Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie transportery chronione przeciwko granatnikom przeciwpancernym

Nowe osłony mogą trafić między innymi na transportery BTR-82A. Fot. Vitaly V. Kuzmin/ Wikimedia Commons/
Nowe osłony mogą trafić między innymi na transportery BTR-82A. Fot. Vitaly V. Kuzmin/ Wikimedia Commons/

W Rosji opracowano pancerz prętowy, zwiększający zdolność ochrony lekkich transporterów opancerzonych klasy BTR przed ostrzałem granatnikami przeciwpancernymi.

Jak donosi agencja TASS, instytut NII Stali opracował zestaw pancerza prętowego, przeznaczony między innymi dla kołowych transporterów opancerzonych BTR-82 czy bojowych wozów piechoty BMP. Dzięki temu będą one chronione przed ostrzałem granatnikami przeciwpancernymi starszej generacji.

Pancerze prętowe lub inne osłony o podobnym przeznaczeniu są stosowane w transporterach opancerzonych czy BWP, których podstawowy pancerz nie może zapewnić osłony przed ostrzałem pociskami kumulacyjnymi (jest zbyt lekki). W czołgach podstawowych do osłony słabszych punktów (boki, tył) stosuje się pancerze reaktywne, ale mogą one być uzupełnione również o mniej skuteczne – ale wystarczające przeciwko pociskom lekkich granatników osłony prętowe.

Pancerz prętowy był używany np. na ukraińskich BTR-4 w strefie operacji antyterrorystycznej, polskie Rosomaki były z kolei wyposażane w siatkowy Lekki System Osłon. Osłony podobnej klasy są więc upowszechnione w strefach działań wojennych. Co prawda nie zapewniają pełnej ochrony przed ostrzałem i przyczyniają się do zwiększenia masy pojazdu (osłabiając ruchliwość), ale wydatnie wzmacniają ochronę przed ostrzałem, o czym świadczą doświadczenia z ich użycia bojowego.

Pojazdy wyposażone w podobne osłony są w dużym stopniu zabezpieczone przed ostrzałem granatnikami przeciwpancernymi starszego typu, jak RPG-7. Wydaje się, że przy zakupie nowego granatnika dla Wojska Polskiego powinno się wziąć pod uwagę posiadanie zdolności penetrowania takich osłon (a także pancerzy reaktywnych), na przykład poprzez zakup systemów z głowicą kumulacyjną tandemową lub innego rozwiązania zapewniającego podobne zdolności.

W ten sposób uzyskanoby znacznie szersze zdolności rażenia pojazdów bojowych. Jest to tym bardziej istotne, że pancerze reaktywne (zmniejszające skuteczność rażenia pocisków kumulacyjnych) są stosowane również do ochrony bocznych pancerzy czołgów podstawowych, chronionych słabiej niż zasadniczy pancerz przedni.

Czytaj więcej: Przetarg na granatniki przeciwpancerne w przyszłym roku. Broń dla Obrony Terytorialnej?

 

 

Reklama

Komentarze (6)

  1. magazynier

    Wojny Światowe wygrywają rezerwiści i sprzęt z magazynów. Tylko kilka państw trzyma zakonserwowany sprzęt poprzedniej generacji, a jeszcze mniej ma wyszkolonych rezerwistów. Izrael niczego nie utylizuje, cały zdobyczny sprzęt przerobił na własne potrzeby lub sprzedał.

  2. Skoczek

    Czułym punktem rodziny Rosyjskich BMP i BTRów są słabo opancerzone burty pojazdów, dlatego sądzę, że powinno wziąć się pod uwagę możliwość nasycenia całości wojsk lądowych wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi 12,7mm. Broń ta dowiodła swej skuteczności w wielu wojnach i można ją instalować na dowolnym pojeździe (Star266, Honker). W nadchodzącym konflikcie należy założyć, że nie tylko jednostki pierwszoliniowe narażone będą na kontakt z wrogiem i że przeciwnik użyje wojsk pow.desantowych (BMD) i specjalnych do szybkich uderzeń na naszym zapleczu.

  3. Serioga

    Na wojnie drogi sprzęt szybko się kończy i z czasem biorą górę tanie i skuteczne rozwiązania takie jak np. butelki z benzyną w wojnie zimowej, Finowie nie mieli zbyt wielu dział FLAK kal. 88 mm, a jednak zniszczyli sporo sowieckich czołgów. Dzisiaj gdyby zabrakło im javelinów i spików, to sięgną po stare RPG-7 kupione na Ukrainie albo wyprodukowane w garażu, zmierzam do tego, że wojna totalna to totalne wykorzystanie wszystkiego co się da i stary RPG jeszcze dłuuuuugo będzie używany, dlatego taki pancerz też w końcu tani na transporterach ma sens.

    1. olo

      Na wojnie liczą się pieniądze a te mają USA,Chiny i Europa. Rosja ma PKB mniejsze od samych Włoch więc wojny nie może wygrać z tymi wielkimi co najwyżej jakąś bitwę z zaskoczenia. Patrz WW2 jakby nie Lend-Lease Act kilka milionów rosyjskich żołnierzy walczyłoby na bosaka a słynne T-34 miałyby dalej pękające od mrozu wały napędowe. Ktoś mądry powiedział że do wojny potrzeba pieniędzy,pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy.

  4. fx

    W Rosji opracowują 1000+ wynalazków a później praktycznie żaden nie jest wdrożony albo nie jest tak dobry jak to nam wmawiają. Rosyjska gospodarka nie ma $$ i dostępu do zachodnich technologii a to przekłada się wprost że łatają na starym postsowieckim sprzęcie.

  5. Geoffrey

    No to rosyjski instytut naukowy powinien za to dostać order od Putina. Ukraińscy wolontariusze robili we wsi migomatem takie osłony dla BTRów.

  6. Gucio

    Groni tylko przed starymi granatami po 18$ szt. produkcji chińskiej do RPG-7. Przed nowymi granatami RPG-7 nie chroni.

    1. chorąży

      @Gucio 1. co to są "nowymi granatami RPG-7", co to za granaty... 2. przed pociskami II Wojennych rusznic p-panc. też nie chroni

Reklama