Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Koniec śledztwa w sprawie lotu malezyjskiego boeinga: Winna rosyjska rakieta; OT tonie w chaosie; Rosyjskie Tu-160 nad Morzem Norweskim; Nowy szef Agencji Wywiadu

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Roman Imielski, Andrzej Poczobut, Gazeta Wyborcza, "Rosyjska rakieta strąciła malezyjskiego boeinga": Przedstawiono wyniki śledztwa w sprawie katastrofy z udziałem malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Śledczy nie pozostawili wątpliwości. System lotniczy BUK, z którego w 2014 r. zestrzelono boeinga z 298 osobami na pokładzie, dotarł do Donbasu z Rosji i po wystrzeleniu rakiety do Rosji wrócił. "Wyniki dwuletniego dochodzenia przedstawił w środę międzynarodowy zespól śledczy (JIT, Joint Investigation Team) złożony z przedstawicieli Holandii, Malezji, Australii, Belgii i Ukrainy. Przedstawiciel holenderskiej prokuratury podczas konferencji prasowej w holenderskim Nieuwegein bardzo dokładnie pokazywał, jak doszło do tragedii. Wszystko obrazował nagraniami, zdjęciami i animacjami."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Chaos w obronie terytorialnej": Rządowe zapowiedzi utworzenia trzech brygad OT w tym roku, nie powiedzie się. Jest jedynie cień szansy na utworzenie dowództw czterech batalionów i być może po jednej kompanii. Nikt nie wie kogo będą przyjmować do OT i na jakich zasadach, ochotnicy mają podpisywać kontrakty. Chaos towarzyszący całemu procesowi tworzenia OT zniechęca ochotników, którzy zgłaszają się do WKU.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Putin testuje zdolności obronne Europy": Rosyjskie bombowce prowokują nad Morzem Norweskim. Rosja zaprzecza. "We wtorek trzy bombowce Tu-160, należące do sił powietrznych Rosji, przecięły nad Morzem Norweskim trasę lotu islandzkiego samolotu cywilnego, lecącego z Reykjaviku do Sztokholmu. Rosyjskie jednostki miały wyłączone transpondery i nie reagowały na ostrzeżenia wieży kontrolnej. [...] rzecznik ministerstwa obrony FR gen. Igor Konaszenkow stwierdził, że doniesienia strony islandzkiej są wytworem wyobraźni tamtejszych polityków, a do żadnego incydentu nie doszło"


PAP, Nasz Dziennik, "Zmiany w służbach": Nowy szef Agencji Wywiadu. "Premier Beata Szydło powołała Piotra Krawczyka na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Agencji Wywiadu. Zastąpił on pułkownika Grzegorza Małeckiego, który zrezygnował ze swojej funkcji - podało Centrum Informacyjne Rządu. Krawczyk do tej pory był zastępcą szefa AW. We wtorek premier przyjęła rezygnację płk. Małeckiego i odwołała go z funkcji szefa Agencji Wywiadu." 

Reklama

Komentarze

    Reklama