Reklama

Geopolityka

SOK formacją stricte policyjną?

Fot. włodi/Wikimedia, CC BY 2.0
Fot. włodi/Wikimedia, CC BY 2.0

Jak pisze „Puls Biznesu”, prawnicy premiera potwierdzili, że resort spraw wewnętrznych chce przekształcić Straż Ochrony Kolei w formację „stricte policyjną”.

"W wyniku projektowanych uprawnień SOK uzyska pozycję zbliżoną do policji" - napisano w opinii prawników rządu.

Polskiej policji może wyrosnąć umundurowana i dobrze uzbrojona konkurencja, co może prowadzić do sporów kompetencyjnych. Takie wnioski zawarte są w opinii Rady Legislacyjnej (RL) przy kancelarii premiera do projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), zakładającego przejęcie przez resort kontroli nad sokistami i przyznanie im bardzo szerokich uprawnień operacyjnych. 

Celem ustawy, jak zaznacza ministerstwo, jest zapewnienie skutecznej ochrony pociągów i terenów kolejowych przed zagrożeniem terrorystycznym. Projekt przyznaje jednak sokistom prawo ścigania wszelkich przestępstw nie tylko na terenach kolejowych, ale także poza nimi. Żeby realizować nowe cele, mają dostać prawo do np. kontroli osobistej i zatrzymywania ludzi, sprawdzania bagaży, pobierania odcisków palców i materiału biologicznego (wymazy z policzków), wglądu do systemów PESEL i CEPiK, prowadzenia czynności operacyjno-poznawczych (zakładania podsłuchów, nagrywania zdarzeń i osób).

PAP - mini

 

 

Reklama

Komentarze (8)

  1. rmarcin555

    Nie ma sensu tworzyć nowej formacji. To są zadania policji. Tak jak jest policja drogowa, wodna może być i kolejowa. Po kiego wała tworzyć kompletnie osobne struktury z osobnym zapleczem i pionem dowodzenia. Po co?

  2. ito

    Po co? Mundurowa. uzbrojona (porządnie) formacja wyspecjalizowana w działaniach w środowisku kolejowym z prawem do kontroli i zatrzymywania osób- ok, to zrozumiałe i rozsądne. Czynności śledcze czy dalsze procedury? Od tego jest Policja, Prokuratura i Sąd- nadawanie innej formacji takich uprawnień może być nawet niezgodne z prawem- w końcu nawet wyodrębnienie wojskowego sądownictwa jest ostatnio kontestowane, ba niektórzy podważają sens pionu śledczego Żandarmerii- a tu nagle powoływanie SOKu jako służby śledczej? Coś dziwnego.

  3. say69mat

    def24.pl: Celem ustawy, jak zaznacza ministerstwo, jest zapewnienie skutecznej ochrony pociągów i terenów kolejowych przed zagrożeniem terrorystycznym. Projekt przyznaje jednak sokistom prawo ścigania wszelkich przestępstw nie tylko na terenach kolejowych, ale także poza nimi. Żeby realizować nowe cele, mają dostać prawo do np. kontroli osobistej i zatrzymywania ludzi, sprawdzania bagaży, pobierania odcisków palców i materiału biologicznego (wymazy z policzków), wglądu do systemów PESEL i CEPiK, prowadzenia czynności operacyjno-poznawczych (zakładania podsłuchów, nagrywania zdarzeń i osób). say69mat: Ciekawe, co jest zasadniczym celem tego typu patentów, polegających na mnożeniu bytów o podobnych kompetencjach w obszarze odpowiedzialności za bezpieczeństwo instytucji państwa??? Przecież jest to idealny wzorzec na całkowitą dysfunkcjonalność systemu.

    1. zyzio pończoszniczek teczowy

      @say69mat "..Przecież jest to idealny wzorzec na całkowitą dysfunkcjonalność systemu. .." I co z tego, ale jaka nobilitacja, byciem "antyterrorystom" :) Jeszcze rok i w Polsce będą tylko "siły antyterrorystyczne", sami "komandosi", bo przecież OT to też "antyterroryści" .. ;) Podobno planują zmienić konstytucję i zamiast Prezydenta, będzie "Naczelnik " Państwa, wtedy "na wschodzie" już nam nikt nie "podskoczy"

  4. lelum_polelum

    Po co dublowanie kompetencji służb, zwłaszcza że SOK nie ma żadnego przygotowania do działalności "antyterrorystycznej"? A tak na marginesie głównym zagrożeniem "terrorystycznym" dla kolei w Polsce jest pijany Ziutek ze szwagrem co demontują pół kilometra kabla trakcyjnego i wynoszą na złom, a z tym SOK sobie nie potrafi poradzić

  5. PiterPrawnik

    Tak się składa, że projekt ustawy zakładającej zmiany w SOK został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji już na początku czerwca 2016 r.

  6. W

    Nie lepiej by było zrobić z nich po prostu Policjantów wyspecjalizowanych w ściganiu przestępstw w okolicach torów kolejowych? To chyba wpłynęłoby pozytywnie na morale i skuteczność.

  7. sarkafarka

    ćwierć wieku pracuje na kolei . pracę sok-u widzę na co dzień.wszyscy z którymi rozmawiam o ich pracy zgadzają się ze mną że sok nadaje się tylko do rozwiązania. potrzebna jest nowa służba z nowymi strukturami i przede wszystkim z nowymi ludżmi.

    1. x2x

      w Czechach infrastruktury kolejowej pilnuje ichniejsza Policja i to się sprawdza... nie szukajmy daleko, w wielu obszarach mamy optymalne rozwiązania do zastosowania od sąsiadów :)

  8. Tap

    A to akurat niezły pomysł, pod warunkiem, że SOK działałby poza terenem kolejowym tylko na wezwanie Policji.

Reklama