Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosjanie odlatują z Iranu; Brexit ułatwi powstanie europejskiej armii; ŻW szuka szpiega; Nadal brak rozwiązań prawnych dla OT; Rewolucja kadrowa w policji; Pancerny PGZ w Kielcach; Finlandia bliżej NATO; Szef KE przeciw granicom w UE

KTO Rosomak - fot. J. Sabak
KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Rosja opuszcza Iran": Zachowanie Rosji rozwścieczyło irańskich polityków po publikacji informacji o przekazaniu bazy lotniczej rosyjskim siłom powietrznym w ramach operacji w Syrii. "Rosyjskie siły powietrzne w atmosferze skandalu opuściły po kilku dniach bazę lotniczą w irańskim Hamadan. Teheran oskarża Moskwę o pozerstwo i niedżentelmeńskie zachowanie. [...] Rozpowszechniona przez Moskwę w tonie triumfalnym wieść o tym, że Rosja ma bazę wojskową w nowym kraju, wywołała kontrowersje w irańskim parlamencie."


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Europejska armia bez Brytyjczyków": Pomimo tego, że Unia Europejska będzie wyraźnie słabsza bez Wielkiej Brytanii, to jej wyjście ułatwiło dojście do porozumienia w sprawie utworzenia europejskiej armii. Do tej pory najmocniej sprzeciwiali się tej idei właśnie Brytyjczycy. Obecnie Włosi przedstawili koncepcję i projekt utworzenia z kilku krajów UE, europejskich sił militarnych.


SB, Fakt, "Wojsko szuka szpiega": "Żandarmeria Wojskowa opublikowała list gończy za porucznikiem rezerwy Wojska Polskiego. Śledczy podejrzewają go min. o oferowanie współpracy obcemu wywiadowi. Poszukiwany to Piotr Capała (41 l.), były żołnierz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Prokuratura Krajowa i Żandarmeria Wojskowa nie ujawniły, na czym konkretnie miała polegać działalność porucznika ani na rzecz którego państwa miał szpiegować."


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Papierowa obrona terytorialna": Zapowiadana rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej, znacząco się opóźnia. Kandydaci do WOT odchodzą z Wojskowych Komend Uzupełnień bez żadnych informacji, z powodu braku rozwiązań prawnych. Pełnomocnik ds. utworzenia Obrony Terytorialnej - dr Grzegorz Kwaśniak -  zapowiada początek rekrutacji do WOT z końcem października.


Piotr Pytlakowski, Polityka, "Młyn w policji": Rewolucja kadrowa w szeregach policji. "Po każdych wyborach w policji dochodziło do karuzeli stanowisk, ale nigdy jeszcze rewolucja personalna nie sięgała tak głęboko. Nie powinno to nikogo dziwić, bo PiS takich planów nie skrywał i je realizuje. Przede wszystkim partia rządząca obiecywała, że na stanowiskach funkcyjnych w policji nie będzie miejsca dla tych, którzy kariery w resorcie rozpoczynali w czasach PRL."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Pancerne rozwiązania polskiej zbrojeniówki": Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowała na tegoroczne targi w Kielcach, najnowszy sprzęt pancerny i opancerzony. "Będzie można zobaczyć m.in. dwa rodzaje rosomaka: R-1 (w wersji wozu rozpoznawczo-dowódczego) i R-2 (wersja wozu rozpoznawczego). Obydwa pojazdy zostały opracowane przez inżynierów spółki Rosomak SA. Są bogato wyposażone w specjalistyczny sprzęt rozpoznawczy i systemy łączności. Z kolei Zakłady Mechaniczne Bumar - Łabędy zaprezentują nie tylko demonstrator czołgu Leopard po wykonaniu prac modernizacyjnych (czyli Leopard 2PL), ale także wóz zabezpieczenia technicznego ARV- 3 Buffalo. Służy on do zabezpieczania działań czołgów Leopard 2A4, 2A5 i 2PL."


Dziennik Trybuna, "Finlandia bliżej NATO": Minister Obrony Finlandii - Jussi Niinisto - ujawnił, że najprawdopodobniej zostanie podpisana jeszcze w tym roku umowa o współpracy wojskowej z USA. "[...] zaznaczył, że umowa nie będzie dotyczyć obowiązku pomocy wojskowej w razie zagrożenia, do jakiej zobowiązane są państwa członkowskie NATO. Finlandia po raz pierwszy w lipcu wzięła udział w obiedzie dla członków NATO podczas szczytu Sojuszu Warszawie. Ma ponad 1300-kilometrową granicę lądową z Rosją i jest państwem neutralnym. Prezydent Rosji, Władimir Putin ostrzegł Finlandię, że jeśli wstąpi do NATO, to rozmieści swoje wojsko bliżej granicy."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Juncker przeciw granicom": Kontrowersje wokół wypowiedzi szefa Komisji Europejskiej. "Szef Komisji Europejskiej twierdzi, że problemy, jakie ma teraz Unia Europejska, wynikają z tego, że jest ona podzielona granicami państw narodowych. - Granice państw są najgorszą rzeczą, jaką kiedykolwiek wymyślono - powiedział Jean - Claude Juncker"

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gites

    Rosomak wersji na fotce to koszt 5,5 mln USD + koszt tych ekranów p-kumulacyjnych. Gdyby jeszcze zintegrować go z ppk Spike to mamy koszt który może przekroczyć 6 mln USD za sztukę. Opancerzenie de facto żadne masa bojowa ca 26t i już nie pływa. A Litwini kupili ciężkie, 37 ton Boxery z termowizją, ppk Spike i pewnie innymi bajerami za 4,5 mln EUR sztuka. Trzeba przypomnieć że 80% wartości "naszego" Rosomaka jest z importu z 4-5 różnych krajów! eksploatacja 30 lat będzie wszystko z importu - cześci do silnika, transmisji, zawieszenia, działka itd. Czysty biznes . Co wybieracie do walki Rosomaka czy Boxera? Ja w ciemno Boxera i 1,5 mln zaoszczędzonej nadwyżki za każdą sztukę proszę przelać na moje prywatne konto.

    1. Dominick

      Popełniłeś błąd nawet w swoich rozważaniach myląc USD z EUR. Nawiasem. Na swoje trzeba zapracować. Teraz wszystko w roli finansowania różnych programów naukowych i budowania zaplecza technicznego. Czas, wiedza i pieniądz.

Reklama