Reklama

Geopolityka

Steinmeier apeluje o porozumienie z Rosją. "Powrót kontroli zbrojeń"

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Szef niemieckiego MSZ zaproponował Rosji podjęcie nowej inicjatywy rozbrojeniowej w celu zapobieżenia konfrontacji i odbudowania zaufania w relacjach między Zachodem a Moskwą. Propozycja padła w piątek, na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że anektując ukraiński Krym Rosja "złamała prawo międzynarodowe i podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego". Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed groźbą "nowej niebezpiecznej spirali zbrojeń", która zagraża pokojowi w Europie. Jego zdaniem pomimo głębokich różnic pomiędzy Zachodem a Rosją należy "budować mosty". "Nie możemy organizować na dłuższą metę bezpieczeństwa w Europie przeciwko sobie. (...) Dlatego potrzebne są nowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa" - napisał Steinmeier w "FAZ".

Minister przypomniał, że od 1967 roku Zachód stosuje wobec Rosji podwójną strategię opierającej się na zasadzie "deterrence i detente" (odstraszanie i odprężenie). Szczyt NATO w Warszawie potwierdził tę zasadę - zauważa Steinmeier. Jego zdaniem oferta kooperacji złożona Rosji musi być równie konkretna i widoczna jak polityka odstraszania.

Steinmeier wyjaśnił, że nowy program kontroli zbrojeń konwencjonalnych w Europie musi obejmować pięć punktów. Wymienił ustalenie regionalnych górnych limitów broni i wojsk oraz transparentnych metod kontroli, uwzględnienie nowych wojskowych zdolności i strategii, włączenie nowych systemów broni, w tym dronów, stworzenie skutecznych metod weryfikacji przez niezależne organizacje, w tym OBWE, działające także na obszarach, których status terytorialny jest niepewny.

Należy zauważyć, że państwa NATO w zdecydowanej większości nie wykorzystują istniejących limitów broni konwencjonalnej CFE. Na przykład Niemcy mogą dysponować ponad 4 tys. czołgów, posiadają włącznie ze zmagazynowanymi nie więcej niż 900, a w służbie w jednostkach czynnych i rezerwowych - zaledwie około 250, planowane zwiększenie do 320. Wielka Brytania może mieć około 1000 czołgów, włącznie ze zmagazynowanymi posiada nie więcej niż 300. Podobnie jest z państwami środkowoeuropejskimi - w 2016 roku Polska deklarowała posiadanie 984 maszyn (limit 1730), Czechy 123 (limit 957), a Słowacja zaledwie 30 (limit 478).

Natomiast Rosja zawiesiła udział w traktacie, co powoduje, że nie realizuje wynikających z niego zobowiązań.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji forum dyskusji o tych propozycjach może być OBWE, w której przewodnictwo w tym roku sprawują Niemcy. 

Steinmeier ostrzegł, że rozkręcenie spirali zbrojeń będzie porażką wszystkich krajów. "Świat stał się bardziej niebezpieczny. Islamski terroryzm, konflikty na Bliskim Wschodzie, rozpadające się państwa i kryzys uchodźczy zagrażają nam wszystkim" - napisał minister dodając, że zdolność Zachodu i Rosji do rozwiązywania tych kryzysów jest na granicy możliwości. 

JP/PAP

Reklama

Komentarze (15)

  1. Palmel

    "anektując ukraiński Krym Rosja "złamała prawo międzynarodowe i podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego". " - nie zrobili nic nowego zrobili to samo co wcześniej NATO oddzielając Kosowo od Serbii

  2. anty edi

    Rosja do Tu-22 wprowadza Kh-32 - zasięg 1000km, prędkość min. 5000km/h, naprowadzanie INS i radarowe (obywa się bez nawigacji satelitarnej a mimo to jest bardzo celna) i rura NATO zmiękła? A Polska się jara, że ma JASSM...

  3. dora

    Ja uważam ,że rozkręcenie spirali zbrojeń jest jedynym argumentem,który zmusi Rosję do rozmów o rozbrojeniu.Przekonają się po raz drugi ,że ekonomicznie w wyścigu zbrojeń z Zachodem nie mają szans .W tej chwili jest najlepszy moment do zastosowania tej taktyki, biorąc pod uwagę spadek dochodów budżetowych Rosji.No ale najważniejsza rzecz, to wola polityczna państw Zachodu do takiego posunięcia .Tylkowydaje się ,że Zachód się na to nie zdecyduje i Putin dobrze o tym wie.Dlatego będzie się zbroił nadal, póki wystarczy kasy .A jak uzna ,że ma wystarczająco mocny argument siły,to może spróbować coś wyszarpnąć.A my jak zwykle będziemy w tym czasie opracowywać fazę analityczno -koncepcyjną w sprawach uzbrojenia dla wojska

  4. y65

    Pan Steinemier nie chce przyznać otwarcie jednej prawdy, obecnie państw zachodnich nie stać na zbrojenia ponieważ ich społeczeństwa nie zaakceptują poboru do armii i nie zaakceptują ograniczenia wydatków socjalnych, a politycy europejscy którzy by chcieli coś takiego wprowadzić natychmiast w następnych wyborach stracą władzę. A to już jest kompletnie nie do zaakceptowania. Rosyjskie społeczeństwo nie jest tak uzależnione od konsumpcjonizmu i jest gotowe ponosić ofiary dla swojego kraju. W Europie mamy multi-kulti i teraz konia z rzędem temu kto to pogodzi. Bo jeśli dla Niemca czy Francuza będzie stanowiła priorytet obrony jego kraju tak dla Somalijczyka, Libijczyka czy Turka nie będzie to już takie oczywiste. Jak to mawiają chcieliście to macie.

  5. Drzewica

    Z Rosją trzeba postępować jak chirurg z wrzodem - stanowczo, konsekwentnie i bezkompromisowo, zerwać wszelkie kontakty gospodarcze do czasu wycofania się Putina z działań ekspansywnych! To co robią Niemcy jest dwuznaczne, stosują niby sankcje ale też robią interesy pod stołem! Przykładem dostawy turbin gazowych Gdyby był Reagan przy władzy i żelazna dama w Londynie dawno by zmusili kagiebistę Putina do odwrotu! Ale Obama...

    1. łowca głupoty

      Reagan nie miał problemów z ISS i dlatego dążył do zniszczenia ZSRR. Obecnie rozpad Rosji to chaos na świecie, osoby typu Kadyrow zdobędą dostęp do głowic atomowych i mamy koniec świata. Bush myślał, że jak zlikwiduje Saddama to Irak będzie wyspą szczęśliwości, ale nie było alternatywy dla Saddama. Podobnie jest w Rosji Putin jest zły, ale nie ma alternatywy dla Putina. Trzeba stworzyć alternatywę Putina i wtedy sankcje mają sens (osłabiają Putina wzmacniają opozycję). Jak nie ma sensownej opozycji to sankcje umacniają Putina i tak się obecnie dzieje. Gdyby nie sankcje, to kryzys spowodowany cenami ropy zniszczył by Putina i nawet z "drukowaniem wyniku" następne wybory Putin by przegrał, a tak to kryzysowi winny jest Zachód bo niesłusznie wprowadził sankcje. Strategia Kremla jest prosta, ale skuteczna, a sankcje spowodują utrzymanie Putina przy władzy na kolejną kadencję. W Rosji nie było pomysłu na rozwój i kraj szedł w przepaść, a sankcje dały kierunek "substytucji importu", który daje efekty (produkcja rolno-spożywcza rośnie po około 3-4% rocznie) bo nie ma konkurencji z UE. Gdy sankcje miną to duże rosyjskie koncerny spożywcze nie dadzą się łatwo wyprzeć z rynku. W 2017 roku Rosja będzie netto eksporterem mięsa drobiowego, a rok lub dwa później netto eksporterem mięsa wieprzowego. Około 2020 roku powinna mieć pierwszy raz w historii dodatnie saldo wymiany handlowej rynku rolno- spożywczego. Dlatego Niemcy chcą zlikwidować sankcje i osłabić Putina (pokazać jego bezradność i brak strategii gospodarczej), ale żeby to zrozumieć trzeba umieć myśleć, a to nie jest powszechne w Polsce.

  6. vvv

    jasne rosja podpisze i bedzie oczekiwac rozbrojenia sie nato a ona bedzie dalej sie zbroic :) rosja juz nie raz pokazala gdzie ma umowy miedzynardowe

    1. Nic nowego

      To tak jak zachód. Po upadku ZSRR Rosja leżała na łopatkach co nie przeszkadzało usa zbroić się i wprowadzać nowe uzbrojenie. Teraz jak nagle Rosja modernkzuje armię to wszyscy chcą rozmawiać nt powrotu do kontroli zbrojeń. Można być prozachodnim bez bycia hipokrytą.

  7. Janusz

    Niemcy się rozbroiły i teraz jedyne co im pozostało to nakłaniać do rozbrojenia potencjalnych wrogów.

  8. Geoffrey

    Panie Steinmer, trzeba jeszcze napisać kredą na asfalcie jak jesteśmy zaniepokojeni, oraz zacząć nosić opaski z napisem "rozbrojenie". Wciąż aktualne są też baloniki i białe gołąbki wypuszczane w niebo.

  9. dzban

    Zamiast fundować socjale przybyszom z Afryki, lepiej zainwestować w armie i przemysł zbrojeniowy.

  10. yaro

    Wygląda na to, że Pan Steinemier nie chce powiedzieć wprost pewnej prawdy, państw zachodnich nie stać na wyścig zbrojeń bo musiały by ograniczyć socjal a tego rozbuchane konsumencko społeczeństwa zachodnie nie będą chciały zaakceptować.

  11. wunderwaffe

    Gdy Rosja zobaczy prawdziwą silę Europy to sama przyjdzie z podkulonym ogonem i zaproponuje rokowania. Oni sa jak Tatarzy przed silą skamlą a słabych niszczą bezlitośnie.

    1. yaro

      Rosja już zna doskonale prawdziwą siłę Europy ..........

  12. KrzysiekS

    Czyli kapitał Niemiecki kombinuje jak zlikwidować sankcje wobec Rosji.

  13. Gość

    Panie Steinemier czas się obudzić albo przyznać do działania na rzecz wrogiej zachodowi, w tym Niemcom, Rosji.

  14. PiotrEl

    Cóż za piękne, dyplomatyczne sformułowania - "ta sama polityka od 1967" (wobec "Rosji"), "złamała prawo międzynarodowe", "nowa spirala zbrojeń" (Zachód tnie socjale i w razy powiększa armię hahahah) .... Nie rozumiem, to do limitów NATO dodaje się limity byłych krajów UW? Czy zgodnie z arytmetyką nie należałoby te limity odjąć? A co z Ukrainą limit dodać do Rosyjskiego czy odjąć od np. Niemieckiego, Francuskiego i Angielskiego (co wyzeruje je zapewne!). A co z Łotwą i Estonią - nie ratyfikowały do tej pory traktatu..... USA dostanie limity na rozmieszczanie wojsk przy Oceanach, na wschód i zachód od Missisipi? Pustosłowie

  15. olo

    Przeciez Rosja ma na drugie KŁAMSTWO więc o co temu Niemcowi chodzi ?

Reklama