Reklama

Polityka obronna

Powstanie nowa uzbrojona formacja mundurowa?

Nowa formacja ma zostać uzbrojona w broń krótką i długą, na zdjęciu policyjna jednostka AT. Fot. Policja
Nowa formacja ma zostać uzbrojona w broń krótką i długą, na zdjęciu policyjna jednostka AT. Fot. Policja

Ministerstwo Środowiska forsuje projekt ustawy powołującej Polską Służbę Geologiczną, a wraz z nią Straż Geologiczną jako państwową umundurowaną formację uzbrojoną i przeznaczoną do zwalczania naruszeń przepisów prawa geologicznego i górniczego.

Ministerstwo Środowiska kierowane przez Jana Szyszko planuje powołać od 1 stycznia 2017 roku nową uzbrojoną formację, której zadaniem, zgodnie z projektem ustawy, będzie kontrola legalności wydobywania surowców, a także walka z nielegalnym wydobyciem, obrotem i wywozem za granicę surowców. 

Funkcjonariusze Straży Geologicznej będą mieli uprawnienia zbliżone do policji. W związku z tym będą mogli m.in. legitymować i zatrzymywać podejrzanych, przeprowadzać przesłuchania i przeszukania, pobierać i zabezpieczać próbki, konfiskować mienie, doprowadzać podejrzanych na posterunek policji i nakładać grzywny, prowadzić czynności wyjaśniające, w tym obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu i dźwięku różnych zdarzeń świadczących o popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia. Ponadto nowa Straż Geologiczna będzie współpracować z innymi formacjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa w tym z policją, Strażą Graniczną i Służbą Celną.

Czytaj także: Żołnierze i mundurowi wzmocnią ABW. "Zapobieganie terroryzmowi"

Jak przewiduje projekt ustawy strażnicy będą posiadali prawo noszenia długiej i krótkiej broni palnej, kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, a także ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Użycie środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej będzie obowiązywało na podstawie takiego samego prawa dotyczącego innych formacji tego typu.

Strażnikiem Straży będzie mogła zostać osoba, która ukończyła 21 lat i posiada wyłącznie obywatelstwo polskie oraz korzysta z pełni praw publicznych, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była skazana za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, a także jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym. Nowi strażnicy będą powoływani i odwoływani przez Prezesa Polskiej Służby Geologicznej na wniosek Głównego Inspektora Straży.

Straż Geologiczna będzie bezpośrednio podlegała nowo utworzonej agencji wykonawczej Ministerstwa Środowiska - Polskiej Służbie Geologicznej. Do zadań PSG będzie należało prowadzenie prac w zakresie utrzymania, poszerzania, pozyskiwania i zagospodarowania bazy surowcowej; poznawanie, ocena i przewidywanie geozagrożeń i innych procesów geologicznych oraz z zakresu ochrony środowiska; monitorowanie i wspieranie rozwoju nowych metod i technologii w zakresie poszukiwania złóż kopalin, ich wydobywania, pozyskiwania i przeróbki surowców mineralnych oraz ich odpadów. Ponadto PSG będzie wykonywać zadania w zakresie ochrony georóżnorodności, prace związane z kartografią geologiczną, hydrogeologiczną i środowiskową, a także prowadzić działalność informacyjną, edukacyjna i popularyzatorską w zakresie geologii oraz racjonalnej gospodarki zasobami przyrody nieożywionej. Państwowa Służba Geologiczna będzie również prowadziła rejestry obszarów górniczych, centralne archiwum geologiczne, a także sporządzać krajowy bilans zasobów złóż kopalin oraz informacji geologicznej.

 

 

 

Reklama

Komentarze (13)

  1. olaf

    Czy mogę prosić o wykaz służ uprawnionych do legitymowania? Już się gubię.

  2. bretel

    tylko do bursztynu

  3. Barburys

    Rejestracja kart telefonicznych , wiele służb , teraz TO , ten świat / Polska / nigdy nie będzie ten sam , jak kiedyś ...

  4. edcvfr

    To oni będą ze śrutówkami i berylami po biedaszybach ganiać????? Kompletna paranoja już w tym kraju, jak by mało służb było, które mogły by się tym zająć, przy wsparciu oddelegowanych fachowców.

  5. Górnik

    Trochę w tym sensu jest, w byłym poznańskim kilka lat temu szaciwano nielegalne wydobycie na poziomie 70% o ile dobrze pamiętam. Pytanie czy OUG nie powinna miec wiecej kompetencji, jeśli już to nowa służba mundurowa powinna zrzeszac fachowców od ochrony środowiska a nie tylko od złóż i kopalni

  6. Berberys

    Powoływanie nowych "straży" i "inspekcji" to niestety sposób na dojenie kasy z budżetu (czyli nas podatników). Koszty raczej nie maleją, a każda z nowych organizacji ma coraz większe potrzeby....

  7. dwa

    to jakiś żart? czy minister szyszko zbyt dosłownie zrozumiał prezesa, że mamy ochraniać polskie złoża?

    1. say69mat

      Wydaje się, że Pan Minister wyprzedza swój własny ... cień. Jest idealistą o niezłomnej wierze w mundur i ... broń automatyczną, jako jedyny sposób egzekucji praw.

  8. zen

    Moim zdaniem lekka przesada tworzyć kolejną formację zbrojną. Jeśli już to stworzyć odpowiednie komórki w policji, a jako wsparcie powołać grupę inspektorów (fachowców) w obrębie ministerstwa środowiska. Odrębna formacja to dublowanie kosztów stałych związanych z naborem, szkoleniem, logistyką, pionem dowódczym itd. Dla entuzjastów pytanie dlaczego kraje bałtyckie nie mają własnego lotnictwa bojowego? Pewnie byłoby je stać na kupienie kilku myśliwców. Tylko ich utrzymanie kosztowałoby kilka razy więcej niż choćby w kraju takim jak Polska. Jak stworzą tą formację to zgłoszą się kolejni ministrowe: transportu do ochrony szlaków transportowych, dróg i mostów, rolnictwa ds. wyłudzania dopłat i ochrony polskiej ziemi, oświaty do ochrony szkół i uniwersytetów oraz przeciwko szerzeniu szkodliwych treści itd...

  9. say69mat

    @def24.pl: Ministerstwo Środowiska forsuje projekt ustawy powołującej Polską Służbę Geologiczną, a wraz z nią Straż Geologiczną jako państwową umundurowaną formację uzbrojoną i przeznaczoną do zwalczania naruszeń przepisów prawa geologicznego i górniczego. say69mat: Przecież rzeczone służby leśne, geologiczne i inne, mogą z dużym powodzeniem skorzystać z dobrodziejstwa i inwentarza instytucji: ABW, AW, SKW, SWW, CBA, CBŚ, Policja, ŻW. Wystarczy ... zadzwonić ;)))

  10. Takkk

    Mam nadzieje ze to żart należy wzmocnić SG a raczej rozsformowac i utworzyć WOP uzbrojony jak lekka piechota/rozpoznanie bo to pierwsza linia obrony naszpikować ich w środki rozpoznania elektronicznego Anie trwonić pieniądze na jakieś bzdety uszczelnia granice nie rozkradać i wywozić dobra naturalne proste 20tys WOP 12tys w obecnej formie i 8 tys jako lekka piechota/rozpoznanie

    1. Tomek72

      Też mam nadzieję, że to żart ... Też uważam, że zadania SG powinny zostać podzielone pomiędzy policję a WOP (funkcjonujące w ramach Wojska). Straż Geologiczna? Albo prywatna ochrona z zobrze zdefiniowanym zakresem zadań, uprawnień + współpraca z policją ... Albo jeszcze lepiej policja ... oczywiście odpowienio dofinansowana i doposażona. Po cholerę nam tyle formacji mundurowych? Żeby był jeszcze większy burdel?

    2. autor komentarza

      WOP to służył do pilnowania, by nikt nie uciekł z PRL - sowieckiej kolonii. Może chodziło Ci o KOP, który służył do pilnowania polskich granic? Niby tylko jedna literka, ale różnica zasadnicza.

  11. 1234567890

    Dziś prawdopodobnie przejdzie do historii Służba Celna, która jest likwidowana pod pozorem konsolidacji zadań skarbówki, którą to częścią nigdy nie była Służba Celna a jednocześnie powołuje się kolejną służbę mundurową? Gdzie tu logika?

  12. dk.

    Ci to się dopiero będą obijać ! Rozumiem, że emerytury mundurowe, dotatki rozłąkowe, delegacyjne itd, ekwiwalenty za coś tam itd - to też mają już zagwarantowane ? Nie to co w jakiejś policji, gdzie wszyscy dzwonią lub przychodzą, każdy czegoś chce... Pamiętam, w trakcie drugiego włamu do mojego auta, pod oknem, na oczach lokatorów, lata 90-te, dzwonię na lokalną policję, tuż tuż, a oni na to, że mają tylko jednego Poloneza i trzymają go na zabójstwa... A zaraz potem powstało jakieś biuro antykorupcyjne, z prawie 200 autami typu topowa wersja RAV-4.

  13. absmak

    a dlaczego policja nie może wykonywać tych zadań?

Reklama