie kongsberga o zasiegu moze nie 1500 km ale chyba ponad 500 a to juz cos. Taki tomahawk dla ubogich.

  2. wycieracz peryskopu

    Może i będzie najlepszy na Bałtyku ale dopiero po 2030 roku. Kiedy prototyp? Kiedy próby? Jak długo? Na razie to tylko WIZJA. W blasze są jedynie Scorpene i U-Booty. I są sprawdzone "na mokro". To jest rzeczywistość a nie animacja.

  3. aligator

    A gdzie w Bałtyku jest taka czysta woda?

    1. Polanski

      Może i jest gdzieś taka czysta, ale czy taka przeźroczysta?

  4. krzys

    Szwedzi sila niedawno oderbrali niemcom te stocznie, bo ich konstrukcje to zloto. Lepsze od francuskiego badziewia.

  5. trzymaj ruska za jaja

    kupic 8 szt kazda z 10 tomakawkami i 4 pod kaliningrad 1 pod gdynie 1 pod szczecin a ostatnie 2 gdzies w morzu, u ruskich wybrzezy

  6. stach

    Korwety Visby i OP Gotland są dowodem jaki poziom nowatorstwa mają do zaoferowania Szwedzi. Są przy tym rzetelnymi partnerami, czego dowodzi cała 80 letnia współpraca z Boforsem. A26 będzie na pewno lepszy od Gotland, kt. jest b. dobry i niemal niewykrywalny. Z ich doświadczeń w morskich zastosowaniach technologii stealth korzystali Amerykanie, trudno o lepszą rekomendację. Jeśli do pakietu włączą zastos. rakiet manewr., nie będą mieli w przetargu równych..

    1. rekin

      Ale niestety nie mają rakiet manewrujących i na tym polega problem.

  7. :):)

    „zdolność do pozostania niewykrywalnym. Stealth jest wszystkim”. BINGO !!! Zdolność do pozyskania niewykrytym to wszystko co OP może wnieść do naszego wysiłku wojennego. Dla ,,wyspiarskiej" Szwecji pozbawianej lądowego połączenie z Rosja o odpowiedniej przepustowości to dużo bo ten niewykryty OP odpalając kilka torped czy pocisków może zadać rosyjskiej flocie duże straty. Głowice torpedy czy pociski przeciw okrętowego może zatopić/uszkodzić duży okręt. Głowice kilku pocisków manewrujących nawet uderzając w ważny cel nie odniąsa żadnego efektu w ładowo-powietrznym starciu - a takie jest dla nas głównym zagrożeniem. Gdyby chodziło tylko o ,,wyważenie drzwi" np obezwładnienie OPL i w ślad za nimi poszło silne lotnictwo to tak. Ale to że kilkanaście pocisków manewrujących jest wunderwaffe które odstraszy/zatrzyma Rosjan to bujda podwodnego lobby Ale nawet PMT - który u nas najczęściej nie jest realizowany- nie przewiduje zakładów następców Su-22 i MiG-29. IMHO lepeij przeznaczyć kasę na Orke na dodatkowe zestawy klasy HOmara (czy Homar + o większych możliwościach) czy Narew

    1. edi/Londyn

      Czy ty jesteś poważny. Polska sama nie ma szans z Rosją. Ale takie okręty z pociskami manewrującymi a po ostatnim zerwaniu większości traktatów przez Rosję może i w przyszłości z głowicami A zawsze podniosą cenę jaką Rosja będzie musiała zapłacić aby nas zaorać. Bardziej ważne jest bo ja mimo wszystko wierzę w POKÓJ w Europie to że przy pomocy takiego okrętu niepostrzeżony może wysłać grupę żołnierzy FORMOZY do odbicia polskich zakładników z rąk terrorystów gdzieś na morzu lub blisko wybrzeża gdzie masa naszych turystów. Czy uderzenie Tomkiem w terrorystów którzy zrobili Polakom krzywdę i myślą że są bezpieczni gdzieś w buszu czy piwnicy domu w jakimś mieście.

  8. ribik

    Pływadło ma chyba możliwość zastosowania różnych konfiguracji uzbrojenia?

  9. Kacper

    Okret podwodny dla nas bez pociskow manewrojacych ty zwykle wyrzucenie pieniedzy w bloto.

    1. :):)

      A co chcesz Rosjanom zrobić kilkunastoma pociskami - rozśmieszyć ich

    2. janek

      Za pieniądze na okręty podwodne lepiej będzie kupić pociski manewrujące. Będzie tych pocisków dużo a im ich więcej, tym większy czynnik odstraszający. Okręty podwodne to najdroższa platforma dla takich pocisków. Poza tym, jaki jest sens kupowania okrętów podwodnych, skoro Bałtyk to ,,jezioro operacyjne'', przestrzeliwane rakietami i ,,przelatywane'' samolotami w pół godziny.... Jeśli już kupować o.p. to na samym końcu procesu modernizacji.

  10. J.M.P.

    Moment pojawienia się filmiku sugeruje marketingową odpowiedź na prezentację koncepcji SMX 3.0 jak miała ostatnio miejsce na euronaval? :) Moim skromnym zdaniem jeśli to dobrze rozegrać w kewstii wspólpracy przemysłowej itd., to A26 jest najleprzym rozwiązaniem dla naszej MW w programie Orka

    1. Qba

      Najgorszym bo bez rakiet manewrujących

    2. jan kowal, z zaw. kowal

      najlepszym.... bo z tego co wiadomo szwedzi są w dużej "potrzebie".... a to gwarantuje duże bonusy ... a zwłaszcza pozyskiwanie technologii... a to jest najważniejsze.... nawet kosztem tych kilku rakiet ... które możemy sobie zainstalować na jelczach... trzeba korzystać z okazji... do przejmowania, kupowania technologii... a szwedzi mają technologię wojskową....

  11. BOS

    Znając Macierewicza pewnie kupimy od Szwedów, Francuzów i Niemców po jednym.

  12. ryszard56

    tylko z rakietami nanewrujacymi

  13. ks

    nie jestem specjalistą w tej dziedzinie , ale to może być ciekawa oferta dla programu orka

Reklama