Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Dramat bombardowanego Aleppo; Rosyjski dron szpiegował KPRM i MON?; Brak specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa; Rosyjski wywiad atakuje w Polsce broniąc interesów Nord Stream 2?

Fot. http://www.nord-stream.com/
Fot. http://www.nord-stream.com/

Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Aleppo równane z ziemią": Dramatyczna sytuacja w Syrii, żadna strona konfliktu nie ma kontroli na działaniami zbrojnymi. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ogromne straty w ludności cywilnej."Rosjanie nie przyznają się też do zbombardowania konwoju humanitarnego - zdaniem Moskwy to nie był nalot, lecz ostrzał artylerii rebeliantów. Z kolei przedstawiciele syryjskiej armii zapewniają, że używają „precyzyjnych pocisków", dla cywilów właściwie nieszkodliwych. Przeciwnicy Asada nie są co do tego przekonani."


SB, Fakt, "Rosjanin z dronem szpiegował rząd?": "Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zatrzymali wczoraj obywatela Rosji. Sterował on dronem, który latał nad Kancelarią Premiera, Belwederem i siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej. Drona zauważyli oficerowie BOR i namierzyli mężczyznę, który nim sterował - poinformował tvn24.pl. Siedział w porsche cayenne w pobliżu Belwederu. Jego auto było na rosyjskich numerach, a on wylegitymował się rosyjskimi dokumentami. Rosjanin został przekazany stołecznej policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego."


Janusz Palicki, Rzeczpospolita, "Cyberprzestrzeń wspólnej troski": Podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC - eksperci oszacowali, że brakuje prawie milion specjalistów na całym świecie z zakresu cyberbezpieczeństwa, a deficyt ten ma wzrosnąć do 6 milionów, do 2020 roku. Tym samym CYBERSEC ogłosiło rozpoczęcie działalności Hub Kraków, który ma wspierać inicjatywy rozwijające cyberbezpieczeństwo w Polsce.


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska Codziennie, "W sieci rosyjskiego wywiadu": Rosyjski wywiad nasili ataki na Polskę w sprawie budowy Nord Stream 2?  "Gazprom i SWR, czyli rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego [...], ruszyły z ofensywą na odcinkach dziś kluczowych z punktu widzenia szans projektu gazociągu Nord Stream 2 - szwedzkim i polskim. Moskwa używa różnych metod i różne są obiekty nacisku, ale cel jest ten sam: przełamać impas w sprawie nowych nitek Gazociągu Północnego. Analiza wydarzeń ostatnich dni w Moskwie, Sztokholmie i Warszawie wskazuje jasno, że atak na obecne władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest elementem szerzej zakrojonej operacji. I że to dopiero początek." 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Drzewica

    Musimy dać radę! Jeślibyśmy nie dawali rady stawić czoła rosyjskim służbom w czasie pokoju to byłaby tragedia! Przynajmniej w bezkrwawej fazie konfliktu muszą nasze służby wykazywać się kompetencją i skutecznością!

Reklama