Macierewicz podpisał aktualizację PMT. MON: Szczegóły "w stosownym czasie"

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 18 Października 2016, 16:19
Patriot Polska

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał aktualizację Planu Modernizacji Technicznej - poinformowała Defence24.pl rzeczniczka prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej, Katarzyna Jakubowska. 

Antoni Macierewicz zaakceptował przygotowaną przez obecne władze resortu obrony aktualizację Planu Modernizacji Technicznej. Jak poinformowała przedstawicielka ministerstwa, szef MON podpisał gotowy dokument 7 października br. 

Resort obrony nie zamierza jednak na razie zdradzać szczegółów dotyczących nowych planów ministerstwa. Zgodnie z przekazanymi informacjami, szczegóły dotyczące zmian zostaną przekazane oficjalnie "w stosownym czasie".

Informacje , które mogą zostać upublicznione, będą podawane do informacji publicznej w stosownym czasie. O ewentualnych działaniach związanych z tym procesem, będziemy na bieżąco informowali poprzez kanały komunikacyjne resortu obrony narodowej.

Katarzyna Jakubowska, cz. p. o. rzecznika prasowego MON

Zgodnie z pierwotnymi planami i informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej, aktualizacja dokumentu miała zostać opublikowana 15 września. Jego pewnego rodzaju zarys zaprezentowano podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 7 września br.

Czytaj więcej: Zagrożenia dla redefinicji Planu Modernizacji Technicznej [OPINIA]

Jak podkreślił podczas prezentacji Szef Zarządu Planowania Rzeczowego P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pułkownik Krzysztof Zielski, opracowany przez resort dokument "stanowi pewien kompromis", między dotychczasowymi priorytetami, a tymi, które zostały ustanowione przez nowe kierownictwo MON-u (obrona powietrzna, modernizacja Marynarki Wojennej, działania w cyberprzestrzeni, modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych oraz Obrona Terytorialna). Oznacza to, że zakres PMT został poszerzony o nowe programy "Cyberobrona i narodowa kryptologia" oraz "Obrona Terytorialna". 

W latach 2017-2022 na Plan Modernizacji Technicznej MON planuje przeznaczyć ok. 77 mld złotych, z czego 61 mld złotych zostanie rozdysponowanych pomiędzy 15 priorytetowych programów modernizacyjnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

27 komentarzy

ppp Środa, 19 Października 2016, 9:52
Te ciągłe zmiany do celowe osłabianie możliwości operacyjnych WP.
kaczucha-kłamczucha Środa, 19 Października 2016, 0:00
Typowe modus operandi monsieur Macierawicza. Mieszamy, mieszamy, rzucamy sto różnych pomysłów, tak by publika pamiętała max. ostatnie 2, a pozostałe pozostałe pozostają zapomniane i żaden dziennikarzyna już się nie pofatyguje, by o to spytać. Zła wiadomość dla naszego Ministra Wojny jest taka, iż to co uchodzi bez żadnych konsekwencji w opozycji, już nie działa na stanowisku, na którym ma się kompetencje decyzyjne. Tu już samo lawirowanie nie działa. Pan Minister zajmuje stanowisko już prawie dokładnie rok, tj. 25% kadencji i co w tym czasie konkretnego się wydarzyło w naszej armii, co zwiększyło jej zdolności? Jeżeli pominiemy zapowiedzi, a ograniczymy się do faktów, to prawie nic lub zgoła nic. Jeśli ktoś jest wstanie wymienić jakiś konkret, to proszę o info.
Mietek Czwartek, 20 Października 2016, 9:10
No Krab i Rak podpisany, Leopard 2PL podpisany a więc to napewno na plus. Szopki na minus.
lo Wtorek, 18 Października 2016, 23:14
77mld - 40/50 mld na Wisłę i zostaję 27-37mld. Może Wisła się opóźni i będzie więcej. W sumie dobrze aby udało się i te 77mld wydać. Jak WB bryknie z UE i zatrzęsie się ziemia w DE a nasz eksport przystopuje to i 77mld będzie zagrożone.
Znając życie największe wydatki z tych 77mld zaplanowano w kolejnej kadencji Sejmu od 2019 także nawet przy koniunkturze owe 77mld jest zagrożone.
Mietek Czwartek, 20 Października 2016, 9:12
Wisła zbyt wiele nie obroni. Może lepiej środki przesunąć na odstraszanie i Narew+?
Roman Wtorek, 18 Października 2016, 21:34
I znowu pojawił się w druku przed nazwiskiem rzecznika prasowego MON ten śmieszny skrót cz.p.o. (czytaj czepeo) będący dosłowną kalką jeszcze sowieckiego w.i.o. A już myślałem, że te skróty są już dawno i nieodwracalnie przeterminowane
Piotr Wtorek, 18 Października 2016, 20:23
A na 500+ to znaleźli co roku po 23 mld
Czyli 2018- 2022 to 92 mld
I tyle w temacie
Polanski Środa, 19 Października 2016, 0:04
Zauważ dobrze , że część tych pieniędzy wraca do budżetu. Poza tym rozwija nasz handel i produkcję, rozwiązuje część problemów socjalnych. Zakupy uzbrojenia, szczególnie z zagranicy to proste wydanie pieniędzy.
skipper Środa, 19 Października 2016, 11:17
Podaj dane ,z których to wynika .Na razie to Niemcy mają korzyści z socjalu 500 +.Wszystkie programy wojskowe będą z tego powodu ograniczane bo brakować będzie kasy.Postawa rządu karygodna i nieodpowiedzialna a po dodaniu dalszych wyborczych obietnic będących podstawą utrzymania się przy władzy to państwo będzie dalej bezbronne i chore ekonomicznie.Z dostępnych badań wynika,że około 240 000 pracowników otrzymujących świadczenie 500+chce zrezygnować z zatrudnienia bo im się to nie opłaca co będzie rodzić następne patologie ekonomiczne w przyszłości.Podana wielkość 77 mld to już max .A podejrzewam ,że będzie mniej do dyspozycji .Po roku urzędowania Macierewicza jedno zaczyna być pewne ,że nic konkretnego ,pozytywnego w armii się nie wydarzyło wręcz odwrotnie nastąpiło opóźnienie programów lub ich eliminacja.Za to przybyło wiele zamętu ,lawirowania i manipulowania społeczeństwem. Tak pracują ignoranci z politycznym rodowodem i umocowaniem
dropik Środa, 19 Października 2016, 8:07
tyle samo wraca z wydatków monu bo też są opodatkowane vatem. Z 500+ cześć zaś idzie do szerej strefy , a cześć w przelew tj alko i paliwo do gratów z niemiec. Mimo wszystkich niedostatków naszego przemysłu obronnego inwestowanie w niego jest bardziej rozwojowe niz 500+
efe Środa, 19 Października 2016, 9:36
Więcej wraca, bo sporo produktów (w tym wytłuszczony alkohol) pochodzi z Polski. A co do paliwa, jak opodatkowane jest? Bo to nie jest 23%... Optymistycznie uważam, że 300zł z każdego 500 wraca do naszego budżetu.
k Środa, 19 Października 2016, 10:06
O naiwnosci, jak mowi Daniec. Ja optymistycznie uwazam, ze max 100 pln. To ze na fakturze jest VAT, to nie znaczy ze trafia on w calosci do budzetu. To 100 pln oczywiscie pomniejszone o koszty dystrybucji 500+.
krzysiek84 Wtorek, 18 Października 2016, 23:53
Ministerstwo rodziny ma swój przydział i jego lwią częścią jest ten program piotrusiu... Równie dobrze można narzekać, że na autostrady, ochronę środowiska, kopalnie, stocznie, terminale są pieniądze... Gdybyśmy słuchali takich tituszek jak ty żylibyśmy jak w matuszce rosji; z ogromną super armią, w chatach krytych chrustem i chlebem obecnym na ekranach telewizorów.
Piotr Środa, 19 Października 2016, 17:11
Wystarczy to co muwisz powiedzieć na głos !
A nie wciskac że będzie dobrze że bedzie obrona plot, okręty, czołgi , bwp, karabiny , śmigłowce, cyberobrona, OT, drony itp a wszystko prawie z Polski i z naszego przemysłu - bo to bujda!
Będzie znacznie mniej bo kasa idzie gdzie indziej i raczej nie będzie 2,5-3% PKB na obrone... To wszystko trzeba szczerze powiedzieć a nie kłamać ! ot i wszystko.
anakonda Wtorek, 18 Października 2016, 21:30
a u piotrka dalej zascian i indolencja ekonomiczna i takie nasze narodowe sam nie dostane to niedam nikomu.Czy ty tak dzieci nienawidzisz ze wzbraniasz im te marne 500 zł czy jestes az takim samolubem? zapamietaj ze głodny naród to przekupny naród i zadne armatu go nie uratuja
Piotr Środa, 19 Października 2016, 17:02
Dzieci nawet lubie i mam :-)
Chodzi o to że jak sie cos mówi to warto to robić szczerze czyli jak 23 mld rocznie idzie na 500+ OK ale powiedzmy wtedy szczerze że przycinamy wydatki na obrone np. o 3-4 mln a że inwestujemy w OT alokujemy tam 1-2 i wtedy jasne jest że kilka programów musi spaść albo być odłożonych (czyli inne nie wejdą) i np. zamiast Caracali i wydatku 13,5 mld będzie ok 1 mld i 10 S70i (cywil bez uzbrojenia a więc trzeba będzie to dokupić za kolejny 1 mld) . Oszczędność to 11,5 mld w kolejnych latach. Ale to trzeba otwarcie powiedzieć! Bo i tak się to wszystko policzy a rozczarowanie potem będzie większe.
Realista33 Wtorek, 18 Października 2016, 16:54
Miało byc 135 mld, potem wyszło ze potrzebujemy 250 mld a teraz stanęło ze planujemy wydać 77 mld , ciekawe czy znajdziemy chociaż 50 !
ahet Wtorek, 18 Października 2016, 20:00
Jeszcze dużo węgla do wykupienia zalega na hałdach. Nie mówiąc już o kasie potrzebnej na obniżenie wieku emerytalnego. Obrony plot nie ma, okrętów podwodnych nie ma, śmigłowców (a tym bardziej offsetu) nie ma. MSBS coraz bardziej się oddala. Tylko czekać na jakiś wałek z Kormoranem II.
gdsfsdd Wtorek, 18 Października 2016, 17:33
Artykuł z 2013 roku: "MON zamierza wydać w ciągu 10 lat ponad 135 mld zł." Już upłyneły trzy lata od przyjęcia programu modernizacji co oznacza też wydanie już pewnej kwoty z tej sumy od 2013. Poza tym w tym roku PKB było mniejsze z racji nie otrzymania jeszcze środków z UE, za rok PKB będzie wyższe to i budżet MON wzrośnie.
Victor Wektor Wtorek, 18 Października 2016, 21:48
PKB "gdsfsdd" w I kwartale 2017 ma mieć niższy wzrost niż zakładano więc budżet MON nie tylko może nie wzrosnąć ale może do tego zmaleć, szczególnie na programy modernizacyjne. Budżet jest obciążony bardzo rozdmuchanymi programami socjalnymi a budżet MON dostał kukułcze jajo pod postacią OT bez zwiększenia budżetu (3.0% PKB które majaczył Antoni włóż między bajki) Co oznacza więcej wydatków przy takim samym (optymistycznie) budżecie. Przykre ale ekonomia jest mało litościwa a budżet nie z gumy, pieniądze też nie spadają z drzew. Można się zadłużać oczywiście na potęgę, tempo zadłużenia wedle danych na ten moment dostępnych gwałtownie podskoczyło więc to też nie wyjście.
Max Mad Wtorek, 18 Października 2016, 16:48
Aha... miesiąc po czasie a szczegóły w "stosownym czasie". Znowu bubel.
Miki Wtorek, 18 Października 2016, 20:15
Jasnowidz? Już wiesz że będzie bubel tylko jeszcze nie wiesz co tam będzie. Przypomina mi to wyssane z palca "fakty" podawane w różnych mediach wspierających "opozycję".
Zirytowany Wtorek, 18 Października 2016, 22:36
Typowe działanie rządu,dużo gadanie,zero szczegółów i jeszcze mniej faktów.
Max Mad Wtorek, 18 Października 2016, 21:42
Rusz główką myszko, "nowy" PMT był zapowiadany we wrześniu, ma solidną obsuwę co znaczy że przez 9 miesięcy nie mogli go przygotować a kiedy w końcu jest jakiś cień informacji że im się udało to nie ujawniają szczegółów tylko kwitują lakonicznym "w stosownym czasie". To zwyczajnie znaczy że PMT jest bublem i boją się go pokazywać, trzeba cokolwiek zrobić by potem go poprawiać ale tak by publika nie widziała. A i głodne kawałki rodem z PRL'u sobie odpuść... tylko "sprawdzone" media Władzy Ludowej mówią Pravdę, ja już to przeżyłem i zwyczajnie na mnie twoja słusznie minionego ustroju odzywka nie działa.
Hektor Środa, 19 Października 2016, 12:56
Max Mad : prosto w sedno sprawy, niestety dla nas, masz rację.
bobo Wtorek, 18 Października 2016, 17:45
dużo rozdają,zaczyna brakować
Ad_summam Środa, 19 Października 2016, 0:22
Rozdają? a co? Ja wolał by otrzymać 500+ jako darmowe przedszkole. Jako darmowe szczepionki dla dziecka. Jakoś 500 mi tego nie pokrywa. Dla mnie to więcej biorą niż dają. Dużo by o tym mówić.